ritchie12
19.01.09,12:56
Dobry den,

Precital som tu viacej tem a asi som sa aj dopatral odpovede, len som si nie na 100% isty, tak sa skusim opytat konkretne.

Ak konatel SRO pouzije na sluzobnu cestu sukromne vozidlo:
1.) Dan z MV musi zaplatit SRO a to alikvotnu cast odo dna prvej sluzobnej cesty do konca roka.
2.) Do 30 dni od prvej sluzobnej cesty oznamit na DU, ze auto je pouzivane na podnikanie.

Pochopil som to spravne?

Dakujem.
R.
Evanka
19.01.09,12:02
Dobry den,

Precital som tu viacej tem a asi som sa aj dopatral odpovede, len som si nie na 100% isty, tak sa skusim opytat konkretne.

Ak konatel SRO pouzije na sluzobnu cestu sukromne vozidlo:
1.) Dan z MV musi zaplatit SRO a to alikvotnu cast odo dna prvej sluzobnej cesty do konca roka.
2.) Do 30 dni od prvej sluzobnej cesty oznamit na DU, ze auto je pouzivane na podnikanie.

Pochopil som to spravne?

Dakujem.
R.
Daň zaplatí s.r.o. za rok 2008 do 31,1.2009.
Nie je povinnosť oznamovania na DU.
Výška sa vypočíta alikvótnou čiastkou za každý mesiac, v ktorom bolo vozidlo na PC použíté.
Tweety
19.01.09,12:02
Dobry den,

Precital som tu viacej tem a asi som sa aj dopatral odpovede, len som si nie na 100% isty, tak sa skusim opytat konkretne.

Ak konatel SRO pouzije na sluzobnu cestu sukromne vozidlo:
1.) Dan z MV musi zaplatit SRO a to alikvotnu cast odo dna prvej sluzobnej cesty do konca roka.
2.) Do 30 dni od prvej sluzobnej cesty oznamit na DU, ze auto je pouzivane na podnikanie.

Pochopil som to spravne?

