Mickya
06.06.05,14:40
Jedna firma nám vystavila zál.fa (na viac tovarov) vo výške 1190 Sk. Zál. fa sme uhradili v 100% výške. 1 tovar im vsak chýbal (119 Sk). Nedostali ho na sklad ani do 15 dní.
Teraz nám vystavili dobropis na tých 119 Sk, ale peniaze nám nevrátili. Ako to mám zaúčtovať, prosím? Dám to aj do denníka alebo ako?
-------------
Ešte doplním, že nám povedali, že ak bude daný tovar na sklade, ozvú sa nám.
Ďakujem
bea
06.06.05,14:09
Vidím, že účtuješ v JÚ. Ja nemám skúsenosti s JÚ, ale si myslím, že len eviduješ dobropis v knihe faktúr. Peniaze si nedostala, tak nemôžeš účtovať v denníku. Keď Ti vrátia peniaze, tak ich účtuješ v denníku. Alebo ak Ti neskôr dodajú tovar, tak ho už máš zaplatený. Ja to vidím takto nejako. Čo na to iní "Poraďaci", ktorí majú JÚ v malíčku?
lenkak
06.06.05,15:36
Len do knihy faktúr si zaeviduješ dobropis. Zo skladovej evidencie si môžeš odpísať chýbajúci tovar, ale do denníka zapíšeš dobropis až pri jeho úhrade.
Mickya
07.06.05,05:46
Len do knihy faktúr si zaeviduješ dobropis. Zo skladovej evidencie si môžeš odpísať chýbajúci tovar, ale do denníka zapíšeš dobropis až pri jeho úhrade.V tom práve budem mať ten problém, že peniaze nám ani vrátené nebudú, pretože si vyzdvihneme tovar a to nám asi vystavia pri dodaní ďalšiu faktúru.
Vlastne o to mi ide, či je to v poriadku. Podľa môjho názoru nám mali aj peniaze vrátiť, keďže vystavili dobropis.
Vlastne oni teraz stále peniaze majú. A potom DPH kedy odvedú? Mali by dňom prijatia platby, keďže tovar bude dodaný neskôr, nie?
Jana Acsová
07.06.05,06:29
Myckya ber ohľad na všetky účtovné doklady, ktoré si obdržala. Naši obchodní partneri sú veľmi háhliví, ak ich "chceme učiť" ako by mali postupovať keby ...
Nerozporuj ich postup (ak ti na nich záleží), ty dodrž všetky postupy v zmysle zákona (účtuj o dokladoch, ktoré máš k dispozícii - toto radím aj preto, že sa vlastne jedná o "nevýznamnú sumu") a vyčkaj na faktúru - daj si iba pozor, aby na novom plnení vystavili správne dodávku tovaru (aby si nemala problém s odpočítaním dane), resp. potvrďte dodací list (faktúru) - záleží na zaužívanom postupe - dátumom prevzatia tovaru.
Mickya
07.06.05,06:41
Ďakujem ;)