ivetkasz
19.01.09,11:31
Dobrý deň, prosím o radu. Môžem urobiť ročné zúčtovanie dane študentovi z dohody o brig.práci, keď si celý rok neuplatňoval nezdaniteľnú časť ?
Chce si ju uplatniť naraz za celý rok.

Ďakujem

Iveta
Jara
19.01.09,10:36
Samozrejme že áno.
Maňaska
19.01.09,10:46
Ročné zúčtovanie môžeš urobiť. Študent vypíše Žiadosť o vykonanie výpočtu dane a v ročnom zúčtovaní uplatníš nezdaniteľnú časť.
mak
23.01.09,05:56
Dobrý deň - vie mi niekto poradiť - mám študentu, ktorá podnika na DIČO - aký tym daňového priznania podáva?
a ak je to tym B - nie je to príjem zo živnosti v ktorom riadku uvádzam jej príjem v daňovom priznaní...
môže si ona uplatniť 40 % paušálne výdavky... viem, že má nárok na celý rok odpočitaľnú položku ale nie som si istá či jej rodičia môžu ak má príjem poberať na ňu prídavky na dieťa...

Viete mi poradiť.....
mak
veronikasad
23.01.09,06:04
Dobrý deň - vie mi niekto poradiť - mám študentu, ktorá podnika na DIČO - aký tym daňového priznania podáva?
a ak je to tym B - nie je to príjem zo živnosti v ktorom riadku uvádzam jej príjem v daňovom priznaní...
môže si ona uplatniť 40 % paušálne výdavky... viem, že má nárok na celý rok odpočitaľnú položku ale nie som si istá či jej rodičia môžu ak má príjem poberať na ňu prídavky na dieťa...

Viete mi poradiť.....
mak
prosím doplniť zdroj jej príjmu
mak
23.01.09,06:47
zdroj príjmu - študentka je finančnou poradkyňou - sprostredkovateľská činnosť a jej príjem je cca 80 000 tis. Sk
mak
memphis
04.03.09,14:09
Dobry den,
mam na vas prosbu o radu, som student a mam dohodu o brigadnickej cinnosti myslim,,, teda ako brigadnik. Za uplynuly rok ak som zarobil za mesiac nad 7900sk aj nejake drobne tak mi odratavali dan, teda ak som zarobil napr 10000 tak odpocitalu tu nezdanitelnu ciastku 7900.. a z toho zvysku vyratali dan a strhli z vyplaty. Teraz vsak neviem ako si vypocetat dan, ktoru by my mali vratit. Po minule roky sa mi zda ze vracali celu dan ale teraz ked som zarobil nad 100tisic za rok, tak nie som si isty kolko by mi mali vratit.
Prosim poradte ako si to vyratat sam ak mate nejaky jednoduchy recept, lebo to co mi vyratali v robote sa mi moc nezda.
Dakujem
Andyke
04.03.09,14:39
zdroj príjmu - študentka je finančnou poradkyňou - sprostredkovateľská činnosť a jej príjem je cca 80 000 tis. Sk
mak

Je to príjem podľa § 6 ods. 2 d. Takže výdavky buď skutočnosť alebo paušál.
Rodičia majú nárok na prídavky na dieťa aj na daňový bonus aj v jej prípade, čo si sa pýtala vyššie.
veronikasad
04.03.09,14:46
Dobry den,
mam na vas prosbu o radu, som student a mam dohodu o brigadnickej cinnosti myslim,,, teda ako brigadnik. Za uplynuly rok ak som zarobil za mesiac nad 7900sk aj nejake drobne tak mi odratavali dan, teda ak som zarobil napr 10000 tak odpocitalu tu nezdanitelnu ciastku 7900.. a z toho zvysku vyratali dan a strhli z vyplaty. Teraz vsak neviem ako si vypocetat dan, ktoru by my mali vratit. Po minule roky sa mi zda ze vracali celu dan ale teraz ked som zarobil nad 100tisic za rok, tak nie som si isty kolko by mi mali vratit.
Prosim poradte ako si to vyratat sam ak mate nejaky jednoduchy recept, lebo to co mi vyratali v robote sa mi moc nezda.
Dakujem
Koľko že ti vyrátali v robote ?
Ak si mal u zamestnávatela podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, základ dane ti znižovali o mesačnú nezd. časť základu dane a zdanili ti rozdiel.
DU ti môže vrátiť daň max. do výšky zrazenej dane uvedenej na potvrdení. Ak si zarobil viac ako 100 tis. Sk - čo je viac ako ročná nezd.časť základu dane, nedoplatok alebo preplatok zistíš :

Hrubá mzda - 98496 = základ dane, z toho je daň 19 %.
Porovnáš so zrazenou daňou na potvrdení o zdan. mzde od zamestnávatela.