zaseja
16.01.09,12:32
chcem vás požiadať o radu. pred rokom ma ľudia nahovorili na zástupcu vlastníkov. hoci som bol v dome nový. tak som sa snažil k tomu pristupovať čo najsvedomitejšie a za rok práce sme dospeli k navýšeniu fondu opráv, kvôli plánovanému zatepleniu. no taktiež k výpovedi nášmu správcovi, nakoľko pri realizácii väčších problémov ho bolo nutné do všetkého "kopať" a to aj niekoľko krát. to samozrejme nebol jediný dôvod...
mali sme vyhliadnutú firmu, ku ktorej sme chceli prejsť, no medzičasom som dostal negatívne referencie o nej a nielen ja, ale i mnohí susedia.
som z toho už vyčerpaný, ako stále hľadám na nete kto by bol aj proaktívne orientovaný voči požiadavkám zákazníka.
otázka či založiť SVB mi síce pulzuje hlavou, ale na to by som sa nerad dal, lebo bol naozaj problém aby v dome vôbec niekto robil to čo ja a moja pracovná vyťaženosť je značná, aby som stále všetko vybehával. perličkou je, že správca pozastavil vyplácanie mojich odmien odhlasovaných vlastníkmi a účtovanými v zálohovom predpise s odôvodnením, že takto si činnosť ZV nepredstavuje:O)
som z Bratislavy, tak ak máte niekto dobré skúsenosti s vašim správcom, prípadne máte pre mňa radu, budem vám veľmi vďačný.
Mária27
16.01.09,16:40
Môžeš osloviť aj bytové družstvo. Môžete sa pridať aj k inému SVB.
zaseja
16.01.09,18:45
ďakujem za radu. Je tu dom ktorý sa pridal už k jestvujúcemu SVB?
zsolt69
16.01.09,19:23
Prečo nevytvoríte vlastné SVB ? Podľa mňa je to asi najlepšie riešenie.
Elena Navrátilová
16.01.09,19:26
Je možnosť vytvoriť SVB a na mandátnu zmluvu poveriť správcu na vykonávanie určitých povinností za SVB.
zsolt69
16.01.09,19:32
Ale, keď nenájdu spoľahlivého správcu tak inú možnosť nemajú.
zaseja
16.01.09,19:43
Vlastné SVB bude asi utopiou, ako mi bolo dnes zhodou okolnosti povedané jednou susedou. V minulosti už vraj boli pokusy, ale stroskotalo to údajne na neodbornosti možných predsedov.
Ja osobne si neviem za seba predstaviť komunikáciu so všetkými možnými inštitúciami, aby všetko fungovalo. No myslím, že to asi nebude až taký problém, keď SVB-čka sa rozrastajú. Ďalším problémom je rôznorodosť obyvateľov nášho domu, z toho vyplýva aj "zanietenosť" pre problematiku spojenú s domom:O(
Nevzdám sa, ale nechcem doporučiť niekoho, len aby som to urobil...
Elena Navrátilová
16.01.09,19:46
Koľko Vás je bytov? Neodbornosť... keď napr. mesto predávalo byty ako prvý krok založilo v dome SVB a ľudia ak chceli odkúpiť byty už museli byť ako dom so založeným SVB. Žiadna odbornosť, neodbornosť... takže je to aj o tom. Už to že máš predstavu o tom čo všetko má predseda ovládať je devíza.
Halli
16.01.09,19:48
ďakujem za radu. Je tu dom ktorý sa pridal už k jestvujúcemu SVB?

Myslím, že nie...ale ak si zvyknutý všetko vybehať nebude ti robiť problém skúsiť SVB, ak máš dôveru ostatných vlastníkov je to základ pre túto cestu...koľko vlastne bytov je vo vašom dome?

