Jennny1404
17.01.09,11:35
Zaujima ma, ako jke to so zaradenim do 11 platovej triedy. Presla som tu forum aj archiv a odpovede (tak ako zjavne aj realita na roznych skolach) sa dost roznia.

1.) Niekde staci mat 5 rokov cistej praxe
2.) niekde treba 5 rokov cistej praxe a prvu kvalifikacnu skusku k tomu (? co vsetko sa povazuje za nahradu 1. kvalif. skusky?)

Najviac ma sokuje, ze uciaci inzinieri maju ing titul vraj ako nahradu prvej kvalifikacnej????!!!!! Ved to je neskutocne, skoncia nejaku lahucko dostupnu skolu, urobia si 1-semestralne pg minimum a ucia uzasney predmet s nazvomn "technicke vyucovanie" a to uz maju svoju povodnu VS ako nahradu kvalifikacnej skusky?

Lebo vychadza mi to tak, ze najhorsie su na tom platovo ti "original vystudovani ucitelia" co je teda smutne. Ti ak chcu jedenastku, musia dalej studovat.


3.) A este otazocka - skonceny vedecky jednoodborovy smer + neskor 3-semestralne denne pg minimum - splna podmienku zaradenia do 11 po 5 rokoch praxe?

Dakujem velmi pekne za odpovede!
judita1971
17.01.09,10:45
Mňa šokuje, ako posudzuješ prácu iných a ich dosiahnuté vzdelanie. Nie som ani učiteľ, ani inžinier ale dotklo sa ma to, lebo s tými ľudmi pracujem.

Tu sú odpovede na tvoju otázku:
Učiteľ základnej školy po piatich rokoch pedagogickej praxe, ak má náhradu I. kvalifikačnej skúšky, alebo má I. kvalifikačnú skúšku. a vyučuje nadpolovičnú väčšinu svojich predmetov je zaradený do 11. platovej triedy. Čo je náhradou I. kval. skúšky stanovuje vyhláška 41/1996 Z.z.

Viem, že v 11 PT môžu byť aj učitelia špeciálnych škôl, tak má každý kvalifikovaný učiteľ 11 PT, kto má I. kval. alebo náhradu je v 12 PT.

Učitelia stredných škôl, túto problematiku nepoznám. Takže sa k tomu neviem vyjadriť, kto tam má 11PT.

Učiteľom ZŠ - "originálnym"- ako si ich pomenovala - ak chcú mať 11 PT stačí urobiť I. kvalifikačnú skúšku alebo jej náhradu.
judita1971
17.01.09,11:00
Ešte dodám : Nie tú svoju školu nemajú ako náhradu I. kval. U nás na Slovensku je vysokoškolské vzdelanie posudzované rovnako. Či skončíš učiteľstvo, alebo nejaký iný napr. technický smer. Učiteľ však svojou školou získa odbornú aj pedagogickú spôsobilosť na svoju prácu. Inžinier svojou školou získa odbornú spôsobilosť na to, z čoho robil štátnu skúšku na svojej vysokej škole. Nemá však pedagogickú spôsobilosť - takže si ju musí doplniť.Doplnením vzdelania - pedagogickým minimom - získa náhradu I. kvalifikačnej skúšky.
janka331
17.01.09,11:00
Presné znenie nájdeš na stráne ministerstva školstva - minedu.sk, v časti legislatíva, vyhlášky a konkrétne je to Vyhláška MŠ SR 41/1996 o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických zamestnancov, druhá časť §9.
Naozaj musíš mať 5 rokov praxe, ak si skončila VŠ s titulom tak Ti to môže byť uznané ako náhrada alebo musíš vykonať I. kvalifikačnú skúšku.
Tá tvoja druhá časť, že je to smutné, že vyštudovaný učiteľ si musí urobiť skúšku a inžinier s pedagogickým minimom nie, je síce pravdou, ale ........
Ako som si všimla už si dostala odpoveď, takže sa vlastne opakujem, ale na doplnenie rovnako to platí aj na SŠ
Jennny1404
17.01.09,12:11
Judita, nehccela som sa nikoho dotknut, ale skoncit banicku a mat-fyz napriklad, je poriadny rozdiel!
Poznam kopec ludi, co sa nikde inde nedostali, len na technuiiku, kde beru kazdeho, akotak ju skoncili, urobili pg minimum (co je tiez uplne inak narocne na technike, nez na tom mat-fyze) a nasli si nejaku skolu, kde ucia. A platovo su vyssie, nez ti, ktori ucitelstvo vystudovali, nedava mi to zmysel.

