drozdi
16.01.09,20:50
Dobrý deň. Potrebujem Vašu radu. Som SZČO a od minulého roku som sa stal plátca DPH a účtujem s koeficientom DPH. Účtujem v programe ALFA. Prosím Vás ako alebo akým sposobom mam zaučtovat príjem od neplatcov DPH. Mám v peňažnom denníku/ Alfa/, nechať zaškrtnuté kolonku" Zápis do evidencie DPH", alebo nie? Ak to nechám položka/ čiže aj príjem od NEPLATCOV DPH/ sa mi v evidencii DPH zaradí do ZDANITELNÝCH OBCHODOV. Je to tak správne? Ďakujem
Johanka
16.01.09,19:56
Ujednotíme si pojmy. S koeficientom sa neúčtuje, počítať koeficient znamená pomerne odpočítavať DPH. Skutočnosť, že máš túto povinnosť neovplyvňuje spôsob účtovania.
Môžeš, prosím , doplniť o aký príjem ide? Príjem z prenájmu nehnuteľnosti ? Je to dôležité pre správne zaradenie tohto príjmu do DPH , resp. je neuvedeni do daňového priznania.
drozdi
16.01.09,20:36
Ano rozumiem....Ide mi hlavne o prijem za služby, konkrétne elektroinštalácie, montáž satelitov a podobne, ak hovorime o prijíme od neplatcov dane. Ďakujem
Johanka
16.01.09,22:46
Poskytuješ služby a dodanie služby je zdaniteľným obchodom - faktúruješ s DPH všetkým odberateľom, platiteľom DPH a aj tým , ktorí nie sú platitelia DPH. Tzn. že aj príjmy účtuješ rovnako - základ dane do POZD a DPH do PNZD.
... a prečo vlastne počítaš koeficient :confused:. Aké oslobodené plnenia ( z pohľadu Zákona o DPH ) poskytuješ ?
drozdi
17.01.09,20:44
Preto, lebo mam ešte obchod s texilom a dodávatleia su platcami DPH... zatial vdaka ...moc
drozdi
18.01.09,07:01
Johanka, prosím Ťa, chcem sa vrátit este k tej Alfe. Chcem si to len overit ten technický sposob učtovania v Alfe. Lebo doteraz som učtoval v Alfe, ale bez DPH. Teraz ked som platca tak sa mi to trochu zmenilo. Prosim Ťa, takže pri tom učtovaní prijímu v peňažnom denníku nechám zašrtnutú kolonku "zápis do evidencie DPH"?? V oboch pripadoch, či mám príjem od platcu, alebo aj neplatcu DPH...OKI? Vďaka
Johanka
18.01.09,09:58
Poskytuješ služby a dodanie služby je zdaniteľným obchodom - faktúruješ s DPH všetkým odberateľom, platiteľom DPH a aj tým , ktorí nie sú platitelia DPH. Tzn. že aj príjmy účtuješ rovnako - základ dane do POZD a DPH do PNZD.
... a prečo vlastne počítaš koeficient :confused:. Aké oslobodené plnenia ( z pohľadu Zákona o DPH ) poskytuješ ?


Preto, lebo mam ešte obchod s texilom a dodávatleia su platcami DPH... zatial vdaka ...moc

Prepočet DPH koeficientom, tzn. pomerné ODPOČÍTANIE dane sa robí v prípade - veľmi jednoducho : ak platiteľ DPH poskytuje plnenia, ktoré podliehajú DPH a takisto plnenia od dane oslobodené.
Toto hovorí príslušné ustanovenie zákona:
§49 Zákona o DPH
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

Odpísal si mi, že počítaš koeficient preto, lebo Tvoji dodávatelia sú platitelia dane ...:confused:

Z celého mám takého tušáka, že koeficient počítaš zbytočne. Stále som nenašla odpoveď na otázku, ktorý z Tvojich príjmov je oslobodený od DPH ....
Johanka
18.01.09,10:11
Johanka, prosím Ťa, chcem sa vrátit este k tej Alfe. Chcem si to len overit ten technický sposob učtovania v Alfe. Lebo doteraz som učtoval v Alfe, ale bez DPH. Teraz ked som platca tak sa mi to trochu zmenilo. Prosim Ťa, takže pri tom učtovaní prijímu v peňažnom denníku nechám zašrtnutú kolonku "zápis do evidencie DPH"?? V oboch pripadoch, či mám príjem od platcu, alebo aj neplatcu DPH...OKI? Vďaka

V ALFE v PD zaškrtneš "zápis do evidencie DPH" v prípade, že danú položku ešte v evidencii nemáš. Ako platiteľ DPH máš povinnosť vystavovať faktúry podľa §71 Zákona o DPH.

§71 Zákona o DPH

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené ....

V prípade, že si vystavil faktúru a zaevidoval ju do pohľadávok, do evidencie DPH sa zapisuje priamo v evidencii pohľadávok, pretože daňová povinnosť Ti vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, nie dňom úhrady. V takomto prípade v peňažnom denníku pri účtovaní príjmu iba páruješ príjem s pohľadávkou a do evidencie DPH už nie je čo zapisovať.

V zmysle vyššie uvedeného ustanovenia nemáš povinnosť vystavovať faktúry pre FO, ktoré nie sú zdaniteľné osoby (§3 Zákona o DPH ). Ak účtuješ v PD príjem od takejto FO, potom v PD zaškrtneš "zápis do evidencie DPH". Tu by však
znova zdôraznila , že dňom vzniku daňovej povinnosti je deň dodania služby a nie deň zaplatenia ;) (v evidencii DPH musíš zadať správny dátum!)
Zároveň si dovolím pripomenúť existenciu elektronických registračných pokladníc , pretože môžeš poskytovať niektorú zo služieb, pri ktorých je povinnosť evidovať tržby v ERP.
drozdi
18.01.09,10:32
Johanka velmi Ti ďakujem...Prajem krásny deň..