zuzi
06.07.04,11:52
Platíme na zálohové faktúry za opravu stroja v Česku. Obaja sme platcovia DPH. Ide o dosť vysoké čiastky a konečná faktúra bude vystavená až v nasledujúcom roku. Máme povinnosť odviesť DPH z týchto úhrad? A máme právo na odpočet DPH z úhrad? Prosím o pomoc! Ak sme to mali zdaniť, musíme podať DDP za máj!:(
Luckasari
06.07.04,10:48
zuzi, mne to nie je jasne
ty vystavujes zalohove fa a prijimas peniaze? alebo dostavas zalohove faktury, a platis peniaze?
Oldi
06.07.04,11:41
Ja som to pochopil tak, že Vy platíte do Čiech, je tak ? A česká firma Vám dodáva službu v Čechách alebo ako ? To je dôležité, lebo ak by "normálna" faktúra bola bez DPH, tak potom sa nič nedeje, nakoľko by šlo o oslobodené plnenie... Iný názor ?
marianna
06.07.04,12:16
Z uvedeného nie je jasné, kto vám faktúruje a kde je miesto dodania služby. Ak Vám stroj, ktorý Vám opravujú v čechách, dovezú na slovensko, je miesto dodania služby Slovenská rep. a tak by mal fakturovať bez DPH a vy by ste si to mali dodaniť, ale zároveň budete mať nárok na odpočet. Pri službách sa zdaňujú aj zálohové platby, ale žiadajte si od dod. faktúru, pretože aj podľa českého zákona je povinnosť vystaviť faktúru pri prijatých zálohách. Bez faktúry nebudete mať nárok na odpočet.
Ak ten stroj ostane v čechách, je miestom dodania služby česká republika, zdaniť by mal český dodávateľ, teda vystaviť faktúru s českou DPH.
jana
07.07.04,04:15
Nie je mi jasné kedy máme dodaniť zálohové faktúry do EU. Dal by mi niekto
vysvetlenie?Ďakujem.
memsahib
07.07.04,17:43
...tiež mám podobný problém. V júni prišla mailom zálohová faktúra zo Švédska na kúpu prístroja. V júli prišla riadna faktúra aj s prístrojom. Treba dodaniť a zároveň odpočítať DPH zo zálohy v júni, hoci to nie je daňový doklad ku zálohe, alebo až v júli? Ak by to bolo v jednom mesiaci je mi to jasné. Tiež "pátram" po tom, kam to správne zaradiť. :confused:
misurka
08.07.04,03:54
Ja mam tiez podobny problem a na dan. urade mi to bolo vysvetlene asi takto:
Ja som dostala v juni zal. fa z CR od platcu DPH na dodavku klimatizacie, tuto zalohu som zaplatila v juli, dodavatel z CR je mi povinny na tuto prijatu zalohu vystavit dan. doklad, pretoze mu vznika dan. povinnost a mne DPH na vystupe(samozdanenie) a aby som mala narok na odpocet potrebujem k tomu dan. doklad.

Ale pozabudla som sa spytat na to, co ak bude vyuctovacia fa vyssia ako zaloha, vtedy bude zrejme asi nutne dodanit tu zvysnu cast - toto je moj nazor. Ak ma niekto ine info, podelte sa s nami!!!!!!!!
zuzi
08.07.04,04:06
Včera som tento problém konzultovala s daň. úradom a už viem, že si musím žiadať faktúru od českého dodávateľa na každú úhradu a keď príde faktúra za celú opravu a bude vyššia ako zálohy, treba dodaniť tú sumu, o ktorú fa prevyšuje zálohy. Funguje to presne tak, ako u tuzemských záloh.
Gabika
08.07.04,04:23
Samozdanenie u zálohových faktúr, ktoré nám zaslal dodavateľ a mi sme ich zaplatili je len pri službách a platcu DPH, tam kda sa prenáša daňová povinnosť. Zaplatená platba sa prepočíta kurzom prijatia zálohy u dodavateľa, ktorý si odberateľ musí zistiť.
Tento postup neplatí pri zálohach za tovar / pozor! tu musi byť intrakomunitárne nadobudnutie a zaplatením zálohy za tovar nevznika intrakom. nadobudnutie/ . Tam sa zálohové platby nezdaňuje. Zdaňuje sa až konečná faktúru /daňová/.
