gerda77
16.01.09,07:34
Dobry den,
som tu nova, a neviem ci pisem do spravnej sekcie. Velmi pekne by som prosila o pomoc.
Pred dvomi rokmi moji rodicia zacali podnikat v oblasti kamionovej prepravy.Zalozili s.r.o. Ako obycajni ludia s minimalnymi usporami zalozili rodinny dom. Zostavajuca hypoteka je cez milion korun. Postupne kupili na leasing kamiony, este vybavili kontokorent.uver,ktory je definitivne splatny koncom marca 2009 . Vsetko islo v pohode, kym sa nestali prve havarie, pokles eura, momentalna financna kriza... a tak si zacali poziciavat od nas od dcer, mojho manzela,druheho zata, svokry, proste od rodiny. V uctovnictve je vsetko preukazatelne, ze su tam natlacene peniaze navyse, okolo 1,5 miliona, mozno aj viac. Momentalne su v situacii, ze kamiony su odstavene, zatial leasingove splatky splatene. Na naftu uz nie su peniaze, ani na pokracovanie. Je tomu jednoznacny koniec, pretoze aj s vytazenim kamionov je problem, cele sa to zrutilo. Stojime pred velkym problemom: najblizsia leasingova splatka je splatna koncom januara. Leasingove zmluvy su postavene tak,ze su vystavene bianco zmenky, kde moj ocino AVALUJE. Teraz uz od pravnika vieme, ze ruci svojim majetkom :( Splatok do konca splatenia je este okolo 20. Po nezaplateni si leasingovka kamiony zoberie, s cim pocitame. Najhorsie vsak je, ze siahnu aj po majetku.
Moja otazka znie: je mozne nejakym sposobom zachranit dom? S kazdym z rodiny kto ocinovi pozical peniaze, su pospisovane zmluvy, ale nie su overene notarom. Je riesenim v tejto situacii zalozna zmluva na dom napr. s mojou svokrou na celkovu sumu vsetkyx tyx pozicanyx penazi 1,5 miliona korun?