Ako vysvetlenie mojkho "nepekneho" vyjadrenia - co je vlastne mojim poburenim, lebo prave s tymto som sa aktualne stretla - udavam priklad - predstav si, ze by som si trebars s tym mat-fyzom spravila nejake "zdravotnicke minimum" a sla robit lekarku. A mala by som vyssi plat, nez ti, co skoncili medicinu, lebo ved ja mam "inu skolu a statnice z nej navyse"
Preto moje poburenie.
Podla mna by mali byt brani rovnako a ked na 11 kvalifikacnu skusku, tak obaja! A nie ucitelovi treba a inzinierovi nie, lebo jemu sa uz VS zarata, ved to nedava zmysel!
Ved predsa to minimum je NUTNYM predpokladom, nehc vobec ucit moze a nie niecim navyse, co by sa mu malo uznat.

ESte raz sa vsak ospravedlnujem, ze svoje nepekne vyjadrenie na adresu uciacich inzinierov.

Janka - ako mam rozumiet tomu, ze:
Naozaj musíš mať 5 rokov praxe, ak si skončila VŠ s titulom tak Ti to môže byť uznané ako náhrada alebo musíš vykonať I. kvalifikačnú skúšku.
moze byt uznane alebo musis urobit?
Kto o tom rozhodne, riaditel?
Pozrela som tu vyhlasku, dakujem za nu, tam sa teda pise, ze PG minimum k neucitelskemu smeru moze byt nahradou, nejako som vvsak nepochopila, ci k tomu povodnemu, alebo musi vystudovat ten clovek dalsiu VS neucitelsky smer a k nej pg minimum, je to tak dvojzmyselne pochopitelne.

Celkovo teda ak ma niekto neucitelsky smert a PG minimum k tomu, berie sa to minimum ako nahrada kvalifikacnej skusky?

Esta raz dakujem.
janka331
17.01.09,12:54
V ďalších §§ sú vysvetlené všetky možnosti. Ak skončíš VŠ pedagogického zamerania s imým titulom ako Mgr., čiže PhDr alebo RNDr, alebo urobíš rigoróznu skúšku uznáva sa ti to ako I.kv. skúška. Ak nie vyhláška hovorí, že musíš mať najmenej 5 rokov praxe, aby si mohla vykonať skúšku. Po predložení dokladu o absolvovaní ťa zamestnávateľ zaradí do 11. plat. triedy. Ak má niekto vyštudovanú VŠ neučiteľského smeru, buď si urobil na škole minimum alebo po nej a to sa mu uznáva ako skúška
kachniatko
17.01.09,13:03
Prajem dobrý deň.
Chcela by som sa aj ja spýtať k téme.
Mám ukončenú VŠ- odbor učiteľstvo 1.st., k tomu som si ešte urobila rozšírené štúdium špec. pedagogiky, z ktorého som mala aj štátnu skúšku. Počíta sa mi to ako náhrada 1. kvalif. skúšky?
Počíta sa mi do praxe aj keď som robila 4 roky učiteľku v MŠ?
Ďakujem.
Jennny1404
17.01.09,13:34
Janka, ako sa da skoncit skola s titulom RNDr ci PhDr? Ved to sa neda, kazdy konci s Mgr.
Kedysi, cca ?20? rokov dozadu sa daval rovno titul RNDr ci PaedDr ci PhDr tym, co koncili VS s vynikajucim prospechom, ale toto obdobie trvalo kratko.
Tiez je nefer, ze ti, co koncili vtedy ho dostali hned a maju ho aj ako kvalif. skusku, zatialco ti, ktori dnes skoncia hoci aj s priemerom 1,0 si ho musia dorobit.
Mam pocit, ze tie predpisy nemyslia na kopec veci :(