Ak dodavateľ zašle faktúru na prijatú platbu za službu a mate nárok na odpočet DPH môžete si daň zárovaň na vstupe odpočítať.;)
Gabika
marianna
08.07.04,07:04
Presne tak to uplatňujem aj ja. Pri službách zdaňovať aj zálohy (za podmienok stanovených zákonom), pri tovare priznať DPH až po skutočnom nadobudnutí tovaru, teda keď mám ostrú faktúru. Takto mi to vysvetlila aj p. Ing. Groszová na školení konkrétne na otázku záloh pri nadobudnutí tovaru.
vladan
08.07.04,08:09
ja by som sa rada opýtala opačný prípad. Príde mi záloha z EÚ na tovar v 06/04, keďže tovar nedodám do EÚ ešte v 06/04, ale pozdejšie, tak vystavujem ostrú faktúru na prijatú zálohu na tovar, ktorú dávam do DP za 06/04 (prepočítavam kurzom prijatia platby). Po dodaní tovaru (napr. v 07/04) vyfakturujem celú čiastku a faktúru na zálohu odpočítam. Do DP za 07/04 si dám iba rozdiel hodnoty dodaného tovaru a vyfakturovanej zálohy. Myslíte, že môj postup je správny?
memsahib
08.07.04,14:21
Dakujem Vam Marianna a Gabika za nazory a vlastne aj vysvetlenia.
Tiez som to tak vlastne urobila, lebo inak sa mi to ani nedalo. Pekny vecer. :)
marianna
09.07.04,06:11
Ja by som faktúru na zálohu za tovar do DP nedávala. Tak ako som to už vysvetľovala v predošlom príspevku, len je to opačný prípad. Ty prijmeš zálohu, faktúru vystaviť musíš, ale tovar ešte nieje vyvezený. Až vyvezieš tovar, vystavíš vyúčtovaciu faktúru, kde bude uvedená celková suma dodávky a túto dáš do DP vtedy kedy bol tovar vyvezený. Zálohu si odpočítaš od konečnej sumy. Je to ináč ako pri tuzemských dodávkach. Ja to tak robím preto, lebo si vezmi, že dodanie tovaru musíš uviesť aj do INTRASTATU, kde uvádzač skutočne dodaný tovar, čo by malo sedieť s daňovým priznaním. Ak to robím zle, prosím opravte ma.
ja by som sa rada opýtala opačný prípad. Príde mi záloha z EÚ na tovar v 06/04, keďže tovar nedodám do EÚ ešte v 06/04, ale pozdejšie, tak vystavujem ostrú faktúru na prijatú zálohu na tovar, ktorú dávam do DP za 06/04 (prepočítavam kurzom prijatia platby). Po dodaní tovaru (napr. v 07/04) vyfakturujem celú čiastku a faktúru na zálohu odpočítam. Do DP za 07/04 si dám iba rozdiel hodnoty dodaného tovaru a vyfakturovanej zálohy. Myslíte, že môj postup je správny?
vladan
09.07.04,06:21
tak nad týmto tvojím vysvetlením musím trošku popremýšľať a pozrieť zákon, ale chcela by som sa ťa opýtať perličku! Mali sme prípad, že som vystavila zálohovú faktúru na napr. 1000 EUR. Bolo to v máji 2004, odberateľ mi zaplatil tiež v máji 2004, čiže aj ostrá faktúra išla na túto zálohu v 05-2004. Tovar sme vyviezli v 06-2004 v hodnote tej istej ako bola záloha, čiže 1000 EUR. Tak a "TERAZ BABO RAĎ"!!! Čo s týmto? Moje riešenie: ostrú faktúru na zálohu som dala do DP za 05-2004, to isté som dala do INTRASTATU za 05-2004 a v 06-2004 som vystavila tzv. "potvrdenie o dodaní tovaru", aby aj môj partner mal nejaký doklad, že tento tovar kúpil (cena, množstvo, hmotnosť). Ešte chcem podotknúť, že INTRASTAT nám robí externá firma a keď som sa ich pýtala, čo s tým, tak mi nevedeli dať presnú odpoveď - len nech im len pošlem kópiu ostrej faktúry na zálohu, že oni to zahrnú do INTRASTATU za 05-2004. Ak tak rozmýšľam, ten INTRASTAT slúži na štatistiku pohybu tovaru, čiže (ako u nás) je to iba prehľad o pohybe. Myslím, že keď si spoločnosti, ktoré ručia za vystavenie INTRASTATU z toho veľkú hlavu nerobia, tak prečo by som sa mala s tým trápiť ja. Aj tak si myslím, že celkovo (ročne) nám ten pohyb nejak sadne. Ale to sa ukáže až... Pekný deň
marianna
09.07.04,06:58
No, priznám sa že Intrastat nerobím, robí to kolegyňa, len si odsúhlasujeme dodávky. Prešla som si iba zbežne príručku k vyplneniu a tam je to tak, že tovar sa uvádza v tom období ako ide do dPH. No v tvojom prípade, by som to urobila asi tak ako ty. Ak si celú sumu za dodávku prijala v máji, aj ju vyfakturovala, myslím že je dobré že si to dala do májového DP. Myslím že DP je dôležitejšie ako štatistika. Odberateľ si ju priznal určite podľa vystavenej faktúry, teda tak ako ty. Myslím, že je to ďalšia vec, ktorú niekto vymyslel bez toho aby vedel ako funguje prax.