Eli si ma predbehla:D...a napísali sme presne rovnako len jedna odpredu a druhá odzadu , bingo:D
zsolt69
16.01.09,19:50
Aj v našom paneláku bývajú rôzne vekové skupiny. Viem že je to ťažké ( robím to 4 roky ). Treba ich presvedčiť, že bude to lepšie keď sami budú hospodáriť s vlastnými peniazmi. Samozrejme treba počkať aspoň 2 roky aby videli v číslach svoje úspory.
Hlavu hore a plným plynom vpred.
zsolt69
16.01.09,20:01
Ani ja by som nesúhlasil s správcom. Vidím, že oveľa lepšie je pod SVB. Síce práce je dosť, ale oplatí sa.
zaseja
16.01.09,20:41
[quote=slavica;919246]Myslím, že nie...ale ak si zvyknutý všetko vybehať nebude ti robiť problém skúsiť SVB, ak máš dôveru ostatných vlastníkov je to základ pre túto cestu...koľko vlastne bytov je vo vašom dome?

v dome máme 32 bytov, a čo sa týka vybehávania, mal by som asi problém z časom, ale nedokážem to posúdiť nakoľko nemám predstavu o intenzite behania po inštitúciach pre riadne fungovanie domu a vecí sním spojených
Halli
16.01.09,20:45
[quote=slavica;919246]Myslím, že nie...ale ak si zvyknutý všetko vybehať nebude ti robiť problém skúsiť SVB, ak máš dôveru ostatných vlastníkov je to základ pre túto cestu...koľko vlastne bytov je vo vašom dome?

v dome máme 32 bytov, a čo sa týka vybehávania, mal by som asi problém z časom, ale nedokážem to posúdiť nakoľko nemám predstavu o intenzite behania po inštitúciach pre riadne fungovanie domu a vecí sním spojených

Na začiatok je to dosť veľký záber, ale potom ti stačí raz začas behnúť na Poradu ;).
Ale vážne, ... 32 bytov je ideálny panelák, síce nie na tvorbu fondu opráv,/ak ste aspoň tri vchody/.. ale na dohody, ...ak je záujem ostatných o dobrú vec...je to úplne super.
Ja som to tiež stíhala popri zamestnaní a robím to už 10 r., ale teraz je to už o inom počte bytov:)...už je to moja hlavná činnosť.
jozka56
16.01.09,21:01
1/24 vlastníkov mňa ohodnocuje, že chce mať starosti ako ja "vyhulovať a venčiť hafana" j:---:D:D:D. Pritom bytovka zateplená, strecha aj plášť. Hovorí sa " za dobrotu, na žobrotu". j:---
zaseja
16.01.09,21:22
mali ste pri zateplovaní aj dotáciu na systémové chyby? neviem veru ako by som požiadal o takú dotáciu...ako to robíte s objednávaním tepla na nasledujúcu vykurovaciu sezónu? len podľa minuloročných priemerov?
jozka56
16.01.09,21:32
Mali sme dotáciu 742000 SK. j:---
Halli
16.01.09,21:43
mali ste pri zateplovaní aj dotáciu na systémové chyby? neviem veru ako by som požiadal o takú dotáciu...ako to robíte s objednávaním tepla na nasledujúcu vykurovaciu sezónu? len podľa minuloročných priemerov?

Väčšinou podľa priemerov, ale ako vidíš na posledné dva roky sa spoliehať veľmi neoplatilo. Táto zima nám trochu pritvrdila. No ak sa odrazíš od nejakej výšky objednávky potom si to už budeš vedieť porovnávať.. Doteraz ste predsa mali už určené zálohy na teplo, tak budeš v obraze a potom sa musíš aj tak triafať ;). V našom miestnom OSBD boli minulý rok frajeri, lebo mali nastavené vysoké zalohy a veľa vracali na preplatkoch...potom zálohy znížili a teraz sa nebudú pri vyučtovaní až tak smiať... V SVB si to urobiš s rezervou a dohodou vlastníkov,aby to tak necítili .
Halli
16.01.09,21:49
1/24 vlastníkov mňa ohodnocuje, že chce mať starosti ako ja "vyhulovať a venčiť hafana" j:---:D:D:D. Pritom bytovka zateplená, strecha aj plášť. Hovorí sa " za dobrotu, na žobrotu". j:---

Jožka to si myslela jedneho z 24- och? :D
Ak áno, tak to ti isto žily nemusí trhať ;). A ak máš za sebou to čo píšeš, tak si venči od rána do večera :D. A povedz mu, že vyvenčíš aj jeho, nech si dobre obzrie kde býva.
zaseja
16.01.09,22:05
Mali sme dotáciu 742000 SK. j:---

