ivanakodajova
19.01.09,13:54
Dobry den,

poradte mi prosim:

Zamestnavatel ma od oktobra zamestnanych studentov na dohodu.
Vsetci studenti maju podpisane "vyhlasenie", cize za nich neodvadza dan.
Inych zamestnancov nema.
Celkova zrazena dan zo zavislej za IV. stvrtrok, cize aj za cely rok 2008 je rovna 0,- Sk

Co vsetko je potrebne podat na danovy urad? Alebo vsetko s nulovymi hodnotami?

Dakujem.
Zoltán Kovács
19.01.09,12:56
Dobry den,

poradte mi prosim:

Zamestnavatel ma od oktobra zamestnanych studentov na dohodu.
Vsetci studenti maju podpisane "vyhlasenie", cize za nich neodvadza dan.
Inych zamestnancov nema.
Celkova zrazena dan zo zavislej za IV. stvrtrok, cize aj za cely rok 2008 je rovna 0,- Sk

Co vsetko je potrebne podat na danovy urad? Alebo vsetko s nulovymi hodnotami?

Dakujem.

Treba podať 1/4 ročný prehlad a ročné hlásenie.
jess
19.01.09,13:10
aj keď je nulové
ivanakodajova
19.01.09,13:32
A este nieco:
- tie vyhlasenia od studentov treba k niecomu pripojit ako prilohu? Lebo nikde v tych tlacivach nevidim kolonku, ktora by oznamovala, ze je to 0,- lebo "vyhlasenia"...
- a co vsetko este treba okrem tychto dvoch tlaciv - co-komu-kedy? (okrem socialnej poistovne - tu uz mame vybavenu)


A este ini pripad:

SZCO
- prihlasena na dan zo zavislej cinnosti
- za cele obdobie ziadny zamestnanec

taktiez podat prehlad a hlasenie s nulou nulovatou?
mysimis
19.01.09,13:37
A este nieco:
- tie vyhlasenia od studentov treba k niecomu pripojit ako prilohu? Lebo nikde v tych tlacivach nevidim kolonku, ktora by oznamovala, ze je to 0,- lebo "vyhlasenia"...
- a co vsetko este treba okrem tychto dvoch tlaciv - co-komu-kedy? (okrem socialnej poistovne - tu uz mame vybavenu)


A este ini pripad:

SZCO
- prihlasena na dan zo zavislej cinnosti
- za cele obdobie ziadny zamestnanec

taktiez podat prehlad a hlasenie s nulou nulovatou?

Vyhlásenia k dani zo závislej činnosti si odkladám do personálnej agendy ku pracovným zmluvám /zmluva o brigádnickej práci študentov/, na DÚ odovzdáš prehľady a hlásenie.
K druhému prípadu - tiež je potrebné odovzdať nulové hlásenia.
atka4
19.01.09,14:20
Hlásenie je potrebné vystaviť a odovzdať, ak boli podávané štvrťročné prehľady hoci aj tzv. "nulové" (aj keď bol podaný hoci len jeden prehľad za ktorýkoľvek štvrťrok).

Pre iné prípady:
Ak za celé obdobie štvrťročné prehľady nebolo potrebné odovzdať, lebo sa nevyplácali mzdy, nie je potrebné predkladať ani Hlásenie (ZoDzP, § 39, bod 11.)
Janurka
19.01.09,14:53
Vyhlásenia k dani zo závislej činnosti si odkladám do personálnej agendy ku pracovným zmluvám /zmluva o brigádnickej práci študentov/, na DÚ odovzdáš prehľady a hlásenie.
K druhému prípadu - tiež je potrebné odovzdať nulové hlásenia.
Ten druhý prípad bol SZČO bez zamestnancov. Tam aké nulové hlásenia?
Zoltán Kovács
19.01.09,16:08
Ten druhý prípad bol SZČO bez zamestnancov. Tam aké nulové hlásenia?

