Kubo
06.07.04,11:16
Zdravím všetkých účastníkov a chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosti-neviem, čo s pokladničnými blokmi: konkrétne naši zásobovači mi predložili k zúčtovaniu bloky z registračných pokladníc, ktoré nemajú všetky náležitosti, vyčíslený základ dane.... Na školení nám školiteľka z DÚ naznačila, že prví mesiac budú zhovievaví, ale ďalšie mesiace nekompromisní pri prípadnej kontrole...Ako sa s tym vysporiadavate?!? Ďakujem, každá rada nad zlato.
zuzi
06.07.04,09:37
My sme našich zásobovačov i obchodníkov vyškolili v tom zmysle, že ak donesú doklad bez povinných náležitostí, bude im daný k náhrade a nebude zúčtovaný(t.j. trošku sme ich postrašili). Donútili sme ich, aby nesprávne vystavené bločky vrátili a trvali na oprave, alebo na vystavení paragonu so správnymi náležitosťami.
Kubo
06.07.04,09:42
Dakujem Zuzi,v podobnom duchu sme sa uz zariadili aj my.... a nikde si sa nedocitala, ako sa zariadit s tymi uz prijatymi blockami?!Dat to poprerabat je v nasom pripade nemozne a neviem, ci si mozeme tu dan z nich odpocitat...
Palino
06.07.04,09:50
Je to na Vaše riziko. Závisí to od toho, kto Vám príde po rokoch na kontrolu, či bude ľudskejší, alebo ras! Podľa zákona na odpočet nemáte nárok.
Zuzka
06.07.04,16:16
Ja som také bločky zaúčtovala: zákl. dane na príslušný nákl. účet a DPH som dala na 548 AU - pripočítateľnú položku. Na školeniach síce hovorili, že prvý mesiac to budú tolerovať ale už je za nami druhý, takže tento mesiac už asi nie:). Podľa zákona na odpočet nie je nárok, tak ako píše Palino.
danasv
07.07.04,11:09
Ked uz sme pri tom co všetko maju bločky obsahovat :confused: Priblizne viem ze to co faktura, ale !? na co si mam davat pozor v com su najcastejsie pochybenia? Dakujem
Palino
07.07.04,11:44
Blok z RGP má obsahovať: dodávateľa (meno,adresa,jeho IČ DPH)
poradové číslo
dátum dodania
množstvo a druh tovaru al služby
základ dane
sadzbu dane
výšku dane celkom.
Pokiaľ viem, najväčšie problémy sú, že nie je uvedené množstvo a/alebo druh tovaru a základ dane.
selena
03.09.04,07:39
Ja si myslim, ze v prvom rade by mali trestat toho, kto take nespravne blocky z ERP vydava. Ved potom jeho celodenná/celomesacna ... trzba je trosku odveci. Ved tym padom nemoze odviest dan na vystupe -ked ja si ju nemozem uznat na vstupe. Tak si rovnoo moze zbalit kufre...
vladan
03.09.04,07:54
neviem, či som to tu náhodou už nespomínala, ale ja som sa stretla aj s takým, že koncom mája 2004 som platila v jednom bare a tam mali na bloku z ERP ešte 14% a 20% daň. To je sila, čo?
Janna
03.09.04,08:12
A keď mám na bločku uvedené názov fy, dátum, por.číslo a sumu len DPH 71.85 a hotovosť 450,-. Základ dane tam nie je uvedený, nemôžem si tam sama dopísať rukou základ dane 378,15?
jana
ANNA
03.09.04,08:17
Veď to je asi najväčšiach chyba pri ERP. Chýba ZÁKLAD DPH. A týmto DPH nie je uznaná.
Janna
03.09.04,08:20
A keď si to tam sama dopíšem rukou, je to chyba? Či mám radšej dať celý bočik do nákladov aj vrátane DPH /bez odpočtu DPH/
j.