Projekt o dotáciu si pripravil len na základe informácii, čo všetko má obsahovať, či je dáka predloha(ale to asi nie, že:))
jozka56
16.01.09,22:07
Len to je ženská. Pár teplých slov odo mňa už počula, jej milý pán manžel všetko za ňu žehlí. Slávica, ale boli to tri roky, kým som/sme/ všetko zrealizovali. Už je pohoda, hlavne teplo v bytoch, kúrime na 4, hoci v tomto období by to mala byť po starom 9.j:---
jozka56
16.01.09,22:10
Projekt o dotáciu si pripravil len na základe informácii, čo všetko má obsahovať, či je dáka predloha(ale to asi nie, že:))
Projekt na dotáciu nám vybavila firma, ktorá sa týmto zaoberá a stálo nás to okolo 56 tis. SK.
jozka56
16.01.09,22:34
Zaseja, ak chceš staraj sa o Vašu bytovku,nerieš svoju vyťaženosť. Do budúcna Ti budú všetci vďační. Aj úsmev poteší. j:---
zaseja
17.01.09,07:11
Zaseja, ak chceš staraj sa o Vašu bytovku,nerieš svoju vyťaženosť. Do budúcna Ti budú všetci vďační. Aj úsmev poteší. j:---

Určite aj úsmev poteší, ale najprv je asi ľuďom potrebné vysvetliť, že SVB nie je len o "obohacovaní sa" jednotlivca:O)

Inak všetkým pekne ďakujem za váš čas a rady a nebránim sa ďalším názorom, postrehom, či skúsenostiam:O)))
Halli
17.01.09,07:40
Určite aj úsmev poteší, ale najprv je asi ľuďom potrebné vysvetliť, že SVB nie je len o "obohacovaní sa" jednotlivca:O)

Inak všetkým pekne ďakujem za váš čas a rady a nebránim sa ďalším názorom, postrehom, či skúsenostiam:O)))

