habib
19.01.09,10:39
sorry,neviem či je táto otázka správne umiestnená do tejto kategorie,ale zaujímalo by ma pár vecí ohľadom stavebného sporenia,konkrétne u PSS a.s....mám tam zmluvu už 4rok,založil som ju,pretože som chcel prachy skor investovat ako použit na bývanie...to bola celkom chyba,nevedel som totiž že pri podpise sa platí 1% z CS...v mojom prípade 8tisíc,t.j že 4roky vlastne možem zabudnút na štátnu podporu a te úroky vlastne tiež nič moc,ked si človek zoberie že platí skoro 400,- za vedenie účtu sporenia,tento rok to bude 14,90€,proste katastrofa.
Ale konkrétne...mesačná splátka 4000,- t.j 48tisíc ročne tarif štandart.
Tak asi po 2rokoch som začal zvažovat či to nezruším,ale tam sú nejaké sankcie tak mi pracovníčka PSS poradila že nech si to nechám a každý rok tam dávam len 16000,- aby som dostal plnú štátnu prémiu a proste že to po 6rokoch vyberem.Teraz som si ale pri poplatkoch prečítal že pri nedodržaní podmienok počas doby viazanosti zmluvy sankcia 0,8% z CS.
Nemá niekto nejakú skúsenost čo by sa mi hodila,prípadne nejaký názor predtým ako asi napíšem do PSS a možno odpíšu...dakujem
Braňo
19.01.09,10:03
Nerozmýšľal si teda o znížení cieľovej sumy?
habib
19.01.09,11:31
pri zmene výšky CS je poplatok 1,5%,takže tade cesta nevedie,každopádne už som napísal mail a dokonca na otočku mi odpovedali že ak to teda takto urobím tak v poho že to neni porušenie zmluvy a žiadna sankcia nehrozí.
Stále ale rozmýšlam,či to pre mna má aspon nejakú výhodu.....mám 29rokov takže ak by som chcel úver na bývanie asi by som to riešil cez banku a zobral úver s dotáciou štátu pre mladých.
anonym222
19.01.09,19:41
Ja by som na tvojom mieste robil tak ako ti poradila pracovníčka PSS, teda každý rok vložiť tých cca 16 tisíc, hádam ešte zvládneš za dva roky odložiť 32tis. Ak nebudeš čerpať uver, PSS ti vyplatí nejakú prémiu, nie som si istý či je to 0,5% resp. 1%. Dostaneš späť, to čo si zaplatil na začiatku. A možno sa ti zíjde aj ten úver. Ak si to vydržal 4 roky, vydrž ešte 2, ak akútne nepotrebuješ peniaze. Druhe riešenie je, že si zoženieš stavebné bločky a zručíš zmluvu. Takto získaš aspoň štátne premie.
habib
20.01.09,13:58
tak rušit to určite nebudem,už 5 januara som tam poslal 16litrov nech tam je aspon nejaký úrok.Po odpovedi z PSS je to už jasné že rušit nebudem,te prachy nepotrebujem je jedno či budú v PSS alebo niekde v banke na TV.
Ale chcel by som túto otázku rozšírit,čo je teda výhodnejšie.....ked už to mám 4roky(počítam aj tento)tak radšej doplatit za minulé roky tu sumu čo som tam nedával(asi 3000€)aby sa mi zvýšili hodnotiace číslo a aj po 6rokoch pokračoval v sporení,až kým nebudem tie prachy na bývanie skutočne potrebovat.......alebo nedoplácat,hodit tam ešte po 2roky to minimum a potom to vybrat a radšej skúmat podmienky pre získanie úveru na bývanie pre mladych od banky kde štat a banka znižujú úver o 2-3%,neviem presne.
Viem trochu divná otázka ked vlastne neviem kedy asi budem niečo kupovat,ale proste nejaké postrehy od ludí čo toto riešia by sa hodili.
Plus mohol by si ešte vysvetlit čo si napísel že ,,Ak nebudeš čerpať uver, PSS ti vyplatí nejakú prémiu, nie som si istý či je to 0,5% resp. 1%. Dostaneš späť, to čo si zaplatil na začiatku,,.

THX
veronikasad
20.01.09,16:32
tak rušit to určite nebudem,už 5 januara som tam poslal 16litrov nech tam je aspon nejaký úrok.Po odpovedi z PSS je to už jasné že rušit nebudem,te prachy nepotrebujem je jedno či budú v PSS alebo niekde v banke na TV.
Ale chcel by som túto otázku rozšírit,čo je teda výhodnejšie.....ked už to mám 4roky(počítam aj tento)tak radšej doplatit za minulé roky tu sumu čo som tam nedával(asi 3000€)aby sa mi zvýšili hodnotiace číslo a aj po 6rokoch pokračoval v sporení,až kým nebudem tie prachy na bývanie skutočne potrebovat.......alebo nedoplácat,hodit tam ešte po 2roky to minimum a potom to vybrat a radšej skúmat podmienky pre získanie úveru na bývanie pre mladych od banky kde štat a banka znižujú úver o 2-3%,neviem presne.
Viem trochu divná otázka ked vlastne neviem kedy asi budem niečo kupovat,ale proste nejaké postrehy od ludí čo toto riešia by sa hodili.
Plus mohol by si ešte vysvetlit čo si napísel že ,,Ak nebudeš čerpať uver, PSS ti vyplatí nejakú prémiu, nie som si istý či je to 0,5% resp. 1%. Dostaneš späť, to čo si zaplatil na začiatku,,.

