Edi-E
07.06.05,05:43
Notár štvrťročný plátca DPH prejednal dedičskú vec 15.1.2005, ktorú postúpil na okresný súd. Okresný súd vydal uznesenia 18.2.2005 a podľa § 11 vyhl.č.31/93Zb. o odmenách a náhradách notárov priznal notárovi odmenu. Rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť 18.3.2005. Notárovi bolo rozhodnutie doručené 28.4.2005. Kedy je povinnosť odviesť DPH?
emve
07.06.05,05:49
Tak tento dotaz som už raz do Porady písala, ale odpoved neprišla.Bola som aj na DÚ na kontrole a tam mi povedali, že to je velmi komplikované a že si mám dať dotaz do Bystrice.Fakt je, že som to dotaz ešte nenapísala, lebo moj notár zatial nikde písať nechce. Ak niekto vie poradiť budem velmi rada. Pekný den Vierka.
evina
07.06.05,05:50
Notár štvrťročný plátca DPH prejednal dedičskú vec 15.1.2005, ktorú postúpil na okresný súd. Okresný súd vydal uznesenia 18.2.2005 a podľa § 11 vyhl.č.31/93Zb. o odmenách a náhradách notárov priznal notárovi odmenu. Rozhodnutie súdu nadobudlo právoplatnosť 18.3.2005. Notárovi bolo rozhodnutie doručené 28.4.2005. Kedy je povinnosť odviesť DPH?druhý kvartál - podľa doručenia právoplatnosti
TatianaM
07.06.05,07:41
Súhlasím s evinou. Druhy kvartal.

Ale este by ma zaujimalo ako vediete evidenciu dan na vystupe. Na tie dedicske konania vediete osobitnu evidenciu, alebo vystavujete fakturu na sud?
TatianaM
08.06.05,04:34
Súhlasím s evinou. Druhy kvartal.

Ale este by ma zaujimalo ako vediete evidenciu dan na vystupe. Na tie dedicske konania vediete osobitnu evidenciu, alebo vystavujete fakturu na sud?


Najde sa niekto kto mi poradi v Porade?
Edi-E
21.06.05,08:35
Notár vystaví faktúru cez svoj notársky program ktorý neprideľuje čísla, ku ktorej pripojí uznesenie v dedičskej veci. Ja zaúčtujem do knihy pohľadávok, kde som pre ne vytvorila samostatný číselny rad napr.Dn05/001,.... Ostatné odoslané faktúry značím OF05/...
durisovad
21.06.05,09:38
Ja si myslim, ze dan treba odviest vtedy, ked bol vystaveny doklad. Je to obdobne, ako vystavenie faktury, dan sa odvedie v tom obdobi, kedy fakturu vystavim, nie vtedy, ked ju dostanem uhradenu. No, ale mozno notari maju nejaky iny system.
účtovník 007
21.06.05,10:19
Práve dnes mi prišlo nové číslo DPH otázky a odpovede. Podobný problém je tam riešený. Celý Vám ho prepíšem:

Deň dodania služby pri vypracovaní listiny notárom
V prípade dedičského konania, ak nie je na dedanie žiadny majetok, notári vypracúvajú listinu v podobe uznesenia súdu o zastavení dedičského konania. Túto posielajú príslušnému súdu, a za tento úkon, ak ho súd podpisom sudcu schváli a stane sa právoplatným, platí odmenu notárovi súd. Časové obdobie od vystavenia listiny po schválenie je niekedy 1-3 mesiace.
Ktorý deň je dátumom dodania služby:
a)dátum odoslania listiny
b)dátum schválenia listiny podpísaným sudcom
c) dátum nadobudnutia právoplatnosti b+15 dní
d)dátum zaplatenia súdom
e)iný dátum, ktorý?

Odpoveď:

Zákon 222/2004 Z.z. o DPH v ustanoveniach § 9 definuje, že za dodanie služby sa považuje aj služba poskytnutá na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.Takýmito službami sú aj činnosti notárov, ktoré poskytujú zo zákona pre súdy.
daňová povinnosť pri poskytnutí služby vzniká podľa § 19 ods.2 zákona v deň, keď je služba poskytnutá,resp. v deň, keď je poskytovanie služby ukončené.
Predpokladáme, že úlohou notára, resp. službou, ktorú poskytuje v uvedenom príklade pre súdy, je vypracovanie listiny, čím je jeho činnosť skončená. Z toho vyplýva, že dňom dodania služby je deň, keď je poskytnutie služby ukončené, t.j.deň vyhotovenia listiny.



Chvíľu mi to trvalo, ale verím, že pomôže.
TatianaM
13.07.05,09:33
Notár vystaví faktúru cez svoj notársky program ktorý neprideľuje čísla, ku ktorej pripojí uznesenie v dedičskej veci. Ja zaúčtujem do knihy pohľadávok, kde som pre ne vytvorila samostatný číselny rad napr.Dn05/001,.... Ostatné odoslané faktúry značím OF05/...
Na kazdu dedicsku vec alebo notarsku zapisnicu vystavuje fakturu? Nevies o aky program ide? Moj notar ma registaracnu pokladňu, a platby v hotovosti eviduje cez ne. Problem nastava az v pripade ked nezaplati v den poskytnutia sluzby. Potom mam v tom trochu chaos.