martinam29
19.01.09,12:45
Dobrý deň, mám problém s daňovým priznaním - daň z príjmu.Moja sestra žije a pracuje vo firme vo Veľkej Británii, takže si tam platí aj poistné aj dane z príjmu.Trvalý pobyt má tu na Slovensku ale daňový domicil vo VB nakoľko sa tam zdržuje viac ako polovicu roka a má tam stredisko životných záujmov.Tu na Slovensku kúpila v roku 2008 byt a v júni ho dala do prenájmu.Chcela by si výdavky odpisovať paušálne - 40% ale neviem či môže do daňového priznania zahrnúť aj odpočítateľnú položku.Poraďte nám prosím niekto, čas podania sa blíži.Ďakujem veľmi pekne, Maťa
chudaska
25.01.09,09:44
aj ja mam podobny problem! Vie niekto poradit na priklade? Príjem z prenajmu mesacne 10000 Sk,výdavky pausal 40%, a co nezdanitelna ciastka,ked pracuje vo Velk. Britanii!!
veronikasad
25.01.09,09:59
aj ja mam podobny problem! Vie niekto poradit na priklade? Príjem z prenajmu mesacne 10000 Sk,výdavky pausal 40%, a co nezdanitelna ciastka,ked pracuje vo Velk. Britanii!!
Do DP zahrňaš aj príjmy z VB /Anglicka - alebo Írska? je rozdiel v spôsobe zdanenia./
Johanka
25.01.09,10:04
Kto si môže uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka treba hľadať v § 11 Zákona o dani z príjmov - hľadajte obmedzenia ;).

Obmedzenie je v ods.8
(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 len u daňovníka uvedeného v § 2 písm. d) prvom bode.

.... daňovník podľa § 2 písm.d/ prvý bod je FO s obmedzenou daň.povinnosťou v SR,
,,,, ods.3 je nezdaniteľná časť na manžela a manželku,
..... ods.4 je nezdaniteľná časť - príspevky na DDS a poistné.

Takže nezdaniteľnú časť podľa §11 ods.2 môžete uplatniť pre každého daňovníka ( s neobmedzenou aj obmedzenou daň. povinnosťou).
chudaska
25.01.09,11:39
Do DP zahrňaš aj príjmy z VB /Anglicka - alebo Írska? je rozdiel v spôsobe zdanenia./

No prave v tom je ten problem,ona tam pracuje uz ale 8 rokov a doteraz tito ludia tvrdia,ze ked maju prijem zdanovani v vo VB,tak tu nemusia podavat DP!! Citala o tom dost clankov!! Len teraz ma tento rok aj prijem z toho prenajmu a ten musime zdanit tu v SR,ale tie prijmy z VB nechce davat do DP!!!
veronikasad
25.01.09,11:52
No prave v tom je ten problem,ona tam pracuje uz ale 8 rokov a doteraz tito ludia tvrdia,ze ked maju prijem zdanovani v vo VB,tak tu nemusia podavat DP!! Citala o tom dost clankov!! Len teraz ma tento rok aj prijem z toho prenajmu a ten musime zdanit tu v SR,ale tie prijmy z VB nechce davat do DP!!!
Ak má vo VB daňový domicil ako je popísané v prvom príspevku, odpoveď máš v príspevku od Johanky.
chudaska
25.01.09,16:50
Ak má vo VB daňový domicil ako je popísané v prvom príspevku, odpoveď máš v príspevku od Johanky.

áno presne tak, viac z roka sa zdrziava vo VB,kde pracuje,studuje a byva a tam si zdanuje aj prijmy a moze v tomto pripade podat v SR DP,v ktorom uvedie len prijmy z prenajmu,ktore ma na Slovensku? s tym ze si tu uplatni nezd. ciastku? Mne sa to nejako nepozdava!
roman29
25.02.09,15:47
chudaska:
vyzera to ze si taky isty pripad ako je popisany tu:http://www.porada.sk/t52014-pausalny-vydavok-za-prenajom-bytu.html
Marina tam hned v prvom prispevku tvrdi ze je to tak.
Ja som taky isty pripad (a najnovsie som tam aktualne prispel), ale najnovsie sa dozvedam ze ma byt este rozdiel ak clovek pracuje v UK a inak je to ako pracuje v IRL .....:confused: ... idem este zistovat, ale ak by niekto vedel strucne jasne (a hlavne definitivne) dat na to odpoved, boli by sme urcite radi - myslim s tym ze "...podat v SR DP,v ktorom uvedie len prijmy z prenajmu,ktore ma na Slovensku?...."