nokia901
19.01.09,17:16
Dobrý večer, v témach, ktoré som prešla som zatiaľ nenašla jasnú odpoveď, preto sa pýtam, auto na leasing na IČO - 26. 11. 2008 zápis v TP na inšpektoráte, je povinný podať daňové priznanie z motorových vozidiel do 30 dní ?
Je mi jasné, že si nemôže uplatniť PHM čerpanie atď., ale leasingové splátky si môže uplatniť ako náklad súvisiaci s podnikaním, aj keď nepodá DPzMV ?

Môže podať DPzMV aj 2. 2. 2009 /po termíne/ s odôvodnením, že auto nepoužíval na podnikanie?

Vopred ďakujem za Vaše odpovede
Zoltán Kovács
19.01.09,16:22
Dobrý večer, v témach, ktoré som prešla som zatiaľ nenašla jasnú odpoveď, preto sa pýtam, auto na leasing na IČO - 26. 11. 2008 zápis v TP na inšpektoráte, je povinný podať daňové priznanie z motorových vozidiel do 30 dní ? Podať DP má povinnosť do 31.01.2009, ale oznámiť na DÚ prvé použitie MV mal do 30 dni.
Je mi jasné, že si nemôže uplatniť PHM čerpanie atď., ale leasingové splátky si môže uplatniť ako náklad súvisiaci s podnikaním, aj keď nepodá DPzMV ? Prečo by nemohol uplatniť si všetky náklady na auto. Uvedomme si už konečne, že §19 zákona o dani z príjmov nie je prepojený so zákonom o miestnych daniach. V §19 nikde nie je napísané, že náklady sa nemôžu uplatniť ak daň z MV nie je zaplatená.

Môže podať DPzMV aj 2. 2. 2009 /po termíne/ s odôvodnením, že auto nepoužíval na podnikanie? Ak nepoužíval auto na podnikanie, potom nevznikne ani povinnosť podávať DP na daň z MV.

Vopred ďakujem za Vaše odpovede


Citát.

Ešte dopolním: Ak si neuplatní tankovanie, potom nemá logiku uplatniť si leasingové splátky. Totiž bez PHL auto asi nebude fungovať, teda nie je možné ho použiť na podnikateľské účely.

Posledný termín na podanie DP k dani z MV je 02.02.2009 nakoľko 31.01.2009 je sobota.
nokia901
19.01.09,16:42
Ak tomu teda dobre rozumiem, čo sa týka odpovede na 2 otázku, že aj keby nemal zaplatenú daň z MV tak by si mohol uplatniť do nákladov aj spotrebu PHM?
veronikasad
19.01.09,16:52
Ak tomu teda dobre rozumiem, čo sa týka odpovede na 2 otázku, že aj keby nemal zaplatenú daň z MV tak by si mohol uplatniť do nákladov aj spotrebu PHM?
Ano, daň z mot. vozidiel nesúvisí s uplatnením výdavkov v účtovníctve.

Ale ...
Daň z MV za platí za auto, ktoré sa využíva na podnikanie. Teda ak si uplatňuješ daňové výdavky, využívaš auto na podnikanie a si povinný splniť oznamovaciu povinnosť, podať daňové priznanie do 31.1. nasl. roka a v tomto termíne zaplatiť daň z MV.