Ale dakujem Ti velmi za odpoved.
alaya1
17.01.09,13:53
Prajem dobrý deň.
Chcela by som sa aj ja spýtať k téme.
Mám ukončenú VŠ- odbor učiteľstvo 1.st., k tomu som si ešte urobila rozšírené štúdium špec. pedagogiky, z ktorého som mala aj štátnu skúšku. Počíta sa mi to ako náhrada 1. kvalif. skúšky?
Počíta sa mi do praxe aj keď som robila 4 roky učiteľku v MŠ?
Ďakujem.
No, keby si ucila na specialnej skole s tym co mas by si bola zaradena v 12.ol.triede, inde neviem.
janka331
17.01.09,14:03
Jenny, neviem ti to prezradit ako, pretože vyhláška je z roku 1996, ale ty si zrejme terajší absolvent a to už musí vediet ty. Je tam však aj možnosť rigoróznej práce, skús
Jennny1404
17.01.09,14:22
Janka, som absolvent uz 9 rokov a som uz v 11, :) teraz som nastvana kvoli inej osobke, nie kvoli sebe.

Este ma zaujima vyklad tejto vyhlasky - ak by si mi s tym prosim , vedela pomoct:

Pedag. zamestnancovi, ktorý je absolventom VŠ vzdelávania druhého stupňa v neučiteľskom študijnom odbore, sa ako náhrada I. kvalifikačnej skúšky po piatich rokoch pedagogickej praxe uznáva absolvovanie doplňujúceho pedagogického štúdia nadväzujúceho na študijný odbor, ktoré nadobudol pedag. zamestnanec pred 1. septembrom 2005


teda DPS sa uznava ako nahrada, to si mi uz pisala predtym. Ale preco len do 1.9.2005? Odvtedy je v platnosti nieoc novsie? Co s takym ucitelom, ktory skoncil PG minimum vo februari 2008 a o chvilinku dosiahne aj 5 rokov praxe - takemu sa uzna ako nahrada, alebo uz nie?

Dakujem!
alaya1
17.01.09,14:55
Zaujima ma, ako jke to so zaradenim do 11 platovej triedy. Presla som tu forum aj archiv a odpovede (tak ako zjavne aj realita na roznych skolach) sa dost roznia.

1.) Niekde staci mat 5 rokov cistej praxe
2.) niekde treba 5 rokov cistej praxe a prvu kvalifikacnu skusku k tomu (? co vsetko sa povazuje za nahradu 1. kvalif. skusky?)

Najviac ma sokuje, ze uciaci inzinieri maju ing titul vraj ako nahradu prvej kvalifikacnej????!!!!! Ved to je neskutocne, skoncia nejaku lahucko dostupnu skolu, urobia si 1-semestralne pg minimum a ucia uzasney predmet s nazvomn "technicke vyucovanie" a to uz maju svoju povodnu VS ako nahradu kvalifikacnej skusky?

Lebo vychadza mi to tak, ze najhorsie su na tom platovo ti "original vystudovani ucitelia" co je teda smutne. Ti ak chcu jedenastku, musia dalej studovat.


3.) A este otazocka - skonceny vedecky jednoodborovy smer + neskor 3-semestralne denne pg minimum - splna podmienku zaradenia do 11 po 5 rokoch praxe?