THX
Zmluvu neruš, možno sa ti nasporené prostriedky zídu na zariadenie bytu, ak sa rozhodneš využiť výhodnejší úver na bývanie v inej banke. Neviem o tom, že by bol nejaký postih v PSS za to, že nevkladáš ročne podľa uzatvorenej zmluvy. Sporenie môže trvať aj viac ako 6 rokov, až do nasporenia 1/2 cielovej sumy máš aj v ďalších rokoch nárok na štátnu prémiu.
Čo sa týka poplatkov, vo väčšine bánk by si pri bežnom účte určite zaplatil za rok viacej.
anonym222
20.01.09,18:52
Doplním ešte Veroniku. Naozaj žiadny postih ti nehrozí. Môžeš dávať koľko chceš, akurát máš menšie hodnotiace číslo, ale to nevadí. Dajú sa robiť rôzne zmeny, zmluva sa dá aj rozdeliť na dve nové zmluvy. Myslím, že podmienky na stavebný úver sú celkom dobré ak nie najlepšie, takže ak náhodou budeš v budúcnosti chcieť brať úver, budeš môcť. Čo sa týka tej prémie, je to pravda, iba si nepamätám presnú sumu. Prečítaj si obchodné podmienky.
anonym222
20.01.09,19:03
Pozeral som do obch. podmienok, takže:
Čl. IXa. Bonus
1. Ak pri Zmluve s dátumom platnosti alebo s technickým dátumom do 31. 1. 2005 po uplynutí minimálne 6 rokov od dátumu vzniku Zmluvy v tarife s úročením 2 % ročne stavebný sporiteľ vypovie zmluvu o stavebnom sporení podľa čl. IX., bude mu pri výplate nasporenej sumy, resp. jeho vkladov a úrokov, po odpočítaní zaťažujúcich poplatkov, vyplatený bonus vo výške 50 % zo sumy úrokov celkovo pripísaných na účet stavebného sporiteľa.

2. Ak pri Zmluvách v tarife junior extra s dátumom platnosti alebo technickým dátumom do 31. 3. 2001 uplynulo minimálne:
7 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 30 %,
8 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 40 %,
10 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 50 %
pripísaných úrokov pri výpovedi zmluvy o stavebnom sporení podľa čl. IX.
3. Pri Zmluvách s dátumom platnosti alebo technickým dátumom do 31. 3. 2000 sa bonus vypláca v každej tarife, ak od dátumu vzniku zmluvy uplynulo minimálne:
6 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 30 %,
8 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 40 %,
10 rokov, vyplatí sa bonus vo výške 50 %
pripísaných úrokov pri výpovedi zmluvy o stavebnom sporení podľa čl. IX.

Neviem teda, či sa to týka aj tvoje zmluvy?
vasana
20.01.09,19:07
Možno by sa dala rozdeliť a tá druhá zmeniť na iného majiteľa - rodinného príslušníka a tam tiež vkladať a tak mať 2 prémie. Z detí na rodičov to bolo tuším niekedy bez poplatku.
habib
21.01.09,10:10
Možno by sa dala rozdeliť a tá druhá zmeniť na iného majiteľa - rodinného príslušníka a tam tiež vkladať a tak mať 2 prémie. Z detí na rodičov to bolo tuším niekedy bez poplatku.
.......nooooooooo tak toto je celkom zaujímavé riešenie,nápad.To by som vlastne mohol,neviem ešte si to naštudujem na stránkach PSS,rozdelit zmluvu(možno zaplatit nejaké%,ale lepšie by bolo sa tomu vyhnút) a doplatit to a dávat tam tak ako znie zmluva a dostávat 2 štátne premie,aj ked asi aj platit za vedenie účtu 2x a rovnako tak všetky poplatky.
Takže má niekto nejaké konkrétnejšie info o tejto variante?dík

takže delenie nestojí tak moc.........6,60€ pevná cena
Má teda niekto skúsenost s delením zmluvy,čo presne to znamená....mohol by som to akože doplatit tento rok,na konci roku to rozdelit,na seba a napr. matku a platit celú sumu a pokračovat alebo to možno aj zrušit to 6rokoch?aké by tam platili podmienky? Oplatí sa to,ked sa táto zmena urobí až po 4rokoch?Má to cenu?
zltalienka
21.01.09,10:21
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.
vasana
21.01.09,10:44
Čo sa týka rozdelenia zmlúv PSS, odporúčam Vám opýtať sa okrem poplatkov na prepočet dátumu vzniku zmlvuy a hodnotiaceho čísla. Tieto údaje ovplyvňuje aj rozdelenie vkladov na jednotlivých zmluvách.
Prepočítaný dátum a hodnotiace číslo má zase vplyv na poskytnutie úveru, ale aj na čerpanie vlastných prostriedkov.
buchač
21.01.09,10:44
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.


1. ÁNO - jednoznačne sa to oplatí oproti úrokom v bankách , nakoľko tu sa zhodnocuje všetko a banka nedá ŠP . Ako ja vravím : ,, radšej kopanec do prdele , ako vidličkou do oka " ;)

2. Ako pri novej zmluve , t.j 1 % z cieľovej sumy , poplatky .......

3.ANO , môžeš , ako dobrý zákazník sa berie Tvoje sporenie ako vkladná knižka s určitými výhodami / aspoň ja tak mám , sporím už 12 rokov /
V roku 2007 a 2008 som to robil dva krát , bez problémov .

4.Teraz fungujem ďalej v sporení za účelom
a. buď do bytu
b. železná zásoba
c. ????????


Juraj
buchač
21.01.09,10:46
Čo sa týka rozdelenia zmlúv PSS, odporúčam Vám opýtať sa okrem poplatkov na prepočet dátumu vzniku zmlvuy a hodnotiaceho čísla. Tieto údaje ovplyvňuje aj rozdelenie vkladov na jednotlivých zmluvách.
Prepočítaný dátum a hodnotiace číslo má zase vplyv na poskytnutie úveru, ale aj na čerpanie vlastných prostriedkov.

Čím dlhšie sporíš , tým lepšie hodnotiace číslo .
Toto sa prenáša aj pri rozdelení znlúv .