ANNA
03.09.04,08:25
Samozrejme dopísať sa to dá ale treba potom blok potvrdiť od predávajúceho, že vykonal opravu. V podstate sú to všetky bločky z TESCA.
luebchenko
03.09.04,08:43
Pre Janu: Na jednom školení - ohľadom dane z príjmov - bola otázka, že keď na bločku chýbajú niektoré údaje, takže by sa nemala uplatňovať DPH, či je možné ho dať celý do N (deň pred týmto školením boli tie baby na školeni o DPH, kde im myslím že ing. Kováčiková povedala, že z bločkov bez príslušných náležitostí si v žiadnom prípade DPH uplatňovať nemožno).Odpoveď pracovníčok DU bola že NIE - lebo je to možné si uplatniť, len si treba vyžiadať riadny daňový doklad. A platiteľ dane je povinný vystaviť riadny daňový doklad - t.j. treba ísť napr. k infopultu a vyžiadať si dopísanie základu dane, dane a celej sumy presne podľa zákonných náležitostí a dať si potvrdiť opravu! Ale ako by to vyzeralo v praxi si ale skutočne neviem predstaviť. Poradcovia - nemal ešte nikto po 1.5.2004 kontrolu DPH s takýmto prípadom?
Katty
03.09.04,08:44
Ja som raz kupovala na firmu chladničku v tescu dali mi ten blbý blok tak som išla na informácie že chcem od nich doklad pre dańové účely a oni na mňa pozerali jak keby som od nich chcela celú ich výplatu, tak som im vysvetlila o čo ide a zavolali mi nejaku hlavnu účtovníčku, som jej povedala že nech mi tam dopočíta základ dane, dopíše perom dá k tomu podpis pečiatku... ona zobrala blok a odišla 10minut ju nebolo, potom prišla že chce údaje o firme (???) že vystaví faktúru... (!!!), to som ešte bola trpezlivá, potom odišla a asi tak za 15 min prišla s vytlačenou faktúrou, podala mi ju a odišla, išla som ju skontrolovať a sumy v dolnej časti kde bol rozpis vôbec nesedeli s hodnotou na bloku.... dalších 10min sme ju nemohli zohnať, to už ma prešla trpezlivosť. Potom prišla zobrala veci a zas si išla sadnuť na 15min do tej budky k PC, to už som chytila riadne nervy tak som sa jej išla pozrieť na prsty....tú faktúru mala prosím pekne v exceli kde stačilo zadať sumy vzorec a do minuty to má hotové, lenže jej schopnosti asi neboli v takej miere takže ona to počítala dvakrát na kalkulačke potom v exceli a nakoniec zas na kalkulačke.... po hodine čakania na informáciach som odchádzala z tesca s nervami v ťahu, no a nakoniec tam bola aj tak jedna chyba lebo sa jej v rozpise vymazal jeden sumár ale to som už dopísala rukou...
ivab
03.09.04,09:04
Janna, mala som tento istý problém. Riešila som to tak, ze som si nechala vystaviť paragón ako prílohu k pôvodnému bločku, kde mi tie náležitosti chýbajúce doplnili, tento orazili a podpísali a pripla som si to k pôvodnému bloku.

V istom papiernictve som však narazila na problém, účtovníčka mi dala vyjadrenie - citujem "podľa paragrafu 72 zákona o daniach máme všetky náležitosti , ktoré to má mať". Toto ma dorazilo a nakoľko som sa s danou pani nemohla osobne stretnúť, napísala som jej list s tým, že ja nepoznám žiaden zákon o daniach, ktorý o tom pojednáva, ale myslím, že naráža na znenia zákona o DPH a upozornila som ju, že o mojom probléme pojednáva § 71 a ofotila som jej znenie toho jej paragrafu 72. Na záver som jej odporučila, aby si daný zákon naštudovala.

No a za necelý týžden sa mi daná pani telefonicky ozvala a predstavila sa mi ako DAŇOVÁ PORADKYŇA. Keby som v tom momente nesedela (sprepáčením) na riti, tak určite by som na ňu padla. To aj ja idem robiť daňovú poradkyňu!!!

