janka.mo
15.01.09,21:19
Ahojte,
potrebovala by som poradit....
dostala som stav zasob tovaru ku koncu roka. je to realny stav, pretoze zamestnanci este pred ukoncenim spravili prijemky a vydajky, ku ktorym dali komentar, ze ide o manko. uctujeme sposob B.
takze na zaklade tychto prijemov a vydajok zauctujem manko 549/504?
- ak to neviem, komu mam zosobnit, tak to necham len takto?
- je to pre mna potom pripocitatelna polozka?
prosiiiim poradte mi. dakujem
Braňo
15.01.09,20:29
Manko vyjadruje rozdiel medzi skutočným a účtovným stavom. Avšak vo vašom prípade sa snažili skladníci niečo dorovnať....
Pri hmotnej zodpovednosti postupuješ v zmysle uzatvorených hmotných zodpovedností...
janka.mo
15.01.09,20:36
Manko vyjadruje rozdiel medzi skutočným a účtovným stavom. Avšak vo vašom prípade sa snažili skladníci niečo dorovnať....
Pri hmotnej zodpovednosti postupuješ v zmysle uzatvorených hmotných zodpovedností...
tu neslo o to, ze by chceli nieco zakryt.... oni to robili v dobrej viere, ze mi maju odovzdat realny stav zasob...
a co sa tyka tej zodpovednosti.... manko vzniklo este ked sme mali, vlastne mame, jednu zamestnankynu - jePN pre nezhody s majitelom. ale hmotnu zodpovednost mali styria, ale vieme, ze to je jej vina, len to nevieme dokazat....
azla
16.01.09,07:23
Manko na zásobach je náklad - účtujete na účte 549. Je to daňovo uznaná položka do výšky prijatých náhrad.

Ak viete manko preukázať , máte dohody o hmotnej zodpovednosti atď ...
môžte toto manko zodpovedným zamestnancom zosobniť. Zosobnenie pôjde na účet 648. Potom daňovo uznaným nákladom môže byť výška manka na účte 549 do výšky prijatej náhrady naúčtovanej na účte 648.

Ak manko nebudete zosobňovať, cela výška manka na účte 549 bude daňovo pripočitateľná položka.
Majka
12.03.10,00:01
mam manko v pokladni, jedna s.r.o. s 1 konatelom kt. nema prac.pomer vo svojej s.r.o. mozem mu dat manko k nahrade ak uznal dlh aj kedn ema prac.pomer... ? on to zaplati do pokladne.