4326
07.06.05,11:57
Prosim o pomoc.

Mame v prenajme skladove priestory. V tychto skladovych priestoroch sme postavili chladiaren - cena obstarania 60 000 bez DPH. Ako zauctovat chladiaren - ako drobnu stavbu - odpisova skupina 3?
Dalej mam fakturu na opravu chladiarne - je oprava technickym zhodnotenim?
Dakujem vopred za pomoc
ilona
07.06.05,13:11
Nechápem,prečo opravu chceš dať ako technické zhodnotenie,a v chladiarni ak sú za 60000.- nejaké chladiarenské stroje,tak prečo by to malo ísť ako stavba? Ale ak je to len stavba,tak potom zaradiť do stavby.
Zuziana
07.06.05,13:28
Mame v prenajme skladove priestory. V tychto skladovych priestoroch sme postavili chladiaren - cena obstarania 60 000 bez DPH. Ako zauctovat chladiaren - ako drobnu stavbu - odpisova skupina 3?
Dalej mam fakturu na opravu chladiarne - je oprava technickym zhodnotenim?
Dakujem vopred za pomoc.


Keď ideš ešte len zaraďovať, tak tá chladiareň bola asi zriadená v tomto roku. A čo je to vlastne chladiareň? Upresni. Ak je pokazená a ideš ju opravovať, čo záruka??????
4326
08.06.05,06:39
Chladiaren je nieco ako mraziarensky box - taky co sa do don vojst. Pristavis k nemu auto a nakladas priamo z auta. Nie su tam ziadne stroje, je to miestnost
na mzrazovanie potravin. Ta zaruka????? Neviem - mam 2 faktúry: Jednu na chladiaren v sume 60 000 a druhu na opravu chladiarenskeho okruhu - material 13000 a praca 18 000. Nasla som nieco v zakone o dani z prijmov, ze by to malo byt drobna stavba, lebo je to doplnok skladovacich priestorov.
jamajka
08.06.05,06:46
Tá chladiareň je murovaná alebo plechová. Keď sa raz budeš sťahovať môžeš si ju zobrať zo sebou?http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
4326
08.06.05,06:47
Na fakture je doslovne - chladiaren z PU panelov
jamajka
08.06.05,07:21
Tak to sa potom asi bude dať rozobrať a zobrať so sebou. Zaraď to do drobných stavieb - odp. sk. 3. Ja som tak teraz zaraďovala taký malý plechový sklad.
4326
08.06.05,07:24
Diky za pomoc. Tiez som rozmyslala o drobnych stavbach, len som si nebola ista.
adato
14.06.05,12:52
Podľa mňa sa jedná o technické zhodnotenie na cudzom majetku, nakoľko je to stavané dnu v prenajtých priestoroch a nie je to samostatne stojaca stavba, ktorá má doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe.
accad
13.07.05,19:36
Ako by ste zaúčtovali ak znalecký posudok je vypracovaný následovne:
Bytové a nebytové budovy (haly)
Kaštiel ............................................. 2 600 000.......021/042 samostatne
vedľ.hosp.stavba pri kaštieli.....................400 000.......021/042 samostatne
Spolu............................................. .3 000 000....... alebo spolu 021/042
Oplotenie......................................... ... 38 000...drobná stavba 021/042
Studňa........................................... ........3 000 ..........???? čo s týmto
Vonkajšie úpravy
Vodovodná prípojka..................................39 000
Vodomerná šachta.....................................7 000
Kanalizačná prípojka do žumpy.....................3 000
Žumpa............................................ .......26 000
Spevnené plochy okolo objektu z asfaltu......10 000
Spevnené plochy okolo objektu z betónu........1 800
Spevnené plochy okolo objektu z bet.dlažby...8 500
Spolu............................................. ......95 300 ..........???? čo s týmto
Zastavaná plocha v ZÚO............................53 000
Pozemok v ZÚO.....................................1725 000
Spolu pozemky...................................1778 000 ................... 031/042
slnko
13.07.05,19:53
dala by som všetko okrem pozemku 021/042 a všetko samostatnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
zora
14.07.05,09:21
Studňa patrí podľa KKP do skupiny 2222 miestne potrubné rozvody vody, čiže inžinierske stavby, spevnené plochy teda asi chodníky sú tiež inžinierske stavby podľa stavebného zákona, prípojky sú drobné stavby ako aj žumpa.
Inžinierske stavby sa odpisujú v 4.odpisovej skupine s výnimkou televíznych a káblových rozvodov a drobných stavieb.
alex1
05.08.05,18:47
Sme sro. Chceme zriadiť studňu na pozemku, ktorý ešte nie je vyporiadaný. Dali sme vyhotoviť projekt, máme urobené prípojky, elektriku.Viem, že bez stavebného povolenia nemôžeme začať. Ale stavebné povolenie nám dajú, keď preukážeme vzťah k pozemku. Ten nemáme a ani nebudeme mať. (to je iná pesnička). Moja otázka je

Ako by som mohla zaúčtovať túto "studňu"???
Môže to spoločník platiť sám a keď už bude všetko vysporiadané môže to dať ako vklad do spoločnosti na základe nejakého znaleckého posudku?
Aký je najvýhodnejší postup.
ondrejvla
05.08.05,19:22
Sme sro. Chceme zriadiť studňu na pozemku, ktorý ešte nie je vyporiadaný. Dali sme vyhotoviť projekt, máme urobené prípojky, elektriku.Viem, že bez stavebného povolenia nemôžeme začať. Ale stavebné povolenie nám dajú, keď preukážeme vzťah k pozemku. Ten nemáme a ani nebudeme mať. (to je iná pesnička). Moja otázka je