No a záver našej asi 15 min. rozpravy trvala na tom, že oni sa v komore daňových poradcov dohodli, že tam ten základ dane byť nemusí. Moje 100-krát čítanie tej jedej vety v zákone o tom, že musí, nepomáhal. Oni sa skrátka dohodli...

To bola taká malá pikoška zo života, konieckoncov zákon je zákon a oni sa môžu dohadovať na čom len chcú, nakoľko oni na kontroly nechodia.

Pekný deň
Janna
03.09.04,09:13
Ďakujem
Budem si tam musieť zabezhnúť, aby to opravili oni. Ja som si síce dopísala rukou ten základ, ale radšej nech tam dajú oni štempel, že vykonali opravu.
j.
Katty
03.09.04,09:14
akokeby to bol nejaký obrovský problém nastaviť software tak aby tam uvádzal aj základ dane veď miesto na bloku je...
luebchenko
03.09.04,09:28
A prečo vlastne s TESCOm nespraví daňový úrad poriadok? Veď to nie je nejaký päťkorunový príštipkár! Ich bločky sa určite týkajú 99% daňovníkov. http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
rosemary
03.09.04,09:58
Ja som zasa všetky blbé bloky ofotila a listom som každého veľmi, ale veľmi pekne poprosila, aby mi na tie vystavili faktúry, že bločky si dám ako zaplatenú faktúru, opísala som do toho listu aj znenie toho paragrafu. Verte, ale mnohí ani nepochopili, čo po nich vlastne chcem, a veľa ich to úplne ignorovali, jeden pán mi dokonca telefonoval, že keď sa mi nepáči jeho doklad, nemáme k nemu chodiť nakupovať. To je tiež riešenie. Ale dnes mi jeden priniesol vystavené faktúry tak ako som ich chcela a povedal že to bol osobne zisťovať na našom DU, vraj nám takéto bločky budú uznávať do konca augusta. Tak si dám písomný dotaz, nech mi to potvrdia.
Katty
03.09.04,10:01
luebchenko

máš pravdu aj som rozmýšlala nad tým že by som zavolala na DÚ a požiadala ich o daň.kontrolu ale neviem či je vôbec niečo také možné...
Ale v zásade ak nevystavujú na výstupe správne doklady pre daň.účely = to je ako keby nevystavovali žiadne, tak by si nemali odpočítať daň na vstupe a tým pádom by nakupovali v cenách s DPH.... sa čudujem že ešte daňováci nezakročili a pritom si to máme zlíznuť my lebo nám také doklady vyhodia z účtovníctva
ricij
03.09.04,10:12
Opýtal som sa na to pri školení. Na jednom nám právnička povedala, že sa to dá, na druhom z DR SR nám povedali: nič sa dopisovať nebude.
bepo
03.09.04,11:33
ivab
nabuduce si od pani danovej poradkyne vypytaj doklad ze prip pokuty a penale ktore vam kvoli nej vyrubia zaplati zo svojho.
mudroš
03.09.04,11:51
luebchenko

máš pravdu aj som rozmýšlala nad tým že by som zavolala na DÚ a požiadala ich o daň.kontrolu ale neviem či je vôbec niečo také možné...
Ale v zásade ak nevystavujú na výstupe správne doklady pre daň.účely = to je ako keby nevystavovali žiadne, tak by si nemali odpočítať daň na vstupe a tým pádom by nakupovali v cenách s DPH.... sa čudujem že ešte daňováci nezakročili a pritom si to máme zlíznuť my lebo nám také doklady vyhodia z účtovníctva
Mylím si, že na písomné upozornenie musí DU reagovať. Veď je to porišenie nepeňažnej povinnosti podľa zákona 511 o správe daní a podľa súčasného znenia zákona už DÚ musí (nie môže) uložiť pokutu. Ak to nejde po dobrom, tak treba žalovať. Keď sa DU nechce, po oznámení musí konať.
Paula
03.09.04,12:02
Tiež mám pikošku. Minulý mesiac nám vystavili v predajni tlačív bloček s dátumom 01/01/90. Na papier, kde sme mali tento dokladík nalepený, rukou napísali: Bohužiaľ, tlačilo nám chybný čas.
