mahroch
16.01.09,20:43
Nazdar poradaci,
mam taku malu dilemu. Dnes bol u nas na revizii kotla servisak, s ktorym som preberal temu ohrievania teplej vody. Vyvstali z toho dva nazory:

1) moj nazor je taky, ze je efektivnejsie zohrievat vodu vtedy ked ju potrebujem nie ked ju nepotrebujem. Uvediem priklad: Voda pritekajuca do kotla ma standardnu teplotu 10 stupnov. Ked sa vecer idem sprchovat, zapnem kotol, aby mi zasobnik vody zohrial na 40 stupnov a ked je zohraty ho vypnem. POcas sprchovania sa tepla voda mina a riedi takze ked skoncim, voda v kotli ma opat 10 stupnov. Cely den som v praci a ked pridem domov, opat si tuto vodu zohrejem, osprchujem sa v nej atd.

2) nazor servisaka je taky, ze je lacnejsie mat vodu zohriatu pomocou spinaca. To vyzera tak, ze mam nastavene ze viem ze sa chodim sprchovat denne o cca 21:00, takze si na 20-22:00 nastavim automaticky ohrev vody. O 20:00 sa voda zohreje a udrzuje sa zohriata az do 22:00 kedy sa ohrev vypne a voda chladne (povedzme na 25 stupnov) az do dalsieho dna 20:00 kedy sa dohreje na tych pozadovanych 40 stupnov. Jeho nazor totiz tvrdi, ze je lacnejsie dohriat vodu o tych par stupnov o ktore cez noc a den vychladne nez dohrievat cely rozdiel tych 30 stupnov (40 - 10).

Mne v tom vsak nesedi ta jeho matematika a zda sa mi, ze pri tom mojom sposobe ( tj. pripad 1) sa ta voda zohrieva menej a je teda setrim viac. Vzdy totiz dohrejem na jedno osprchovanie 30 stupnov (40-10). V jeho priapde, je to vsak tak, ze ked sa dosprchujem, tak sa ta voda TAK CI TAK musi zohriat na 40 stupnov, kedze ju vypotrebujem celu a stav je po sprchovani taky isty ako v pripade 1). Naviac vsak voda cez noc a den chladne, a teda o tej 20:00 kedy sa zopne kotolo musi dohrat okrem tych 30 stupnov co dohrial po mojom osprchovani dalsich 15 stupnov aby sa dotal na tych 40 (40-25).

Co myslite, kto z nas ma pravdu ? On, pretoze je v tom skryte nieco viac ako len matematika, alebo ja ?

Dakujem za vase nazory.

Maros
220870
16.01.09,20:55
Do rovnice treba dosadiť ešte jednu neznámu veličinu.Hrúbku izolácie na výmenníku teplej vody.
mahroch
16.01.09,21:28
Aha, hmm ... neviem uplne presne co to vlastne je a teda nejak mi unika co to s tym ma co do cinenia?

m.
wagner
17.01.09,13:05
Dnešné kotle majú izoláciu v súlade s platnými normami. Môj názor sa blíži k názoru servisáka. Ten Tvoj spôsob skôr vyhovuje vtedy, keď vodu neohrievaš každý deň ale napr.každý druhý-tretí deň. Tiež si myslím, že je lacnejšie vodu dohriať, ako ohriať.
mahroch
17.01.09,13:32
Ja netvrdim, ze nazor servisaka nie je spravny a ten moj spravny. Ja len tvrdim, ze v jeho nazore nevychadza ta matematika so stupnami a preto tomu nerozumiem - a chcel by som, aby som vedel povedat, koho nazor je spravny.

A ta izolacia tam moze zahrat rolu. ale aku velu a cim sa poptom meni princip zanesenia hrubky izolacie do mojich vypoctov?

dik

M.