Juraj
vasana
21.01.09,10:51
To je síce pravde, ale pomer rozloženia vkladov to môže ovplyvniť. V každom prípade si treba nechať vysvetliť aj tieto detaily.
zltalienka
21.01.09,10:56
vďaka za odpoveď. Mohli by ste mi viac popísať ohľadne tých poplatkov.
1.Ak mám napríklad teraz určitú cieľovú sumu, po rozdelení ako sa rozdelí cieľová suma? na polovicu? alebo ako?
Už som sa dočítala, že poplatok za rozdelenie zmluvy je 6,6€.
2.Aké sú poplatky za zrušenie zmluvy?
zltalienka
21.01.09,11:00
písali ste tu niečo o bonusoch pri sporení min. 6 rokov. Za akých ďalších podmienok sa dá získať a akej je výške? (nič také mi poradkyňa nespomenula)
buchač
21.01.09,11:13
vďaka za odpoveď. Mohli by ste mi viac popísať ohľadne tých poplatkov.
1.Ak mám napríklad teraz určitú cieľovú sumu, po rozdelení ako sa rozdelí cieľová suma? na polovicu? alebo ako?
Už som sa dočítala, že poplatok za rozdelenie zmluvy je 6,6€.
2.Aké sú poplatky za zrušenie zmluvy?


1.Ako chceš , v podstate .

Napríklad ja som delil môj vklad na dve polovice.
Jedna moja.
Tú druhú som dal na dve polovice - mám dve dcéry .

a. moja cieľovka ostala na pôvodnej hodnote
b. dcéram som dal cieľovú sumu vyššiu


2.Sadzobník poplatkov pre fyzické osoby
(platný od 1. januára 2009 vrátan
http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_dokumenty/Sadz-poplatkov-FO-01-2009-dual3.pdf


Juraj
Katy a R
21.01.09,11:20
Ahojte,
chcem sa Vas spytat, co by ste urobili v mojom pripade.
Zmluva o stavebnom sporeni mi prave konci. Mam nasporene takmer 100% cielovej sumy. Momentalne nemam zaujem o uver, ale chcem vybrat peniaze, nakolko cast z nich nie su moje a mam ich vratit (dostala som ich od brata, kvoli tej akcii s eurom). Poradkyna mi ponukla rozdelenie zmluvy na 2, jednu z nich potom ukoncit a na druhej pokracovat v sporeni. Planujem kupu nehnutelnosti cca o rok-dva.
1.Oplati sa mi nechat si takto rozdelit zmluvu? (ostal by mi 3% urok)
2. Ake su s tym spojene poplatky (o tych poradkyna nehovorila)
3. Mozem nasporene peniaze na rozdelenej zmluve pouzit o rok-dva na kupu nehnutelnosti (teda na pokrytie casti ceny z celkovej ceny nehnutelnosti)
4. Ako by ste to poriesili VY?
Prepocitala som si, ze pri vyske vkladu potrebneho na ziskanie statnej premie sa mi viac oplati stavebne sporenie ako terminovany vklad s 4,2% urokom.
Dakujem za vsetky odpovede.
Ak máš nasporené do výšky CS .. tak veľmi neoplatí zmluvu deliť! Zaplatila by si poplatok za delenie, 2x poplatok za vedenie účtu ... a aj tak by si zmluvu musela zvýšiť - o dosť (lebo už tam nemáš miesto na sporenie, nie to ešte na úver) ... a poplatok za zvýšenie je rovnaký (1%), ako za novú zmluvu. ak založíš novú ... za dva tri roky už môžeš uvažovať o úvere- sú aj úverové tarify. Ale... všetko má svoje ale, hlavne keď ešte nevieš naisto, či ti bude stačiť nasporená suma, alebo ti bude treba nejaký vyšší úver:confused:
... ale pozor - treba zvážiť výšku CS ...či len sporenie, alebo aj úver - to treba aj pri prípadnom delení a zvyšovaní (aby si nedopadla, ako zakladateľ tejto témy;) ... na sporenie naozaj postačí CS 200tis, prípadne aj menej )
.. aktuálne - tak 6500 euro
habib
21.01.09,11:58
Na svoju obhajobu poviem len tolko....proste jeden den som sa vrátil z Irska,povedal som si že by bolo dobré nasporené peniaze zainvestovat tak som si v jeden den založil 2účty(Sporo.,Devízový)plus Vkladnú knižku s TV a Stavebné sporenie...dal som si jeden den na rozmyslenie a na druhý som všetko založil a valil zase von.......až pri podpise som zistil že sa platí 1% nenávratne...proste nedostatok info zo strany pracovníka banky.Ale ved sa nič nedeje,len ten výsledok bude horší,ale aj tak má stavebné sporenie vyhodu,že aj ked človek nepotrebuje,tak stále može dostat ten úver,nie?
zltalienka
21.01.09,12:01
Vdaka za odpovede Juraj a Katy a R. Cennik som si pozrela.
O uvere neuvazujem teraz a nebudem ani v buducnosti - nezda sa mi vyhodny. Planujem vybrat skoro vsetky peniaze co tam mam. To by znamenalo, ze by som mala dost miesta na dalsie sporenie a nemusela navysovat CS (teda aspon dufam, ze sa to tak da - alebo sa mylim?)
O rozdeleni sporenia na dve zmluvy uvazujem len kvoli tomu, ze som si prepocitala, ze jeto vyhodnejsie ako terminovany vklad na 4,2% (a mozno aj vyssi)
Katy a R
21.01.09,12:16
Vdaka za odpovede Juraj a Katy a R. Cennik som si pozrela.
O uvere neuvazujem teraz a nebudem ani v buducnosti - nezda sa mi vyhodny. Planujem vybrat skoro vsetky peniaze co tam mam. To by znamenalo, ze by som mala dost miesta na dalsie sporenie a nemusela navysovat CS (teda aspon dufam, ze sa to tak da - alebo sa mylim?)
O rozdeleni sporenia na dve zmluvy uvazujem len kvoli tomu, ze som si prepocitala, ze jeto vyhodnejsie ako terminovany vklad na 4,2% (a mozno aj vyssi)

... k zvýraznenému ... veruže sa mýliš.:D:D.. pozri na stránke pssky - alebo si pozri zmluvné podmienky - vidím, že si ich vôbec nečítala!
Zmluva o staveb sporení nie je účet, z ktorého si len tak "jednoducho vyberieš peniažky" Má to presné podmienky.;)
anonym222
21.01.09,17:09
To Zltalienka: Katy má pravdu. Ak máš "presporené" (myslím že tak sa tomu hovorí) netreba nič deliť, načo? Máš iba dve rozumné riešenia: buď si peniaze vybrať a ak chceš ďalej sporiť, založ si nové sporenie. Ak by si však plánovala v pomene blízkej budúcnosti čerpať nejaký úver, nakoľko máš veľmi vysoké hodnotiacé číslo, mohla by si si navýšiť CS a v podstate hneď čerpať vyšší úver.