Dakujem.
R.
1. DP podať a daň zaplatiť je povinná sro- ak je MV vo vlastníctve konateľa. V DP budú len mesiace použív. MV.
2. DÚ použív. tohto MV neoznamuje.
SERVIS
20.01.09,07:40
Prosím o radu, ak živnostník používal na podnikanie svoje súkromné auto, nezapísané na firmu, tak v DP je to kategória
1 C ? Ďakujem.
alušik
20.01.09,12:12
Prosím o radu, ak živnostník používal na podnikanie svoje súkromné auto, nezapísané na firmu, tak v DP je to kategória
1 C ? Ďakujem.
Ten ods. 1 písm c) mi skôr sedí na to, keby daň z MV platil niekto, komu táto povinnosť vyplýva z titulu prenajatého vozidla od osoby, ktorá nepodniká - t.j. od súkromného občana. Ale živnostník sám sebe auto neprenajíma.
On si podľa môjho názoru skôr vypláca cestovné náhrady za použitie auta, preto by som tam uviedla ods. 2 písm. a);)
matka7
20.01.09,12:32
zivnostnik ma auto napisane na seba ako sukromnu osobu = ods. 1 písm a = je ako drzitel vozidla zapisany v TP
alušik
20.01.09,12:53
zivnostnik ma auto napisane na seba ako sukromnu osobu = ods. 1 písm a = je ako drzitel vozidla zapisany v TP
Ale auto nie je majetkom firmy - živnostníka, ktorý podáva daňové priznanie.
Ivenka
20.01.09,13:44
Asi to chápem príliš zložizo, ale v Pokyne DRSR k dani z MV je príklad:Príklad:
Daňovníkovi vznikne daňová povinnosť v zdaňovacom období r. 2008 2. januára, 5. mája, 18. augusta a 12. septembra.
Daňovník nie je povinný podať daňové priznanie pri každom vzniku daňovej povinnosti. Povinnosť podať daňové priznanie za všetky vozidlá miestne príslušnému správcovi dane má daňovník do 31. januára 2009. Daňovník v tomto prípade je povinný písomne oznámiť správcovi dane vznik daňovej povinnosti, a to vždy do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
Daňovník je povinný oznámiť aj zánik daňovej povinnosti do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti.
Ak som daňovnik ako s.r.o. potom mi z toho vyplýva, že mam davať písomne oznámenie.
Tweety
20.01.09,13:48
Asi to chápem príliš zložizo, ale v Pokyne DRSR k dani z MV je príklad:Príklad:
Daňovníkovi vznikne daňová povinnosť v zdaňovacom období r. 2008 2. januára, 5. mája, 18. augusta a 12. septembra.
Daňovník nie je povinný podať daňové priznanie pri každom vzniku daňovej povinnosti. Povinnosť podať daňové priznanie za všetky vozidlá miestne príslušnému správcovi dane má daňovník do 31. januára 2009. Daňovník v tomto prípade je povinný písomne oznámiť správcovi dane vznik daňovej povinnosti, a to vždy do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
Daňovník je povinný oznámiť aj zánik daňovej povinnosti do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti.
Ak som daňovnik ako s.r.o. potom mi z toho vyplýva, že mam davať písomne oznámenie.
Áno, aj vznik aj zánik daňovej povinnosti.
Ivenka
20.01.09,13:52
Ale v prispevku 3 píšeš, že nie v bode 2. Som z toho vedľa
alušik
20.01.09,13:55
Ak je daňovníkom zamestnávateľ, tak povinnosť oznamovať vznik a zánik daňovej povinnosti nemá.;)
Tweety
20.01.09,13:57
Ale v prispevku 3 píšeš, že nie v bode 2. Som z toho vedľa
Prečítaj si celý prísp. ešte raz, aj s odpoveďou.
Ivenka
20.01.09,14:02
Takže toto je prípad, keď sa vypláca náhrada. Snaď som to pochopila už.
Tweety
20.01.09,14:02
Takže toto je prípad, keď sa vypláca náhrada. Snaď som to pochopila už.
Pochopila si.
Ivenka
20.01.09,14:05
Ďaaaaaaakujem, zavidim Vám že ste také chápave. Ja to beriem ako § aj zhora aj zdola.
Majka
22.01.09,14:00
Prosim Vas ako je to v takom pripade, ked konatel pouziva sukr. automobil na prac.sluzobne cesty,ma vypisane cest.prikazy a naklady na phm /blocky/ si neuctuje ale prepoctom zaklad.nahrady 5.5sk za 1km.
Kto podava dan.priznanie a plati dan z MV sukr. osoba alebo s.r.o. v ktorej pouziva tento osob.automobil na sluz.cesty?
matka7
22.01.09,14:15
Prosim Vas ako je to v takom pripade, ked konatel pouziva sukr. automobil na prac.sluzobne cesty,ma vypisane cest.prikazy a naklady na phm /blocky/ si neuctuje ale prepoctom zaklad.nahrady 5.5sk za 1km.
Kto podava dan.priznanie a plati dan z MV sukr. osoba alebo s.r.o. v ktorej pouziva tento osob.automobil na sluz.cesty?
DPzMV podava firma (ako za zamestnanca)
Majka
22.01.09,14:29
dakujem velmi pekne,prajem vsetko dobre
ritchie12
11.02.09,09:45
Dobry den,

Mam doplnujucu otazku. SRO podala DP za sukr. auto konatela, t.j. danovnik podla ods. 2 pism. a

Problem je, ze auto je registrovane v inom kraji ako SRO.
DP bolo podane na DU podla miesta prislusnosti SRO a aj dan bola vypitana zo sadzby podla kraja sidla SRO.

Prisiel mi ale list z DU, ze odstupili DP na DU podla miesta registracie auta.

Tak ako to vlastne je. Ja som bol v tom, ze ked zamestnavatel podava DP za zamestnanca, tak je to na DU podla prislusnosti zamestnanca... Mylim sa?

Dakujem,
R.
azla
11.02.09,11:34
Dobry den,

Mam doplnujucu otazku. SRO podala DP za sukr. auto konatela, t.j. danovnik podla ods. 2 pism. a

Problem je, ze auto je registrovane v inom kraji ako SRO.
DP bolo podane na DU podla miesta prislusnosti SRO a aj dan bola vypitana zo sadzby podla kraja sidla SRO.