vladan
09.07.04,07:04
takže podľa tejto odpovede sa chcem vrátiť k mojej otázke z včera 11:09. To je to isté ako zahrňovanie ostrých faktúr na zálohy do daňového priznania DPH v tom období, keď som vystavila túto faktúru na zálohu. Nemyslíš? Ja to zatiaľ robím takto, uvidím čo ukáže uplatňovanie zákona o DPH v ďalších obdobiach. Pekný deň
marianna
09.07.04,07:29
NO ale tam si uviedla že po dodaní tovaru vyfakturuješ celú čiastku a zálohu odpočítaš, Takže v tom prípade by som to dala do DP až po dodaní tovaru a vyfakturovaní celej čiastky. Ale ako vravíš, nič nieje doriešené. Uvidíme či sa k tomu zaujme niejaké stanovisko z MF alebo DRSR.
Luckasari
09.07.04,08:05
ja som si precitala intrastat, a tam sa pise, ze sa vykazuje FYZICKY POHYB TOVARU, takze v tom pripade, keby bola fa v juni, a fyzicky tovar v juli, kolegyna by to do INTRASTATU zahrnula v juli (lebo vtedy bol fyzicky pohyb tovaru)
ale natiska sa mi tu otazka, preco by som mala skor vystavit fakturu, ako odoslem tovar - to neviem ci je spravne
vladan
09.07.04,08:56
to skôr poslanie faktúry ako tovaru je napríklad v tom prípade, ak prijmem zálohovú platbu a do 15 dní vystavím ostrú faktúru (lebo ešte nebol dodaný tovar). Tak to bolo myslené.

Ešte pre mariannu:
nechávam to tak v DP aj v INTRASTATE, mám dosť toho čítania zákona o DPH písmenko po písmenku a "bádania" po správnom pochopení. Tak prajem pekný deň.
Luckasari
09.07.04,09:04
no na zalohovku je to samozrejme v poriadku, ale kolegynku, ktora robi INTRASTAT by to nezaujimalo, ona sa riadi skutocnym fyzickym pohybom tovaru, takze by to dala do jula
prajem vela zdaru na buduci tyzden je dalsi termin INTRASTATU (a to sa ideme este trapit po prvykrat so suhrnnymi vykazom za II.stvrtrok - presnejsie maj a jun - to zas bude radost z prace)
marianna
09.07.04,09:41
Už len tak na okraj podotknem k tejto téme, že príklady na zaplatené zálohy sú uvedené v Poradcovi 10, kde je príklad na daňové priznanie, konkrétne bod č. B10 a B11. Praje všetkým pekný víkend.
katka
09.07.04,18:17
Ja suhlasim s Mariannou,robim to presne tak isto a mam to odsuhlasene s dan.uradom.Pri prijatych a poskytnutych zalohach za tovar a sluzby vznika dan.povinnost v tuzemsku,v ramci EU vznika dan.povinnost len pri prijatych a poskytnutych zalohach za sluzby.Pri tovare nevznika.Tam je to az skutocnou dodavkou tovaru do ineho statu EU.Robim aj intrastat a to mi presne sedi s dan.priznanim.
Milka
09.07.04,19:16
Súhlasím s Mariannou aj Katkou. Tiež mám zálohové faktúry na tovar v rámci EU a nedávam ich do daň.priznania až po skutočnom premiestnení tovaru a obdržaní ostrej faktúry. Samozrejme zálohy na služby je iná kapitola. A podľa mňa mal by súhrnný výkaz sedieť s daňovým priznaním.
vladan
12.07.04,05:01
babenky, ďakujem za objasnenie zálohových faktúr na tovar, ale chcem sa opýtať o ktorý § novely DPH to môžem oprieť, pretože na tomto sme sa pohádali s naším hlavným účtovníkom a nakoniec sme túto fakturovanú zálohu do daňového priznania dali. Bola to DPH za 06-2004, takže do 25.teho to môžme ešte opraviť. Ďakujem a prajem pekný deň.
