adaz
19.01.09,13:25
Ahojte, prosím o radu. Bločky z ERP nalepujem do knihy pokladnice, ale kam lepím bločky z POS terminálu /potvrdenka pre obchodníka/ a denné plus mesačné uzávierky? Musím ich aj okrem nalepenia niekde rozpísať /rovnako ako v knihe pokladnice?/
ďakujem
janushik
19.01.09,12:35
1, Ja si vediem osobitnú evidenciu. Každý deň, resp. mesiac podľa toho koľko ich je si ich sumarizujem a vyrábam doklad, kde si rozpíšem DPH a províziu, ktorú mi automaticky odpočítajú, keď si banka zráža peňažné prostriedky za platbu. Beriem to ako daňový doklad, kedže do pokladne mi ide iba tržba, ktorú mám fyzicky v hotovosti. Potom v banke napárujem platbu k tomuto dokladu.
2. pred 3 rokmi som to robila, že som v pokladni zaúčtovala celú tržbu cer ERP - rozpísala DPH a potom posledným zápisom som dala 378/211 aby mi sedela pokladňa. V banke som to potom účtovala 221/378
Neviem ako je to správne, preto tiež rada prijmem akúkoľvek radu.
Filip Glasa
19.01.09,13:53
tie bločky treba odkladať iba pre účel reklamácie platby pre banku 2 roky. Niekam do krabice, na suché a tmavé, napr podľa rokov.
Niekto napr. môže reklamovať, že tou kartou neplatil on.

Mne osobne sa potvrdenka pre obchodníka zišla 1 krát celkom naopak - ja sám som zadal zlú sumu ( o jednu nulu menej) a urobil som si dosť veľkú stratu. Banke som poslal žiadosť s kópiami bločkov (ERP aj POS) o doplatenie a o pár dní mi to do-platili a zákazníkovi do-strhli.

Čo sa týka účtovníctva, tak na to mi chodí výpis transakcií raz mesačne poštou - niečo ako výpis z účtu.

Čo sa týka stavu hotovosti v pokladni, tak toto rieši SW, keďže pri predaji zadávam či bolo platené kartou, alebo v hotovosti, alebo inými platidlami.