To Habib: O nič si neprišiel. To 1% platí každý a ak dostaneš bónus tak ti to možno pokryje to percento z CS.
Katy a R
21.01.09,18:26
Na svoju obhajobu poviem len tolko....proste jeden den som sa vrátil z Irska,povedal som si že by bolo dobré nasporené peniaze zainvestovat tak som si v jeden den založil 2účty(Sporo.,Devízový)plus Vkladnú knižku s TV a Stavebné sporenie...dal som si jeden den na rozmyslenie a na druhý som všetko založil a valil zase von.......až pri podpise som zistil že sa platí 1% nenávratne...proste nedostatok info zo strany pracovníka banky.Ale ved sa nič nedeje,len ten výsledok bude horší,ale aj tak má stavebné sporenie vyhodu,že aj ked človek nepotrebuje,tak stále može dostat ten úver,nie?

možno to bude aj na niečo dobré, lebo si tam môžeš ročne dávať toľko aby si získal max štátnu prémiu - v r 2009 je takisto, ako vlani (a ani to nie je povinnosť) ... a môžeš to mať na sporenie dovtedy, kým peniaze nebudeš potrebovať .. pri tej tvojej cieľovej sume to vystačí aj na 20 rokov;);)
Ak by si potreboval úver ... tak je to už celkom zaujímavá CS:)
.. a ešte aj to delenie môžeš urobiť
zltalienka
22.01.09,10:53
To Zltalienka: Katy má pravdu. Ak máš "presporené" (myslím že tak sa tomu hovorí) netreba nič deliť, načo? Máš iba dve rozumné riešenia: buď si peniaze vybrať a ak chceš ďalej sporiť, založ si nové sporenie.

Prečo deliť? Vraj mi zostane vyšší úrok (3%), teraz je len 2 %.
zltalienka
22.01.09,10:57
... k zvýraznenému ... veruže sa mýliš.:D:D.. pozri na stránke pssky - alebo si pozri zmluvné podmienky - vidím, že si ich vôbec nečítala!
Zmluva o staveb sporení nie je účet, z ktorého si len tak "jednoducho vyberieš peniažky" Má to presné podmienky.;)

Zmluvne podmienky si idem prestudovat, ale to trochu potrva.
Peniaze si vybrat mozem, lebo po 6 rokoch sporenia je to mozne aj bez dokladovania pouzitia penazi.
Katy a R
22.01.09,13:02
Zmluvne podmienky si idem prestudovat, ale to trochu potrva.
Peniaze si vybrat mozem, lebo po 6 rokoch sporenia je to mozne aj bez dokladovania pouzitia penazi.

Lenže to "vybratie" nie je tak, ako si myslíš, že ti peniaze pošlú ...a zmluva aj s CS ostane taká ako bola. To nie!
Po 6-tich rokoch môžeš použiť nasporené prostriedky aj s prémiou na hocičo .... bez dokladovania príjmu.
A bavíme sa o zmluve, kde už máš toľko nasporené, koľko je CS (možno aj viac s úrokami a bonusom:confused:).
zltalienka
22.01.09,15:55
Lenže to "vybratie" nie je tak, ako si myslíš, že ti peniaze pošlú ...a zmluva aj s CS ostane taká ako bola. To nie!
Po 6-tich rokoch môžeš použiť nasporené prostriedky aj s prémiou na hocičo .... bez dokladovania príjmu.
A bavíme sa o zmluve, kde už máš toľko nasporené, koľko je CS (možno aj viac s úrokami a bonusom:confused:).

Teda co sa stane so zmluvou, ak ju rozdelim na dve a potom z jednej z nich vyberiem vsetky peniaze (teda ju ukoncim)?
Mam tam tesne pod 100% CS.
zltalienka
22.01.09,16:39
Prestudovala som si vseobecne poistne podmienky, ktore maju na internete, no nic nove som sa nedozvedela. Akurat asi to, ze teraz je povinnost pravidelnych mesacnych vkladov, ja som taku povinnost nemala......
A co sa tyka rozdelenia zmluvy, nenasla som nic, co som uz predtym nevedela (a co by sa mi videlo cudne)
Teda teraz nechapem, preco ma odradzate od delenia zmluvy - bud som to ja zle pochopila ......
nela88
22.01.09,17:03
zltalienka , zmluva sa delí rovnakým pomerom cielová suma versus našetrené peniaze. Keďže chceš takmer všetky peniaze vybrať, môžeš deliť napr. 80% a 20%. Ale v podstate aj keď necháš 20%, alebo len 10%, aj tak budeš mať hneď nasporenú cielovú sumu. Takže, buď navýšiš CS, alebo komplet zrušíš, vyberieš a založíš novú.
anonym222
22.01.09,19:22
Prečo deliť? Vraj mi zostane vyšší úrok (3%), teraz je len 2 %.
Delením sa ti žiadny úrok nezvýši, ten sa zvýši iba zmenou tarify, čo je taktiež možné, iba neviem akú si mala predtým. Myslím že je možné meniť tarifu iba raz. Niektorá tarifa je vhodnejšia na úver a iná zase na čerpanie peniazí priamo bez úveru.
Delením v tvojom prípade naozaj nič nedosiahneš.Možno ťa budú presviečať aby si si navýšila CS. Odmenu rovnú cca tomu jedno-percentnému poplatku za navýšenie CS totiž získa ten poradca, ktorý to s tebou zjedná.
zltalienka
23.01.09,06:29
zltalienka , zmluva sa delí rovnakým pomerom cielová suma versus našetrené peniaze. Keďže chceš takmer všetky peniaze vybrať, môžeš deliť napr. 80% a 20%. Ale v podstate aj keď necháš 20%, alebo len 10%, aj tak budeš mať hneď nasporenú cielovú sumu. Takže, buď navýšiš CS, alebo komplet zrušíš, vyberieš a založíš novú.

vďaka za odpoveď, toto som chcela presne vedieť. Navyšovaniu cieľovej sumy (a teda aj poplatkom) sa teda nevyhnem tak či tak.
zltalienka
23.01.09,06:35
Delením sa ti žiadny úrok nezvýši, ten sa zvýši iba zmenou tarify, čo je taktiež možné, iba neviem akú si mala predtým. Myslím že je možné meniť tarifu iba raz. Niektorá tarifa je vhodnejšia na úver a iná zase na čerpanie peniazí priamo bez úveru.