Dakujem velmi pekne za odpovede!
Obrat sa pisomne listom, pripadne telefonicky na MS SR - osobny uirad, kontakt je na ich www.stranke, okamzite a velmi presne ti odpovedia a ich odpoved musi akceptovat aj riaditel skoly.
mjarka
18.01.09,08:02
Rozširujúce štúdium je náhradou I. kvalifikačnej skúšky, t.j. aj rozširujúce štúdium špeciálnej pedagogiky nahrádza 1. KS. Súčasne musí byť splnená podmienka 5 rokov pedagogickej praxe.
Predpokladám, že otázka či sa 4 roky v MŠ počítajú do praxe, sa týka pedagogickej praxe (nie započítanej). Vyhláška 41/1996 v § 3 ods. 1 definuje pedagogickú prax ako priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť v základných školách, stredných školách, špeciálnych školách, ..., školských zariadeniach a vysokých školách. Materské školy tu nie sú vymenované, ale do účinnosti školského zákona č. 245/2008 boli zaradené medzi školské zariadenia (so školskými klubmi, centrami voľného času a pod.).
mjarka
18.01.09,08:22
Ked sa začali vykonávať 1.kvalifikačné skúšky, u nás na škole bol doslova poradovník. Všetci skúšku chceli robiť, tak riaditeľ rozhodol, že pôjdeme postupne, t.j. podľa "odrobených rokov", teda od najstaršieho. Na 2. kvalifikačnú skúšku sa však už nikto nehrnul, nakoľko spočiatku nebol legislatívny nárok na finančné ohodnotenie, (teraz je nárok na osobný príplatok - treba zapracovať do pracovného poriadku). V súčasnosti v súvislosti s prípravou nového zákona o pedagogických zamestnancoch sa zvyšuje aj záujem o 2. KS.
Ja osobne zavedenie 1.kvalifikačnej skúšky hodnotím ako pozitívny počin ministerstva, ako motiváciu k ďalšiemu vzdelávaniu učiteľov. Osobne mám niekoľko kolegýň, ktoré urobili kvalifikačnú skúšku, dokonca aj jej náhrady (špecializačné inovačné štúdium, rozširujúce štúdium...). Avšak myslím si, že nie je podstatné to, či sa učiteľ nejakého vzdelávania zúčastňuje, či urobí nejakú skúšku, ale či naučené uplatňuje vo svojej pedagogickej praxi. No a to by mal ohodnotiť riaditeľ v osobnom ohodnotení.
Jennny1404
20.01.09,06:59
Prosim Vas, este sa chcem opytat, ako sa pocita tych 5 rokov praxe? 5x 10 mesiacov (kedy sa realne uci a teda aj realne prax vykopnava), alebo 5x12?
Osoba, kvoli ktorej sa tolko vypytujem totiz k 1.2. bude mat 5 realne oducenych sk. rokov, ale pocas nich bola 3 x pocas letnych prazdnin nezamestnana (zmena skoly, alebo podivne predlzovanie zmluvy - jedna do 30.6. a dalsia az od 1.9.(alebo od posl. august. tyzdna) ) Ma teda 5 rokov praxe, alebo jej tych 6 letnych mesiacov bude chybat?
Dakujem.
sagitta
27.02.09,15:23
Pripájam sa k tejto téme a chcela by som sa tiež niečo spýtať. Mám 4 roky praxe (čiže 1 rok mi chýba do I. kvalifikačnej skúšky) a práve som získala titul PaedDr. (čiže sa už na I. KS nechystám). Kedy sa dostanem do vyššej plat. triedy? Až po 5 rokoch praxe? Alebo už po udelení titulu bez ohľadu na prax? Pochopila som tu z tohoto, že ešte potrebujem rok praxe (čiže celkovo 5 rokov), ale chcem sa uistiť, že to chápem dobre. Za odpoveď ďakujem.
ajka2
02.03.09,09:49
Pre Jenny
skús štúdium na Ekonomickej fakulte UMB Banská Bystrica a ešte popri zamestnaní a uvidíš čo je to "ľahučká" škola, taká matematika, štatistika alebo dejiny ekonomických teórií a pod. a ešte si musíme robiť doplňujúce pedagogické štúdium, čo je dva roky navyše.
dany211
04.03.09,21:22
Dobry den,
po precitani prispevkov na temu zaradenia Ing. s pg. minimom v skolstve do platovych tarif som na pochybnostiach, ci som dobre zaradena. Pisete, ze by mali byt zaradeni v 11. triede. Je to tak podla noveho platneho zakona? Mozte mi dat prosim nan odkaz?
mimoza22
02.11.10,13:27
Janka, ako sa da skoncit skola s titulom RNDr ci PhDr? Ved to sa neda, kazdy konci s Mgr.
Kedysi, cca ?20? rokov dozadu sa daval rovno titul RNDr ci PaedDr ci PhDr tym, co koncili VS s vynikajucim prospechom, ale toto obdobie trvalo kratko.
Tiez je nefer, ze ti, co koncili vtedy ho dostali hned a maju ho aj ako kvalif. skusku, zatialco ti, ktori dnes skoncia hoci aj s priemerom 1,0 si ho musia dorobit.
Mam pocit, ze tie predpisy nemyslia na kopec veci :(