Timcsi
06.04.10,11:35
Dňa 24.03.2010 sme zaplatili zálohu za reklamný balón z Maďarska (na základe "proforma invoice"). Tovar bude dodaný až 22.4.2010.
Teraz nám prišla "danová zálohová faktúra" k prijatej platbe, na ktorej dátumom dodania je 26.03.2010.
Na základe tejto DZF:
v marci mám samozdaniť nákup tovaru alebo až po skutočnom dodaní v apríli?
A tiež, kedy to dať do intrastatu? Ďakujem
dianad
09.04.10,10:25
Dobrý den, prosim Vas chcem sa vas spytat na jednu vec: v 12/2009 dosla zalohova nedanova fa za tovar z CR, na zaklade uhrady (01/2010) mi prisla danova zalohova faktura (došla neskoro 03/2010). Kedy si uplatnim samozdanenie? Pri danovej zálohovej (03/2010) alebo pri konečnej vyúčtovacej (niekedy 08/2010)? ĎAkujem veľmi pekne.
Tamila
09.04.10,10:37
Ak je fa vyhotovená dodávateľom tovaru pri nadobudnutí tovaru z EÚ z dôvodu prijatia platby pred tým, ako dôjde k dodaniu tovaru, na takto vyhotovenú fa sa na účely určenia vzniku daňovej povinnosti neprihliada - § 20 zák. o DPH:
§ 20
Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
ALBO
09.04.10,10:43
[QUOTE=dianad;1367635]Dobrý den, prosim Vas chcem sa vas spytat na jednu vec: v 12/2009 dosla zalohova nedanova fa za tovar z CR, na zaklade uhrady (01/2010) mi prisla danova zalohova faktura (došla neskoro 03/2010). Kedy si uplatnim samozdanenie? Pri danovej zálohovej (03/2010) alebo pri konečnej vyúčtovacej (niekedy 08/2010)? ĎAkujem veľmi pekne.QUOTE]

Ako je aj vyššie povedané pri nadobudnutí tovaru z EU Vás zálohové Fa netrápia z pohľadu odvodu DPH. Je to preto lebo nadobudnutie T je zadefinované v § 11 a jednou podmienkou je aj, že T prejde cez hranice a máte ho. No a vy nemôžete hovoriť o nadobudnutí, keď nemáte tovar. Kedy odviesť DPH Vám hovorí § 20.Tiež sa nazýva"DP pri nadobudnutí T". Takže ho použijete len keď ste tovar nadobudli a to zálohou nie je splnené.
(najprv T musíte nadobudnúť a až potom odvádzate DPH. Nadobudnutie T je užší pojem ako dodanie T. Na dodanie T vramci tuzemska sa vzťahuje aj odvod zo zálohy).Takže odvod dane podľa § 21 a uplatnenie podľa §51. Pri tovare to nemusí byť vždy v jednom mesiaci naraz.
dianad
09.04.10,11:59
Takze ak som to spravne pochopila z hladiska dph ma zaujima dodanie tovaru a to bude zohladnene v konecnej zúčtovacej fakture. Dakujem Vám velmi pekne za Vase odpovede.
nika.sum
13.07.10,11:00
Ahoj, mam v rukach "proforma invoice" asi 6 kusov na drobne sumu 1-2,5 EUR, su od polskeho dodavatela. Je to za reklamne materialy, klient ich platil cez banku a iny doklad mu neposlali. Na Proforma fakture je len datum vystavenia., nie je tam ani 0% DPH, ani formulka o DPH. Nemam doklad kedy bol tovar dodany. Poziadala som klienta nech si vypyta od polskeho dodavatela ostru vyuctovaciu fakturu aj s datumom dodania. Nemam inu moznost o zauctovani, uvazujem spravne?
Dagmara1980
11.03.11,17:40
Ahojte. Ja mám taký prípad. V novembri 2009 mi prišla faktúra z Nemecka na stroj, na ktorej bolo uvedené:
platba pri obdržaní faktúry - 10%
platba pred dodaním - 90%
Ja som danú faktúru do dph v novembri 2010 nedala, nakoľko tovar ešte nebol dodaný.
Tovar prišiel vo februári 2011, ale neprišla žiadna faktúra, na ktorej by bol uvedený dátum dodania. Kedy mám urobiť samozdanenie? K 15. marcu? Stačí mi k tomu dodací list ako doklad o dodaní?
Dagmara1980
14.03.11,10:50
Nikto mi neporadí? Prosím.