k-a-t-k-a
16.01.09,09:24
Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
Dcéra je zamestnaná . V roku 2008 pracovala do marca a od apríla bola PN na rizikovom tehotenstve.
Môže si pri ročnom zúčtovaní dane za 2008 uplatniť na ňu úľavu manžel, alebo jej musí urobiť RZ jej zamestnávateľ a vrátia jej vlastne len daň zaplatenú do marca?
Tweety
16.01.09,08:28
Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
Dcéra je zamestnaná . V roku 2008 pracovala do marca a od apríla bola PN na rizikovom tehotenstve.
Môže si pri ročnom zúčtovaní dane za 2008 uplatniť na ňu úľavu manžel, alebo jej musí urobiť RZ jej zamestnávateľ a vrátia jej vlastne len daň zaplatenú do marca?
Môže požiadať svojho zamestnáv. do 15.2.09 o RZD , nárok na NČ bude mať za celý rok, a rovnako si môže na ňu uplatniť NČ( rozdiel medzi jej príjmom zo ZČ a NČ) podľa § 11 Zákona o dani z príjmov manžel. Len podotýkam, že všetko závisí aj od výšky jeho príjmov.
k-a-t-k-a
16.01.09,08:31
čiže aké doklady si musí ona vyžiadať u svojho zamestnávateľa aby si rozdiel medzi jej príjmom zo ZČ a NČ mohol uplatniť manžel?
Tweety
16.01.09,08:31
čiže aké doklady si musí ona vyžiadať u svojho zamestnávateľa aby si rozdiel medzi jej príjmom zo ZČ a NČ mohol uplatniť manžel?
Potvrdenie o príjmoch zo ZĆ.
k-a-t-k-a
16.01.09,08:38
Takže si vyžiada potvrdenie čiže zamestnávateľ jej nebude robiť RZ .Správne som pochopila?
Tweety
16.01.09,08:40
Takže si vyžiada potvrdenie čiže zamestnávateľ jej nebude robiť RZ .Správne som pochopila?
Nie, pochopila si to nesprávne. Prečítaj si, prosím, môj príspevok č. 2 vyššie.
k-a-t-k-a
16.01.09,08:44
no on nemá nejaký vysoký príjem.
Asi som natvrdá prepáč.
Tweety
16.01.09,08:45
no on nemá nejaký vysoký príjem.
Asi som natvrdá prepáč.
Nemusíš sa mi ospravedlňovať. Hlavne, že si to nakoniec pochopila.:)
k-a-t-k-a
16.01.09,08:48
no veď o to ide že som to nepochopila.Teraz neviem či si má požiadať aj o ročné zúčtovanie aj o potvrdenie alebo ako?
Mám v tom totálny chaos.
Tweety
16.01.09,08:50
no veď o to ide že som to nepochopila.Teraz neviem či si má požiadať aj o ročné zúčtovanie aj o potvrdenie alebo ako?
Mám v tom totálny chaos.
Ale veď som písala, že požiada o RZD, a môže si aj manžel uplatniť na ňu rozdiel medzi NČ a jej príjmom. Prečítaj si hoci aj stokrát prísp. č. 2.
k-a-t-k-a
16.01.09,08:53
teda požiada o RZ aj o potvrdenie zo ZČ?
Tweety
16.01.09,08:54
teda požiada o RZ aj o potvrdenie zo ZČ?
Áno. Potvrdenie o príjmoch zo ZČ je zamestnáv. povinný vydať zo Zákona o dani príjmov.
Tweety
16.01.09,09:15
:mee:
Natka
08.03.09,19:09
Prosím vás o radu: v r.2008 som bola zamestnaná do konca septembra a od novembra som na podpore. Od mája do augusta som bola na PN, chvíľku som robila v auguste ale aj tak som skončila na PN do konca septembra. Zaujíma ma,ako sa počíta ročné zúčtovanie dane, mám potvrdenie o zdanit.mzde od zamestnávateľa, t.j. od 1-9/2008 a potvrdenie z úradu práce,že som vedená na ÚP. Mám ešte potvrdenie zo životnej poistky. Neviem,ako si robiť ročné zúčt.dane,ked som bola pol roka na PN a 3 mesiace na ÚP. Poradte mi prosím vás.
Zita4
08.03.09,19:24
Prosím vás o radu: v r.2008 som bola zamestnaná do konca septembra a od novembra som na podpore. Od mája do augusta som bola na PN, chvíľku som robila v auguste ale aj tak som skončila na PN do konca septembra. Zaujíma ma,ako sa počíta ročné zúčtovanie dane, mám potvrdenie o zdanit.mzde od zamestnávateľa, t.j. od 1-9/2008 a potvrdenie z úradu práce,že som vedená na ÚP. Mám ešte potvrdenie zo životnej poistky. Neviem,ako si robiť ročné zúčt.dane,ked som bola pol roka na PN a 3 mesiace na ÚP. Poradte mi prosím vás.
Ročné zúčtovanie si nerobíš sama, robí ho zamestnávateľ. Ty si môžeš podať len daňové priznanie, kde uvedieš všetky zdaniteľné príjmy, ktoré si mala v roku 2008. Nezáleží na tom, v ktorých mesiacoch si tie príjmy mala, ale od koľkých zamestnávateľov a aké to boli príjmy. Ak bol príjem len od jedného zamestnávateľa, uvedieš do daňového priznania podľa potvrdenia, ktoré si od neho dostala. Iné potvrdenie k daň. priznaniu neprikladáš.
Zita4
08.03.09,19:28
Vlastne ešte potvrdenie o zaplatení príspevkov na životné poistenie, to ešte musíš priložiť k daňovému priznaniu. :)
Natka
09.03.09,16:26
a potvrdenie z úradu práce tiež treba priložiť? Daňové priznanie akého typu si mám podať? Typ B je pre podnikateľov, to asi nie,však, žeby typ A? A aká je výška nezdaniteľnej časti za celý rok 2008? To znamená,že by mi mal DÚ niečo vrátiť z tej nezdaniteľnej časti, kedže som bola dlhodobo na PN? to je zatiaľ len moja úvaha,kým si nespravím to daň.priznanie. A môžem si ho vytlačiť z počítača?
mzdarka renca
09.03.09,16:44
Podáš DP typ A. Uplatníš si celú NČZD 98496. Potvrdenie z ÚPSVaR neprikladáš k DP.
mzdarka renca
09.03.09,16:48
môžeš si ho vytlačiť z PC.
Natka
09.03.09,17:06
dakujem vám všetkým za príspevky,pomohli ste mi,akurát som dokončila daň.priznanie typu A a vyšlo mi celkom slušné čísielko,mali by mi vrátiť 9 900 Sk. Ešte ma zaujíma,ako sa to má vyplnať,kedže je už EUR
mzdarka renca
09.03.09,19:04
DP za rok 2008 vypĺňaš v skk. DÚ ti uhradí preplatok v EUR.
rybanka
10.03.09,09:20
Myslím, že v pomocných výpočtoch sa to preráta na EUR.
mzdarka renca
10.03.09,09:25
Myslím, že v pomocných výpočtoch sa to preráta na EUR.

Nič sa nestane, ak si preráta preplatok v pomocných výpočtoch, ale povinnosť je prerátať len nedoplatok.