Zmluvu som uzatvárala, keď bol úrok ešte 3% (2002), poradkyňa mi preto navrhla radšej rozdeliť zmluvu na dve ako ukončiť zmluvu a založiť novú, lebo takýmto spôsobom by som stále mala 3% úrok.
zltalienka
23.01.09,06:54
Delením v tvojom prípade naozaj nič nedosiahneš.Možno ťa budú presviečať aby si si navýšila CS. Odmenu rovnú cca tomu jedno-percentnému poplatku za navýšenie CS totiž získa ten poradca, ktorý to s tebou zjedná.

Máš pravdu, poradkyňa dostane odmenu za to, že ma presvedčí na navýšenie mojej CS. Ale myslím, že tú dostane takisto, keď ma presvedčí na novú zmluvu s novou CS.
Mne nevadí, že poradca dostane za svoju prácu odmenu. Vadí mi, keď mi nepovie pre mňa najvýhodnejšie riešenie, ale riešenie najvýhodnejšie pre ňu. Preto sa pýtam na porade, aby som si overila tú verziu, ktorú som dostala od poradkyne.
Mne sa napríklad zdá fajn, že som sa dozvedela o možnosti ponechať si 3% úrok (ktorý som mala doteraz) v prípade, že sa rozhodnem rozdeliť si súčasnú zmluvu na dve. Sú síce pri tom poplatky (6,6 €), ale už pri vklade 700 € (trochu viac ako je potrebne na získanie štátnej prémie) mi tento o 1 % vyšší úrok pokryje takmer celý 6,6 € poplatok. A ďaľšie roky tento poplatok už neplatím, ale 3% úrok stále mám.
Viem ale, že túto verziu mi poradkyňa nepovedala hneď, ale až keď som sa začala vrtieť, že zmluvu vypoviem, a žiadnu inú už uzatvárať nebudem. (asi sa začala báť, že zo mňa už žiadna provízia nebude).
Rada by som vedieť, či existuje ešte výhodnejšie riešenie pre mňa ako to, čo som už napísala. Takisto prípadne nevýhody tohto riešenia.
Verím tomu, že viacej poraďákov má stavebné sporenie v pss a že mi poradíte. Za všetky doterajšie príspevky ĎAKUJEM.
anonym222
23.01.09,20:34
Zltalienka, ak máš nasporenú už celú cieľovú sumu, a rozdelíš zmluvy, budeš mať obidve zmluvy presporené a budu ťa tlačíť do navýšenia CS. Veď navýšiť si môžeš aj CS u pôvodnej zmluvy a úrok ti musí samozrejme ostať taký aký si mala doposiaľ. A čo je novinka v PSS tento rok resp. myslím že to bolo už koncom minulého roku, je to že teraz pri zvýšení CS sa už neprepočítava dátum začiatku zmluvy, čo je pre teba tiež výhodné, pretože sa počíta akoby si mala zmluvu od začiatku založenia pôvodnej zmluvy. Niekedy sa dátum posúval podľa výšky navýšenia CS a mohlo sa stať že si po navýšení nemala splnenú podmienku min. doby sporenia pre čerpanie úveru.
zltalienka
26.01.09,06:08
A čo je novinka v PSS tento rok resp. myslím že to bolo už koncom minulého roku, je to že teraz pri zvýšení CS sa už neprepočítava dátum začiatku zmluvy, čo je pre teba tiež výhodné, pretože sa počíta akoby si mala zmluvu od začiatku založenia pôvodnej zmluvy. Niekedy sa dátum posúval podľa výšky navýšenia CS a mohlo sa stať že si po navýšení nemala splnenú podmienku min. doby sporenia pre čerpanie úveru.

Vďaka za zaujímavú informáciu, ak to platí aj tento rok, minulý rok to platilo, máš pravdu.
junior2
03.02.09,00:02
Ahojte,
trosku sa zamiesam do debaty s mojim problemom. Dufam ze to nebude vadit. Stavebne sporenie mam uz 5 rokov,mam na nom nasetrene 260 tis.a chcela by som si brat uver tak,aby som mala spolu 500tis.kebyze si ho beriem teraz,tak mam 6% urocenie,co sa mi zda dost vela. Mala by som iny urok pri uvere,ak by som pockala este ten 1 rok? navyse nerozumiem jednemu: keby som tam mala nasetrene aj 300 tis.,tak uver si musim vziat 250 tis.tak ci onak.zvlastne
Chobot
03.02.09,10:30
Ahojte,
trosku sa zamiesam do debaty s mojim problemom. Dufam ze to nebude vadit. Stavebne sporenie mam uz 5 rokov,mam na nom nasetrene 260 tis.a chcela by som si brat uver tak,aby som mala spolu 500tis.kebyze si ho beriem teraz,tak mam 6% urocenie,co sa mi zda dost vela. Mala by som iny urok pri uvere,ak by som pockala este ten 1 rok? navyse nerozumiem jednemu: keby som tam mala nasetrene aj 300 tis.,tak uver si musim vziat 250 tis.tak ci onak.zvlastne

Začnem od konca tvojho príspevku s tým úverom. Neviem, odkiaľ si tú informáciu, že musíš zobrať 250 tisíc, zobrala, ale nie je to pravda. Stavebné sporenie uzatváraš na určitú cieľovú sumu, napr. u teba na 500 tisíc. Počas fázy sporenia si ušetríš nejakú sumu, pripíšu sa ti prémie a úroky. Potom fázu sporenia ukončíš a nastupuje fáza úveru. Stavebné sporiteľne poskytujú úver vo výške, ktorý sa rovná rozdielu nasporenej sumy a cieľovej sumy. Teda ak nasporená suma bude 300 tisíc, tak úver ti poskytnú vo výške 200 tisíc. Minimálna nasporená suma musí byť ale 250 tisíc, z 500 tisícovej cieľovej sumy ti nemôžu dať úver viac, ako polovicu cieľovej sumy, teda 250 tisíc. AK by si nasporila 400 tisíc, tak úver bude len 100 tisíc.