Katty
03.09.04,12:08
Pauli to vám mali vypísať ručne paragon a tam uviesť správny dátum....
Paula
04.09.04,06:30
Nuž Katty, my to vieme a čudujem sa, že tí "umelci" to nevedia.Nie sú pritom v Košiciach začiatočníkmi, pôsobia už mnohé roky.
memsahib
04.09.04,09:20
Ja si základ dane dorátavam, ak tam nie je. Nie všetky "bločky" majú základ dane. A poznačím si ho keď už nie priamo ceruzkou na bloček, tak určite na papier, kde ho mám nalepený...A mala som aj daňovú kontrolu, lebo tento problém je už starý a nejak sa nad tým nepozastavili...
Oldi
07.09.04,11:55
Ja si základ dane dorátavam, ak tam nie je. Nie všetky "bločky" majú základ dane. A poznačím si ho keď už nie priamo ceruzkou na bloček, tak určite na papier, kde ho mám nalepený...A mala som aj daňovú kontrolu, lebo tento problém je už starý a nejak sa nad tým nepozastavili...
Lenže v starom zákone bola povinnosť uviesť chýbajúce údaje (vtedy sa to volalo zjednodušený daňový doklad).
Ja mám tiež také info z DRSR, že nám dopísaný základ dane pri kontrole neuznajú. Čo sa týka výkonu kontroly, teraz sa kontrolujú vraj nadmeráky z minulého roka, ale neviem, mal už niekto z Vás kontrolu na DPH po 1.5.2004 myslím tým za zdaňovacie obdobie po 1.5. ?
Paula
07.09.04,14:40
Je mimo oblasť môjho chápania, prečo mi neuznajú doklad, na ktorom chýba základ. Nech ústredné riaditeľstvo vytlačí milión plagátov o tom, ako má vyzerať doklad, nalepí ich na milióny stĺpov v tejto republike - potom si hádam firmy uvedomia, aké doklady majú vystavovať - a nebudeme doplácať na ich neznalosť zákonov my. Je nechutné, ak má neznalosť postihnúť nevinného.
Luna
10.09.04,07:52
Pokiaľ na bločkoch nemáš dosloava napísané ZÁKLAD DANE ,nesmie sa DPH odrátavať!!!!!!. Blbé že!
Paula
13.09.04,06:52
Ale v tom prípade veru prídeme o dosť. Mám kopec bločkov takých pomýlených od košických firiem, napr.: REMEDIUM PUBL.,s.r.o.,OMIKRON s.r.o., MOBILE MARKET s.r.o., EDEN s.r.o........Čo dodať?
Katty
13.09.04,07:18
to snáď nie nejde o slová ZÁKLAD DANE ale o jeho vyčíslenie nie?
Jamka
13.09.04,07:51
Nemôžte si chýbajúce údaje dopísať ručne? (dopočítať...).
lacimir
13.09.04,07:59
Zdar. Zvikli sme problem s blockami riesit iným spôsobom. Neviem sice aké blocky mate, ale existuje moznost, ze Vám blocky urobia znova. U nas je napriklad predajna pouziteho tovaru a vedia nam za maly poplatok urobit nove blocky za "kúpeny" tovar u nich. My im zadáme cenu aku treba na blockoch vypisať. Ale je to velmi potichu. ;)
Paula
13.09.04,08:04
Mala som za 10 rokov nie jednu kontrolu DPH (z rôznych DÚ), nikdy mi nevytýkali, keď som si sama dopísala základ dane. Ale v tomto roku som kontrolu ešte nemala.
