studentka3
19.01.09,10:59
Ahojte,
po revolúcii si môj otec založil firmu a keďže mal kamaráta šikovného právnika, nahovoril moju maminu, aby mu na súde podpísala podielové vlastníctvo/vraj aby v prípade, že sa firme nebude dariť, sme neprišli o byt-keďže sa jednalo o s.r.o.-čku, ktorá ručí do 200 tisíc, bol to nezmysel, ale v tej dobe bolo právne povedomie slabé a mamina svojmu manželovi 100% verila/.
Po rokoch sa bohužiaľ situácia zmenila. Otec zneužíva svoje postavenie živiteľa rodiny a preto sa chcem spýtať: Existuje nejaká cesta späť? Resp. či by v prípade rozvodu naozaj všetko, čo nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov pripadlo otcovi??
Ďakujem Vám za odpoveď..
Mária27
19.01.09,12:20
Dohody o zúžení, či rozšírení BSM možno počas manželstva zmeniť alebo zrušiť. Robí sa to podľa § 143a obč. zák. notárskou zápisnicou.

Hoci pôvodne bol právny výklad taký, že sa môže rozšíriť BSM aj o veci pôvodne vo výhradnom vlastníctve, najnovšie rozhodnutia súdov tvrdia, že sa dajú vniesť veci do BSM len od uzavretia dohody.

Zostáva teda otázka, či by patrili do BSM veci otcom doteraz nadobudnuté z podnikania do jeho výlučného vlastníctva.
Chobot
19.01.09,15:05
Ahojte,
po revolúcii si môj otec založil firmu a keďže mal kamaráta šikovného právnika, nahovoril moju maminu, aby mu na súde podpísala podielové vlastníctvo/vraj aby v prípade, že sa firme nebude dariť, sme neprišli o byt-keďže sa jednalo o s.r.o.-čku, ktorá ručí do 200 tisíc, bol to nezmysel, ale v tej dobe bolo právne povedomie slabé a mamina svojmu manželovi 100% verila/.
Po rokoch sa bohužiaľ situácia zmenila. Otec zneužíva svoje postavenie živiteľa rodiny a preto sa chcem spýtať: Existuje nejaká cesta späť? Resp. či by v prípade rozvodu naozaj všetko, čo nie je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov pripadlo otcovi??
Ďakujem Vám za odpoveď..

Chápem teda dobre, že oni vtedy zrušili bezpodielové vlastníctvo a majetok prešiel do podielového spoluvlastníctva? A akým podielom sú otec a mama spoluvlastníci? Je otec 100% vlastníkom nehnuteľnosti? Ak áno, tak myslím, že mama si bez otcovho súhlasu nič nepomôže.
studentka3
19.01.09,15:56
Áno, vtedy zrušili bezpodielové vlastníctvo a majetok prešiel do podielového spoluvlastníctva. Otec teda vlastní celú firmu. Z domu a bytu majú každý 1/2, takže tie by sa delili rovným dielom. Chcela som sa opýtať, či celá firma by určite pripadla jemu?
Vďaka
sarasara
19.01.09,22:14
Nuž áno, všetko je otcove, čo je na neho napísané. Preto sa zruší BSM, aby mal každý z manželov svoj majetok.