Silvia123
17.01.09,20:03
Prosím Vás, už som prepočítala kurzom k 31.12.
vydané faktúry v eurách
prijaté faktúry v eurách
záväzky z finančného prenájmu
valutovú pokladňu
365-ostatné záv.voči spoločníkom v eurách
ďalšie ostatné záväzky ani ostatné pohľadávky v eurách nemám
Dúfam, že som na nič nezabudla...
len mi nie je jasné čo mám urobiť s 381 -náklady budúcich období, mám na nich z finančného prenájmu úrok a poistné v eurách rozlíšené, mala by som urbobiť aj k 381 prepočet k 31.12., aby som v budúcom roku zaúčtovala finančný náklad v takej výške v eurách ako bolo na faktúre? Nikde som to nenašla uvedené, všade sa hovorí len o pohľadávkach, záväzkoch, pokladni,bežnom účte v eurách a čo teda táto 381, ja si myslím, že by som mala mať rovnakú sumu v eurách v roku 2009 ako v roku 2008, ale neviem to naisto.
Ďalej sa chcem spýtať, či aj na nákladových a výnosových účtoch musím viesť analytiku podľa jednotlivých mien, ja som ju totižto tak viedla, ale všimla som sa že občas sa fakturantka pomýlila a do analytiky 602.002 vedenej v eurách hodila aj čisto slovenské tržby, tak či to mám vyhľadávať.
Silvia123
17.01.09,19:38
No keď na to tak pozerám, tak napríklad PHM som na 501.001 zapisovala faktúry vystavené v eurách aj v korunách. Už som z toho nejako domýlená, ale myslím, že to úplne zbytočne faktúrovali a rozdelovali na tie účty 602 podľa meny, lebo keď si zoberiem zákon o účtovníctve, tam je napísané, že v prípade ZI,pohľadávok, záväzkovh, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene účtuje sa v slovenskej mene aj v cudzej mene. Takže náklady a výnosy podľa mňa fakturantka rozdelovala zbytočne, mám pravdu? Dúfam, že áno. len neviem čo s tou 381 v eurách
michelle84
29.01.09,05:26
Počítať kurzové rozdiely pri postúpených pohľadávkach? Z dôvodu postúpenia pohľadávky máme záväzok v českých korunách. Počítať k 31. 12. kurzový rozdiel?
TatianaM
30.01.09,06:17
Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.
TatianaM
02.02.09,06:35
Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.

Ešte raz poprosím o Váše názory. Ďakujem
TatianaM
09.02.09,17:51
Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.

Poprosím ešte raz o radu
Oriona
09.02.09,21:09
Chodi sem teraz nejako malo ludi, predtym boli "hustejsie" diskusie. Bohuzial, s tym problemom ti neviem poradit :-(
michelle84
16.02.09,12:37
Počítať kurzové rozdiely pri postúpených pohľadávkach? Z dôvodu postúpenia pohľadávky máme záväzok v českých korunách. Počítať k 31. 12. kurzový rozdiel?

Posúvam...
azla
16.02.09,13:03
Počítať kurzové rozdiely pri postúpených pohľadávkach? Z dôvodu postúpenia pohľadávky máme záväzok v českých korunách. Počítať k 31. 12. kurzový rozdiel?

Kurzový rozdiel by sa nepočítal v situácii:
(2) Kurzové rozdiely nevznikajú pri
a) zmene veriteľa u dlžníka a u veriteľa, ak za jeho dlžníka bude plniť iný dlžník,

V Tvojom prípade ide asi o inú situáciu (ak som si to dobre vysvetlila).
Ty si získala postúpením pohľadávky (si nový veriteľ) a máš záväzok z titulu zmluvy, ktorou si získala pohľadávky.
lizing
20.02.09,12:06
Omylom som v roku 2008 na faktúru tuzemskú uviedla číslo devízového účtu. A tak aj úhrada v Skk mi prišla na tento účet a tým pádom mi vzniká kurzový rozdiel. Môžem si ho riadne zaúčtovať do nákladov? Nie som si istá.

Ano, kurzový rozdiel patrí do nákladov prípadne výnosov.
lizing
20.02.09,12:06
No keď na to tak pozerám, tak napríklad PHM som na 501.001 zapisovala faktúry vystavené v eurách aj v korunách. Už som z toho nejako domýlená, ale myslím, že to úplne zbytočne faktúrovali a rozdelovali na tie účty 602 podľa meny, lebo keď si zoberiem zákon o účtovníctve, tam je napísané, že v prípade ZI,pohľadávok, záväzkovh, podielov, cenných papierov, derivátov, cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene účtuje sa v slovenskej mene aj v cudzej mene. Takže náklady a výnosy podľa mňa fakturantka rozdelovala zbytočne, mám pravdu? Dúfam, že áno. len neviem čo s tou 381 v eurách


Učty časového rozlíšenie sa na konci roka nepreceňujú - ostávajú v historickom kurze.