Taky15
18.01.09,09:46
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladom pozemku. Mam pozemok vo vymere 1000 m2, pozemok sa nachadza 50 metrov od posledneho domu, ktory je zapisany v intravilane. Moj pozemok je v extravilane a je evidovany ako orna poda. Teraz som sa rozhodol na tomto pozemku stavat, ale starosta mi zacal robit problemy, pretoze to nechce prepisat do intravilanu. Existuje nejaka moznost ako by sa to dalo prepisat do intravilanu? Pocul som, pokial je pozemok vacsi ako 2000 m2 tak to musi zapisat automaticky. Dakujem za kazdu jednu odpoved.
misomiso
18.01.09,12:01
Na to by som sa nespoliehal, ze automaticky. Na jednej strane obec by mala mat eminentny zaujem o rozsirenie poctu obyvatelov (dane), teda ak to blokuje bude na to dovod. Tym dovodom moze byt samozrejme napr. aj to, ze chce uplatok, navyse nie som si isty tym, ci by obec nemusela vypracovat novy Uzemny plan na zmeny hranic intravilanu, co by mohlo byt financne a casovo dost narocne.
wagner
18.01.09,12:50
Zapísať do intravilánu nie je len také jednoduché. Neviem z ktorého regiónu si, ale u nás keď sa robil nový ÚP, tak bola požiadavka na rozšírenie intravilánu. Intravilán nám rozšírili tak, že tam, kde sme chceli tak nám pridali, ale na druhej strane takú istú výmeru presunuli do extravilánu. Vtedy povedali, že vraj sa to dá len týmto spôsobom. Neviem ako je to dnes, ale vôbec by som si to nevysvetľovala úplatkami. Intravilán sa môže rozšíriť iba vypracovaním minimálne doplnku k Územnému plánu obce a to je dosť nákladné. Tiež by som to kvôli jednému pozemku nerobila. Pokiaľ chceš stavať, tak môžeš aj extraviláne, ale to je už o iných poplatkoch.
Taky15
18.01.09,13:33
Dakujem vam za vase odpovede a rady. Chcel by som sa este opytat aky je rozdiel medzi stavanim domu v extravilane a v intravilane. Viem, ze z extravilanu musim ornu podu vynat, pokial sa nemylim tak moja parcela stala 100 SK za m2. Staviam v okoli Kosice. Dakujem.
wagner
18.01.09,13:43
Myslím si, že je potrebné si zabezpečiť na vlastné náklady prípojky-el, voda, plyn,cestu. ALe presne to všetko povedia na Obecnom úrade, resp.na ich stavebnom úrade. Bolo by dobré sa ísť tam popýtať.
Zoltán Kovács
18.01.09,13:46
A treba vyňať pôdu, za čo sa tiež platí.
sarasara
18.01.09,17:26
Stavať môžeš aj v extaviláne. Pôdu musíš vyňať z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ale iba toľko m2, na ktorých bude stáť stavba, nie celý pozemok. To značí, že musíš mať stavebné plány. IS si musíš zabezpečiť sám. Aj na to budeš potrebovať plány, na každú prípojku zvlášť. Potom budeš potrebovať príslušné povolenia na rozkopávky. Požiadaš o stavebné povolenie.
Najskôr sa opýtaj na stavebnom úrade, či ti stavbu povolia. Podľa môjho názoru niet dôvodu, prečo by si stavať nemohol. No konkrétnu situáciu nepoznám, môžu samozrejme existovať dôvody, prečo by stavba na tom mieste nebola možná.
Tininna
07.04.09,17:54
Pomozte a poradte mi prosim
Ja mam taky isty problem uz skoro 8 rokov mam ornu podu v extravilane a hned cez cestu je intravilan a stoja tam domy a neviem sa niako dopracovat k tomu ,ako stavat ,pretoze tak isto aj starosta obce ma v tom prsty kedze cez cestu skoro vsetky domy ,ktore tam stoja su jeho rodiny v intavilane.
Potrebujem prosim len poradit ,ako postavit dom v extravilane ,ked sa to vraj da ,aj napriek ze to nie je v uzemnom plane ,ako stavebny pozemok.
Pomozte poradte ...Dakujem !!!!
wagner
07.04.09,18:26
Najprv musíš mať vyňatie pôdy z pôdneho fondu. Žiaľ vyjadruje sa k tomu aj obec. Neviem aké stanovisko zaujme starosta. Keď budeš mať vyňatie z pôdneho fondu na výstavbu, až potom si môžeš začať vybavovať potrebné veci - projekty, územné konanie, stavebné povolenie.
Tininna
07.04.09,18:39
Proste mam to chapat tak,ze ked starosta nebude suhlasit ,kedze je to v extravilane tak neurobim nic???Vsetko zavisi od neho neviem to ne ako inak urobit uz som myslela ,aj na pravnika ,musi existovat neaky sposob nemoze mi jeden clovek branit,ked o 20 metrov je intravilan a stoja tam domy..Poradte Dalujem