K tomu úroku - nepíšeš, v ktorej sporiteľni máš sporenie, ale podmienky sporenia a úveru si v PSS volíš už pri uzatváraní stav. sporenia (niektoré sa daj meniť aj počas sporenia):

http://www.pss.sk/sk/sporenie/tarify/

Wuestenrot zase podmieňuje výšku úroku na úver dosiahnutým hodnotiacim číslom - čím vyššie hod. číslo, tým nižší úver:

http://www.wustenrot.sk/showdoc.do?docid=195.

Takže ak máš vo W., tak dlhším sporením si môžeš znížiť úrokovú sadzbu.
junior2
03.02.09,13:09
Chobot,
tu informaciu o vyske uveru mi dala pani z PSS,kde mam sporenie.
Tiez som sa divila. Ved mojim cielom je pozicat si co najmenej.
Velmi pekne Ti dakujem za odpoved.
Tiez neviem,ci sa mi viac oplati delit zmluvu alebo znizovat CS...
pretoze teraz mam CS 1 mil.ale potrebujem len 0,5 mil.Sk. Neviem,ci sa mi tym padom nezmeni datum zalozenia zmluvy a neznizi aj hodnotiace cislo.
V predchadzajucich prispevkoch bolo pisane,ze pri zvyseni CS sa datum neprepocitava. No neviem ci to plati ej pre delenie alebo znizovanie CS.
Chobot
03.02.09,14:13
Chobot,
tu informaciu o vyske uveru mi dala pani z PSS,kde mam sporenie.
Tiez som sa divila. Ved mojim cielom je pozicat si co najmenej.

Buď ste sa zle pochopili, alebo v tom má pani poradkyňa hokej. Nemôžeš dostať viac, ako 200 tisíc, ak máš našetrené 300 tisíc a CS je 500 tisíc.


Velmi pekne Ti dakujem za odpoved.
Tiez neviem,ci sa mi viac oplati delit zmluvu alebo znizovat CS...
pretoze teraz mam CS 1 mil.ale potrebujem len 0,5 mil.Sk.

Stále si nenapísala, v ktorej SS to máš. Záleží od jej poplatkov.

Ale z princípu deliť zmluvu by som ti nedoporučil, tým si nepomôžeš, len si to skomplikuješ. Vznikli by ti tak 2 zmluvy, na oboch by si mala CS 500 tisíc a na každej z nich nasporenú sumu 13 tisíc. Nasporená suma sa delí v pomere, v akom sa rozdelí CS. Teda keby si rozdelila CS 1 milión na 100 tisíc a 900 tisíc, tak na tej stotisícovej by si mala nasporené 26 tisíc a na tej druhej 234 tisíc.

Ak máš CS 1 milión a potrebuješ len 500 tisíc, tak najlepším riešením je znížiť CS na 500 tisíc (aj keď tam je poplatok), lebo inak ti pri žiadosti o úver SS pripraví sumu 1 milión a poplatok platíš z 1 milióna.


Neviem,ci sa mi tym padom nezmeni datum zalozenia zmluvy a neznizi aj hodnotiace cislo.
V predchadzajucich prispevkoch bolo pisane,ze pri zvyseni CS sa datum neprepocitava. No neviem ci to plati ej pre delenie alebo znizovanie CS.

Dátum založenia sa neprepočítava, ten je nemenný aj v prípade zníženia CS. Jediné, čo sa mení, je hodnotiace číslo - to sa prepočíta podľa nových parametrov. V tvojom prípade sa naopak toto číslo zvýši, takže cieľová suma ti bude pridelená skôr, než keby si si nechala CS 1 milión. Ide o to, že pomer nasporenej čiastky k cieľovej sume bude vyšší, takže úver získaš skôr.
anonym222
04.02.09,20:38
Myslím, že chobot ti to vysvetlil dostatočne. Snáď by som doplnil len to, že dnes už nemusíš mať nasporených celých 50% z CS. Je to niečo menej, aspoň u PSS. Ak ti naozaj netreba viac peňazí, zníž si CS a zober úver. Predtým si zmeň tarifu, aby si mala nižší úrok na úvere. Trochu sa ti však pri tom zníži tvoja nasporená suma, pretože sa ti spätne prepočíta (zníži) úrok aj pri sporení.
martina2907
04.03.09,08:13
Myslím, že chobot ti to vysvetlil dostatočne. Snáď by som doplnil len to, že dnes už nemusíš mať nasporených celých 50% z CS. Je to niečo menej, aspoň u PSS. Ak ti naozaj netreba viac peňazí, zníž si CS a zober úver. Predtým si zmeň tarifu, aby si mala nižší úrok na úvere. Trochu sa ti však pri tom zníži tvoja nasporená suma, pretože sa ti spätne prepočíta (zníži) úrok aj pri sporení.


