Martin Mocko
19.01.09,09:10
Software nesprávne určil priemerky na dovolenku a preto boli zamestnancom vyplatené vyššie mzdy, ako im v skutočnosti prislúchali (ide o obdobie dovolenie 7-8 mes. 2008) Teraz ZL chce od zamestnancov vrátiť sumu, ktorá im bola vyplatená naviac.
Má na to ZL právo? Čo s odvodmi a daňou, ktoré boli odvedené v tom období?
Martin Mocko
19.01.09,08:50
posúvam
Jara
19.01.09,09:35
No ja by som to urobila v najbližšiej výplate. Zamestnanci sa predsa obohatili neprávom, tak to predsa musia vrátiť. Oprava spätne by bola komplikovaná a myslím, že sa nič nedeje, keď im teraz dáš zrážku zo mzdy.
Martin Mocko
20.01.09,11:07
No ja by som to urobila v najbližšiej výplate. Zamestnanci sa predsa obohatili neprávom, tak to predsa musia vrátiť. Oprava spätne by bola komplikovaná a myslím, že sa nič nedeje, keď im teraz dáš zrážku zo mzdy.

Aj ja by som tak urobil..ale pýtam sa preto, či náhodou niekto podobný problém nevidel. Neviem či je možné strhnúť hneď celkovú čiastku a podobne...
Zoltán Kovács
20.01.09,11:09
Aj ja by som tak urobil..ale pýtam sa preto, či náhodou niekto podobný problém nevidel. Neviem či je možné strhnúť hneď celkovú čiastku a podobne...

Ja som riešil podobný problém s novembrovými mzdami. Urobil som upgrade programu, a nevšimol som si, že NČ odpočítaval 2x, takže zamestnanci mali viacej. Ale tento prípad sa nedotkol odvodov len dane. V priebehu 12/2008 zamestnanci vrátili v hotovosti preplatky do pokladne spoločnosti. Našťastie odvod dane (vlastne rozdielu) sa stihol včas.
Jara
20.01.09,11:41
No neviem či to boli veľmi veľké čiastky, že to veľmi pocítia na výplatach, skús to prepočítať. Viem, že 7,8 mesiac sú práve dovolenky tak zrejme toho je dosť a ak to budeš robiť na 2-krát tak si to trošku budeš komplikovať. Ja by som bola práve za riešenie urobiť to v jednej výplate, prípadne nech im to povie zamestnávateľ tak to lepšie pochopia. Je komplikované robiť opravy v tom mesiaci v ktorom sa to stalo, veď mesiace sú uztvorené, aspoň ja to tak mám a ručne by sa to len pokazilo. Radšej si to urobiť na papier a tie zrážky stiahnuť v najbližšiej výplate. Vtedy nik nenamietal, že ma nejako veľkú výplatu? Tak teraz tiež nech nenamietajú. Každý sa môže pomýliť, veď kto robí aj chybu urobí. Je to ľudské. Držím ti prsty, nachinak nech ti to dobre prebehne.
simona28
21.02.10,13:10
Ahojte, mám podobný problém. Tiež boli nesprávne vypočítané priemery, ale mzdy sa museli opraviť spätne za december 2009. Zamestnancom bolo ústne oznámené , že vo výplate za mesiac január budú preplatky zrazené ako zrážka zo mzdy. Teraz však požadujú naspäť zrazené preplatky nakoľko nemám písomný súhlas o zrážke zo mzdy a nemala som im to právo strhnúť. Je to pravda? Sú povinný po predložení podkladov preplatky vrátiť?Je možné od zamestnancov uvedené preplatky žiadať ako neoprávnené obohatenie alebo uvedenú škodu znáša účtovníčka.
Ďakujem za pomoc, už som z toho zúfalá.
Zoltán Kovács
21.02.10,13:15
Ahojte, mám podobný problém. Tiež boli nesprávne vypočítané priemery, ale mzdy sa museli opraviť spätne za december 2009. Zamestnancom bolo ústne oznámené , že vo výplate za mesiac január budú preplatky zrazené ako zrážka zo mzdy. Teraz však požadujú naspäť zrazené preplatky nakoľko nemám písomný súhlas o zrážke zo mzdy a nemala som im to právo strhnúť. Je to pravda? Sú povinný po predložení podkladov preplatky vrátiť?Je možné od zamestnancov uvedené preplatky žiadať ako neoprávnené obohatenie alebo uvedenú škodu znáša účtovníčka.
Ďakujem za pomoc, už som z toho zúfalá.

Na zrážku zo mzdy musíš mať písomný súhlas od zamestnanca.
simona28
21.02.10,13:28
Ďakujem. Všetky preplatky im musím vrátiť pokiaľ nedostanem písomný súhlas. Ale môžem ich písomne vyzvať na vrátenie preplatkov alebo nie?