dau
19.01.09,15:24
Dobry den,

omylom sa mi pritrafilo, ze som nestiahla trvaly prikaz v banke a ako osoba, za ktoru plati poistne stat, som i nadalej platila odovody do SP (hoci z dobrovolneho poistenia som sa odhlasila). Povazuje sa toto "odvadzanie poistneho" ako platenie bez pravneho dovodu? Na tento omyl som prisla po vyse roku odkedy som nastupila na MD. Mozem ziadat SP o vratenie penazi?
Janurka
19.01.09,14:36
§ 145 Zák. o soc. poist.: SP je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu do 30 dní od zistenia tejto skutočnosti soc. poisťovňou, alebo doručenia písomnej žiadosti fyzickej alebo právnickej osoby. Právo sa premlčí do 10 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba zúčtovaná na účet SP. Poistné, ktoré je SP povinná vrátiť sa použije na zápočet pohľadávky soc. poisťovne voči FO alebo PO povinnej odvzádzať poistné.
dau
19.01.09,19:09
Dakujem. To, co som opisala je teda povazovane ako "platenie bez pravneho dovodu"? A ako mam chapat ten zapocet pohladavky? Vratia mi to na ucet?
ajobs
19.01.09,23:06
Dakujem. To, co som opisala je teda povazovane ako "platenie bez pravneho dovodu"? A ako mam chapat ten zapocet pohladavky? Vratia mi to na ucet?

Samozrejkme, že je to platenie bez právneho dôvodu - poistné ti SP vráti do 30 dní po zaslaní žiadosti. A ten zápočet pohľadávky je v prípade, že máš ty nejaký dlh voči SP, potom si to stiahnu z tej sumy preplatku.
dau
20.01.09,09:51
Jasne, rozumiem a dakujem velmi pekne za vysvetlenie:)