PBizi
18.01.09,16:48
Mám vydané právoplatné stavebné povolenie na RD, medzičasom som sa oženil a chcel by som manželku doplniť do SP ako ďalšieho stavebníka (máme to podmienku k úveru). Na stavebnom úrade mi povedali, že zmenia/doplnia stavebníka na základe "nejakej" zmluvy ale aká zmluva to má byť som sa nedozvedel. Nevie mi niekto poradiť ako by to čo najjednoduchšie bolo možné?
Miloš Mičega - CIMOM TN
31.01.09,20:49
Dá sa doplniť aj partner a veľmi jednoducho.
Poradím osobne cez moju stránku.

CIMOM
PBizi
02.02.09,07:06
Ďakujem za reakciu, ale nejdú mi zatiaľ písať súkromné správy, môžete mi dať nejaký kontakt, alebo tú spomínanú stránku?
deli.
02.02.09,07:28
preco Vam to nepovedali na urade? Ved na to tam su, ci nie?
Miloš Mičega - CIMOM TN
02.02.09,20:48
Ďakujem za reakciu, ale nejdú mi zatiaľ písať súkromné správy, môžete mi dať nejaký kontakt, alebo tú spomínanú stránku?

Postup :
Kliknutím na moje meno sa otvorí môj profil. Po otvorení na pravej strane je možnosť poslať správu na moju adresu.

Určite odpíšem.

PS 1 : Mohol som Vám poslať priamo na vašu schránku, ale asi ste to zatiaľ nepužili.

CIMOM

PS 2 : na stavebných úradoch by mali vedieť poradiť, ale vždy to tak nie je.


CIMOM
turtla
04.02.09,12:08
mohla by to byt darovacia zmluva, v ktorej by si manzelke daroval polovicu pozemku ... a potom by ju doplnili do SP
Zoltán Kovács
04.02.09,12:10
Dá sa doplniť aj partner a veľmi jednoducho.
Poradím osobne cez moju stránku.

CIMOM

A čo tak poradiť tu na verejne, keď si už verejne slúbil, že ak vieš poradíš. Určite táto situácia vyskytne aj u iných staviteľov. Tak prečo im nepomôcť.
PBizi
04.02.09,13:24
Áno, darovacou zmluvou je to možné, avšak zdĺhavé. Čo som zistil tak doplnenie stavebníka ako také nie je možné. Dá sa vykonať iba zmena stavebníka. A to je ten spôsob s darovacou zmluvou, následne zápis do katastra (66€), žiadosť o zmenu stavebníka a uviesť oboch.
PBizi
04.02.09,13:35
deli. : čo sa týka úradníkov, tak to nekomentujem. Tí poväčšine nevedia nič okrem štandardného úkonu SP. Ak padne otázka vymykajúca sa štandardu, tak pozerajú na vás ako na mimozemšťana. (možno len moja skúsenosť)
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.09,14:03
Žiadna darovacia zmluva. Manželia si nemajú čo darovať, ak majú bezpodielové spoluvlastníctvo. Všetko čo nadobudnú počas manželstva, majú spoločné, ak nemajú uzatvorenú predmanželskú zmluvu, resp. ak nenadobudli niečo dedením.

Na internú správu som už uviedol postup ako doplniť stavebníka - manžela alebo manželku.

Napíšem to aj verejne. (pripravím si to


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
04.02.09,14:45
Sľúbil som možnosti, plním sľub.

Jednoduché riešenie je požiadať stavebný úrad o zmenu stavby ešte pred jej dokončením. V žiadosti nežiadať zmenu stavebníka, tak ako to niektoré stavebné úrady robia.

Takýto postup je v rozpore so zákonom, lebo o zmene stavebníka nerozhoduje stavebný úrad, ale kataster nakoľko sa jedná o vlastníctvo k stavbe. Právo stavebníka sa nadobúda na základe stavebného povolenia a v prípade predaja nehnuteľnosti (aj rozostavanej) na základe kúpnopredajnej zmluvy zápisom do katastra nehnuteľnosti.

Manžel (manželka) sa stáva stavebníkom (stavebníčkou) už rozostavanej stavby na základe občianskeho zákonníka a zákona o rodine, ak sa pred uzatvorením manželstva nedohodli inak. Po uzatvorení manželstva sú investované peniaze už spoločné. Jednoducho majetok, ktorý sa nadobudne počas manželstva je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t.j. aj pokračovanie vo výstavbe.

Ale k veci ako doplniť manžela (manželku).

1. Najjednoduchšie uskutočniteľná zmena v doplnení stavebníka je zmena stavby ešte pred jej dokončením (§ 68 stav. Zák.) spočívajúca v zmene termínu dokončenia stavby. O takejto veci rozhoduje stavebný úrad. Žiadosť podajú obaja manželia, stavebný úrad vydá rozhodnutie o zmene stavby ešte pred jej dokončením a v časti odôvodnenia svojho rozhodnutia uvedie, že manžel (manželka) nadobudol právo stavebníka uzatvorením manželstva. T.j. tak ako som uviedol vyššie, o tomto nerozhoduje, ale len skutočnosť konštatuje. Rozhodnutie o zmene stavby je neoddeliteľnou súčasťou stavebného povolenia, teda je doklad pre ďalšie právne úkony, kde sú uvedení manželia ako stavebníci spoločne.


