beata16
06.06.05,19:39
Prosím o radu.

Plátca DPH účtujúci v JÚ obdržal zálohovú FA na dodávku HIM v 5/05, zaplatil v 6/05. Zálohová FA bola vystavená v EUR. Pri obdržaní FA má ju prepočítať kurzom NBS? A dopočítava na zálohu DPH s uplatnením si DPH zo zálohovej FA alebo z vyúčtovacej, keď sa stane majiteľom HIM?

Mám v tom strašný zmätok.
Marian
06.06.05,17:54
Zálohy na tovar (teda aj HIM) poskytnuté i prijaté do/z iného členského štátu sa nezdaňujú DPHčkou.
Ty si urob výdaj z účtu v peňažnom denníku a zatiaľ stačí.
beata16
07.06.05,08:21
Marian, ďakujem za odpoveď.
A môžem sa opýtať aj na doklad? Mám FA zaúčtovať do záväzkov prepočítanú kurzom NBS? Alebo len výdaj v peňažnom denníku?

Ešte tisíckrát ďakujem.
Marian
07.06.05,19:36
"Zaúčtovať do záväzkov" sa v JÚ nedá. V JÚ možno zaúčtovať len príjem alebo výdaj. Zaplatenú sumu v EUR si môžeš (teoreticky vzaté musíš) "zapísať"
do knihy pohľadávok a záväzkov ako pohľadávku (nie záväzok ako uvádzaš).
babenko1
07.06.05,20:22
Marián.. môže si ju zaevidovať ako záväzok, ale musí byť z toho zrejmé, že je to preddavková faktúra, čiže by mala mať iné interné očíslovanie...
Marian
07.06.05,20:36
To: Babenko1
Beata16 píše: "... zaplatil v 6/05 ...".
Asi ja o koze a Ty o voze. Keďže ju zaplatil, je to pohľadávka, nie záväzok.
beata16
09.06.05,05:30
ďakujem za poradu-radu.

Prajem pekný deň
pyton
09.06.05,07:43
Marián, ty si to nejako domotal. Uhrádzame naše záväzky, pre nás je došlá fa záväzok. Bea sa dobre pýta, či to má účtovať do záväzkov alebo nie, či stačí účtovať len úhradu. Na túto tému sa tu už rozprúdilo viacero diskusií, niektorí o záväzku účtujú, niektorí nie a v tom prípade účtujú len o úhrade. Podľa mňa to záleží aj od toho, či máš takýchto fa veľa a nechceš stratiť prehľad alebo len zopár a vtedy stačí účtovať o úhrade.