karkulka
16.01.09,09:28
Dobrý deň.
Pekne poprosím o radu.
Dostala som vyplatenú sumu zo životného poistenia - predčastne zrušená. Neuplatňovala som si odpočítateľnú položku 12000,--. Ide iba o tú vyplatenú sumu, či ju treba dávať ako zdaniteľný príjem.
A ako riešiť výplatu poistnej sumy pri dožití.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Zoltán Kovács
16.01.09,08:29
Plnenie nie je predmetom dane z príjmov.
Tweety
16.01.09,08:29
Dobrý deň.
Pekne poprosím o radu.
Dostala som vyplatenú sumu zo životného poistenia - predčastne zrušená. Neuplatňovala som si odpočítateľnú položku 12000,--. Ide iba o tú vyplatenú sumu, či ju treba dávať ako zdaniteľný príjem.
A ako riešiť výplatu poistnej sumy pri dožití.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Nie.
karkulka
16.01.09,08:36
nie ako netreba uvádzať ani v jednom prípade
Tweety
16.01.09,08:38
nie ako netreba uvádzať ani v jednom prípade
Nemáš si prečo navýšiť ZD, preto že si NČ na životné poistenie neuplatnila, a druhykrát nie, lebo príjem zo ŽP nezahrňujeme do základu dane. Po úprave bude v tom druhom prípade áno, príjem zo ŽP budeš zdaňovať.
karkulka
16.01.09,08:38
ďakujem Vám za odpoveď a radu.
Chobot
16.01.09,09:01
Dobrý deň.
Pekne poprosím o radu.
Dostala som vyplatenú sumu zo životného poistenia - predčastne zrušená. Neuplatňovala som si odpočítateľnú položku 12000,--. Ide iba o tú vyplatenú sumu, či ju treba dávať ako zdaniteľný príjem.
A ako riešiť výplatu poistnej sumy pri dožití.
Ďakujem pekne za odpoveď.


Nemáš si prečo navýšiť ZD, preto že si NČ na životné poistenie neuplatnila, a druhykrát nie, lebo príjem zo ŽP nezahrňujeme do základu dane.

S tým prvým súhalsím, ale s tým druhým nie. V prípade dožitia sa poistnej doby (teda ak normálne uplynie poistná doba) a vyplatenia dohodnutej poistnej sumy sa príjem zdaňuje. Teda zdaňuje sa rozdiel medzi zaplateným poistným a sumou, ktorú poistený dostane. Napr. niekto zaplatí poistné za 10 rokov spolu 100.000 SK a poistná suma je 120.000 Sk, tak zdaňuje sa tých 20.000 Sk. Nemusí to ale zdaniť poistnený, lebo daň zráža poisťovňa už pri vyplatení poistného plnenia.

Aj pri predčasnom ukončení poistenia, pokiaľ poistený dostane zaplatené viac, než vložil, tak ten rozdiel sa zdaňuje.

Nie sú zdanené len plnenia, ktoré sú platené z poistky ako iné poistné prípady, než dožitie (napr. plnenie pri úmrtí, pri trvalách následkoch úrazu a pod.)

Viď § 7 ods. 1 ZoDZP:

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú

a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) ....

e) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku; rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia,
tome11
12.01.10,16:45
Chcem dať nejaké otázky do platzu hlavne teda pre Chobota. Zákon o dani z príjmu jasne hovorí, že predmetom dane sú príjmy z životného poistenia jednak k dožitiu a jednak aj pri predčasnom zrušení poistky a vyplatení odkupnej hodnoty. Zákon aj jasne hovorí, že do základu dane sa tieto príjmy zaraďujú bez možnosti zníženia o výdavky (§7 odsek 4). To by znamenalo, že sa zdaňuje všetko čo od poistovna vo forme dozitia alebo odkupnej hodnoty zdanuje. Je to tak alebo ma niekto vyvedie z omylu a odkaze aj na legislativu, kde je tak napisane? Dakujem. Mimochodom vie niekto ako je to s ciastocnymi odkupmi? Tie sa zdanuju hned? Mimochodom nepisem tu nic s danovym odpoctom, tak aby neboli zbytocne reakcie na tuto temu.
tome11
12.01.10,16:50
Tak pardon. Opravil by som rád sám seba. Ospravedlňujem sa. V §7 osdseku 5 je to ohladne znizenia o zaplatene poistne. Beriem spat. Co sa ale tyka ciastocnych odkupov, tak mam pocit, ze zakon to vobec neriesi.. takze tomu nerozumiem ak sa niekto ozve... :)
RomanKasu
02.02.11,13:36
Chcem dať nejaké otázky do platzu hlavne teda pre Chobota. Zákon o dani z príjmu jasne hovorí, že predmetom dane sú príjmy z životného poistenia jednak k dožitiu a jednak aj pri predčasnom zrušení poistky a vyplatení odkupnej hodnoty. Zákon aj jasne hovorí, že do základu dane sa tieto príjmy zaraďujú bez možnosti zníženia o výdavky (§7 odsek 4). To by znamenalo, že sa zdaňuje všetko čo od poistovna vo forme dozitia alebo odkupnej hodnoty zdanuje. Je to tak alebo ma niekto vyvedie z omylu a odkaze aj na legislativu, kde je tak napisane? Dakujem. Mimochodom vie niekto ako je to s ciastocnymi odkupmi? Tie sa zdanuju hned? Mimochodom nepisem tu nic s danovym odpoctom, tak aby neboli zbytocne reakcie na tuto temu.


Pozor na §7 odsek 4, tam sa píše : "Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňajú príjmy uvedené v odseku 1 písm. c) a f) neznížené o výdavky", teda nie e)
RomanKasu
02.02.11,13:39
Teda do základu dane sa nezahŕňa nič čo sa týka poistenia.