lucilali
19.01.09,10:35
Príjemný deň,

poprosím Vás o radu, umrel mi otec a nevieme s niektorými vecami pohnúť:

- ako je to s daňou z dedičstva, platí sa a ak áno, koľko? Kde nájdem k tomu zákon?

- ako prebieha dedičské konanie? Je možné napr. prepísať byt len na jedného z dedičov? Sú povinní tí ostatní ho vyplatiť alebo je to na dohode?

- dedí aj nevlastná dcéra alebo sa jej dedičské konanie netýka?

- vraj nás notárka vyzve, aby sme zhromaždili doklady o majetku zosnulého. Je potrebné priniesť aktuálne listy vlastníctva, alebo stačí napr. kúpna zmluva spred troch rokov? Pozdĺžnosti - ak tam je nejaká pôžička, banka je povinná mi vydať potvrdenie o zostatku?

ďakujem. ahojky
ingak
19.01.09,09:50
Daň z dedičstva bola zrušená (myslím že zákon o dedičstve, darovaní a zákon o prevode a prechode nehnuteľností).
Ako sa rozdelí majetok v dedičskom konaní sa dohodnú zúčastnený, ak sa rozhodnú previesť všetko na jednu osobu, tak sa tak stane, tam si dohodnú či prevedú svoju čiastku bezodplatne alebo za dohodnutú cenu.
V ostatnom neviem poradiť.
lucilali
19.01.09,10:09
dik :)
lucilali
19.01.09,11:14
prosim vas este o info - tyka sa to dedicske konanie nevlastnej dcery?
ahojky
hanelie
19.01.09,11:20
v prvom rade dedia priami príbuzní: manžel /ka a vlastné deti poručiteľa
- nevlastná dcéra nespadá do prvej kategórie
potrebné LV,
lucilali
19.01.09,11:47
dakujem za odpoved.
to znamena, ze dedime ja ako vlastna dcera a moja matka ako manzelka zosnuleho.
moja sestra - matku mame spolocnu, otca nie, do dedicskeho konania nezapada?
LV mi je jasne, len - su potrebne aktualne listy vlastnictva a dalej na pravne ucely? alebo staci len inform. ucely? alebo staci LV stare napr. aj tri roky?
dakujem
lucilali
16.02.09,08:18
ďakujem všetkým za odpovede. SMiem Vás poprosiť ešte o jednu radu?
Dnes mi zamestnávateľ odmietol urobiť danové priznanie a to z dôvodu:

robím v Čechách, celý rok, kde dostávam pravidelne každý mesiac plat a zároveň prenajímam byt na Slovensku (registrované k dani v SR), čo je ďalší príjem. Mám teda dva príjmy v 2 krajinách.

AKo to zdaniť? Môžem podať daňové priznanie za byt na Slovensku a pravidelný plat zdaniť v Čechách? Alebo to musím spojiť a zdaniť potom kde?
Zamestnávateľ totiť odomňa chce podpísať to tlačivko - potvrdzujem, že nemám nikde inde iný príjem... ale to nie je pravda, prenájom je príjem ktorý zdaniť musím.

vopred dík
ahojky