erin--
18.01.09,09:27
Ahojte,

som SZČO a používam svoje súkromné vozidlo (mám ho na lízing - vlastník je lízingová spoločnosť, ja som držiteľ vozidla) na podnikanie. Pracujem pre súkromnú firmu - s.r.o. a mám s nimi mandátnu zmluvu o poskytovaní služieb.
Do knihy jázd si píšem odjazdené kilometre, stav tachometra, čas a cieľ cesty.
Poraďte mi prosím:
1. - Nie je problém, že na ňom nerobím žiadne súkromné cesty? Stav tachometra mi stále "sedí". (žijem s priateľom a na súkromné cesty chodíme jeho autom)
2. - Môžem ho používať na podnikanie, keď ho mám ako fyzická osoba-nepodnikateľ na lízing?
3. - Musím ohlásiť daňovému úradu, že ho chcem používať na podnikanie aj tento rok? Alebo trvá ohlásenie z minulého roka až kým ho nezruším?

Ďakujem za rady.


Erika
Melnick
18.01.09,08:44
Ahojte,

som SZČO a používam svoje súkromné vozidlo (mám ho na lízing - vlastník je lízingová spoločnosť, ja som držiteľ vozidla) na podnikanie. Pracujem pre súkromnú firmu - s.r.o. a mám s nimi mandátnu zmluvu o poskytovaní služieb.
Do knihy jázd si píšem odjazdené kilometre, stav tachometra, čas a cieľ cesty.
Poraďte mi prosím:
1. - Nie je problém, že na ňom nerobím žiadne súkromné cesty? Stav tachometra mi stále "sedí". (žijem s priateľom a na súkromné cesty chodíme jeho autom) nie je
2. - Môžem ho používať na podnikanie, keď ho mám ako fyzická osoba-nepodnikateľ na lízing? áno
3. - Musím ohlásiť daňovému úradu, že ho chcem používať na podnikanie aj tento rok? Alebo trvá ohlásenie z minulého roka až kým ho nezruším? musíš znova podať DP

Ďakujem za rady.


Erika


..................:)
erin--
18.01.09,08:49
Ďakujem :)
Johanka
18.01.09,09:27
K bodu 2 doplním : odpoveď na takto formulovanú otázku je správna - používať môžeš, ale nemôžeš si uplatňovať výdavky na pracovné cesty podľa §19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov, pretože sa nejedná o "vlastné osobné MV".
veronikasad
18.01.09,10:37
K bodu 2 doplním : odpoveď na takto formulovanú otázku je správna - používať môžeš, ale nemôžeš si uplatňovať výdavky na pracovné cesty podľa §19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov, pretože sa nejedná o "vlastné osobné MV".
Včera som sa stretla s takýmto tech.preukazom.
FO kúpila auto na spotrebný úver cez lizingovú spoločnosť. Ako živnostník chce auto využívať na podnikanie /nie vložiť do podnikania/ a uplatňovať si paušálne náhrady.V tech. preukaze je ako vlastník vozidla uvedená LS. Keď sme žiadali vysvetlenie, vraj je to preto aby nemusela byť spisovaná notárska zápisnica na záložné právo.
Stretli ste sa už s tým niekto? Môže si uplatňovať paušálne náhrady za auto ?
Johanka
18.01.09,10:43
Myslím, že dôležitý je právny stav - a ten je taký, že vlastníkom je FO.
erin--
18.01.09,20:10
Ak som teda pochopila správne, tak auto používať môžem, čo mi je nanič, ak si vlastne nemôžem uplatňovať výdavky spojené s jeho používaním. Tak teraz čo?

...1)Je riešením používať priateľovo auto, ktorý je vlastníkom a aj držiteľom, (( to znamená, musím si s ročným opozdením splniť ohlasovaciu povinnosť na jeho auto, alebo to zahrať, že som omylom nahlásila zlé auto???)) ... alebo...

...2) som si úplne zbytočne celý rok viedla knihu jázd a zbierala bločky z benzínu?!!!

Ďakujem opäť.
erin--
20.01.09,14:47
Prosím, poraďte mi, poraďáci, neviem čo ďalej, či mám vôbec podať daňové a zaplatiť cestnú daň, keď vlastne vôbec nemôžem mať náklady na benzín a znížiť si nimi príjmy, som totalny laik, tak prosím majte so mnou zľutovanie. Ďakujem vopred. :mee::mee::mee:
veronikasad
20.01.09,14:51
Ak som teda pochopila správne, tak auto používať môžem, čo mi je nanič, ak si vlastne nemôžem uplatňovať výdavky spojené s jeho používaním. Tak teraz čo?

...1)Je riešením používať priateľovo auto, ktorý je vlastníkom a aj držiteľom, (( to znamená, musím si s ročným opozdením splniť ohlasovaciu povinnosť na jeho auto, alebo to zahrať, že som omylom nahlásila zlé auto???)) ... alebo...

...2) som si úplne zbytočne celý rok viedla knihu jázd a zbierala bločky z benzínu?!!!