Suhlasim, taktiez mam stavebne sporenie v PSS, s tym, ze chcem v buducnosti cerpat uver. Poradkyna mi doporucila zacat s tarifou, kde je 2% urok pre istotu aspon nejakeho zisku, ak by som v buducnosti nechcela cerpat uver. Ak ho budem chciet cerpat, zmenim tarifu na uverovu (pridem sice o rozdiel vysky urokov medzi tarifami), ale na druhej strane ziskam nizsi urok stavebnho uveru. Na pridelenie CS staci 24 mes. sporenia + 25% z CS + hodnotiace cislo..., tak mi to bolo vysvetlene....
sisima
15.04.09,10:06
dobry den, mam otazku, skor problem...

kedysi davno (r2002) som sa nechala ukecat jednou pani na stavebne sporenie, CS600tisic, aj ked som to vobec nepotrebovala, proste som jej nevedela povedat nie... peniaze som tam vlozila len raz a na moje velke prekvapenie (podmienky som necitala) si stiahly to 1% za uzatvorenie zmluvy... aj ked, vlastne v tych podmienkach som sa docitala, aj to, ze tu zmluvu mali zrusit, kedze som im ten poplatok za zmluvu nezaplatila do 6 mesiacov ale az neskor... no nic... zavolala som tam, s tym, ze chcem tu zmluvu zrusit, a na moje dalsie prekvapenie mi povedali, ze musim zaplatit dalsich 3tisic za zrusenie... dnes sa vec ma tak, ze oni sami od seba tu zmluvu zrusit nechcu a ani nezrusia a ked ja prejavim volu zrusit ju, automaticky chcu odo mna poplatok... momentalne je tam nejakych 500sk, s tym, ze mi poslali list aby som im uhradila 7sk... ako docielit aby tu zmluvu zrusili oni?
Chobot
15.04.09,12:33
dobry den, mam otazku, skor problem...

kedysi davno (r2002) som sa nechala ukecat jednou pani na stavebne sporenie, CS600tisic, aj ked som to vobec nepotrebovala, proste som jej nevedela povedat nie... peniaze som tam vlozila len raz a na moje velke prekvapenie (podmienky som necitala) si stiahly to 1% za uzatvorenie zmluvy... aj ked, vlastne v tych podmienkach som sa docitala, aj to, ze tu zmluvu mali zrusit, kedze som im ten poplatok za zmluvu nezaplatila do 6 mesiacov ale az neskor... no nic... zavolala som tam, s tym, ze chcem tu zmluvu zrusit, a na moje dalsie prekvapenie mi povedali, ze musim zaplatit dalsich 3tisic za zrusenie... dnes sa vec ma tak, ze oni sami od seba tu zmluvu zrusit nechcu a ani nezrusia a ked ja prejavim volu zrusit ju, automaticky chcu odo mna poplatok... momentalne je tam nejakych 500sk, s tym, ze mi poslali list aby som im uhradila 7sk... ako docielit aby tu zmluvu zrusili oni?

Oni ju nezrušia, nemajú dôvod na to. AK to neurobíš ty, tak ti každý rok budú účtovať poplatok za vedenie účtu 14,90 €. Ak to neuhradíš, tak tú sumu budú od teba vymáhať.

Ale pár vecí mi tu nesedí.... píšeš, že tú zmluvu máš od roku 2002 - potom už muselo uplynúť 6 ročné obdobie sporenia. Po 6 rokoch od uzatvorenia zmluvy už môžeš zrušiť zmluvu bez poplatku. Ty si sa ich asi pýtala na zrušenie minulý rok, vtedy (ak neuplynie 6 rokov) majú nárok na 0,5% z CS pri zrušení.

A pýtajú od teba 7,- SK? Nie náhodou nejaké eurá? Koľko si tam vložila počas jednotlivých rokov? Pokrylo ti to každoročný poplatok za vedenie účtu? JE možné, že im budeš ešte dlhovať nejaké peniaze za vedenie účtu za predchádzajúce roky.
sisima
20.04.09,10:11
ja som tam vlastne vlozila peniaze len raz, bolo to nejakych 10-13tisic (musela by som to pozriet) odvtedy som uz nezaplatila nic... v tej dobe som stratila pracu, byvala som v podnajme, takze penazi nebolo nazvys... z toho si stiahli to 1% takze 6tisic, bola tam pripisana nejaka statna premia, takze po tie roky si mali z coho stahovat poplatok za vedenie uctu. k dnesnemu dnu je tam stalle cca 500sk (takze este poplatok na tento rok), "nikdy som tam nebola v minuse"
listom odo mna ziadaju zaplatit 0,25€ (7,53Sk) ako "suvisiace poplatky"...
31Jankal
20.04.09,10:29
je to nespravodlivé že ešte aj za deti pýtajú poplatky
Chobot
20.04.09,11:28
je to nespravodlivé že ešte aj za deti pýtajú poplatky

??:confused:

Ako to súvisí so zadanou otázkou?
Chobot
20.04.09,11:29
ja som tam vlastne vlozila peniaze len raz, bolo to nejakych 10-13tisic (musela by som to pozriet) odvtedy som uz nezaplatila nic... v tej dobe som stratila pracu, byvala som v podnajme, takze penazi nebolo nazvys... z toho si stiahli to 1% takze 6tisic, bola tam pripisana nejaka statna premia, takze po tie roky si mali z coho stahovat poplatok za vedenie uctu. k dnesnemu dnu je tam stalle cca 500sk (takze este poplatok na tento rok), "nikdy som tam nebola v minuse"
listom odo mna ziadaju zaplatit 0,25€ (7,53Sk) ako "suvisiace poplatky"...

Tak po 6 rokoch od založenia to zruš a budeš to mať bez poplatku.
sisima
23.04.09,08:03
tak telefonovala som tam, vraj staci ist na pobocku a vypisat ziadost, vraj to bude bez poplatku... ake jednoduche, az sa mi tomu nechce verit! :)
Katy a R
23.04.09,08:13
tak telefonovala som tam, vraj staci ist na pobocku a vypisat ziadost, vraj to bude bez poplatku... ake jednoduche, az sa mi tomu nechce verit! :)

Keď už si toľko zaplatila ... (to bol teda nápad uzatvárať na 600 tisíc:eek: - stačilo na 100)... tak aspoň tam teraz urob vklad 532 euro a získaš maximálnu št. prémiu na tento rok ... a zrušiť môžeš hneď. vložené peniaze ti za mesiac vyplatia, tú štátnu prémiu až začiatkom februára. za vedenie účtu budeš platiť len za tento rok.
katarina77
24.04.09,09:57
Dobrý deň, prosím vie mi niekto vysvetliť, ako sa počítajú úroky z vkladu v PSS? Budú rozdielne keď si vložím sumu na sporenie na začiatku roka alebo na až ku koncu, alebo je to jedno?
Chobot
24.04.09,10:48
Dobrý deň, prosím vie mi niekto vysvetliť, ako sa počítajú úroky z vkladu v PSS? Budú rozdielne keď si vložím sumu na sporenie na začiatku roka alebo na až ku koncu, alebo je to jedno?

