katka1905
19.01.09,11:39
Dobrý deň múdre hlavičky,

chcela by som poprosiť ohľadne dane z motorových vozidiel.

Môj tec - SZČO má od iného SZČO v prenájme autobus. Prenajímateľ tento autobus vedie v majetku. Musí nájomca prihlásiť autobus na daňový úrad na daň z motorových vozidiel?

Používa ho na podnikanie a uplatňuje si naň PHM. Môj názor je že ÁNO ale rada by som počula ja Váš názor.

Ďakujem

Katka
tinaM
19.01.09,11:03
Dobrý deň múdre hlavičky,

chcela by som poprosiť ohľadne dane z motorových vozidiel.

Môj tec - SZČO má od iného SZČO v prenájme autobus. Prenajímateľ tento autobus vedie v majetku. Musí nájomca prihlásiť autobus na daňový úrad na daň z motorových vozidiel?

Používa ho na podnikanie a uplatňuje si naň PHM. Môj názor je že ÁNO ale rada by som počula ja Váš názor.

Ďakujem

Katka
Daňovníkom dane z MV je ten, kto je v dokladoch zapísaný ako držiteľ vozidla.
Podľa § 85 Zákona o dani z MV v tomto prípade ak ide o prenájom medzi podnikateľmi, potom daňovníkom dane je prenajímateľ vozidla, pretože on je zapísaný ako držiteľ vozidla.
Evanka
19.01.09,11:38
Daňovníkom dane z MV je ten, kto je v dokladoch zapísaný ako držiteľ vozidla.
Podľa § 85 Zákona o dani z MV v tomto prípade ak ide o prenájom medzi podnikateľmi, potom daňovníkom dane je prenajímateľ vozidla, pretože on je zapísaný ako držiteľ vozidla.
Dovolím si nesúhlasiť s odpoveďou na danú otázku. Podľa mňa Daňovníkom je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ).
Viď § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - daňovníkom je osoba, ktorá

c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ
vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
mandula
19.01.09,11:47
Dovolím si nesúhlasiť s odpoveďou na danú otázku. Podľa mňa Daňovníkom je ten, kto fyzicky používa auto na podnikanie. U prenajatých áut (napr. aj u leasingu) nájomca, nie prenajímateľ (držiteľ).
Viď § 85 ods. 1 písm. c) zákona o miestnych daniach - daňovníkom je osoba, ktorá

c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ

vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,


Evanka, ak prenajímateľ faktúruje nájomcovi nájomné, tak používa vozidlo na podnikanie - prenajíma ho a z prenájmu má príjmy podliehajúce dani z príjmu. Čiže v tom prípade platiteľom dane z motorových vozidiel bude prenajímateľ, a nie nájomca.
Evanka
19.01.09,12:06
Evanka, ak prenajímateľ faktúruje nájomcovi nájomné, tak používa vozidlo na podnikanie - prenajíma ho a z prenájmu má príjmy podliehajúce dani z príjmu. Čiže v tom prípade platiteľom dane z motorových vozidiel bude prenajímateľ, a nie nájomca.
Súhlasím, podľa mňa by však išlo o tento prípad iba vtedy, ak má v podnikaní prenájom automobilov, resp.ak má spmínaný automobil zaradený do majetku podnikania, nie?
mandula
19.01.09,12:12
Súhlasím, podľa mňa by však išlo o tento prípad iba vtedy, ak má v podnikaní prenájom automobilov, resp, má vozidlo v majetku podnikaniania, nie?

Nie len vtedy,keď má v predmete podnikania prenájom automobilov, viď § 6 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z.z.