No ak si myslia vlastníci v paneláku, že bolo ľahšie kontrolovať bytové družstvo, alebo iného veľkého správcu, tak to potom je smutné. Nechápem ako by si sa vedel obohatiť na Vašich 32 bytoch a ak chce niekto takúto prácu robiť predpokladám, že nechce chodiť domov cez pivnicu.:rolleyes:
zaseja
17.01.09,12:51
ako máte poriešené havarijne služby? možno to je aj o kontaktoch a hlavne serióznosti dodávateľov. nemáte niekto typ na niečo takéto pre BA?
evula0
19.01.09,07:55
Som predseda v 30 bytovom dome.Odporúčam Ti (samozrejme s ostatnými vlastníkmi)založiť SVB a spravovať si ho sami. Bežný kontakt s dodávateľmi tepla,vody,elektriny a pre odpady, servis výťahov, revízie elektro,plyn, PO a banku je ľahko zvládnuteľný. Ak je to možné, mať jednu osôbku pre vedenie účtovníctva ( v zásade peňažný denník, 4-5 faktúr mesačne, ukladať a číslovať doklady, povinnosti s prípadnými odmenami a spoločnými silami urobiť zálohové predpisy a ročné vyúčtovanie). Kontrolu by mala urobiť rada SVB a schváliť zhromaždenie. Havarijné služby majú vodárne, plynárne,elektrárne. Na ostatné opravy si treba vytvoriť nejakú "databázu" opravárov. Žiaden správca Vám toto nebude robiť lacnejšie alebo vo Váš prospech. Je to pre neho podnikanie so zodpovednosťou voči vlastníkom alebo aj bez.
Dôležité je maximum pravidiel, zodpovednosti a právomocí podrobne vložiť do zmluvy o spoločenstve (podpisové práva, styk s bankou, uzatváranie zmlúv, limity pre rozhodovanie predsedu, povinnosti vlastníkov, tvorba a čerpanie FOaÚ, prípadne do nejakej prílohy domový poriadok. V uznesení stanoviť poplatok za správu a po schválení použiť na odmeny predsedu, účtovníka prípadne členov rady (aj málo môže potešiť).
Získate plnú kontrolu nad správou domu a používaním Vašich peňazí. Tam kde Vaše odbornosti končia(napr.projekt,revízie, ) si to dáte spraviť dodávateľsky u Vami vybraného.
30 bytov je celkom fajn a v priemere zaberie mesačne predsedovi 5-20 hodín, účtovníčke 2-8 hodiny. Tie hodiny sú ale veľmi pohyblivé v závislosti od činnosti.
zaseja
19.01.09,18:31
Veľmi pekne Ti ďakujem evula0:O)
som rád, že si mi to objasnila a ukázala, ako mnohí v tejto téme:O), že to nie je vôbec také hrozné, ak by sa dalo;) rád by som sa ešte čo to popýtal:O)
zabavac
19.01.09,18:52
Som predseda v 30 bytovom dome.Odporúčam Ti (samozrejme s ostatnými vlastníkmi)založiť SVB a spravovať si ho sami. Bežný kontakt s dodávateľmi tepla,vody,elektriny a pre odpady, servis výťahov, revízie elektro,plyn, PO a banku je ľahko zvládnuteľný. Ak je to možné, mať jednu osôbku pre vedenie účtovníctva ( v zásade peňažný denník, 4-5 faktúr mesačne, ukladať a číslovať doklady, povinnosti s prípadnými odmenami a spoločnými silami urobiť zálohové predpisy a ročné vyúčtovanie). Kontrolu by mala urobiť rada SVB a schváliť zhromaždenie. Havarijné služby majú vodárne, plynárne,elektrárne. Na ostatné opravy si treba vytvoriť nejakú "databázu" opravárov. Žiaden správca Vám toto nebude robiť lacnejšie alebo vo Váš prospech. Je to pre neho podnikanie so zodpovednosťou voči vlastníkom alebo aj bez.
Dôležité je maximum pravidiel, zodpovednosti a právomocí podrobne vložiť do zmluvy o spoločenstve (podpisové práva, styk s bankou, uzatváranie zmlúv, limity pre rozhodovanie predsedu, povinnosti vlastníkov, tvorba a čerpanie FOaÚ, prípadne do nejakej prílohy domový poriadok. V uznesení stanoviť poplatok za správu a po schválení použiť na odmeny predsedu, účtovníka prípadne členov rady (aj málo môže potešiť).
Získate plnú kontrolu nad správou domu a používaním Vašich peňazí. Tam kde Vaše odbornosti končia(napr.projekt,revízie, ) si to dáte spraviť dodávateľsky u Vami vybraného.
30 bytov je celkom fajn a v priemere zaberie mesačne predsedovi 5-20 hodín, účtovníčke 2-8 hodiny. Tie hodiny sú ale veľmi pohyblivé v závislosti od činnosti.
evula0, celkom s tebou súhlasím, až na jednu podstatnú vec. Toto všetko sa dá za predpokladu, že v baráku bývajú normálni ľudia. Píšem to preto, lebo u nás to nefungovalo. Sme 9 bytová jednotka, mali sme SVB a 5 bytov, t. j. väčšina si robila to, čo chcela. Okolie bytovky máme pekné, ale keĎ vojdete do spol. priestorov, tak to tam vyzerá ako keby tam bývali bezdomovci alebo divé svine. S tým sa nedalo vôbec hnúť. Spoločné priestory si pomýlili so stodolou na dedine, kde možno odložiť všetko. Na upozornenia reagovali s tým, že im chcem ako predseda rozkazovať, čo nebola pravda. Skladuje sa tam papier, kt. možno zapáliť, boli tam horľavé látky. Pritov v bytovke je zavedený plyn. Dvere sa nesmeli zamykať, lebo kto bude stále odomykať. Tak sa u nás často kradne, lebo na chodbe sú voľne pohodené bicykle. Do bývalej kočikárne sa nemôžu odložiť, lebo to sú 3 m ďaleko a je tam sklad starého nábytku, postelí, chladničiek, starých okien a pod. Aj toto je jedna zo slov. bytoviek. S normál. ľuďmi sa vždy dá dohodnúť, ale s primitívmi nikdy
evula0
20.01.09,06:31
[quote=zabavac;921726]evula0, celkom s tebou súhlasím, až na jednu podstatnú vec. Toto všetko sa dá za predpokladu, že v baráku bývajú normálni ľudia.