Ďakujem opäť.
Priateľovým autom to nevyriešiš. Paušálnu náhradu si môžeš uplatňovať iba pri aute vlastnom alebo v BSM.
Auto na lizing môžeš vložiť do podnikania a odpisovať ho + náklady na prevádzku a spotrebu PHM.
erin--
21.01.09,04:38
Ďakujem, veronikasad, auto do podnikania nechcem dať, čo teraz s ohlásením, že používam auto na podnikanie? Musím platiť daň z motorových vozidiel, keď si nebudem uplatňovať výdavky na benzín?

A keby som mala s priateľom zmluvu o prenájme auta? Môžem si vtedy uplatňovať výdavky na benzín? (samozrejme ho ohlásim na DÚ s opozdením a zaplatím za jeho auto daň)
dada41
28.06.11,17:03
Priateľovým autom to nevyriešiš. Paušálnu náhradu si môžeš uplatňovať iba pri aute vlastnom alebo v BSM.
Auto na lizing môžeš vložiť do podnikania a odpisovať ho + náklady na prevádzku a spotrebu PHM.
veronikasad - prosím ako je možné, resp. na základe čoho sa môže takého auto (vlastník leasing.spol a používateľ súkromná osoba) vložiť do majetku podnikania tejto súkromnej osoby? Aká by mala byť vstupná cena? Môžu sa potom dať do výdavkov leasing.splátky?
Ďakujem za radu.
marjankaj
28.06.11,17:16
veronikasad - prosím ako je možné, resp. na základe čoho sa môže takého auto (vlastník leasing.spol a používateľ súkromná osoba) vložiť do majetku podnikania tejto súkromnej osoby? Aká by mala byť vstupná cena? Môžu sa potom dať do výdavkov leasing.splátky?
Ďakujem za radu.

Zákon o dani z príjmu
§2
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,

§26

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.

(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.
dada41
06.07.11,11:57
marjankaj, ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala jednu, pre mňa kontrolnú otázku: ak je podnikateľ platcom DPH a vloží do podnikania auto obstarané formou leasingu, (teda vlastníkom je leas.spoločnosť), môže si uplatňovať DPH pri mesačných splátkach?
Ďakujem
Tweety
06.07.11,12:30
marjankaj, ďakujem za odpoveď. Ešte by som mala jednu, pre mňa kontrolnú otázku: ak je podnikateľ platcom DPH a vloží do podnikania auto obstarané formou leasingu, (teda vlastníkom je leas.spoločnosť), môže si uplatňovať DPH pri mesačných splátkach?
Ďakujem
Áno, ak je platiteľom dph, má doklad od platiteľa, môže si uplatniť nárok na odpočet z týchto splátok.
dada41
19.07.11,06:22
Ďakujem všetkým za odpovede, pomohli ste mi. :)
nika.sum
23.01.12,07:45
Ahoj, chcem sa opytat. Ak konatel s.r.o. pouzije na sluzobnu cestu MV, kt. ma na leasing ako sukromna osoba, moze si uplatnovat vo vyuctovani SC aj nahradu na km? V TP je drzitelom vozidla konatel. Totiz v §7 o cestnych nahradach nie je nic, ze zamestnanec musi pouzit vlastne MV a konatel je z pohladu s.r.o. brany ako zamestnanec a tiez v zakone o miestnych daniach - Dan z MV §85 je ze danovnik je tiez zamestnavatel, kt.vyplaca cestovne nahrady zamestnancom za pouzitie vozidla, v kt. dokladoch je ako drzitel zapisany zamestnanec. Tak ak to spravne chapem, ak je v technickom preukazu konatela zapisany konatel ako drzitel, moze mu s.r.o preplatit nahradu za km a pre s.r.o. to je danovy naklad.
nika.sum
31.05.12,12:57
Ahoj, chcem sa opytat. Ak konatel s.r.o. pouzije na sluzobnu cestu MV, kt. ma na leasing ako sukromna osoba, moze si uplatnovat vo vyuctovani SC aj nahradu na km? V TP je drzitelom vozidla konatel. Totiz v §7 o cestnych nahradach nie je nic, ze zamestnanec musi pouzit vlastne MV a konatel je z pohladu s.r.o. brany ako zamestnanec a tiez v zakone o miestnych daniach - Dan z MV §85 je ze danovnik je tiez zamestnavatel, kt.vyplaca cestovne nahrady zamestnancom za pouzitie vozidla, v kt. dokladoch je ako drzitel zapisany zamestnanec. Tak ak to spravne chapem, ak je v technickom preukazu konatela zapisany konatel ako drzitel, moze mu s.r.o preplatit nahradu za km a pre s.r.o. to je danovy naklad.
tel
Poprosim o reakciu? este doplnim, ak je auto konatela dodavka a s.r.o. nim vykonava svoje sluzby (prepravu). Keby chceli riesit prenajom od konatela, musi byt suhlas leasingovky vsak? Ak by chcel konatel vypisovat cestovne prikazy ma v tomto pripade narok na nahrady? A ako je to s danou s MV, nenahlasovat a az v danovom priznani to ma priznat s.r.o.?