Viem, ze je tu moznost zaloznej zmluvy, ale splna to moja svokra ked je dochodkyna a urcitym sposobom patri aj do rodiny? Ved peniaze jej mohol pozicat jej syn (moj manzel) a mozu o tom mat zmluvu.
Alebo ine riesenie- je mozne predat dom? Dopustime sa nejakeho protipravneho kroku? Hypoteka by sa osetrila, jedna sa mi, ci to nie je protipravne voci banke u ktorej mame kontokorent, a voci leasingovke, kde o par dni uz nebudeme mat uhradene prve splatky. Nie je argumentom, ze moji rodicia predavaju dom, aby splatili svoje pozdlznosti voci rodine, od ktorych maju popoziciavane peniaze,a trebars splatnost na spisanych zmluvach je skor ako leasing, kontokorent?
Velmi pekne vas prosim o pomoc. Moji rodicia su obycajni ludia, ziadni podvodnici. Vzdy bolipoctivi, cely zivot si budovali svoj dom, nikdy im nik nepomohol a teraz sa ocitaju v takejto hroznej situacii. Urcite urobil chybu moj ocino, ze ked zacal podnikat, s nikym sa neporadil ake dosledky mozu byt, netusil co podpisuje- bianco zmenky. Viem, ze to nie je ospravedlnenie, a je neskoro plakat, ale ak niekto viete pomoct, budem vam velmi povdacna.
Dakujem
Chobot
16.01.09,07:27
Dobry den,
som tu nova, a neviem ci pisem do spravnej sekcie. Velmi pekne by som prosila o pomoc.
Pred dvomi rokmi moji rodicia zacali podnikat v oblasti kamionovej prepravy.Zalozili s.r.o. Ako obycajni ludia s minimalnymi usporami zalozili rodinny dom. Zostavajuca hypoteka je 1.400 000 korun. Postupne kupili na leasing 4 kamiony, este vybavili kontokorent.uver,ktory je definitivne splatny koncom marca 2009 suma 600tisic. Vsetko islo v pohode, kym sa nestali prve havarie, pokles eura, momentalna financna kriza... a tak si zacali poziciavat od nas od dcer, mojho manzela,druheho zata, svokry, proste od rodiny. V uctovnictve je vsetko preukazatelne, ze su tam natlacene peniaze navyse, okolo 1,5 miliona, mozno aj viac. Momentalne su v situacii, ze kamiony su odstavene, zatial leasingove splatky splatene. Na naftu uz nie su peniaze, ani na pokracovanie. Je tomu jednoznacny koniec, pretoze aj s vytazenim kamionov je problem, cele sa to zrutilo. Stojime pred velkym problemom: najblizsia leasingova splatka je splatna uz teraz 22.januara. Leasingove zmluvy su postavene tak,ze su vystavene bianco zmenky, kde moj ocino AVALUJE. Teraz uz od pravnika vieme, ze ruci svojim majetkom :( Splatok do konca splatenia je este okolo 20. Po nezaplateni si leasingovka kamiony zoberie, s cim pocitame. Najhorsie vsak je, ze siahnu aj po majetku.
Moja otazka znie: je mozne nejakym sposobom zachranit dom? S kazdym z rodiny kto ocinovi pozical peniaze, su pospisovane zmluvy, ale nie su overene notarom. Je riesenim v tejto situacii zalozna zmluva na dom napr. s mojou svokrou na celkovu sumu vsetkyx tyx pozicanyx penazi 1,5 miliona korun? Podat to na kataster, a svokra by bola po zatazeni bankou dalsia v poradi? A az po nej by prisli na rad leasingovky?
Viem, ze je tu moznost zaloznej zmluvy, ale splna to moja svokra ked je dochodkyna a urcitym sposobom patri aj do rodiny? Ved peniaze jej mohol pozicat jej syn (moj manzel) a mozu o tom mat zmluvu.
Alebo ine riesenie- je mozne predat dom? Dopustime sa nejakeho protipravneho kroku? Hypoteka by sa osetrila, jedna sa mi, ci to nie je protipravne voci banke u ktorej mame kontokorent, a voci leasingovke, kde o par dni uz nebudeme mat uhradene prve splatky. Nie je argumentom, ze moji rodicia predavaju dom, aby splatili svoje pozdlznosti voci rodine, od ktorych maju popoziciavane peniaze,a trebars splatnost na spisanych zmluvach je skor ako leasing, kontokorent?
Velmi pekne vas prosim o pomoc. Moji rodicia su obycajni ludia, ziadni podvodnici. Vzdy bolipoctivi, cely zivot si budovali svoj dom, nikdy im nik nepomohol a teraz sa ocitaju v takejto hroznej situacii. Urcite urobil chybu moj ocino, ze ked zacal podnikat, s nikym sa neporadil ake dosledky mozu byt, netusil co podpisuje- bianco zmenky. Viem, ze to nie je ospravedlnenie, a je neskoro plakat, ale ak niekto viete pomoct, budem vam velmi povdacna.
Dakujem

Pokiaľ je dlžníkom tvoj otec, tak jedinú záchranu vidím v tom, že prepíšu dom na niekoho z detí. Nemusí to byť predaj, môže to byť aj darovanie. Ide o to, že keď zaklope na dvere exekútor, aby nemal papierovo žiadny majetok. Aj tak asi siahne na hnuteľný majetok, ktorý bude v byte (dome), kde má trvalé bydlisko, ale aspoň nezoberie dom.

Prípadne nech pouvažuje nad osobným bankrotom, neviem síce podrobnosti, ako to funguje, ale určite sa dá nájsť zopár informácií na nete o tom.
gerda77
16.01.09,07:39
Dakujem za odpoved. O osobnom bankrote sme sa informovali, kedze sa jedna o sro to sa neda. Lebo osob.bankrot je len na fyzicku osobu.
Ten prepis domu- nie je to protipravne? Moze to urobit, ked o par dni vie, ze bude niekomu dlznikom? Bojime sa, aby otec nebol stihany a nedajboze neskoncil kvoli tomu vo vazeni.

