livka_j
17.01.09,16:25
Rad by som sa spýtal vlastním 1/5 bytu, ktorý som zdedil. Ďalší spoluvlastník sa chce do daného bytu nasťahovať a chce mi platiť prenájom, ja s tým však nesúhlasím a chcem mu svoj podiel predať. Aké mám práva ak on nesúhlasi s kúpou ? resp. aký prenájom mu môžem dať, teda výšku a dá sa nejako blokovať aby odkúpil môj podiel?
Chobot
17.01.09,22:55
Rad by som sa spýtal vlastním 1/5 bytu, ktorý som zdedil. Ďalší spoluvlastník sa chce do daného bytu nasťahovať a chce mi platiť prenájom, ja s tým však nesúhlasím a chcem mu svoj podiel predať. Aké mám práva ak on nesúhlasi s kúpou ? resp. aký prenájom mu môžem dať, teda výšku a dá sa nejako blokovať aby odkúpil môj podiel?

Kúpa je dohoda dvoch strán. AK nie je dohoda, nie je kúpa. Teba nikto (okrem súdu) nemôže nútiť podiel predať, rovnako ani jeho niečo kúpiť.

Ak chceš, aby ste sa vysporiadali, musíš dať podnet na súd, aby odkúpil tvoj podiel (predpokladám, že on je 4/5 novým vlastníkom).

A aký prenájom mu dať? Na akom sa dohodnete.
Onko
17.01.09,23:27
Rad by som sa spýtal vlastním 1/5 bytu, ktorý som zdedil. Ďalší spoluvlastník sa chce do daného bytu nasťahovať a chce mi platiť prenájom, ja s tým však nesúhlasím a chcem mu svoj podiel predať. Aké mám práva ak on nesúhlasi s kúpou ? resp. aký prenájom mu môžem dať, teda výšku a dá sa nejako blokovať aby odkúpil môj podiel?

Brániť mu v tom, aby tam býval, nemôžeš, ani ho nedonútiš odkúpiť Tvoj podiel. Môžeš mu navrhnúť, že odkúpiš Ty jeho podiel, keď nebude súhlasiť so žiadnou možnosťou (kúpiť alebo predať), môžeš sa obrátiť na súd.
Joshua01
22.01.09,13:09
Rad by som sa spýtal vlastním 1/5 bytu, ktorý som zdedil. Ďalší spoluvlastník sa chce do daného bytu nasťahovať a chce mi platiť prenájom, ja s tým však nesúhlasím a chcem mu svoj podiel predať. Aké mám práva ak on nesúhlasi s kúpou ? resp. aký prenájom mu môžem dať, teda výšku a dá sa nejako blokovať aby odkúpil môj podiel?
Presne tak ako bolo napísané, základom je dohoda. Ak sa nedohodnete, môžete podať návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva. Ak tam nebudú dôvody hodné osobitného zreteľa, súd zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie, kde sú nasledovné možnosti:
1. rozdelí vec, čo však v danom prípade nie je možné
2. príkáže vec (byt) za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom,
3. ak byt nikto nebude chcieť, nariadi predaj a výťažok rozdelí podľa podielov medzi bývalých spoluvlastníkov.