BNada
15.01.09,16:34
Ahojte poraďáci,
mám problém ohľadne uznania/neuznania daňových výdavkov. V novo založenej SRO si konateľ a zároveň spoločník zaobstaral ku počítaču a tlačiarni viacero dá sa povedať náhradných dielov: Pevný disk, čítačku kariet, USB klúč, cartrige... Problém je v tom, že počítač a tlačiareň kupoval cca pred dvomi rokmi ešte ako súkromná osoba. Oficiálne tento počítač nepredal, nedaroval sro ani nič podobné. Je možné, aby som o týchto náhradných dieloch účtovala v sro a samozrejme pri DK ich mala uznané? Zvažujem či by bolo možné spraviť "zmluvu o bezplatnej výpožičke" spomínaného majetku medzi konateľom a sro, kde by stálo, že majetok na dobu neurčitú konateľ požičia sro na dosiahnutie a zebezpečenie jej príjmov.... s tým, že všetky náklady súvisiace s údržbou a užívaním tohto majetku znáša sro. Myslíte je to možné takto "ošetriť" a kludne o tom účtovať?
gogina
15.01.09,15:57
Ja by som uzavrela zmluvu o prenájme týchto dielov, pr´ípadne, celého PC.Konateľ nech si navrhne sumu, V zmluve by moho byť aj to, že náklady na opravu a údržbu PC si bude znášať s.r.o. v tom prípade, ked je zmluva a je to dobre ošetrená, daňové výdavky sú uznateľné.Takto bez zmluvy nevíem či by kontrola uznala tieto výdavky. príjem konateľa by bol samozrejme predmetom dane z príjmu FO.
Zoltán Kovács
15.01.09,15:58
A čo autorské práva k nainštalovanému softvéru? Máte to doriešené?
BNada
15.01.09,16:04
No len práve konateľ je už na starobnom dôchodku... ale ešte si to preverím tuším je ešte aj SZČO - ak bude podávať daňové priznanie, tak by prenájom nebol problém. Ak už nie je SZČO príde mi dosť zbytočné kvôli napr. 100SKK podávať daňové priznanie. Samozrejme, že zmluva sa spraví so spätným dátumom, aby to všetko bolo pred tým ako sa začnú uplaťňovať náklady... Čo treba doriešiť ohľadne softvéru? - úprimne toto ma ani len nenapadlo riešiť.
Zoltán Kovács
15.01.09,16:26
No len práve konateľ je už na starobnom dôchodku... ale ešte si to preverím tuším je ešte aj SZČO - ak bude podávať daňové priznanie, tak by prenájom nebol problém. Ak už nie je SZČO príde mi dosť zbytočné kvôli napr. 100SKK podávať daňové priznanie. Samozrejme, že zmluva sa spraví so spätným dátumom, aby to všetko bolo pred tým ako sa začnú uplaťňovať náklady... Čo treba doriešiť ohľadne softvéru? - úprimne toto ma ani len nenapadlo riešiť.

No to, že licenciu na používanie softu má konateľ a nie s.r.o. Teda s.r.o nemá právo používať ten soft. Ide totiž o porušenie aj autorského zákona, aj licenčných dojednaní (žiadna licencia nie je prenosná bez vedomia majiteľa práv).
BNada
15.01.09,16:34
Ale ja neviem uvažujem (nie som istá) - licenciu kúpil konateľ na svoj PC a požičal ho svojej firme... Licencia bola kúpená a predpokladám mohla sa nainštalovať na jeden počítač. Tak sa aj stalo - nebol softwér inštalovaný viacej krát - len raz a majiteľom stále ostane konateľ... a okrem toho je to maličká firma - sídlo firmy = trvalé bydlisko (byt) konateľa... - tam je aj kancelária a PC... Je tam veľká pravdepodobnosť nejakého problému?
Zoltán Kovács
15.01.09,16:44
Ale ja neviem uvažujem (nie som istá) - licenciu kúpil konateľ na svoj PC a požičal ho svojej firme... Licencia bola kúpená a predpokladám mohla sa nainštalovať na jeden počítač. Tak sa aj stalo - nebol softwér inštalovaný viacej krát - len raz a majiteľom stále ostane konateľ... a okrem toho je to maličká firma - sídlo firmy = trvalé bydlisko (byt) konateľa... - tam je aj kancelária a PC... Je tam veľká pravdepodobnosť nejakého problému?