Katty
13.09.04,08:10
My ako zákazníci by sme si nemali dopisovať základ dane ale žiadať o doplnenie toho kto nám doklad vystavuje, posledne som bola dať robiť v BA pečiatku, nablokovala mi to a strkala bloček do krabičky pečiatky tak som ju stopla a skontrolovala som si či tam majú ZD ... a nemali. Tak som jej povedala že potrebujem iný doklad alebo nech mi ho tam dopíše dá pečiatku podpíše a uvedie že to doplnila ona. Keď príde daň.kontrola tak si to môže ísť k nim overiť či je to jej podpis atď. Oni zodpovedajú za vyst.dokladov a ak je na doklade vyčíslený základ dane ja to mám v pohode (i keď je to ručne a nie strojom)
accad
13.09.04,10:00
My sme požiadali obchod o vystavenie faktúry k dokladu z RP, ktorý nemal základ dane. Zatiaľ nám vždy faktúru dodatočne dodali a my sme ju priložili dodatočne k dokladu z RP. Niekedy ich treba na to touto cestou upozorniť, už sa nám stalo, že po tomto zmenili nastavenie RP.
Susan
13.09.04,13:28
A co urobite s blockami z RP napr. od Tesca?? Myslim, ze ani oni nemaju vsetky nalezitosti na blockoch, ktore by tam mali mat! Zbytocne by sme si od nich ziadali
nove!
Katty
13.09.04,14:03
susan mrkni moj príspevok o tescu ...
rosemary
17.09.04,16:28
Tesco som písomne požiadala o vystavenie faktúry k bločku, ktorý som im ofotila,a poslali mi ju. Horšie je to s účtovníkmi, ktorí to vobec nepochopili .Vraj, ako si to predstavujem, či si oni majú dva razy naučtovať tržby, a kto by im to druhý raz zaplatil. No škoda , myslela som, že je to jednoduché.
M0NIKA
29.01.05,18:48
Je to uz stara tema, ale mozno este niekoho zaujima. Na skoleni sme sa dozvedeli, ze danovy urad mal snahu prave Tesco presvedcit o tom, ze by mohli urobit nieco pre svojich zakaznikov (urcite ich nie je malo) a doplnit tam ten zaklad dane, ale oni vraj argumentovali tym, ze svoju povinnost o nalezitostiach danoveho dokladu maju splnenu v sulade so zakonom. Podla Zakona o RP ma byt na doklade totiz vycislena dan a suma celkom, kym podla Zakona o DPH ma byt na doklade aj zaklad dane. Takze nam lektorka vysvetlila, ze cely problem je v nesulade nasich zakonov....
A Tesco si tak velmi "vazi" svojich klientov, ze na nich kasle.
Ja osobne tam uz na firemne nakupy nechodim.
Ale zasa musim povedat, ze ked nam z pobocky v Nitre dodali na zauctovanie doklad z RP z Tesca, vzdy pri nom bola pripnuta aj faktura... aj ked sa nakupoval iba toal. papier :-)
Keby mali doklady v dobrom stave aj pre zakaznika - nasho pana, usetrili by okrem papiera kopu casu a starosti pokladnikom... ale oni vedia sami najlepsie co robit, nie?
accad
30.01.05,12:48
Od 1.7.2005 novelou zákona o ERP budú musieť aj také obchodné reťazce ako Tesco mať svoje RP nastavené tak, že tam budú uvádzať základ dane a vypočítanú DPH. Dovtedy je skutočne Tesco na koni a nikto v tomto štáte ho nemôže za doterajšie vystavovanie dokladov postihnúť. Takže svitá na lepšie časy.
ivetakli
30.01.05,12:53
Nemôžeš! Pozor na blokoch musí byť aj na zadnej strane razítko Vašej firmy. Pri kontrole nás zvozili, že ho nemáme.
M0NIKA
30.01.05,12:56
Aj ja som to už počula, ale počula som aj to, že to nie je povinnosť - pečiatkovať. Je to údajne iba preto, aby si firmy neposúvali bločky....
ivetakli
30.01.05,13:01
Minulý rok sme mali dve kontroly, v podstate to prebehlo dobre, vyhodili nám dva doklady cca 200,-- Sk DPH, na to razítkovanie nám dali jeden deň čas a potom to prišli skontrolovať.
viktoria
30.01.05,14:26
Aj ja som to už počula, ale počula som aj to, že to nie je povinnosť - pečiatkovať. Je to údajne iba preto, aby si firmy neposúvali bločky....
