samanta296
16.01.09,12:47
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť, ako vyrovnať mínusový stav v SKK pokladni, je tam dosť v mínuse. Mínus vznikol vlastne tým, že konatelia menili CZK peniaze na slovenské ale lístočky zo zmenarne mi nosili len zriedka, čiže v CZK pokladni mám velmi vela a SkK zas velký minus.
Ako by sa to dalo nejako vyrovnať? Dá sa vôbec s tym nieco robiť?
Prosím pekne o radu, neviem čo s tým
Marianna01
16.01.09,11:54
bločky zo zmenárne nosiť mali.
Ale viem, aký máš problém, stretávam sa s tým často.
Nie je to najlepší spôsob, ale skús zmluvu o pôžičke v slovenských korunách a vrátenie pôžičky a úrokov v českých. Navýšiš slovenskú a znížiš českú pokladnicu
lepka
16.01.09,11:56
Dobrý deň.
Potrebovala by som poradiť, ako vyrovnať mínusový stav v SKK pokladni, je tam dosť v mínuse. Mínus vznikol vlastne tým, že konatelia menili CZK peniaze na slovenské ale lístočky zo zmenarne mi nosili len zriedka, čiže v CZK pokladni mám velmi vela a SkK zas velký minus.
Ako by sa to dalo nejako vyrovnať? Dá sa vôbec s tym nieco robiť?
Prosím pekne o radu, neviem čo s tým
Podľa mňa by sa s tým dalo urobiť toľko,že pozrieš kedy sa pokladňa v SKK dostala do mínusu,a deň predtým vyberieš CZK z pokladne napíšeš zmenu czk na SKK a prepočítaš to kurzom NBS, tým sama seba znevýhodníš,teda budeš mať ako keby viac SKK v pokladni, týmto spôsobom si pokladňu postupne povyrovnávaš,nerobila by som to jednou sumou,ale v priebehu roka na viackrát,Zreálnila by som si stavy v CZK a keby som mala veľký stav v SKK na pokladni,po dohode s konateľom resp.majiteľom by som mu tie,čo mi papierovo prevyšujú skutočný stav, vyplatila majiteľovi ako preddavok na podiely zo zisku. pôžičku,ktorú po vyplatení podielov zo zisku vráti.
samanta296
16.01.09,12:00
Ale čo s tym teraz na konci roka. nie je nejaky jednoduchší sposob, ktorým by som bola ja chránená, pretože ten mínus trvá uz asi pol roka, ja som na to konateľov upozornovala ale nič s tým nerobili, len ze sa to poriesi, ze to dorovnaju, a je koniec roka a oni to stale nedorovnali.
samanta296
16.01.09,12:05
Ja neviem kolko ceských korun je v hotovosti, pretoze ja peniaze nedržím. Ma ich konateľ, takže ja ani neviem kolko v skutočnosti by penazí malo byt ani SKK ani CZK.
Marianna01
16.01.09,12:07
Podľa mňa by sa s tým dalo urobiť toľko,že pozrieš kedy sa pokladňa v SKK dostala do mínusu,a deň predtým vyberieš CZK z pokladne napíšeš zmenu czk na SKK a prepočítaš to kurzom NBS, tým sama seba znevýhodníš,teda budeš mať ako keby viac SKK v pokladni, týmto spôsobom si pokladňu postupne povyrovnávaš,nerobila by som to jednou sumou,ale v priebehu roka na viackrát,Zreálnila by som si stavy v CZK a keby som mala veľký stav v SKK na pokladni,po dohode s konateľom resp.majiteľom by som mu tie,čo mi papierovo prevyšujú skutočný stav, vyplatila majietľovi ako preddavok na podiely zo zisku.

a na základe akých dokladov? :eek:
jedná sa o podvojné účtovníctvo, kde si nemôže konateľ vyberať a vkladať podľa jeho ľubovôle. Preto spomínaná zmluva o pôžičke...
samanta296
16.01.09,12:10
Iným sposobom sa to nebude dat dorovnat len zmluvou o pôžičke?
A tu zmluvu môžem urobiť aj teraz na konci roka učtovného?
lepka
16.01.09,12:10
No na to nemusíš vedieť koľko tých peňazí tam skutočne je,ale musí ti povedať na koľko ich máš upraviť a keď to nechceš robiť spätne,tak to urob k 31.12. nie je to OK,lebo môj názor je keď klamať,tak už dokonale a pokladňu v SKK mu povieš ty, koľko tam máš zostatok a on ti povie koľko si tam máš ponechať papierovo a koľko mu tým pádom napíšeš na podiel na zisku.Je riešením aj tá pôžička od konateľa v SKK a vrátenie v CZK.
Zoltán Kovács
16.01.09,12:13
Podľa mňa by sa s tým dalo urobiť toľko,že pozrieš kedy sa pokladňa v SKK dostala do mínusu,a deň predtým vyberieš CZK z pokladne napíšeš zmenu czk na SKK a prepočítaš to kurzom NBS, tým sama seba znevýhodníš,teda budeš mať ako keby viac SKK v pokladni, týmto spôsobom si pokladňu postupne povyrovnávaš,nerobila by som to jednou sumou,ale v priebehu roka na viackrát,Zreálnila by som si stavy v CZK a keby som mala veľký stav v SKK na pokladni,po dohode s konateľom resp.majiteľom by som mu tie,čo mi papierovo prevyšujú skutočný stav, vyplatila majietľovi ako preddavok na podiely zo zisku.