Samozrejme, že je to rozdiel. Úroky sa akumulujú na dennej báze a pripisujú sa ročne - na konci roku. Takže ak vložíš na začiatku roka, tak máš úročený vklad za celý rok. AK v predposledný deň roka, tak dostaneš úroky len za 1 deň.
inga26
24.04.09,10:49
peniaze sa zacinaju urocit dnom pripisania na ucet, t.j. ak mas niekde lepsie urocenie ako v PSS je pre teba vyhodnejsie drzat na tom ucte a ulozit na stavebne az koncom roka a naopak.
Katy a R
24.04.09,11:30
... a ak sa pýtaš kôli úveru... tak pre úver je dôležité hodnotiace číslo - HČ (aby bolo čo najvyššie) .. a HČ závisí od úrokov! Čiže ak potrebuješ úver čo najskôr, urýchliť si to vieš každoročnou realizáciou vkladu na začiatku roka (najlepšie 1.1.;))
weisenpacher
02.05.09,23:27
PANSTVO! Nechcem nikomu brať ideálny o PSS, a.s., ale: v roku 2004 som uzatvoril zmluvu ... počas rokov som tam vkladal, aby bola štátna prémia, aby som získal stavebný úver ... vlani mi babena v kancelárii PSS, a.s. potvrdila, že v 02/2009 mám úver. V 01/2009 mi tvrdila, že v 03/2009, v 03/2009, že v 05/2009 ... skrátka z môjho pohľadu je PSS, a.s. obyčajná banka, ako ktorákoľvek iná a tvári sa úplne rovnako "trhovo a byrokraticky", aby neprišla o svoje prachy tým, že ich poskytne svojim sporiteľom.
Chobot
03.05.09,19:42
PANSTVO! Nechcem nikomu brať ideálny o PSS, a.s., ale: v roku 2004 som uzatvoril zmluvu ... počas rokov som tam vkladal, aby bola štátna prémia, aby som získal stavebný úver ... vlani mi babena v kancelárii PSS, a.s. potvrdila, že v 02/2009 mám úver. V 01/2009 mi tvrdila, že v 03/2009, v 03/2009, že v 05/2009 ... skrátka z môjho pohľadu je PSS, a.s. obyčajná banka, ako ktorákoľvek iná a tvári sa úplne rovnako "trhovo a byrokraticky", aby neprišla o svoje prachy tým, že ich poskytne svojim sporiteľom.

Pridelenie cieľovej sumy nezáleží od rozhodnutia referenta, ale od výšky hodnotiaceho čísla. Asi ho ešte nemáš dostatočné na to, aby ti bola pridelená cieľová suma. Tá zamestnankyňa asi predpokladala, že v 02/2009 už dosiahneš číslo, ale nič si asi nevložil, tak si ho nedosiahol.
buchač
07.08.09,18:20
Idem brať úver , respektíve chcel by som .....:rolleyes:

Som v PSS už tretie obdobie , zatiaľ som bral len vždy peniaze , teraz to idem rozfofrovať vo veľkom ....:cool:
Čiže :

1. Mám dobré hodnotiace číslo
2. Som dobrý, bezproblémový klient , veď som ešte nebral žiaden úver ;)
3. Čo všetko potrebujem , niečo mi spomínala aj pani XY z PSS , chcem si overiť...
4. Musím mať alebo nie ručiteľa ?
Ak áno , do akého fyzického veku by mal byť ? Bol som info , že tak do 35 rokov ...
Môže tento ručiteľ mať nejaké iné záväzky alebo nie , jedná sa o úver , pôžičku , hypotéku a čo ja viem , čo ešte ...?
5. Môžem ručiť aj kupovanou realitou ?
6. Ako dlho trvá cca prehodnocovanie žiadosti o úver ?

Ak môžem požiadať , skúste hodiť niečo viac , aj iné , čo som nespomenul , ale zíde sa ...:rolleyes:
sonab
08.09.09,11:09
Dobry den,
tiez mam otazku k stavebnemu sporeniu.
V decembri 2007 sme uzatvorili dve zmluvy o stavebnom sporeni /ja a manzel/ v PSS s cielovymi sumami po 500000 Sk. V tej dobe to pre nas bolo vyhovujuce riesenie, chceli sme sa za dlhsiu dobu dostat k vyssej sume. Samozrejme sme zaplatili poplatok 1% z CS, cize spolu 10000 Sk.
Dnes sa nasa situacia diametralne zmenila, to na čo sme povodne zacali sporit sme uz nadobudli inym sposobom, ale momentalne sa nam dalej nedari vkladat na ucty stavebneho sporenia /cize nesporime/ a zaroven by sa nam doteraz nasporene peniaze dost zisli.
Kedze sankcie za zrusenie zmluvy su dost vysoke, a okrem toho tusim zrusenie do 2 rokov znamena aj prist o statne premie, prosim o radu, ako uskutocnit zrusenie co najvyhodnejsie pre nas /viem, ze zmluvy sa daju nejako delit, spajat atd...., ????/. Vopred dakujem za kazdu radu.
Composite
08.09.09,13:45
najjednodchejšie riešenie by bolo zohnať bločky/faktúry na výšku peňazí na účte tým ich vybrať.
a potom zrušiť, zrušenie sa myslím, nedá bez poplatku.

najlepšie je behnúť za pss poradcom
sonab
09.09.09,04:28
Ďakujem za odpoved. Za poradkynou pojdeme, len som chcela mat pripravene, co vlastne od nej budem chciet.