Ale dakujem Ti velmi za odpoved.


Treba si urobit rigorozne pokracovanie- poplatok, naucit sa par otazok a vypracovatr pracu v rozsahu habilitacnej a s tou praxou. Ak aj ziskas po Mgr. v pokracovani titul PaedDr. neznamena to ze mas automaticky splnenu I. atestacnu (ona ma dve podmienky- prva je prax min. 5 rokov a druha je spominane vzdelanie) a u II. kvalifikacnej staci urobit III. stupen VS svzdelania- doktoranske a 10rokov praxe
pe.pe
02.11.10,13:42
Treba si urobit rigorozne pokracovanie- poplatok, naucit sa par otazok a vypracovatr pracu v rozsahu habilitacnej a s tou praxou. Ak aj ziskas po Mgr. v pokracovani titul PaedDr. neznamena to ze mas automaticky splnenu I. atestacnu (ona ma dve podmienky- prva je prax min. 5 rokov a druha je spominane vzdelanie) a u II. kvalifikacnej staci urobit III. stupen VS svzdelania- doktoranske a 10rokov praxe

Od vytvorenia tejto temy uz ubehlo vela vody...a zmenila sa legislativa (pred rokom), vsak?
Dnes k postupu do 11.PT uz nestaci rigorozne pokracovanie ani pri 20 rokoch praxe. A doktorandske studium je uznane ako 2. atestacia po 6. rokoch pedagogickej praxe.
siska9274
21.11.11,17:34
Dobrý večer,
chcem sa opýtať ak som si urobila pedag.minimum v roku 1997 a učiť som začala v roku 2006,vtedy mi riaditeľ uznal z mojich odpracovaných rokov 4 lebo ja som pred tým pracovala inde . Chcela by som vedieť aj to či do zmluvy sa píšu odpracované pedag. roky lebo tých mám doteraz uznaných 9 či to sú zápočtové roky, ale to sa mi nezdá lebo tých už mám oveľa viac.(13 a niečo).V auguste 2010 som ukončila špecializačné kvalifikačné štúdium informatiky,v pracovnej zmluve mam celkom dole napísané: do započítanej praxe mi uznávajú 9 rokov. Chcem sa opýtať či som splnila všetky podmienky a môžem byť zaradená do 11.platovej triedy.
ďakujem
Sabadka
22.11.11,09:39
Ak ti riaditeľ uznal inde odpracované roky, určite ti ich neuznal v plnej výške, pretože to nemohol. V zmysle zákona 553/2003 ti môže inú ako pedagogickú prax uznať maximálne do výšky 2/3. Do pracovnej zmluvy, resp. do platového dekrétu sa ti píšu potom tieto roky, pretože od nich sa ti odvíja zvýšenie tarifného platu za odpracované roky. Na postup do vyšších platových tried za vždy musí počítať čistá pedagogická prax a to si určite vieš aj ty spočítať koľko v skutočnosti si odučila. Za jeden celý rok pedagogickej praxe sa počíta 365 dní. To len preto uvádzam, že už som sa stretla s prípadom, keď dotyčná mi tvrdila že 3 školské roky = 3 roky pedagogickej praxe.