Hrubo označené je zakázané zákonom.
Zoltán Kovács
16.01.09,12:14
No na to nemusíš vedieť koľko tých peňazí tam skutočne je,ale musí ti povedať na koľko ich máš upraviť a keď to nechceš robiť spätne,tak to urob k 31.12. nie je to OK,lebo môj názor je keď klamať,tak už dokonale a pokladňu v SKK mu povieš ty, koľko tam máš zostatok a on ti povie koľko si tam máš ponechať papierovo a koľko mu tým pádom napíšeš na podiel na zisku.Je riešením aj tá pôžička od konateľa v SKK a vrátenie v CZK.


Moja reakcia: :eek::eek::eek:
samanta296
16.01.09,12:15
Ale tak môže byt zmluva o požičke na 1500 000 tisíc, je to trochu vela, to bude uveritelné? Nemôže to niekto napadnuť?
lepka
16.01.09,12:15
a na základe akých dokladov? :eek:
jedná sa o podvojné účtovníctvo, kde si nemôže konateľ vyberať a vkladať podľa jeho ľubovôle. Preto spomínaná zmluva o pôžičke...
Ja viem,že to nie je možné len tak,ale ako vidíš konateľ o tom nevie,že to tak nie je možné a vyberá a vkladá podľa ľubovôle ,a tie doklady by som jednoducho napísala,že konateľ lístok zo zmenárne nepriložil do pokladne a preto bol použitý kurz NBS,a konateľ tú pokladňu musí aj tak podpísať a v konečnom dôsledku je za účtovníctvo zodpovedný konateľ a keď robí sám sebe mrďas v účtovníctve,tak snáď len pokuta z DÚ mu otvorí oči a už potom nebude problém doniesť lístky z výmeny peňazí:D
samanta296
16.01.09,12:19
No aj tym som ho uz postrasila ale nezabralo, povedal ze on sa danovakov nebojí.
Zoltán Kovács
16.01.09,12:19
Ja viem,že to nie je možné len tak,ale ako vidíš konateľ o tom nevie,že to tak nie je možné a vyberá a vkladá podľa ľubovôle ,a tie doklady by som jednoducho napísala,že konateľ lístok zo zmenárne nepriložil do pokladne a preto bol použitý kurz NBS,a konateľ tú pokladňu musí aj tak podpísať a v konečnom dôsledku je za účtovníctvo zodpovedný konateľ a keď robí sám sebe mrďas v účtovníctve,tak snáď len pokuta z DÚ mu otvorí oči a už potom nebude problém doniesť lístky z výmeny peňazí:D

K hrubo označenému:
Nemá to vôbec oporu v zákone.

K modrému:
A zodpovednosť účtovníka je kde? Viem, že za účtovníctvo zodpovedá účtovná jednotka sama, ale predsa?
samanta296
16.01.09,12:24
Ja ako učtovníčka som čo mohla robiť? Upozornovala som ho na to hned ako mínus vznikol, že to treba riešiť nejako, povedal že porieši, donesie papiere a nič. Vlastne vôbec nie som chránená, lebo mne to nesedí nie jemu.
Takže ako to mám teraz riešit?
Zoltán Kovács
16.01.09,12:25
Ja ako učtovníčka som čo mohla robiť? Upozornovala som ho na to hned ako mínus vznikol, že to treba riešiť nejako, povedal že porieši, donesie papiere a nič. Vlastne vôbec nie som chránená, lebo mne to nesedí nie jemu.
Takže ako to mám teraz riešit?

Najmenej bolestné a riskantné riešenie už bolo navrhnuté vyššie. (pôžička)
samanta296
16.01.09,12:26
Ok dakujem pekne za rady
lepka
16.01.09,12:27
Jasné podpisovanie pokladne nemá oporu v zákone,ale ja nemám pokladňu,aj keď som pokladník a on má peniaze, tak nech si ich aj podpisuje,o toto by som sa oprela. A moja zodpovednosť ako účtovníka? Som osoba v postavení závislej osoby a aj keď to nie je v súlade so zákonom,musím plniť príkazy nadriadeného,alebo nemusím plniť príkazy nadriadeného,ale potom budem osoba nezamestnaná,alebo zaúčtujem tak ako kázal,a vlastne ma k tomu donútil a ohlásim jeho protizákonné konanie na príslušné úrady?Znova mi s toho vychádza ,že budem osobou nezamestnanou.;);)
Zoltán Kovács
16.01.09,12:29
Jasné podpisovanie pokladne nemá oporu v zákone,ale ja nemám pokladňu,aj keď som pokladník a on má peniaze, tak nech si ich aj podpisuje,o toto by som sa oprela. A moja zodpovednosť ako účtovníka? Som osoba v postavení závislej osoby a aj keď to nie je v súlade so zákonom,musím plniť príkazy nadriadeného,alebo nemusím plniť príkazy nadriadeného,ale potom budem osoba nezamestnaná,alebo zaúčtujem tak ako kázal,a vlastne ma k tomu donútil a ohlásim jeho protizákonné konanie na príslušné úrady?Znova mi s toho vychádza ,že budem osobou nezamestnanou.;);)

Oporu v zákone nemá použitie kurzu NBS, a nie podpisovanie.