mareko
16.01.09,16:11
Máte prosím niekto skúsenosti s cystometrickým a cystoskopickým vyšetrením? Ďakujem za odovzdanie "pocitov".
ludmilla
16.01.09,21:35
Máte prosím niekto skúsenosti s cystometrickým a cystoskopickým vyšetrením? Ďakujem za odovzdanie "pocitov".

Mareko, osobnú skúsenosť nemám, ale zúčastňujem sa pri urodynamických vyšetreniach. Určite strach mať nemusíš, je to len nepríjemné ako hociktoré iné vyšetrenie.
Cystoskopia trvá pár minút, zavádza sa pri nej cystoskop do močového mechúra, je to vlastne endoskop, ktorý sa skladá z optického systému s objektívom a okulárom má svetelný zdroj, je tam ešte preplachové a odsávacie zariadenie. Cez pracovný kanál cystoskopu je možné zaviesť rozne medicínske inštrumenty na odber vzoriek atď. Často je optika cystoskopu spojená kamerou a počítačom - videocystoskopia.
U žien je to veľmi jednoduché vyšetrenie, pretože močová rúra je krátka a rovná. Lekár prevedie dezinfekciu a za pomoci zavádzacieho gélu (cystoskop sa ľahšie kĺže - gél obsahuje zvyčajne aj anestetikum) zavedie cystoskop do močového mechúra a zároveň naplní močový mechúr tekutinou a vyšetrí ho.
Cystometria - prevádza sa na špeciálnej stoličke, lekár prevedie najprv dezinfekciu, potom zavedie tenký merací katéter do močového mechúra ( ak má pacient reziduálny - zbytkový moč, ten je nutné najprv vycievkovať) potom katéter zafixuje, druhý katéter zavedie do konečníka a taktiež zafixuje, tento môže slúžiť k stanoveniu pasívneho vyprázdnenia močového mechúra za pomoci brušného lisu - tlaku. Potom nalepí 3 lepiace elektródy v oblasti hrádze a týmito bude meraná aktivita svalstva pánvového dna. Potom lekár uvedie pacienta do sediacej polohy a katétre a elektródy pripojí k PC a začne napĺňať močový mechúr fiziologickým roztokom, alebo prípadne kontrastnou látkou, ktorá ma teplotu tela, čiže to nie je nepríjemné. Napĺňanie je spravidla rýchlosťou 10-25ml za min. záleží to od váhy, výšky a veku. V tej napĺňacej fáze pacient hovorí aký tlak momentálne cíti - ľahký, stredný, plný močový mechúr. Táto fáza môže trvať 20 až 30 min. a môžu byť pri nej robené aj snímky. Keď príde k maximálnemu naplneniu je pacient vyzvaný aby normálne prirodzene močil až dovtedy, kým nepríde k pocitu úplného vyprázdnenia mechúra. Je možné, že po tomto vyšetrení urobí lekár ešte pokojový a stresový profil, čím znovu trocha naplní mechúr a ku katétru sa pripojí špeciálne zariadenie a katéter sa ľahučko vyťahuje pričom prebieha meranie, najprv v pokoji a potom v strese (kašeľ). Potom sa vyšetrenie ukončí vybratím katétrov a elektród, vyšetrenie trvá asi 45 min.
Čo je veľmi dôležité po takomto vyšetrení musíš veľa piť, aby sa prepláchli močové cesty, ľahké pálenie po vyšetrení je v norme.
OKAA
17.01.09,08:32
Ja mám osobnú skúsenost aj s cystoskopiou,i s cystometriou.Všetko pekne rozpísala Ludmilla.:)Je to len nepríjemný zákrok-v žiadnom prípade nie je bolestivý.Po zákroku som 1 deň krvácala,ale,je to normálna reakcia(nemusí byt)po zákroku.Vela štastia.......;)
mareko
17.01.09,09:00
Dievčence, ďakujem Vám za vysvetlenie a poučenie............bŕŕŕŕ, príšerné vyšetrenie, veľmi ste ma nepotešili :mee: :mad: :(