vratnik
19.01.09,13:25
Dobry den prajem,
Moj stary otec v 1958 od majitelov kupil pozemok ttp v extravilane, postavil chatu a dlhe roku ju uzival. Zomrel pred niekolkymi rokmi, takisto zomreli priami predajcovia uvedeneho pozemku. Zial, pri predaji neuzatvorili kupno - predajnu zmluvu, len sa ustne dohodli. 'E' parcela nema list vlastnictva a v ROEP mape na urade su evidovani povodni vlastnici. V jednej teme clen olybaba uviedol "- v rámci konania ROEP je možné požiada o priznanie vlastníctva pod¾a § 11 zák.è. 180/95 Z.z. vydržaním (bezplatne) na základe predložených listín, ktoré neboli zapísané v katastri (staré kúpne zmluvy, darovacie zmluva a pod.), alebo na základe výpovede 2 svedkov". Chcem sa spytat, ak by som mal 2 susedov ako svedkov, alebo aj jedineho potencionalneho dedica - priameho ucastnika dohody o odpredaji (ktory uvedenu parcelu nededil, pretoze nebol list vlastnictva a z jeho pohladu bola predana - pamata si to) po predchadzajucich majitelov pozemku, je to mozne v ramci ROEP-u vydrzat ? Roep bude u nas trvat mozno aj 5 rokov, a vzhladom k tomu, ze si to pamata len jediny ucastnik v dost pokrocilom veku, chcel by som sa vyhnut problemom. Viem ze sa da aj teraz vydrzat, ale zasada komisia a vsetci vlastnici musia potvrdit, ze nemaju k uvedenej nehnutelnosti ziadne naroky co v tomto pripade nie je mozne pretoze su mrtvi, zije len ich dedic. Je v ramci ROEP-u mozne taketo vydrzanie ? Dakujem
Mária27
19.01.09,13:16
Skúsiť to treba v každom prípade. Svedkov treba nájsť, veď to mohol ktokoľvek počuť od svojich rodičov, alebo od tvojich predchodcov ...

Podľa mňa je podstatné, že ste to užívali v dobrej viere, že vám to patrí. Nemuseli ste vedieť ani to, že zmluva bola len ústna. Iní " vlastníci" sú podozriví už len preto, že sa o vlastníctvo doteraz nehlásili, ani nepýtali nájom.

Obč.zák. § 130
(1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

§ 134
Vydržanie
(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
vratnik
19.01.09,13:45
Dakujem za radu.
Priamy svedkovia su, susedia + potencionalny dedic - brat zomreleho predavajuceho co si to dobre pamata. Pozemok nie je na LV a teda ani nemohol byt prededeny, preto su tam povodni zomreli vlastnici. Zatial to riesi ROEP, ale to je na roky. Podpisy vlastnikov nemozem ziskat, pretoze su zomreli a dodedenie nemoze prebehnut, pretoze vlastne neexistuje LV. Teda ako by som mal postupovat ? Dakujem
Mária27
19.01.09,14:20
Pre notara potrebny suhlas obce o tom, ze nema namietky voci vydrzaniu.
olybaba
19.01.09,15:27
pozdravujem,
treba rozlisovat vydrzanie cez :
- notara
- a vydrzanie v zmysle zak.c.180/95 Z.z. cez ROEP

- ked ROEP prebieha v obci, treba cim skor si podaz ziadost komisii a dolozit ako som to uz pisala cestnymi prehlaseniami dvoch svedkov ze .....
a popripade cestnym prehlasenim pravneho nastupcu povodneho vlastnika, ze si nebude narokovat vlastnictvo k parcele, lebo ....
- ked komisia v danom katastralnom uzemi je kvalifikovana a pracuje tak ako ma, niet pochyb o moznosti nadobudnutia vlastnictva tymto sposobom - zakon to umoznuje
- prajem uspesne konanie
olybaba
19.01.09,15:30
este som zabudla,
- podpisy na cestnych prehlaseniach ziskat cim skor (pre vysoky vek XY)
aj ked ROEP bude dlhsie trvat - doklady su platne
- podpisy maju byt overene notarom, alebo na matrike - nezabudnut !!!
vratnik
20.01.09,04:45
Dakujem velmi pekne za kompetentne odpovede, na uradoch je tazko najst niekoho kdo Vam poradi. Este raz dakujem.
Prajem pekny den.
branislavp
16.03.09,13:37
Dakujem za radu.
Priamy svedkovia su, susedia + potencionalny dedic - brat zomreleho predavajuceho co si to dobre pamata. Pozemok nie je na LV a teda ani nemohol byt prededeny, preto su tam povodni zomreli vlastnici. Zatial to riesi ROEP, ale to je na roky. Podpisy vlastnikov nemozem ziskat, pretoze su zomreli a dodedenie nemoze prebehnut, pretoze vlastne neexistuje LV. Teda ako by som mal postupovat ? Dakujem
Ak si zistil pôvodnych vlastníkov, ktorí už zomreli a Ty si domnelý dedič, t.j. máš nárok na dedenie, alebo poznáš konkrétneho človeka-dediča, je potrebné postúpiť vec na konanie, t.j. podať žiadosť o prejednanie dedičstva - "novoobjavený majetok" na okresný súd v mieste bydliska. Že nie je LV na túto nehnuteľnosť to nie je dôvod, aby to neprebehlo dedením, musí o to požiadať dedič. Druhý postup je vybavenie cez notára so svedkami. Nečakaj na ROEP.