ivanakodajova
19.01.09,14:46
Dobry den,

poradte prosim ako sa uctuju PHM pre polnohospodarsky stroj?
Konkretne malotraktor - vyuzivany pri realizacii zahrad.

Dakujem.
Janurka
19.01.09,14:26
V JÚ, PÚ, alebo Ťa zaujíma evidencia PHM? Z otázky to nie je jasné.
ivanakodajova
19.01.09,15:57
V JU. Vobec neviem akym sposobom to mam zauctovat a ake evidencie k tomu treba viest.
Ci si treba zaznamenavat aj nejake motohodiny stroja a pod.
Janurka
19.01.09,16:53
V JU. Vobec neviem akym sposobom to mam zauctovat a ake evidencie k tomu treba viest.
Ci si treba zaznamenavat aj nejake motohodiny stroja a pod.
Došlú fa zaeviduješ do knihy záväzkov, keď ju uhradíš, účtuješ úhradu záväzku a v peň. denníku VOZD - materiál. Ja mám v exceli urobené prehľady pre každý stroj, kde uvádzam dátum tankovania, litre, popis prác stroja, odpracované hodiny, spotreba a zostatok - mesačne. Pri poľnohosp. strojoch nemôžeš hovoriť o motohodinách, pretože spotreba PHM je závislá od typu práce, ktorú stroj vykonáva, ako aj od poveternostných podmienok. Samozrejme príjem a výdaje cez skladové karty. Evidenciu doporučujem viesť aj preto, lebo ak aj u vás ide o červenú naftu, chodia to kontrolovať z colného úradu.
barana
20.01.09,13:25
Konkretne ide o: nakup pohonnych hmot - benzin 95 na cerpacej stanici (blocky z pumpy) a ide o maly stroj podobny kosacke.
Ako tie blocky teda zauctujem a mam k tomu nieco viest?
ivanakodajova
20.01.09,17:28
Konkretne ide o: nakup pohonnych hmot - benzin 95 na cerpacej stanici (blocky z pumpy) a ide o maly stroj podobny kosacke.
Ako tie blocky teda zauctujem a mam k tomu nieco viest?
Janurka
20.01.09,17:52
Konkretne ide o: nakup pohonnych hmot - benzin 95 na cerpacej stanici (blocky z pumpy) a ide o maly stroj podobny kosacke.
Ako tie blocky teda zauctujem a mam k tomu nieco viest?
Tak v tomto prípade dať bločky klasicky do VOZD - materiál. Evidenciu PHM by som prispôsobila podľa toho, aký objem prác sa vykonáva mesačne, či sa práce fakturujú, alebo sa inkasuje v hotovosti. Každopádne by som evidenciu doporučila, pretože v prípade daň. kontroly čím viac vieš výdavok doložiť, tým lepšie. Myslím si ja.