Soňula
07.06.05,11:51
Prosím o radu:

Vystavovala som 3 fa do zahraničia v EURách.Po vzájomnej dohode madzi nami a odberatelom, sme sa dohodli, ze vystavíme dobropis, ktorý znižuje každu fa o 100 EUR. /Dobropis bol vystavený na -300 EUR./ Potom odberateľ faktury uhradil. Mne ale v knihe odoslaných faktúr zostali tieto fa čiastočne uhradené a dobropis/ na -300 EUR/, ktorý vlastne tieto zvyšné sumy vynuluje. Mám to takto správne? Može to byť takto zaučtované? Pracujem v JU.
Vopred ďakujem za odpoveď.
ondrejvla
07.06.05,10:25
Prosím o radu:

Vystavovala som 3 fa do zahraničia v EURách.Po vzájomnej dohode madzi nami a odberatelom, sme sa dohodli, ze vystavíme dobropis, ktorý znižuje každu fa o 100 EUR. /Dobropis bol vystavený na -300 EUR./ Potom odberateľ faktury uhradil. Mne ale v knihe odoslaných faktúr zostali tieto fa čiastočne uhradené a dobropis/ na -300 EUR/, ktorý vlastne tieto zvyšné sumy vynuluje. Mám to takto správne? Može to byť takto zaučtované? Pracujem v JU.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Zaúčtuj si ako nepeňažnú úhradu of mínusom v príjmoch - ten dobropis a tiež nepeňažnú úhradu plusom v príjmoch sumy, faktúry na ktoré bol ten dobropis! V knihe faktúr sa ti vyčistí dobropis aj zostatky úhrad faktúr!
Soňula
07.06.05,10:29
Ďakujem za pomoc, nevieš mi poradiť niaky pokyn,paragraf, kde sa o tom hovorí?
ondrejvla
07.06.05,10:35
Ďakujem za pomoc, nevieš mi poradiť niaky pokyn,paragraf, kde sa o tom hovorí?
A prečo by to malo byť podľa § !????????????
Predsa musíš mať vypracovanú smernicu o vedení účtovníctva a riadiš sa vykonávacím predpisom,resp.postupmi účtovania a Zákonom o účtovníctve č. 431/2002 Z.z.
Soňula
07.06.05,10:49
Ešte raz dík, idem sa mrknúť na ten zákon o účtovníctve. Pekný utorok!
ondrejvla
07.06.05,10:59
Ešte raz dík, idem sa mrknúť na ten zákon o účtovníctve. Pekný utorok!
Bože Soňa!!!!!! - pri tom zákone treba aj trošku uvažovať, ako to zaúčtujem?! To ti sám zákon nepovie, to musíš len prispôsobovať JÚ podľa PÚ, aspoň troška!!!!!!!
evina
07.06.05,11:14
Zaúčtuj si ako nepeňažnú úhradu of mínusom v príjmoch - ten dobropis a tiež nepeňažnú úhradu plusom v príjmoch sumy, faktúry na ktoré bol ten dobropis! V knihe faktúr sa ti vyčistí dobropis aj zostatky úhrad faktúr!neviem, či tomu dobre rozumiem-je to myslené tak, že v PD zaúčtujem len uhradené faktúry /t.j. tam nebude suma 300 EUR z dobropisu lebo ju neuhradili-tak som to pochopila z dotazu// a vzájomné započítanie urobím len v knihe pohľadávok? Ja by som to urobila takto.
Soňula
08.06.05,06:08
Ano aj ja som to tak pochopila, ako si to vystihla Evina. Dik za radu aj Ondrejvla, niekedy sa objavia takéto prípady, keď neviem čo s tým...Ale porada.sk pomohla.