Prisiel mi ale list z DU, ze odstupili DP na DU podla miesta registracie auta.

Tak ako to vlastne je. Ja som bol v tom, ze ked zamestnavatel podava DP za zamestnanca, tak je to na DU podla prislusnosti zamestnanca... Mylim sa?

Dakujem,
R.

Nie, nemýliš sa. :)
Vyzerá to tak, že sa mýli DÚ.:D

§ 99 Správa dane

(5) Správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka, a ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 1 písm. d), podľa trvalého pobytu alebo sídla daňovníka. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla zamestnávateľa. Ak ide o daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. b), správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa sídla stálej prevádzkarne alebo inej organizačnej zložky na území Slovenskej republiky. Na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada.
zuzkadzugi
05.08.09,18:11
Prosím Vás, konateľ využíva auto, ktoré je písané na jeho brata /ten vo firme nefiguruje/. Môže si uplatňovať náhrady a bude platiť daň z MV?
azla
05.08.09,18:29
Prosím Vás, konateľ využíva auto, ktoré je písané na jeho brata /ten vo firme nefiguruje/. Môže si uplatňovať náhrady a bude platiť daň z MV?

Konateľ si môže uplatňovať cestovné náhrady - presne ako zamestnanec (a pritom nemusí byť zamestnancom). Je to v súlade so zákonom o cestovných náhradach.

Nakoľko v dokladoch MV nefiguruje ako držiteľ, v tomto prípade automobil nepodlieha dani z MV a firma daň z MV pllatiť nebude.
psps
05.08.09,20:55
Prijali sme zamestnanca, ktorý bude použivať svoje súkromné vozidlo/napísané na neho/ na služobné účely. Neviem čo a ako ďalej. Čo, kde, kedy nahlásiť? Čo a koľko platiť? Aké sú jeho a naše povinnosti? Môžete mi napísať akýsi postup polopate, čo sa týka dane, CP, knihy jázd a čo ja viem čoho ešte všetkého? Ďakujem vopred, že ste sa mi venovali!
azla
06.08.09,06:15
Prijali sme zamestnanca, ktorý bude použivať svoje súkromné vozidlo/napísané na neho/ na služobné účely. Neviem čo a ako ďalej. Čo, kde, kedy nahlásiť? Čo a koľko platiť? Aké sú jeho a naše povinnosti? Môžete mi napísať akýsi postup polopate, čo sa týka dane, CP, knihy jázd a čo ja viem čoho ešte všetkého? Ďakujem vopred, že ste sa mi venovali!

Zamestnavateľ sa so zamestnancom dohodnú, že na služobné cesty bude používať súkromné motorové vozidlo, schváli mu cestovný príkaz.

Zamestnanec bude zamestnávateľovi predkladať vyúčtovanie služobnej cesty.
Zamestnanec má nárok na základnú náhradu za používanie motor. vozidla + na náhradu za spotrebované PHM.(podľa počtu vykázaných km a normovanej spotreby).

Vzhľadom k tomu, že v dokladoch v TP je uvedený zamestnanec, toto auto podlieha dani z MV.
Pri použití súkromného auta na SC nie je povinnosť zamestnávateľa oznamovať na DÚ používanie takého auta na podnik. účely.
Po skončení roka zamestnávateľ podáva DP k dani z MV a platí daň za dané vozidlo.(podľa počtu mesiacov, v ktorých bolo používané).
psps
06.08.09,08:31
Ďakujem za odpoveď. Môže sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť, že mu bude preplácať len jednu pevnú čiastku na 1 km. Totižto, keď to prerátam základná náhrada je 0,183E/km a spotreba PHM vychádza 0,10E /8,4l/100kmx1kmx1,22E/lit/ spolu je to 0,285 Eura na km, ale on mu chce dať len 0,209Eur. A zamestnanec s tým súhlasí. Môžu sa dohodnúť, aj keď podľa zákona má nárok na viac?
psps
06.08.09,17:40
Neodpovie mi nikto?