deha
19.01.09,12:25
Pri príprave kúpnej zmluvy na odkúpenie spoluvlastníckeho podielu v podiel.spoločenstve býv.urbárnikov , katastrálny úrad spracovateľke kúpnej zmluvy nevydal všetky listy vlastníctva znejúce na meno predávajúceho . Z toho dôvodu dva listy vlastníctva nemohli byť zahrnuté do kúpnej zmluvy, čo spracovateľka KZ nemohla ovplyvniť.
Jedná sa o dva listy vlastníctva, ku ktorým prislúcha celková výmera 20m˛
V snahe riešiť tento omyl katastrálneho úradu, som od predošlého majiteľa chcela odkúpiť túto časť podielu 20 m2,ale nedospela som k pozitívnemu výsledku. Informovala som pozemkové spoločenstvo o situácii,s priloženým čestným prehlásení o odmietnutí predaja zost 20 m2 podpísaným bývlým majiteľom , avšak urbár mi neustále zadržuje vyplatenie výnosov z hospodárenia, /za 4 roky som neobdržala ani raz /. Je niekto zbehlý v týchto právnickych záležitostiych okolo pozemkových spoločenstiev, v predošlých témach sa riešilo len účtovanie a DzP FO z titulu vyplácaných výnosov, kto by mi vedel poradiť , čo mám ešte pre vyriešenie tohto problému urobiť?
jarecko
22.01.09,09:46
Pokiaľ predošlý majiteľ už predaných a prevedených podielov tebe nechce predať ostatné podiely na ktoré sa zabudlo pri spisovani kupnej zmluvy (vo výmere 20 m2) tak asi nič, je to jeho slobodná vôľa a násilim ho k tomu nemôžeš prinútiť, je to vec dohody medzi tebou a ním. Vyplatenie podielov na hospodarení môžeš žiadať na výbore (predseda spoločenstva) toho pozemkového spoločensta, ktoré obhospodaruje tvoje podiely na urbárskych nehnutelnostiach pokiaľ Valné zhromaždenie za daný rok schválilo vyplacanie podielov (žiadný zákon neprikazuje vyplacanie podielov každý rok pravidelne, je to vec hospodárenia spoločenstva a následne schválenie jeho najvyšim orgánom Valným zhromaždenim, je potrebne sa zúčasťňovať schôdzi VZ a tam sa vyjadrovať a hlasovať). Podiely môžeš žiadať maximálne 3 roky dozadu od schválenia VZ ináč prepadnu v prospech spoločenstva. Spoločenstvo konalo správne, pokiaľ ti nevyplatilo dividendu-podiel za tie 20 m2, lebo vlastníkom je pôvodný vlastník, malo by len opletačky zo zákonom, keby si on uplatnil náhradu škody na súde. Ináč nechápem načo je doterajšiemu vlastníkovi taký malý podiel, keď ti odpredal asi večšinu podielov, to vie tiež len on.
deha
26.01.09,10:41
Mne nejde o vyplatenie podielu za 20 m2, to nie je podiel na zisku za moju časť -to mi je jasne, ale vyhovárajuc sa na rozčlenenie mojho podielu a tych 20 m2, čo mi už nechce odpredať nedostala som podiely už 3-tí rok za svoje v katastri zaknihované m2.Neviete mi poradiť na čo sa odvolať aby som to zvrátila? Inak ostatným podiely veselo vyplácajú, len mne nechcú
jarecko
26.01.09,20:24
Mne nejde o vyplatenie podielu za 20 m2, to nie je podiel na zisku za moju časť -to mi je jasne, ale vyhovárajuc sa na rozčlenenie mojho podielu a tych 20 m2, čo mi už nechce odpredať nedostala som podiely už 3-tí rok za svoje v katastri zaknihované m2.Neviete mi poradiť na čo sa odvolať aby som to zvrátila? Inak ostatným podiely veselo vyplácajú, len mne nechcú
Nerozumiem citácií ,,rozčlenenie mojho podielu,, čo je to za dôvod pre nevyplacanie podielov, ťažko sa radí, keď nepoznám súvislosti tvojho problému, ako píše untervas pokiaľ maš LV na pozemky, ktoré obhospodaruje urbárske pozemkové spoločenstvo tak nevidím dôvod aby ostatným vyplacali a tebe nie, pokiaľ vyčerpaš všetky možnosti dohodnuť sa na vyplacani tak už len potom jediná možnosť ostáva podať žalobu na súd.
deha
29.01.09,07:18
Teda takto:Odkupila som podiel od chlapíka ktorý mal 20m2 zo svojho urbarskeho podielu v susednom katastrálnom území. na liste vlastníctva mam všetko okrem tých 20 m2, tie mu zostali ma ich on na liste vlastníctva a je ich vlastník, ale skrz tento problém, že ten podiel bol skrátený o tých 20 m2 , tak mi už 3 ti rok nevyplatili podiel, je to tak zamotané a poritom tak jednoduché, ja by som len chcela vedieť na čo sa može vedenie spoločenstva odvolávať, ved podiel aj ked skrátený o 20 m 2 mam na liste vlastníctva. To je všetko:
deha
30.01.09,07:56
Ano je to presne tak. Pri spisovani zmluvy si zhotovovateľka KZ vyžiadala jeho LV /povod.majitela celeho podielu/na katastri a vtedy ešte nefungoval portal_kapor, a zrejme na tých 20 m2 ten list na katastri nedostala,pretože to bolo v inom kat.území-susediacom s naším kat. územím, urobila zmluvu len na to čo mala a až potom sa prišlo na to, že je ten podiel o 20 m 2 zmenšený. a ten chlapík sa cukol , nechce odopredať tých ost.20m2, na ktoré ma LV a ja už neviem , čo s tým ďalej, nikto mi nevie poradiť ako to dať do ažurity, lebo s nim nepohnem ako ani so spoločenstvom. Je to proste neriešiteľná situácia.