Kofex
17.01.09,23:30
Som malý živnostník, nie som ekonóm.
Mal som pred pár dňami kontrolu na DPH a zistil som, že asi by bolo vhodné neúčtovať vo vlastnej Excel aplikácii, ale v niečom komplexnejšom.

Stiahol som si bezplatnú verziu Alfy a potreboval by som sa veľmi rýchlo naučiť s ňou pracovať. Hľadám samozrejme aj osobného "učiteľa", ale prosím o pár rád na rozbehnutie.
Na objasnenie:
- poskytujem iba služby (lektorovanie, počítačová grafika, výroba reklamy)
- som plátca DPH
- jedinými výdavkami sú prijaté faktúry za služby, pokladničné bloky (réžia), cestovné lístky

Aby som sa čo najrýchlejšie rozbehol potreboval by som aspoň heslovité odpovede - naznačiť postupnosť v týchto veciach:

A.) Čo musím bezpodmienečne nastaviť v programe (moje údaje, účty, pokladňa, ...) a ako?
Je to všetko iba v module Číselník?

B.) Aký je postup ak vystavujem faktúru (s DPH)
Predpokladám, že začnem vytvorením faktúry, potom nejak to dostať do sledovania DPH (ako?) a pohľadávok (ako?) a až dôjde k uhradeniu tak zápis do PD.
Je tam ešte niečo? Vytvára sa nejaký doklad okrem samotnej faktúry?

B.) Aký je postup ak obdržím faktúru s DPH alebo bez DPH
Asi opäť ju najprv kdesi zaevidujem (je to v záväzkoch?), potom uhradím zvyčajne z účtu cez internet (musím vytláčať nejaký doklad?) a nakoniec asi zápis do PD.
Je tam ešte niečo? Vytvára sa nejaký doklad?

C.) Ako a kde zaúčtujem obyčajný pokladničný doklad o nákupe čohosi.
Iba priamo do PD?

D.) Kontrola napríklad nemala nejak námietky, že cestovné lístky a náhradu stravy na SC zapisujem do PD iba naraz na konci zdaňovacieho obdobia.
Jedine mi vytkli, že by som mal mať nejaký súpis.
Robí sa to takto zvyčajne?

E.) Ako zistím z Alfy koľko mám zaplatiť DPH?
Vypočítať ručne z evidencie DPH alebo to netreba, lebo sa priznanie aj tak vygeneruje samo.

Popísal som síce nejaké mnou predpokladané postupy, ale nie vždy mi je jasné v ktorom module (časti menu) sa to vykonáva - prosím uveďte teda aj túto informáciu.

Na záver - ak niekto z Nitry by bol ochotný zaškoliť ma, tak sa viem revanšovať školením z balíka MS Office alebo grafikou.
Prípadne priamy mailový kontakt na výmenné školenie - rady na diaľku.


Ďakujem
sea
22.01.09,16:34
Helou Kofex -tiež mám Alfu a myslím že je to solídny soft, skús si stiahnuť zo stránky http://www.kros.sk/11092 Príručku a tam je vlastne všetko - dokonca aktuálne príklady čo a ako ... fakt dobré, držím palce ! Len trochu času a trpezlivosti a máš to v malíčku. No a keby si už ozaj toto nezvládol tak sa ešte raz ohlás.
Robina
22.01.09,16:52
Toto nie je rozbeh s Alfou, ale komplet účtovníctvo. Keď si aj platiteľom DPH, prečo to nezveríš odborníkom a ty sa venuj svojej práci.
Kofex
22.01.09,17:12
Už som našiel dobrú dušu, čo mi poradila na začiatok.
Nahadzujem si komplet rok 2008 a zatiaľ mi to ide výborne - dúfam, že takýto názor by mala teraz aj kontrola.
veronikasad
22.01.09,17:16
Už som našiel dobrú dušu, čo mi poradila na začiatok.
Nahadzujem si komplet rok 2008 a zatiaľ mi to ide výborne - dúfam, že takýto názor by mala teraz aj kontrola.
Držím palce, aby to tak bolo. Aby príp. pokuta pri kontrole DPH či DzP nebola vyššia ako náklady na účtovníčku. ALFA je dobrý SW, ale bez znalosti daňových a účtovných zákonov si narobíš viac škody ako osohu.
Inak súhlasím s robina.