2. Ďalšia možnosť je napr. podať žiadosť na zmenu stavebného dozora (ak je uvedený v stav. povolení).
Pozn. : Naposledy som známemu poradil takúto obdobnú možnosť. Mal vydané stavebné povolenie na svoje meno, ale dozora nemal, lebo stavbu realizoval dodávateľsky. S priateľkou (nie manželkou) chceli v stavbe pokračovať spolu ako stavebníci (prispievali spolu). Aby mala priateľka istejšie "spanie", chcela byť tiež na stavebnom povolení. Podaním žiadosti o zmenu stavby ešte pred jej dokončením spočívajúcu v doplnení stavebného dozora mali vydané rozhodnutie, na ktorom boli ako stavebníci obaja. Stavebný úprad rozhodol o zmene – doplnil stavebného dozora.

3. Dá sa to spraviť aj vymyslenou (fiktívnou) zmenou v stavebnotechnickom vyhotovení stavby. Konkrétne jeden stavebník (podnikateľ) narýchlo potreboval doplniť k nemu ďalšieho, ktorý stavbu spolufinancoval. Jednalo sa o bytovku cca 30 bytov, už sa nepamätám. Na stavebný úrad bola podaná žiadosť o zmenu stavby ešte pred jej dokončením. Zmena spočívala v tom, že pred vstupy do objektu sa doplnila protišmyková dlažba namiesto zámkovej dlažby a v rozšírení plochy na každú stranu o 1,0 m. Aby to nebola len takáto drobnosť, požiadalo sa ešte o jednu drobnosť. Prístrešok nad smetnými nádobami mal byť prekrytý nejakým perforovaným plechom, čo sa menilo na presklené prekrytie, resp. lexan. Voloviny, ale stavebný úrad o tom vydal rozhodnutie, nakoľko sa mení vzhľad stavby. K žiadosti sa predložila zmluva o postúpení častí práv a povinností stavebníka.

4. Myslím, že to stačí.

Záver : najjednoduchšie vidím 1 variantu.


CIMOM
s_c
06.03.12,09:33
Dobry den, a neviete ako by bolo mozne urobit zmenu doplnenim priatelky - nie manzelky, s tym, ze ziadna ina zmena v SP by sa nerobila? Dakujem
bystrá
06.03.12,11:13
Priateľka musí mať v prvom rade vlastnícke alebo "iné" právo k pozemku, potom sa môže stať stavebníčkou. "Iné" právo môže vzniknúť aj spísaním budúcej kúpnej /darovacej/ zmluvy - je to asi najkratší proces.
lubluc
07.03.12,17:26
Zdravim, ja mam zase opacny problem :), pozemok je cely moj, ale stavebne povolenie je na mna aj priatelku. dom je vo fáze hrubej stavby. chceli by sme aby bolo vsetko pisane len na mna. je mozne zmenit stavebne povolenie tak, aby som tam figuroval iba ja?
Dakujem za odpoved
bystrá
08.03.12,10:19
Akým spôsobom sa dostala priateľka na stavebné povolenie? Ak omylom, požiadaj o opravu chyby stavebný úrad - ten ju môže odstrániť so stavebného ako chybu v písaní.
lubluc
08.03.12,19:12
nie omylom, je zapisaná aj na projekte. Aj na stavebnom povolení.
bystrá
09.03.12,08:36
Analogicky ako popísal vyššie CIMOM - v prípade potreby zmeny v SP, alebo o to môžte požiadať pri kolaudácii.
matthewcheck
13.03.13,09:19
Mame vydane stavebne povolenie na stavbu RD. Pozemok sme s manzelkou nadobudli uz ako manzelia kupnou zmluvou, ako kupujuci som ale zapisany iba ja, takisto v LV som zapisany iba ja. V ziadosti o stavebne povolenie sme zapisani obaja, avsak pri schvalovani stavebneho povolenia bolo potrebne este dolozit nejake potvrdenie k tomu, aby mohla byt manzelka takisto zapisana ako stavebnik v SP (nepamtam si ale presne ze o ake potvrdenie islo). To sme vtedy nepovazovali za dolezite a tak bolo stavebne povolenie vydane iba na mna, cize stavebnik som tam iba ja, manzelka nie. Momentalne ale riesime uver na byvanie a vyzaduje sa od banky, aby aj manzelka bola takisto zapisana ako stavebnik v SP (kedze uver bude na manzelku a ja budem vystupovat iba ako rucitel). Na stavebnom urade mi tvrdili ze uz nie je mozne tam dodatocne manzelku zapisat ...

Viete mi poradit ako najjednoduchsie by som to mohol spravit aby tam manzelka bola zapisana ako stavebnik?