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
tinaM
19.01.09,12:13
Pôvodná otázka znela, že jedna SZČO prenajíma autobus druhej SZČO.
Nebolo definované, čo je predmetom podnikania jedného ani druhého.
Preto som odpovedala v príspevku tuším č. 2, že ide o dvoch podnikateľov.
Evanka
19.01.09,12:56
Pôvodná otázka znela, že jedna SZČO prenajíma autobus druhej SZČO.
Nebolo definované, čo je predmetom podnikania jedného ani druhého.
Preto som odpovedala v príspevku tuším č. 2, že ide o dvoch podnikateľov.
tina, máš pravdu, nevšimla som si, že v zadaní bolo: "prenajímateľ vedie autobus v majetku", čo je podstatné pre povinnosť platby dane z MV. V takom prípade nie je čo riešiť, pretože už z tejto skutočnosti vyplýva povinnosť platiť daň z MV.
Som však stále zástancom názoru, že keby ho vyradil pre nepoužívanie na podnikanie (ak nemá prenájom činnosti), platiteľom dane z MV by bol nájomca, ktorý ho využíva.
katka1905
19.01.09,13:45
tina, máš pravdu, nevšimla som si, že v zadaní bolo: "prenajímateľ vedie autobus v majetku", čo je podstatné pre povinnosť platby dane z MV. V takom prípade nie je čo riešiť, pretože už z tejto skutočnosti vyplýva povinnosť platiť daň z MV.
Som však stále zástancom názoru, že keby ho vyradil pre nepoužívanie na podnikanie (ak nemá prenájom činnosti), platiteľom dane z MV by bol nájomca, ktorý ho využíva.
A nájomca si môže uplatňovať spotrebu phm?
Evanka
19.01.09,14:43
A nájomca si môže uplatňovať spotrebu phm?
Môže
erikaha
20.01.09,09:32
Chcem len z vlastnej skúsenosti doplniť, že daň z motorových vozidiel môže uhradiť aj prenajímateľ /podnikateľ/ , ak to je stanovené v zmluve o prenájme vozidla. Prenajímateľ si to potom vynahradí na nájomnom. A opačne malo by byť v zmluve o prenájme vozidla uvedené, že daň z motorového vozidla uhrádza vypožičiavateľ /ponikateľ/, ktorý automobil používa na podnikanie.
Dada
21.08.09,05:59
A čo v takom prípade, kto platí daň z motorových vozidiel? FO je zamestnancom s. r. o., má vlastné motorové vozidlo, ktoré využíva s. r. o.. FO dostáva náhradu PHM + km od s. r. o., ale táto FO je zároveň aj SZČO, nemá to auto zaradené v majetku a do výdavkov si uplatňuje náhradu PHM + km. Kto zaplatí daň z MV?
HankaS
21.08.09,06:20
Ja si myslím, že DMV zaplatí SZČO, keď používa auto na podnikanie.
Ale zároveň aj sro. za obdobie, keď použíje na sc auto zamestnanec, ak je v tech.preukaze uvedený ako držiteľ.
Ak sa mýlim opravte ma. Ďakujem.
Dada
21.08.09,06:23
Ja si myslím, že DMV zaplatí SZČO, keď používa auto na podnikanie.
Ale zároveň aj sro. za obdobie, keď použíje na sc auto zamestnanec, ak je v tech.preukaze uvedený ako držiteľ.
Ak sa mýlim opravte ma. Ďakujem.

Nebude tá daň potom zaplatená 2-krát? S.r.o. zaplatí za neho ako zamestnanca a SZČO za seba?
HankaS
21.08.09,06:29
No ale obidvaja majú cestovné náhrady v nákladoch. Aj keď SZČO nemôže byť súčasne aj sc pre firmu, a aj pre seba v rámci podnikania. Dva krát tie isté náhrady v rovnaký deň v rovnakú hodinu nesmie mať. Buď si vyučtuje sc vo firme ako zamestnanec, alebo ako SZČO.
Dada
21.08.09,06:35
No ale obidvaja majú cestovné náhrady v nákladoch. Aj keď SZČO nemôže byť súčasne aj sc pre firmu, a aj pre seba v rámci podnikania. Dva krát tie isté náhrady v rovnaký deň v rovnakú hodinu nesmie mať. Buď si vyučtuje sc vo firme ako zamestnanec, alebo ako SZČO.

No to je jasné, že v rovnakom čase nebude mať vyúčtovanie pre s.r.o. a pre SZČO.