V každom bytovom dome bývajú "normálni" ľudia. To znamená, že väčšina so štandartným správaním, niekoľko aktívnych v prospech domu a niekoľko neprispôsobivých vrtákov. Celkové správanie (napr.poriadok, zatváranie dverí, účasť na schôdzi,...) sa dá postupne vybudovať. Väčšina ľudí vie postupne prácu uznať a prispôsobiť sa poriadku, ale medzisusedké vzťahy sú niekedy "ťažké".
Lepšie alebo horšie je to v domoch s nízkym počtom bytov (4-6). Tu môžu aj jeden - dvaja vlastníci všetko zabezpečiť alebo všetko rozvrátiť.
Predseda SVB oproti zástupcovi vlastníkov má úplne iné možnosti ovplyvniť a presvedčiť ostatných o možnostiach správy domu.
svojar
20.01.09,10:37
My máme zo spoločnými priestormi pokoj. Pred tým taktiež kočikárne slúžili ako skladisko hlavne starých okien. Na zhomaždení sme si určili termín vypratania a od tej doby tam síce
nie sú kočíky, ale bicykle. Na zber papiera máme vyčlenenú 1 malú miestnosť.
svojar
22.01.09,10:03
Podľa toho čo bolo v TV asi neberú, ale možno sa situácia zmení. My papier skladujeme v tzv. miestnosti merania, kde sú umiestnené merače tepla a TV, tak tam by aj tak nikto nemol nikto nič iné dávať. A okrem 2 ľudí tam ani ostatní nemajú prístup.
cowboyka
02.02.11,18:53
asi mimo témy, ale nikde som to zatiaľ nenašla. Vie mi prosím niekto povedať, kto sa môže stať členom domovej rady? Je nato nejaký zákon? Podľa mňa môže ním byť iba vlastník bytu resp. nebytového priestoru - rozmýšľam správne??? hmmm??

ďakujem
Mária27
02.02.11,19:01
§ 7c bytového zákona
(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
cowboyka
02.02.11,19:13
§ 7c bytového zákona
(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
ďakujem krásne - takže idem si stiahnuť tento zákon a ešte jeden dotaz - predseda môže byť zástupca vlastníkov bytov a NP alebo musí byť z trojčelennej rady? ďakujem
Mária27
02.02.11,19:41
ďakujem krásne - takže idem si stiahnuť tento zákon a ešte jeden dotaz - predseda môže byť zástupca vlastníkov bytov a NP alebo musí byť z trojčelennej rady? ďakujem
Veď to máš hneď ďalšiu vetu za tou zvýraznenou! Predseda môže byť aj z iného domu. Rada vykonáva kontrolu - to si musia robiť vlastníci.

§ 7c bytového zákona
(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
cowboyka
03.02.11,05:57
Veď to máš hneď ďalšiu vetu za tou zvýraznenou! Predseda môže byť aj z iného domu. Rada vykonáva kontrolu - to si musia robiť vlastníci.

§ 7c bytového zákona
(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
prepáč, nedočítala som :-)

ale aj tak by ma zaujímalo, či sa to týka iba Spoločenstva, pretože my máme správcu bytové družstvo a v dome si chceme vytvoriť domovú radu.
Sagemka
20.02.11,17:53
Ahojte poráďáci. Aj ja mám dilemu, či správca alebo SVB. Ide o to, že mám byt v obytnom dome, ktorý je uzatvorený. Obytný dom má 6 bytov a jeden nebytový priestor. Jeden vlastník má 4 byty, 2 sú rôzni vlastníci a 1 vlastník nebytového priestoru. Spolu 4 vlastníci. Vlastník 4 bytov a vlastník nebytového priestoru chcú spoločenstvo a my dvaja chceme správcu, pretože spoločenstvo pri tak malom počte vlastníkov nespĺňa podmienky zákona. Aspoň si to myslím. Za radu vopred ďakujem.
sito
20.02.11,18:20
Akože nie? Vlastník nebytového priestoru bude predseda, ostatní budú rada vlastníkov, prípadne ten jeden a rada bude ten so štyrmi bytmi, s jedným bytom a nebytovým priestorom.

Ale, spolu máte v dome sedem hlasov. Štyri, plus nebytový priestor je päť proti dvom hlasom.

Ale, bude to zaujímavé.
Sagemka
20.02.11,18:49
Je to skutočne zaujímané, ale ak sa má ísť podľa § 7c, tak ako to potom bude v skutočnosti vyzerať. Vlastník nebytového priestoru je tiež vlastníkom aj spoločných častí tak ako ostatní. Takže predseda 1 vlastník - poprípade niekto z "ulice", rada 3 vlastníci a zhromaždenie to budeme zase len my 4, resp. 7? Čo s tým? Hlavne, keď tzv. väčšina sa ešte aj vyhráža s tým, že ich je viac a môžu sa dohodnúť, že platiť sa do fondu bude aj 300 eur, a nebude žiadny správca ale len spoločenstvo. Za radu a odpoveď ďakujem.
sito
20.02.11,20:14
Ale, § 7c je o orgánoch SVB. Je prípustné, že predseda nemusí bývať v dome, ba nemusí ani vlastniť v dome byt, nebytový priestor.

