luptacik
15.01.09,14:51
Dobrý deň,

chcem sa opýtať aký doklad stačí na predaj hmotného majetku celej prevádzky? Faktúra + dodací list alebo kúpno-predajná zmluva?

Predávam totiž celý hmotný majetok prevádzky (stroje + ostatné vybavenie) novému majiteľovi pričom mu zostávajaú aj priestory prevádzky, kt. mám prenajaté (to sa vybaví spísaním novej nájomnej zmluvy medzi novým majiteľom a prenajímateľom.

Dakujem všetkým!
biaaa
15.01.09,13:53
URCITE ZMLUVA !!! No a nasledne doklady pre ucto, t.j. faktury atd... takze oboje. Ale v takomto pripade (pri predaji majetku) urcite musi byt zmluva.
Zoltán Kovács
15.01.09,13:57
URCITE ZMLUVA !!! No a nasledne doklady pre ucto, t.j. faktury atd... takze oboje. Ale v takomto pripade (pri predaji majetku) urcite musi byt zmluva.

A prečo oboje?
luptacik
15.01.09,14:07
URCITE ZMLUVA !!! No a nasledne doklady pre ucto, t.j. faktury atd... takze oboje. Ale v takomto pripade (pri predaji majetku) urcite musi byt zmluva.
Takže v podstate sa bude jednať o Kúpnu zmluvu uzatvorenú podľa Obchodného zákonníka, predmetom bude hnuteľný majetok, kúpna cena bude vyplatená v hotovosti do rúk predávajúceho ihneď po podpise tejto zmluvy načo následne vystavím potvrdenie napr. PPD? alebo dodatočne aj FA, či dodací list? Môžte mi to ozrejmiť trochu jasnejšie. Ďakujem veľmi pekne.
ekopo
15.01.09,14:12
pridám sa k smithovi, načo oboje?
Zita5
15.01.09,14:14
Ja len malú poznámočku - majetok , ktorý predávate , bolo by vhodné , aby každý kus mal svoju stanovenú cenu .Lebo zvyknú KPZ robiť aj tak , že je stanovená cena celkom a potom mám kupujúci pri zaradení do OM problém .
luptacik
15.01.09,14:14
pridám sa k smithovi, načo oboje?
Môžte mi prosím napísať Váš názor? Vďaka.
Zoltán Kovács
15.01.09,14:17
Môžte mi prosím napísať Váš názor? Vďaka.

Veď náš názor je to, že načo oboje. Buď kúpna zmluva, alebo faktúra. Teraz už je to jednoznačné?
luptacik
15.01.09,14:18
Ja len malú poznámočku - majetok , ktorý predávate , bolo by vhodné , aby každý kus mal svoju stanovenú cenu .Lebo zvyknú KPZ robiť aj tak , že je stanovená cena celkom a potom mám kupujúci pri zaradení do OM problém .
Práve zamýšľam to, že kúpna cena bude stanovená celkom. Môžem mať ja z toho ako predávajúci nejaký problém?
luptacik
15.01.09,14:20
Veď náš názor je to, že načo oboje. Buď kúpna zmluva, alebo faktúra. Teraz už je to jednoznačné?
Áno. Ďakujem. Len ide o predaj hnuteľného majetku firmy (sro), preto som sa spýtal, či stačí FA.
ekopo
15.01.09,14:21
Môžte mi prosím napísať Váš názor? Vďaka.
Ak ste platcovia DPH, ste povinný riadiť sa o.i. aj § 71 zákona o DPH. V uvedenom § je obsiahnuté kedy a aké náležitosti má mať faktúra. Máte dve možnosti: vystaviť klasickú "faktúru" a pri inkase hotovosti PPD, alebo zhotovíte kúpno-predajnú zmluvu, ktorá bude obsahovať náležitosti podľa § 71 zákona o DPH a pri inkase hotovosti bude vystvený PPD. Nevidím dôvod, aby sa vystavila zmluva a následne faktúra. Jednotlivé položky je vhodné rozpísať. Neplatca DPH postupuje podobne, len sa neriadi § 71.
azla
15.01.09,17:44
pridám sa k smithovi, načo oboje?

V podstate dá sa použiť spôsob, ktorý odôvodňuje ekopo, že stačí fa, alebo zmluva, ktorá bude obsahovať náležitosti podľa § 71 zákona o DPH .
Z hľadiska Dph to bude v poriadku.

Avšak na daný predaj by som sa pozerala aj z obchodného hľadiska. Pri veľkom obchode je dôležité okrem stanovenia ceny určiť aj mnoho iných náležitosti, ktoré faktúra nemôže poskytnúť.
Spôsob odovzdania, reklamácie , možnosť platby po čiastkách...... . Fa je veľmi strohý obchodný list.

Osobne preferujem ku podpísanej kúpno-predajnej zmluve vystavovanie faktúr . (ale je to záležitosť spoločnosti aké pravidlá si určí).
biaaa
15.01.09,21:34
A prečo oboje?

A preco nie? Problem to nie je, iba viac papiera ;-) nehovoriac o tom ze biznis prebieha cash.