Ako by som mohla zaúčtovať túto "studňu"???
Môže to spoločník platiť sám a keď už bude všetko vysporiadané môže to dať ako vklad do spoločnosti na základe nejakého znaleckého posudku?
Aký je najvýhodnejší postup.
A ako si účtoval projekt, prípojku, elektriku? Tiež to dáš ako vklad do spoločnosti? Bude to čierna stavba, keď píšeš, že stavebné povolenie vám nemôžu dať z uvedeného dôvodu?
alex1
06.08.05,12:43
A ako si účtoval projekt, prípojku, elektriku? Tiež to dáš ako vklad do spoločnosti? Bude to čierna stavba, keď píšeš, že stavebné povolenie vám nemôžu dať z uvedeného dôvodu?
V minulom roku som to učtovala najskôr do nákladov. Potom sme potrebovali znížiť náklady, tak som to dala na 365/221. Do obstarania to nemohlo isť, keďže nemame povolenie. Tento rok som to zatiaľ účtovala do nákladov, že sa to týka niečoho iného.

A čo ak by som mala tu studnu už postavenu a teraz budem riešiť povolenie. (veď aj tak to robia). Ako to zaúčtovať?
Je to trochu zamotané, ale ďakujem vopred za postrehy.
KEJKA
06.08.05,13:56
Chladiaren je nieco ako mraziarensky box - taky co sa do don vojst. Pristavis k nemu auto a nakladas priamo z auta. Nie su tam ziadne stroje, je to miestnost
na mzrazovanie potravin. Ta zaruka????? Neviem - mam 2 faktúry: Jednu na chladiaren v sume 60 000 a druhu na opravu chladiarenskeho okruhu - material 13000 a praca 18 000. Nasla som nieco v zakone o dani z prijmov, ze by to malo byt drobna stavba, lebo je to doplnok skladovacich priestorov.mala by to byt drobna stavba, má to samostatné TE určenie, takže osobitné inv. číslo, po skončení najmu sa to dá rozobrať (prípadne). Ale tie opravy súvisia podľa mňa s obstaraním chladiarne. Dala by som to spolu. Nadobúdacia cena by bola teda 60000+13000+18000=91000,- Odpis v 3.OS 12 rokov.
Bez tej opravy by ta chladiaren nebola funkčná.
durisovad
06.08.05,16:36
A ako si účtoval projekt, prípojku, elektriku? Tiež to dáš ako vklad do spoločnosti? Bude to čierna stavba, keď píšeš, že stavebné povolenie vám nemôžu dať z uvedeného dôvodu?Podla mojho nazoru toto vsetko moze spolocnik bezpecne zuctovat len zo svojich sukromnych zdrojov, neda sa to zaradit ako majetok firmy a teda sa to nebude dat ani odpisovat. V pripade, ze spolocnik bude niekomu niekedy predavat svoj podiel, moze si tuto "investiciu" narokovat od buduceho spolocnika, ale pokial to nebude zlegalizovane, tiez len zo sukromnych penazi buduceho majitela.
alex1
08.08.05,07:15
Podla mojho nazoru toto vsetko moze spolocnik bezpecne zuctovat len zo svojich sukromnych zdrojov, neda sa to zaradit ako majetok firmy a teda sa to nebude dat ani odpisovat. V pripade, ze spolocnik bude niekomu niekedy predavat svoj podiel, moze si tuto "investiciu" narokovat od buduceho spolocnika, ale pokial to nebude zlegalizovane, tiez len zo sukromnych penazi buduceho majitela.
A nedá sa to robiť tak ako som písala, že na základe nejakého odhadu, keď to bude hotové, to vložiť do spoločnosti a odpisovať?
alex1
08.08.05,09:00
Prosím skúste ešte niekto reagovať.
Jara
08.08.05,11:37
Myslím, že najlepšie by bolo presvedčiť majiteľa, aby to nejakým spôsobom dobavil, pretože sa ľahko môže stať, že investované prostriedky sú akoby vyhodené von oknom.
Peniaze investoval a majetok nevlastní... Do nákladov by som to nedávala, ale ako nejakú osobnú spotrebu majiteľa. Pokial by to zlegalizoval hoci aj o rok tak by sa to preúčtovalo do majetku.
alex1
08.08.05,12:22
Myslím, že najlepšie by bolo presvedčiť majiteľa, aby to nejakým spôsobom dobavil, pretože sa ľahko môže stať, že investované prostriedky sú akoby vyhodené von oknom.
Peniaze investoval a majetok nevlastní... Do nákladov by som to nedávala, ale ako nejakú osobnú spotrebu majiteľa. Pokial by to zlegalizoval hoci aj o rok tak by sa to preúčtovalo do majetku.
Ďakujem.
Veď sa to snažíme všetko dokončíť, ale úrady si nechcú pohnúť. Je to ešte na dlho. Zatiaľ to účtujem
príde fa za projekt 365/321
vloží peniaze 211/365
uhradí projekt 321/211

Môže to tak byť?