O rozhodovaní v bytovom dome je všetko uvedené v § 14.

Rozhoduje nadpolovičná väčšina a každý byt, nebytový priestor má jeden hlas.

Ten, čo má štyri môže, nemôže, byť predseda. Kto bude v rade, ostatní traja. A rada musí mať troch členov, nemôže to byť jeden, čo má tri, štyri hlasy.

On môže navrhnúť ich odvolanie, aj schváliť, ale kde zoberie nových členov rady, členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome.

Ak sa nebudete vedieť dohodnúť, tak súdy si prídu na svoje.
Halli
21.02.11,08:26
Ahojte poráďáci. Aj ja mám dilemu, či správca alebo SVB. Ide o to, že mám byt v obytnom dome, ktorý je uzatvorený. Obytný dom má 6 bytov a jeden nebytový priestor. Jeden vlastník má 4 byty, 2 sú rôzni vlastníci a 1 vlastník nebytového priestoru. Spolu 4 vlastníci. Vlastník 4 bytov a vlastník nebytového priestoru chcú spoločenstvo a my dvaja chceme správcu, pretože spoločenstvo pri tak malom počte vlastníkov nespĺňa podmienky zákona. Aspoň si to myslím. Za radu vopred ďakujem.

Sagemka, ja ti radím správcu, lebo tak malý počet bytov ...a predsa len dosť veľký dom na starosť nebude pre nikoho zaujímavé. Jedine, že by Vám to niekto robil za "pár šupov" alebo z nadšenia....to časom ale na 100% pominie :) Ten vlastník 4 bytov bude s Vami tak, či tak manipulovať...:rolleyes:
Jozef I
21.02.11,09:20
Je to skutočne zaujímané, ale ak sa má ísť podľa § 7c, tak ako to potom bude v skutočnosti vyzerať. Vlastník nebytového priestoru je tiež vlastníkom aj spoločných častí tak ako ostatní. Takže predseda 1 vlastník - poprípade niekto z "ulice", rada 3 vlastníci a zhromaždenie to budeme zase len my 4, resp. 7? Čo s tým? Hlavne, keď tzv. väčšina sa ešte aj vyhráža s tým, že ich je viac a môžu sa dohodnúť, že platiť sa do fondu bude aj 300 eur, a nebude žiadny správca ale len spoločenstvo. Za radu a odpoveď ďakujem.
Prikláňam sa, tak ako Halli, na stranu správcu. Aj keď musím priznať, že to je z kaluže pod odkvap. V každom prípade bude rozhodovať vlastník 4 bytov o všetkom lebo tvorí nadpolovičnú väčšinu. Ak zoženie čo len jeden hlas, má dvojtretinovú a vtedy si schváli čo len bude chcieť, či už bude spoločenstvo alebo bude správca. Takže ide len o to, čo to je za človeka a či má záujem aj o dom, v ktorom bývaš. Lebo nadstavením platieb by bol schopný doslova vyhnať ľudí z domu.
sito
21.02.11,14:37
V podstate je to jedno, čí SVB, alebo správca. Spočítať sa to dá na prstoch.

Rozhodujúce slovo na schôdzi bude mať vždy vlastník štyroch bytov, štyroch hlasov. Na schôdzi!!!

Ale, každý jeden s ostatných vlastníkov sa môže rozhodnúť a požiadať súd, aby o veci rozhodol.

V zákone je síce napísané, že sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou. Ale nikde nie je napísané, že sudca po preskúmaní veci, rozhodne, musí rozhodnúť v prospech vlastníka, ktorý má štyri hlasy, byty.

Ak zneužíva svoje postavenie väčšiny v dome na úmyselné poškodzovanie vlastníckych práv ostatných vlastníkov bytov, nebytových priestorov v dome, môže sa dopúšťať aj trestného činu.

Všetko bude závisieť na dohode, alebo nedohode vlastníkov.

