anna-s
19.01.09,16:05
Chcem sa poradiť, či je možné, aby zamestnanec uzatvoril so zamestnávateľom zmluvu o prenájme svojho súkromného auta na podnikateľské účely za nejakú symbolickú cenu napr. 16,60 EUR a všetky náklady súvisiace s používaním auta /nákup PHM, opravy a údržba, daň z motorových vozidiel, diaľničná známka a pod./ si uplatňoval do nákladov zamestnávateľ. Tento spôsob vyhovuje obidvom stranám, len nie som si istá, či je to možné aj z hľadiska daňového.
Prosím o Váš názor.
anna-s
Danuška43
19.01.09,19:31
áno, je to možné a legálne, vzory zmlúv som našla tu na Porade...pozri "zmluva o poskytnutí motorového vozidla pre služobné a súkromné účely..
anna-s
20.01.09,14:23
Ďakujem za odpoveď. Ešte by som potrebovala vedieť, či nebude musieť zamestnanec tieto príjmy za prenájom auta zdaniť, keďže sa jedná o pravidelné príjmy, aj keď sumárne nepresiahne výšku oslobodenú od dane.
zltalienka
24.02.09,07:02
Ahojte, chcem sa spýtať môže si firma prenajať auto od manželky konateľa firmy? Nebude v tom nejaký háčik?
glglgl
12.03.09,10:27
Mam na vás otazku:prenajala som svoje auto s.r.očke za 9000Sk,chcem sa spytat ak si budem ako FO robit danové priznanie musim tento prijem priznat /vypisat v danovom/ak podla zákona nepresiahla suma 9000 Sk patnásobok živ. minima - §9,ods.1h,dakujem za pomoc.
glglgl
13.03.09,06:54
Mam na vás otazku:prenajala som svoje auto s.r.očke za 9000Sk,chcem sa spytat ak si budem ako FO robit danové priznanie musim tento prijem priznat /vypisat v danovom/ak podla zákona nepresiahla suma 9000 Sk patnásobok živ. minima - §9,ods.1h,dakujem za pomoc.


Nikto mi neporadí?
Forest LK
13.03.09,21:46
Chcem sa poradiť, či je možné, aby zamestnanec uzatvoril so zamestnávateľom zmluvu o prenájme svojho súkromného auta na podnikateľské účely za nejakú symbolickú cenu napr. 16,60 EUR a všetky náklady súvisiace s používaním auta /nákup PHM, opravy a údržba, daň z motorových vozidiel, diaľničná známka a pod./ si uplatňoval do nákladov zamestnávateľ. Tento spôsob vyhovuje obidvom stranám, len nie som si istá, či je to možné aj z hľadiska daňového.
Prosím o Váš názor.
anna-s

Ak bude uzavretá "zmluva o prenájme", môže si zamestnávateľ uplatňovať uvedené náklady. Znamená to, že auto bude využívané výlučne na podnikateľské účely. Ak by bolo využívané aj na súkromné účely, je možné uplatniť do daňových výdavkov len pomernú časť.

Ak je príjem z prenájmu do výšky oslobodenej od dane (5násobok sumy ŽM), nie je čo zdaňovať.

To čo bolo uvedené v príspevku 2: "zmluva/dohoda o poskytnutí motorového vozidla pre služobné a súkromné účely" ..... sa použije pri automobile, ktorý je zahrnutý v obchodnom majetku a zamestnávateľ umožní zamestnancovi využívať ho aj na súkromné účely, vtedy je nepeňažným príjmom zamestnanca mesačne 1% vstupnej ceny, za mesiac kedy takúto možnosť má = má podpísanú dohodu. Toto sa ale otázky netýka.
Forest LK
13.03.09,21:49
Mam na vás otazku:prenajala som svoje auto s.r.očke za 9000Sk,chcem sa spytat ak si budem ako FO robit danové priznanie musim tento prijem priznat /vypisat v danovom/ak podla zákona nepresiahla suma 9000 Sk patnásobok živ. minima - §9,ods.1h,dakujem za pomoc.

Ak okrem toho niesu ďalšie príjmy z prenájmu, ktoré by v úhrne prevýšili 5násobok ŽM ....... tak sa neuvádzajú v DP.
Forest LK
13.03.09,21:51
Ahojte, chcem sa spýtať môže si firma prenajať auto od manželky konateľa firmy? Nebude v tom nejaký háčik?

môže, pre firmu je to daňový výdavok, pre manželku príjem podliehajúci dani
nane
18.05.09,14:12
Prosím nemáte niekto vzor takejto zmluvy (FO nepodnikateľ prenajíma auto s. r. o.)
Ďakujem
nane
18.05.09,14:50
prosím
boza1
02.10.09,04:15
K tejto téme mán ešte jednu otázočku, či si pri prenajatom MV môže s.r.o., ktorá ma automobil prenajatý uplatňovať 80% spotreby PHM. Ďakujem
maja111
10.12.10,23:52
Ak prenajme auto firme zamestnanec, musí byť uhradená daň z motorových vozidiel?
Tweety
11.12.10,06:18
K tejto téme mán ešte jednu otázočku, či si pri prenajatom MV môže s.r.o., ktorá ma automobil prenajatý uplatňovať 80% spotreby PHM. Ďakujem
Môže.
jess
08.02.11,16:47
Ak si sro prenajme auto od zamestnanca napr. na 1 rok na základe zmluvy, bude si uplatňovať 80% phm a podľa zmluvy všetky náklady údržby, tiež je povinná toto oznámiť DÚ ?