Viťa
15.01.09,17:25
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť. Začala som nakupovať chlieb z Maďarska v 11/2008, chodia mi hotovostné fa v SKK, ktoré hneď uhradím. Fa sú bez dph. Ja chlieb predávam s dph nakoľko som plátcom. Neviem, či treba vyčísliť na faktúru dph, alebo ako. Vôbec neviem, robím si papiere sama a neviem ako ďalej.
Zoltán Kovács
15.01.09,16:27
Dobrý večer, vie mi niekto poradiť. Začala som nakupovať chlieb z Maďarska v 11/2008, chodia mi hotovostné fa v SKK, ktoré hneď uhradím. Fa sú bez dph. Ja chlieb predávam s dph nakoľko som plátcom. Neviem, či treba vyčísliť na faktúru dph, alebo ako. Vôbec neviem, robím si papiere sama a neviem ako ďalej.

Samozdanenie.
Viťa
15.01.09,20:03
Smith, vďaka, ale skús mi to vysvetliť. To znamená, že k tej sume si sama vyrátam dph? A potom, kde ho uvediem v tlačive dph.
Zoltán Kovács
15.01.09,20:14
Smith, vďaka, ale skús mi to vysvetliť. To znamená, že k tej sume si sama vyrátam dph? A potom, kde ho uvediem v tlačive dph.

Pozri nasledovnú tému:

http://www.porada.sk/t93314-samozdanenie.html
Viťa
15.01.09,21:08
Som z toho pa. Už keď tomu rozumiem, najdem iný článom, ktorý ma zmetie. Neviem čo ďalej. Absolútne nechápem par. 11 a 11a, asi som fakt blbá.Maďarská firma má pridelené IČ. Mám taký pocit, že ak dám ZD do riadku 07 a DPH do 08, budem mať výstup 2x. Ja dph na výstupe dám do bločku cez registračku, keď chlebík predávam. Takže by som mala už len na vstupe vyčísliť dph do riadku 19 ?
kristín
16.01.09,06:36
Ak bude táto otázka mimo, tak sa ospravedeňujem, no rada by som vedieť, či môže živnostník zahrnúť odberateľskú faktúru z predchádzajúceho 1/4 roku, ktorú zabudol odovzdať, do DPH v tomto poslednom štvrťroku.Teda mal by ju v DPH v nasledujúcom štvrťroku, nie v tom kedy vzniklo zdaniteľné plnenie? Ďakujem
Viťa
16.01.09,06:42
Smith, vďaka za radu.
Marianna01
16.01.09,07:08
Ak bude táto otázka mimo, tak sa ospravedeňujem, no rada by som vedieť, či môže živnostník zahrnúť odberateľskú faktúru z predchádzajúceho 1/4 roku, ktorú zabudol odovzdať, do DPH v tomto poslednom štvrťroku.Teda mal by ju v DPH v nasledujúcom štvrťroku, nie v tom kedy vzniklo zdaniteľné plnenie? Ďakujem

ak ste štvrťročným platcom, môžete si uplatniť DPH v nasledujúcom zdaňovacom období, teda v poslednom štvrťroku, ak doklad bol na 3. štvťrok. Čítaj zákon.:)

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.


aj keď neviem, prečo je táto otázka v téme - faktúra z Maďarska. Predpokladám ale - z otázky to ináč nevyplynulo, že idé o slovenského dodávateľa.
Viťa
16.01.09,10:28
Chcem ešte pekne poprosiť. Vrátim sa k tej faktúre z Maďarska. Takže výstup bude normálne v riadnu 03 a 04, nakoľko to je z registračky a vstup uvediem len do riadku 19 a vypočítam ju tak, že keď je fa bez dph k sume na fa napr. 2000 sk prirátam 19 % ? Je to tak správne, vďaka.
kristín
16.01.09,11:57
Ďakujem veľmi pekne, nevedela som kam narýchlo otázku vtesnať, tak mi pomohla práve táto téma. Týka sa to slovenského dodávatela no do Českej republiky.
digital_8
03.02.09,06:03
Ahoj, ja chcem tiež dovážať chlieb z maďarska, už mám aj dodávateľa, vieš mi poradiť, čo všetko k tomu potrebujem? Myslím na hygienu, povolenia atď? Ďakujem...