Alanna
17.01.09,17:05
Vie mi niekto porariť????
Sme traja súrodenci.Rodičia zomreli a dvaja súrodenci sú rozhodnutí, že dom sa ponúkne na predaj. Ja však s predajom nesúhlasím. Ja predaj nepodpíšem.Je po právnej stránke možné, že dom sa aj tak predá, keďže dvaja sú pre a jeden proti????
arizona
17.01.09,17:04
1.) môžeš ho odkúpiť ty a vyplatiť súrodencov
2.) ak sa nedohodnete, môžu súrodenci podať žiadosť na súd. Sú v presile, ťakže...
sarasara
17.01.09,22:39
Si spoluvlastníčkou domu tak, ako aj tvoji dvaja súrodenci. Sú povinní ponúknuť na predaj svoje podiely najskôr spoluvlastníkovi, ktorý má predkupné právo. Ak podiely neodkúpiš, môžu svoje podiely odpredať niekomu cudziemu. Ak to bude nemožné, (kto už kúpi 2/3 domu?), môžu podať návrh na súd, ktorý rozhodne, ako s domom naložíte.
Chobot
17.01.09,22:42
Vie mi niekto porariť????
Sme traja súrodenci.Rodičia zomreli a dvaja súrodenci sú rozhodnutí, že dom sa ponúkne na predaj. Ja však s predajom nesúhlasím. Ja predaj nepodpíšem.Je po právnej stránke možné, že dom sa aj tak predá, keďže dvaja sú pre a jeden proti????

3. ak ti ponúknu svoje podiely a ty ich neodkúpiš, ak ich môžu predať tretej osobe, takže zase budeš spoluvlastník s niekým cudzím.

A čo chceš urobiť ty? Chceš vlastniť 1/3 domu?

Tak to od nich odkúp. Inak skutočne môžu ísť na súd a súd môže prikázať dom predať a peniaze rozdeliť.
Alanna
27.11.09,14:23
Sme traja súrodenci. Po dedičskom konaní máme všetci rovnakú časť. Dva ja chcú dom predať, ja by som mala záujem o kúpu ale nasadili takú sumu, ktorá vôbec nezodpovedá hodnote domu.Oni to chcú predať cudziemu. Ja som sa staral a o otecka 7 rokov. Posledné dva roky bol veľmi chorý. Pripútaný na lôžko. Súrodenci nemali záujem sa o neho postarať a ani sem tam ma zastúpiť. Pri predaji domu nechcú zohľadiť podiel po otcovi. Môžu dom predať aj bez môjho súhlasu. Ďakujem.
Mgr.Shrek
30.11.09,14:29
Odporucam podat navrh na vyporiadanie spoluvlastnictva na sud. Ten jediny moze zohladnit Vase opatrovanie Vasho otca, respektive urci vysku podielov a primeranu nahradu, aku dostanu Vasi surodenci v pripade, ak dom pripadne rozhodnutim sudu Vam.
Inak to je na dohode spoluvlastnikov.
Drzim palce
Chobot
30.11.09,15:25
Toto je nejaký novo zdedený dom, či sa jedná stále o tú nehnuteľnosť, na ktorú si sa pýtala v januári?


Sme traja súrodenci. Po dedičskom konaní máme všetci rovnakú časť. Dva ja chcú dom predať, ja by som mala záujem o kúpu ale nasadili takú sumu, ktorá vôbec nezodpovedá hodnote domu.

Akej hodnote domu? Kto ho ocenil? Z čoho vychádzala ich požiadavka? Navrhni, že dáte spraviť znalecký posudok a z neho navrhni vyplatiť ich podiel. Prípadne, ak by bol znalecký posudok príliš nízky oproti trhovej cene nehnuteľností v tej oblasti, tak ponúkni niečo medzi znaleckou cenou a trhovou cenou. Ak sa nedohodnete, tak je možné, že sa budú chcieť s tebou súdiť. Ale v tom prípade by im súd priznal s najvyššou pravdepodobnosťou cenu podľa znaleckého posudku.

Alebo im navrhni, že nech ťa oni vyplatia tou sumou, čo od teba požadujú a nech si robia s nehnuteľnosťou, čo chcú.


Oni to chcú predať cudziemu. Ja som sa staral a o otecka 7 rokov. Posledné dva roky bol veľmi chorý. Pripútaný na lôžko. Súrodenci nemali záujem sa o neho postarať a ani sem tam ma zastúpiť. Pri predaji domu nechcú zohľadiť podiel po otcovi.

Bohužiaľ po právnej stránky je to nepodstatné, kto sa o otca staral. Spolumajiteľmi ste všetci traja (asi) v rovnakom podiele. Morálne by si mala právo na väčší podiel, ale po právnej stránke nie.

A čo to znamená "podiel po otcovi"? Veď vlastníte všetci rovnaký podiel, nie?


Môžu dom predať aj bez môjho súhlasu. Ďakujem.

Celý dom nie, teda tvoj podiel nemôžu predať. Ale ak by našli niekoho, kto bude ochotný kúpiť 2/3-nový podiel domu, tak teoreticky to môžu predať. Musia ti ale najprv ponúknuť ich podiel na predaj a ak odmietneš, tak až potom to môžu predať cudziemu. Je ale malá pravdepodobnosť, že by niekto kúpil len podiel nejakej nehnuteľnosti.