A to je už iná káva.
Petra Nová
21.02.11,15:25
Bóóóže, čo sa ozaj nikto nezmiluje nad tým SPÁVCOM v názve témy? Po 41 príspevkoch! Ako by som bola v Kocúrkove a rozprávala sa tam hatľapatštinou.:eek:
sito
21.02.11,16:39
Veľký bytový dom, veľké problémy. Malý bytový dom, obrovské problémy.

SVB či správca?

:);)
Halli
21.02.11,18:33
V podstate je to jedno, čí SVB, alebo správca. Spočítať sa to dá na prstoch.

Rozhodujúce slovo na schôdzi bude mať vždy vlastník štyroch bytov, štyroch hlasov. Na schôdzi!!!

Ale, každý jeden s ostatných vlastníkov sa môže rozhodnúť a požiadať súd, aby o veci rozhodol.

V zákone je síce napísané, že sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou. Ale nikde nie je napísané, že sudca po preskúmaní veci, rozhodne, musí rozhodnúť v prospech vlastníka, ktorý má štyri hlasy, byty.

Ak zneužíva svoje postavenie väčšiny v dome na úmyselné poškodzovanie vlastníckych práv ostatných vlastníkov bytov, nebytových priestorov v dome, môže sa dopúšťať aj trestného činu.

Všetko bude závisieť na dohode, alebo nedohode vlastníkov.

A to je už iná káva.

Sitko, nie je to jedno...
- SVB /ak sa bude spravovať samo/ bude na tom horšie, lebo ten kto to začne s odhodlaním robiť sa ochvíľu prebudí a zistí do čoho šliapol a čo za to má....:eek:/ak to nebude ovšem majiteľ 4och bytov../
- správca, popri tých 6665 alebo čojaviem koľko bytoch to bude brať čisto profesionálne, jeden balík...:rolleyes:

Isté je, že vlastník 4och bytov bude v prevahe a bude s nimi točiť...možno ale nebude tak ovplyvňovať správcu, akoby ovplyvnil predsedu SVB...nakoľko ním bude chcieť byť on sám...:D
sito
21.02.11,19:25
Je tam jeden problém, jeden vlastník so štyrmi hlasmi zo siedmich. A viac záhad, napríklad ako sa prevádzali byty do osobného vlastníctva? Ako forma správy bola po prevode bytov a nebytového priestoru v dome? Akú správu majú teraz? Ako sa jeden vlastník dostal k štyrom bytom? A ešte, ako, ako, ako???

Jasné, že tých šesť bytov a jeden nebytový priestor, mini dom by bol, mal by byť pre správcu, ktorý má v správe 2 000 - 3 000 bytov, malina. Ak by tam boli vlastníci sa schopný dohodnúť. Správca nemôže rozhodovať v žiadnom bytovom dome. Zo zákona má len dve práva, právo na poplatok za správu a vypovedať zmluvu o výkone správy. A ešte práva, ktoré im odsúhlasia vlastníci v zmluve o výkone správy. Ale, čo sú to za vlastníci, ktorí sa vzdávajú svojich práv v prospech správcu v zmluve o výkone správy.
Sagemka
24.02.11,19:35
Ahojte poraďáci. Ďakujem za odpovede. Byty sa kupovali v 90-tych rokov a kúpili ich pôvodní vlastníci. Behom roka 3 vlastníci byty predali jednej osobe a štvrtý vlastník spravil zámenu za nebytový priestor, ktorý bol pridelený dvom vlastníkom. Nebytový priestor získal súdnou cestou vlastník s väčším podielom. Bola tam správa, len jeden vlastník nepodpísal správu pri predaji. Keď som kúpila byt, napísala som správcovi, že nepodpíšem správu, čo aj akceptoval, pretože som už s ním mala konflikt. Správca následne zrušil správu aj poslednému vlastníkovi 4 bytov, aj keď vedel, že je to proti zákunu. Takže správu nemáme už min. 4 roky. Boli medzitým schôdze ale skončilo to tak, že žiadna správa len SVB. Najnovšie pribudlo aj geometrické rozdelenie ale s podmienkou, že vlastník nebytového priestoru bude mať vo vlastníctve spoločný vchod a my budeme mať vecné bremeno na doživotné užívanie vchodu. Len na vysvetlenie, obytný dom je uzatvorený a vo vnútri je dvor a tam je 6 bytov. Vyzerá to ako keby tam boli rodinné domy, ktoré majú spoločné steny a spoločné obvodové steny. Je to paráda.