destiny333
16.01.09,13:16
Dobrý deň,

chcela by som vás poprosiť o pomoc. §141, ods. 2 mi je jasný, ale je to v prípade, že zamestnanec je v pracovnom pomere. Ale ako je to v prípade, že zamestnancovi plynie výpovedná lehota, ktorá uplynie 31.1. Kráti sa v takom prípade nárok na náhradu mzdy za návštevu lekára rovnako ako pri dovolenke? Resp. ak sa zamestnanec chce dohodnúť na ukončení TPP bez výpovednej lehoty, ale zamestnávateľ mu odchod chce umožniť, až keď za neho príjme náhradu, takže ešte nie je presne dohodnutý termín ukončenia a obaja vedia, že zamestnanec musí počas tejto doby pravidelne navštevovať lekára čo v prípade, že za kalendárny rok odpracuje 1 max. 2 mesiace a z toho navštívi lekára cca 10 dní celodenné ošetrenie. Musí mu zamestnávateľ 7 dní akceptovať a vyplatiť náhradu mzdy a na zvyšné dni si zamestnanec bude čerpať dovolenku alebo sa ten nárok bude krátiť pomernou časťou a na zvyšok si bude čerpať dovolenku?:confused:
zena
16.01.09,12:20
Myslim ze tento narok teda 7 dni by sa mal kratit a bude mat narok iba na pomernu cast. Bolo by to voci ostatnym ZC co su v PP po cely rok dost nefer. Ostatne dni by som mu dala ako pracovne volno bez nahrady mzdy.
Chobot
16.01.09,12:25
Myslim ze tento narok teda 7 dni by sa mal kratit a bude mat narok iba na pomernu cast. Bolo by to voci ostatnym ZC co su v PP po cely rok dost nefer.

ZP neumožňuje krátenie tohto nároku, takže aj zamestnanec, ktorý končí 31.1. má nárok na 7 dní návštevy lekára. Keby v ZP bolo uvedené, že s to môže krátiť, tak to môže krátiť, keďže to ale nie je, tak krátením by zamestnávateľ porušoval ZP.

Bola o tom diskusia tu, kde som to podrobnejšie zdôvodnil:

http://www.porada.sk/t65188-dolezite-osobne-prekazky-v-praci.html