ZUZANAzNR
18.01.09,10:27
Zdravím.
Potrebovala by som poradiť....
Nie som si istá či tak môžem urobiť.
Darovala som peniaze bratrancovi a on si ich nechal poslať na podnikateľský účet. Má aj darovaciu zmluvu. Tie peniaze budem daniť ja. Mám za to, že darované peniaze sa nemusia daniť. Ale nie som si istá, či v tom nie sú nejaké obmedzenia. Môže si dať tieto peniaze bez problémov v účtovníctve do príjmov nezahŕňaných do základu dane? Ide o sumu vyše 700 000,-Sk.
Ďakujem
Zoltán Kovács
18.01.09,09:30
Zdravím.
Potrebovala by som poradiť....
Nie som si istá či tak môžem urobiť.
Darovala som peniaze bratrancovi a on si ich nechal poslať na podnikateľský účet. Má aj darovaciu zmluvu. Tie peniaze budem daniť ja. Mám za to, že darované peniaze sa nemusia daniť. Ale nie som si istá, či v tom nie sú nejaké obmedzenia. Môže si dať tieto peniaze bez problémov v účtovníctve do príjmov nezahŕňaných do základu dane? Ide o sumu vyše 700 000,-Sk.
Ďakujem

Áno v účtovníctve sa to objaví ako príjem neovplyvňujúci základ dane.

Len nerozumiem tej vete, že prečo by si ti mala zdaniť tie peniaze.
ZUZANAzNR
18.01.09,09:36
Ja ich daním preto, lebo som predala rolu. Bola to rola celej rodiny. Je to zložité. Ja som ju predala a peniaze rozdelila akoby dedičstvo po dedovi každému zákonným dielom. Ja podávam daňové priznanie a tam to daním. Oni už nie. Ale on to dal na podnikateľský účet, tak som potrebovala vedieť, či niekde neurobím chybu v postupe.
Zoltán Kovács
18.01.09,09:40
Ja ich daním preto, lebo som predala rolu. Bola to rola celej rodiny. Je to zložité. Ja som ju predala a peniaze rozdelila akoby dedičstvo po dedovi každému zákonným dielom. Ja podávam daňové priznanie a tam to daním. Oni už nie. Ale on to dal na podnikateľský účet, tak som potrebovala vedieť, či niekde neurobím chybu v postupe.

A u teba nie je naplnená dikcia § 9 zákona o dani z príjmov? Mám na mysli oslobodenie od dane z príjmov.
ZUZANAzNR
18.01.09,09:45
Nie nie je, lebo pozemok som nemala vo vlastníctve 5 rokov.... a ani na roly som nemala trvalý pobyt 2 roky :-)
Zoltán Kovács
18.01.09,09:46
Nie nie je, lebo pozemok som nemala vo vlastníctve 5 rokov.... a ani na roly som nemala trvalý pobyt 2 roky :-)

Ak si dedičom v priamom rade, potom vlastníctvo sa spočítava. (poručiteľ + dedič)
ZUZANAzNR
18.01.09,09:50
Ja som nebola dedičom. Ono sa ten pozemok z istých dôvodov musel dať na inú osobu prostredníctvom darovania. a tou osobou som bola ja. ale priamym dedičom by som aj tak nebola. Pôvodným vlastníkom bola moja babka....
ZUZANAzNR
18.01.09,09:56
ja som ale dedičkou nebola ani v priamom rade. pôvodnou vlastníčkou bola moja babka. z istých dôvodov sme museli zmeniť vlastníka prostredníctvom darovania...