Ale právo na používanie softu nemá s.r.o. ale konateľ, či už ako občan alebo szčo.
gogina
16.01.09,16:32
Mám otázku , ten soft ktorý sa teraz nachádza v PC je nutné aby tam bol nainštalovaný ked je vlastník a licenia je na konateľa. Nebolo by jednoduchšie soft odinštalovať, a zakúpiť nový s licenciou s.r.o. V prenájme by bol len počítač.
BNada
16.01.09,16:42
No úprimne toto nechám na konateľa - nech si on rozhodne čo spraví so softwérom. Je to na jeho zdpovednosti - ja ho poinformujem a či sa rohodne alebo nerozhodne kupovať novú licenciu je čisto jeho záležitosť. Mňa skôr trápilo uznateľnosť daňových výdavkov pri nákupe náhradných dielov na PC. Rozhodla som sa spraviť "zmluvu o bezplatnej výpožičke" s dodatkom - náklady na sro. Myslím, že to sa bude dať ohájiť.
gogina
18.01.09,09:18
Môžem vedieť čo zmluva o výpožičke bude obsahovať? Lebo jato riešim ako prenájom. Slovo výpožička mi viac ide k peniazom
BNada
18.01.09,17:22
No zmluva o výpožičke bude obsahovať - obe strany samozrejme, potom majetok ktorého sa to týka, dátum začatia výpožičky, dátum ukončenia (prípadne doba neurčitá), tiež tam bude stanovené že ide o výpožičku bezodplatne a že všetky náklady súvisiace s užívaním majetku bude znášať na svoje náklady vypožičiavateľ. Takže tým by to malo byť bez nájmu a všetky náklady súvisiace s týmto majetku by mohol účtovať vypožičiavateľ. No a že na konci pôžičky je vypožičiavateľ pivinný vrátiť majetok požičiavateľovi v takom stave ako bol pri prevzatí a v prípade nejakých poškodení opraviť ho na vlastné náklady. A ešte ozaj, že musí majetok užívať poriadne ako stanovujú predpisy. Ale toto samozrejme môžu použičť len sebe blízke firmy resp. osoby ako je to v tomto prípade.
Stefan2005
18.01.09,17:48
.... Ale toto samozrejme môžu použičť len sebe blízke firmy resp. osoby ako je to v tomto prípade....

... a osobne ja práve v tomto vidím celý problém takého spôsobu riešenia...
Koniec koncom ide o zhodnocovanie majetku FO-spoločníka a nie s.r.o. a okrem toho, ako spomínal smith, softvér je neprenosný (bez súhlasu autora)...
BNada
24.01.09,10:58
Čo sa týka softvéru máte určite pravdu! - rozhodne by to tak nemalo byť - len to oznámila majiteľovi a či to vyrieši podľa správnosti, alebo bude rizkovať problémy - to nechám na neho. Čo sa týka majetku - nie je to o zhodnotení! Ja nechcem zhodnocovať majetok spolčníka - on ho požičia a náhradné diely o ktorých som hovorila - sú len potrebné k údržbe spomínaného počítača. V prípade potreby opravy, alebo cartrige do tlačiarne a podobne. Počítač nebude technicky zhodnocovaný - to samozrejme nie je možné - bude len udržiavaný v stave, aby bol stále funkčný a mal stále také vlastnosti ako pred tým. Nič viac - nič lepšie - len pôvodný stav.
Zoltán Kovács
24.01.09,11:01
Čo sa týka softvéru máte určite pravdu! - rozhodne by to tak nemalo byť - len to oznámila majiteľovi a či to vyrieši podľa správnosti, alebo bude rizkovať problémy - to nechám na neho. Čo sa týka majetku - nie je to o zhodnotení! Ja nechcem zhodnocovať majetok spolčníka - on ho požičia a náhradné diely o ktorých som hovorila - sú len potrebné k údržbe spomínaného počítača. V prípade potreby opravy, alebo cartrige do tlačiarne a podobne. Počítač nebude technicky zhodnocovaný - to samozrejme nie je možné - bude len udržiavaný v stave, aby bol stále funkčný a mal stále také vlastnosti ako pred tým. Nič viac - nič lepšie - len pôvodný stav.

Je to ťažko predstaviteľné. Totiž ak náhodou sa pokazí súčiastka v PC s pred 4-5 rokov, tak už rovnaký nedostaneš. A akonáhle náhradná súčiastka má lepšie parametre, už zhodnocuješ, aj keď v účtovníctve sa to objaví ako oprava a nie ako techn.zhodnotenie.
BNada
24.01.09,11:17
No to máš určite pravdu. Je to diskutabilné, ale nemôžem za to, že za tie 4 roky - už nekúpim presne taký istý diel ako bol pôvodný - bude to mať lepšie parametre ale to je prirodzené - nebude to mať však úplne iné vlastnosti a jeho využitie nebude o nič iné ako pred tým. Napr. zoberme si opravu budovy... budova je stárá so starými oknami. Rozhodnem sa pôvodné staré drevené okná vymeniť za nové...euro-okná. Pôvodné okná sa dajú napr.len normálne otvárať - ja kúpim okná, ktoré budú mať možnosť normálneho otvárania a tiež aj takzv.vetračky (čo pred x rokmy nebolo...)ale aj napriek tomu účtujem ako o oprave majetku nie o jeho technickom zhnodnotení nie?