barana
19.01.09,16:32
Dobry den,
chcem sa opytat ako zauctujem v JU uhradu ceskej faktury ktora bola uhradena ceskymi korunami - sekom v Cechach.
(skuste jednoduchu variantu :))
Soňula
20.01.09,06:38
ja to učtujem tak, že úhradu zaučtujem kurzom NBS / od 1.1.2009 už kurz ECB/, výslednú sumu zaučtujem do PD ako príjem podliehajúci dani z príjmov. Prípadný kurzový rozdiel si vyrovnám iba v knihe vystavených faktúr./ podľa toho aký máš učtov.program/.
Do prevádzkovej réžie si zaučtujrm poplatok za poštovné, ktorý ocením tiež kurzom NBS /ECB/.
barana
20.01.09,11:17
Asi sme sa nepochopili. Sme slovenska firma a faktura ,ktoru sme uhradili bola od ceskeho dodavatela (uhradili sme ju v cechach,sekom, ceskymi korunami). Ako ju zauctujem v JU?
Soňula
20.01.09,11:35
Ja som to pochopila správne. Aj my robíme takéto platby. ide o to, že aj keď zaplatíš v CZK, do peňažného denníka musíš účtovať v SK./od 1.1.2009 v EUR/. Preto píšem o tom kurze.
Zlata
20.01.09,11:53
Česká faktúra bola zrejme tiež faktúrovaná v CZK, v knihe došlých fa je zaevidovaná kurzom NBS. Úhrada má prebehnúť tiež v CZK. Keďže platba šekom je platba hotovostná, tak v hotovosti ale v CZK. Tie ste nakúpili v banke, zmenárni alebo od odberateľa. Takže treba evidovať českú pokladňu, a účtovať v prepočte kurzom danej banky /zmenáre, kde ste nakúpili a uhradu cez šek kurzom NBS. Poplatky do režie tiež v českej pokladni prepočítať kurzom NBS, Vzniklé kurzové rozdiely dodovnať v JU len knihe faktúr. To sa neúčtuje v JU.
slnenko
22.01.09,12:12
a aký je postup dorovnávania kur.rozdielov v knihe faktúr...dakujem
Fany
07.03.09,15:22
Sme ako slovenská firma, v Čechách máme otvorený svoj firemný účet v CZK. Keď pracujeme pre českú firmu, vystavíme faktúru v CZK a túto nám firma zaplatí na náš český účet. Peniaze ź tohto účtu potom vyberiem do hotovosti, zaúčtujem v PD v € kurzom ECB v deň výberu z účtu.
Moja otázka:
1. na tieto peniaze by som mala mať asi analytiku na 211. Tým bude napr. 211OO1 a 211002. Na oboch účtoch sú zaúčtované €. Musím mať analytiku, alebo môžem všetku hotovosť účtovať na jednom účte?
2. ak musia byť 2 účty, teda 2 analytiky, ako môžem previesť hotovosť z účtu O2 na účet O1? Ide o to, že fyzickú zmenu CZK na € nerobíme cez banku, ani žiadny doklad. Zamieňame "na voľnom trhu".
Ak by sme to nepreúčtovali, vzniklo by nám, že 211001 by sme mali mínusový a 211002 plusový zostatok.
Dá sa toto nejako správne účtovne riešiť?
betty852
30.03.09,12:46
a čo ked mám faktúru z čiech prijatú a aj vyplatenú v ten istý den? aký kurz použijem kurz KB devízy predaj?
nikula
28.01.10,08:50
Mám príjem na faktúru z Čiech. Vystavená je na 26505 CZK, dátum 1.4.09. Splatnosť 1.6.09. Keď si chcem uplatniť 40% výdavkov, tak iba sumu faktúry prerátam kurzom k tomu dátumu a nemusí ma zaujímať, že mi vznikne kurzový rozdiel (alebo to musím evidovať)? Ako je to?
nikula
28.01.10,10:26
Do ktorého riadku DP B dávam príjem z Čiech (na faktúru) u SZČO???? Pozri aj príspevok 9.
Zoltán Kovács
28.01.10,10:29
Mám príjem na faktúru z Čiech. Vystavená je na 26505 CZK, dátum 1.4.09. Splatnosť 1.6.09. Keď si chcem uplatniť 40% výdavkov, tak iba sumu faktúry prerátam kurzom k tomu dátumu a nemusí ma zaujímať, že mi vznikne kurzový rozdiel (alebo to musím evidovať)? Ako je to?

Do príjmu zahrnieš výšku úhrady, prepočítanú na eur.
jana007
28.01.10,10:30
Faktúru z Čiech zarátaš medzi ostatné príjmy z podnikania dátumom úhrady a prejaví sa ti to v DP v odd. VI. r.2 - príjmy.
Zoltán Kovács
28.01.10,10:30
Do ktorého riadku DP B dávam príjem z Čiech (na faktúru) u SZČO???? Pozri aj príspevok 9.

Do toho istého kde uvádzaš príjmy zo SR. VeĎ ide o príjem z podnikanie, či nie?