Myslim, ze aj ten hnutelny majetok-zariadenie, sa da osetrit zmluvou, ze patri niekomu inemu. ???
Chobot
16.01.09,07:54
Dakujem za odpoved. O osobnom bankrote sme sa informovali, kedze sa jedna o sro to sa neda. Lebo osob.bankrot je len na fyzicku osobu.
Ten prepis domu- nie je to protipravne? Moze to urobit, ked o par dni vie, ze bude niekomu dlznikom? Bojime sa, aby otec nebol stihany a nedajboze neskoncil kvoli tomu vo vazeni.

Myslim, ze aj ten hnutelny majetok-zariadenie, sa da osetrit zmluvou, ze patri niekomu inemu. ???

Protiprávne to nie je, veď ten dom je stále jeho a nie je založený inému subjektu, preto s ním môže nakladať, ako chce. Teda aj darovať. A pokiaľ to daruje potomkom, tak sa nad tým už nikto ani pozastavovať nemá prečo. Kopec ľudí rieši majetkové veci ešte za života, prečo by to on nemohol (keby sa niekto aj pýta, nech povie, že takto chcel rozdeliť majetok deťom, aby sa pri dedičskom konaní nehádali). Podozrivé by to bolo, keby majetok prepísal (daroval) na nejakú úplne cudziu osobu, ktorá s ním nie je v žiadnom príbuzenskom ani partnerskom pomere (napr. na kolegu).
zuzana
16.01.09,08:04
Ale ten dom je založený nie?
riccado
16.01.09,08:05
pokial je na dome zalozne pravo v prospech banky (hypoteka), tak nie je co riesit. exekutor moze zriadit pripadne exekucne zalozne pravo az na 2. mieste a banka (pokial bude hypoteka splacana), nepristupi k vykonu svojho zalozneho prava a dalsiemu zaloznemu veritelovi (zastupenym exekutorom) suhlas na vykonanie exekucie predajom domu NEUDELI.

podla mna je skor riesenim skusit leasing nejako postupit, aby nevznikali dalsie dlhy za neuhradene leasingove splatky...
Braňo
16.01.09,08:13
Skúsil by som s lízingovou spoločnosťou poriešiť a predĺžiť dobu splácania. Zostatok rozdeliť na dlhšie obdobie. To však nevyrieši problém, že aj znížené splátky bude treba splatiť.

S ťarchou ťažko dom predáš - je potrebný súhlas banky.
Chobot
16.01.09,08:23
Ale ten dom je založený nie?

Aha, tak to som si nevšimol, že dom je založený. Potom bude ťažšie ho darovať alebo predať. :rolleyes:
gerda77
16.01.09,08:24
Uz mesiace sa snazime najst kupcu na postupenie leasingu. Ponukali sme kamiony uplne zadarmo, hlavne aby bol pokracovatel. NIe je sanca kvoli tejto krize co prisla. Mame informaciu, ze lizingovkam stoja na parkoviskach desiatky kamionov.
S hypotekou je to tak, ze kym je splacana, dom nezoberu.Ale po splateni sa ostatni budu vrhat na dom, ktori budu dalsi v poradi.P
Oberon
18.03.09,10:28
Aj keby sme sa tu vobec nebavili o hypotekach a zaloznom prave tak predsa ked viem ze ma cakaju veritelia a predam akoze rychlo svoj dom alebo ho darujem niekomu tak ukracujem veritela.
vid OZ

(2) Odporovať možno právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa, ak tento úmysel musel byť druhej strane známy, a právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom a osobami jemu blízkymi (§ 116 a 117) alebo ktoré dlžník urobil v uvedenom čase v prospech týchto osôb s výnimkou prípadu, keď druhá strana vtedy dlžníkov úmysel ukrátiť veriteľa aj pri náležitej starostlivosti nemohla poznať.