V starom zákone o DPH platného do 30.4.2004 bola zapracovaná požiadavka uviesť na doklady z ERP údaje firmy v prospech ktorého bolo zdaniteľné plnenie uskutočnené. V novom zákone to nie je definované.
M0NIKA
30.01.05,14:30
A ak nie som platcom DPH tak to neplatí, resp. neplatilo?
viktoria
30.01.05,14:36
A ak nie som platcom DPH tak to neplatí, resp. neplatilo?Pre neplatiteľov to neplatilo. Išlo o to, že ak si chcela uplatniť DPH na vstupe z dokladu z ERP, tak si bola zodpovedná za výpočet správnej výšky DPH a mala si aj uvisť na doklad spolu so svojími údajmi resp. údajmi firmy.
M0NIKA
30.01.05,14:39
Jasné, tak preto som to brala tak, že sa ma to netýka....
Nika
30.01.05,17:09
Nemôžeš! Pozor na blokoch musí byť aj na zadnej strane razítko Vašej firmy. Pri kontrole nás zvozili, že ho nemáme.

A ktorý zákon určuje, že musíš mať pečiatku? Čo keď ju nemám?
marianna
31.01.05,07:08
Čo musí byť na tej pečiatke, stačí keď tam mám IČO alebo musí tam byť aj IČ DPH?
emve
01.02.05,12:09
Kto nakupuje v OD Tesco, tak vie, že tam na bločkoch z RP nie je uvedený základ dane, iba DPH a cena celkom. Pri "pokece" s kontrolórkami DÚ mi povedali, že tento problém musí riašiť riaditelstvo DÚ priamo s riaditelstvom Tesca, lebo oni sú velký kolos a nemôžu teraz zmeniť všetky pokladnice tak, aby vyčíslovali aj základ. A kedže se nevedia dohodnúť, tak je tichý súhlas to Tescu tolerovať. A Tesco vydáva bločky roky rovnaké a život ide ďalej....
Vierka
bea
04.02.05,08:07
Trošku z inej strany bločky. Už niekde sme diskutovali aj o blednúcich bločkoch. Neviem, či niekto zaregistroval v nejakej relácii (neviem či to bola určite Paľba na Markíze), ako sa k tomuto problému vyjadril hovorca Daňového riaditeľstva? Odporúča daňovníkom, aby si urobili kópie dokladov, aby mohli preukázať hodnoty na bločku aj po ich vyblednutí! Tak a je to vyriešené, bez toho aby firmy, ktoré vydávajú takéto doklady museli niečo urobiť!
jozef35
21.02.05,19:11
Od 1.7.2005 novelou zákona o ERP budú musieť aj také obchodné reťazce ako Tesco mať svoje RP nastavené tak, že tam budú uvádzať základ dane a vypočítanú DPH. Dovtedy je skutočne Tesco na koni a nikto v tomto štáte ho nemôže za doterajšie vystavovanie dokladov postihnúť. Takže svitá na lepšie časy.
Neviem, či sa niekto už stretol s bločikmi z Tesca-Lamač. Tam majú zrazu aj základ dane, ale na Zlatých pieskoch stále po starom. Tak zdovodnovanie Tesca centrály, že to majú jednotné asi neobstojí. Takže hor sa na nákupy do Lamača.
manzelka
27.03.09,09:31
Prosim o radu .........som zacinajuca zivnostnicka v oblasti MOBILNY MASER potrebovala by som poradit ci potrebujem ERP alebo mi stacia pokladnicne doklady a ake?
Muška
27.03.09,09:36
Prosim o radu .........som zacinajuca zivnostnicka v oblasti MOBILNY MASER potrebovala by som poradit ci potrebujem ERP alebo mi stacia pokladnicne doklady a ake?
Ak sa tam nenájdeš, tak ti stačia pokladničné doklady
klikni http://www.porada.sk/869446-post12.html
manzelka
27.03.09,10:57
Diky za pomoc.Maserske sluzby tam nie su .Este sa chcem spitat na ktorej stranke by som nasla popis pokladnicnych blokov ktore potrebujem na svoju cinnost. Ďakujem