Keď je registrovaný na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, a neoznámil DÚ, že nemá zamestnancov, tak aj nulové boli potrebné podávať. Keď nepodával tak je to na pokutu za každý nepodaný štvrťrok.
Janurka
19.01.09,16:36
Keď je registrovaný na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti, a neoznámil DÚ, že nemá zamestnancov, tak aj nulové boli potrebné podávať. Keď nepodával tak je to na pokutu za každý nepodaný štvrťrok.
Jasné. Mala by som pozornejšie čítať. Pri tej SZČO bez zamestnancov som si neuvedomila, že je prihlásený na DÚ, tak preto tá otázka. Ale ďakujem.
j.u.l.i.a
19.01.09,17:11
A ako to funguje naopak?
V roku 2008 vo firme pracovali dvaja študenti, ktorí mali podpísané vyhlásenie ale bývalá mzdárka im daň vo výplatách odrátala. Ako mám teraz postupovať?
atka4
19.01.09,17:25
A ako to funguje naopak?
V roku 2008 vo firme pracovali dvaja študenti, ktorí mali podpísané vyhlásenie ale bývalá mzdárka im daň vo výplatách odrátala. Ako mám teraz postupovať?
Za štvrťrok, kedy im bola zúčtovaná mzda je treba podať štvrťročný prehľad + Hlásenie za celý rok.
Pravdepodobne, ak mali podpísané Vyhlásenie, ich daňový základ presiahol tzv. odpočitateľnú položku (predpokladám), preto im bola zrazená daň (?)
Ak to nebol tento dôvod - myslím zrazenie dane, môžte urobiť nasledovné
1. opravu zúčtovania miezd, kde im uplatníte odpoč. položku, podať detto opravné Q. prehľady a žiadať DÚ o vrátenie dane - prípadne časti preplatku dane - ak vznikol, túto zamestnancom doplatiť....
2. nechať to tak, zamestnanci dostanú potvrdenie o zrazenej dani a majú možnosť podať Daň. priznanie, kde uplatnia nárok na vrátenie dane...
zena
21.01.09,08:42
Skusali ste uz vyplnat tlacivo Hlasenie na stranke DÚ? Hned na prvej strane je kolonka za rok: Malo by tam ist 2008 ale to nie je v ponuke a ked necham volnu kolonku nevytlaci mi tlacivo.


Tlacivo Hlasenie za rok 2008 je uz mozne vyplnat aj na stranke www.drsr.sk
Na zaklade ziadosti boli doplnene udaje,aby bolo tlacivo pouzitelne pre rok 2008 :)
mirhu
12.02.09,12:19
Treba podať 1/4 ročný prehlad a ročné hlásenie.
teda nie mesacny... prvy raz som robila mzdy, tak mozno ,,zla,, otazka :)
nikulik
19.11.12,08:39
Poprosím Vás o informáciu či aj teraz v r.2012 plati, že ak ma sro-čka jedného zamestnanca aj to len dohodára, a má podpísané vyhlásenie na NčZD, musí sa sro prihlásit na DU ze ma zamestnancov a podavat za nich prehlady mesačne, aj ked dan vyjde 0,00 eur?
VieraPopluharova
19.11.12,08:43
Pokiaľ ma pamäť neklame, ak zamestnávaš či už riadne, alebo na dohodu, mala by si byť registrovaná na DÚ ako zamestnávateľ a posielať i nulové mesačné výkazy, my tak robíme, nakoľko nám DÚ dal výzvu, že musíme v znení §§§ ...no nechce sa mi teraz hľadať ten§.

Odpoveď DU:

Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu na miestne príslušnom daňovom úrade najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na daň, alebo daň vyberať (§ 31 ods. 4 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov).
V prípade, ak má zamestnávateľ organizačnú jednotku, v ktorej vykonáva výpočet mzdy, zostavuje a vedie mzdové listy, mzdu vypláca alebo pripisuje k dobru, táto organizačná jednotka má rovnaké oprávnenie a povinnosti podľa zákona o správe daní a poplatkov ako platiteľ dane a je povinná požiadať o registráciu a pri dani z príjmov zo závislej činnosti. V takomto prípade je miestne príslušným daňovým úradom ten daňový úrad, v pôsobnosti ktorého má sídlo organizačná jednotka (§ 3 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov).
Ak dôjde k zmenám skutočností, ktoré daňový úrad eviduje o zamestnávateľovi, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť (napr. zamestnávateľ prestane vyplácať príjmy zo závislej činnosti), je zamestnávateľ povinný tieto zmeny oznámiť daňovému úradu do 15 dní odo dňa keď vznikli.
Paula
19.11.12,08:43
Áno, má túto povinnosť
nikulik
20.11.12,05:29
Ďakujem pekne, nebola som si ista, či nebola nejaka zmena. :)