pavol54
17.01.09,16:36
Obchodná spoločnosť si objednala vypracovanie projektu pre eurofondy na investičnú akciu, zatiaľ nebolo rozhodnuté o schválení. Dodavateľ vystavil fa kam tento náklad zaradiť v podvojnom účtovníctve do 042 kde môžu byť projektové práce, alebo 518 poskytnuté služby, ( nejedná sa o stavebný projekt ale projekt ku žiadosti o poskytnutie fin pomoci)
azla
19.01.09,08:26
Osobne inklinujem, že by som uvedené náklady naúčtovala na účet 042. Sú to služby, ktoré potrebujem, aby bola pripravená a zabezpečená výstavba.
Ani v postupoch účtovania v § 35 nie sú vymenované všetky možnosti, ale len "najmä".

Iste sa nájde niekto, kto riešil osobne takýto prípad a napíše svoju skúsenosť.
(väčšinou ten, kto ma reálne takúto situáciu, dlhšie študuje, skúma, radí sa ....a potom sa rozhodne)
pavol54
19.01.09,10:17
Ďakujem, tiež som s tým asi takto uvažoval, lenže ku koncu roka sa nevie ako bude s eu projektom naložené, pretože sa skladá z hľadiska účtovného ako nehnuteľného v budúcnosti 021 a 022, s tým že nehnuteľnosť sa bude realizovať tak či tak, ale ale 022 bez poskytnutia prostriedkov nie, ak som správne pochopil alikvotna časť ceny euprojektu potom bude súčasťou celkovej odpisovanej ceny v 021, ale ak 022 nebude zrealizovaná tak tak na 042 ostane visieť časť nákladov ako potom s tým naložiť? Asi sa pýtam blbosť ale na tento problém narazia viacerí žiadatelia o eurofondy
takže fa projekt 042/321
investičná výstavba 042/321
zaradenie DHM 021/042 + alikvotna časť projektu
nezrealizovaná 022
ostáva visieť v účtovníctve na 042 časť nákladov na projekt čo nieje ani výdavok v nákladoch 5xx ani v odpisoch 08x
Monikov
28.01.09,16:50
Vôbec sa nepýtaš na blbosť, pretože aj ja sama riešim rôzne variácie s projektami. Napríklad ešte sa môže stať, že v jednom roku zaplatíš istú sumu za projekt, na ďalší rok Ti ho schvália a ty doplatíš províziu firme za schválenie projektu, ktorá Ti ho vypracovala. Ja som podala dotaz na drsr.sk. Ak dôjde odpoveď, prilepím ju sem.
momaria
26.02.09,16:58
No prišla Ti už tá odpoveď.. Ja to tiež musím vyriešiť.Budem vďačná,keď to prilepíš.
momaria
26.02.09,17:08
A rozmýšľam,že by to mohlo ísť priamo do nákladov.Veď to nie je projekt na zhotovenie stavby, ale na získanie finančných prostriedkov. Prirovnala by som to k úveru..Do OC budovy-stavby idú náklady súvisiace so stavbou.Poplatok za projekt súvisí s dotáciou z eurofondov nie so zhotovením stavby.
momaria
27.02.09,12:05
posúvam
azla
27.02.09,12:20
už nie som si istá, že by to malo ísť na 042.:rolleyes:

Tak ako píšete, ide o získanie fin. prostriedkov.
Ohľadom získania úveru prikladám, kde je odpoveď na dopyt.
(nie je však prilepená priama odpoveď, iba zreferovaná odpoveď.)

http://www.porada.sk/948650-post45.html
momaria
27.02.09,19:33
Hm..ocenila by som,keby sa vyjadrili viacerí ak majú s tým skúsenosť. Ďakujem
momaria
02.03.09,12:50
posúvam
zpaul
02.03.09,17:32
Ja mám s týmto tiež problém. Pri zisťovaní mi to odporučili dať na 042. v prípade že projekt nevyjde.... neviem. Pamätám si dávnejšie, že sme mali urobený projekt na plyn, ktorý sa potom nezrealizoval a preúčtovávalo sa to to výnosov keď sa firma rušila. Bola to však malá suma. Nie miliónový projekt. Tiež neviem, či nám to prejde, alebo nie a tiež ak hej, budeme ešte vyhotoviteľovi projektu platiť nejakú nie malú fa. Inak je najlepšie že ľudia niečo vymyslia, nedomyslia do konca a vy účtovníci sa trápte. Aj ja som zvedavá na odpoveď z DRSR. Zatiaľ mi to do roku 2009 bude prechádzať na 042.
momaria
02.03.09,18:39
Ja som sa dnes informovala u nás na DU a pracovníčka z oddelenia služieb verejnosti zdielala môj názor, že priamo do nákladov..Takže čo teraz?
momaria
05.03.09,19:29
posúvam
SAIVI
06.05.09,07:50
...mám podobný problém, ale jedná sa o vypracovanie zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie k zariadeniu na úpravu odpadov dreva. Ak to ministerstvo neschváli zariadenie nebude obstarané.
Vypracovanie zámeru dám na 042 a ak nedojde k schváleniu preúčtujem to do nákladov? ..jedná sa o sumu 1500 EUR bez DPH.