Hana
07.06.05,13:16
Dobrý deň


zistila som si chybu v účtovníctve za rok 2004 a musim podat dodatocne danové priznanie. Valné zhromaždenie este neschvalovalo učtovnú zavierku a tiez neboli odoslane vykazy Obchodnému registru. Ako mam postupovat? Staci ako Valné zhromazdenie schvali dodatočné danové priznanie PO za rok 2004, alebo musi schvalit aj to prechadzajuce. Na Obchodný register poslem len to dodatočne opravene, ze? Jaj mam v tom dobry chaos. Dakujem za pomoc
Susan
08.06.05,07:06
Najprv by som spracovala dodatocne danove priznanie za rok 2004. Nakolko VZ staci zvolat raz za rok - tu by sa prejednala riadna aj dodatocna uzavierka roku 2004.Nasledne po schvaleni uctovnej zavierky by som poslala riadnu aj dodatocnu uzavierku do OR.
ecuch
08.06.05,10:16
Možno som to nepochopila, ale to chcete otvárať účtovné knihy roku 2004? Myslím si, že ak sa našla nejaká chyba v účtovníctve, tak sa má vysporiadať v roku 2005 v prospech účtu 428 a doúčtovať daň z titulu DDP a všetko toto sa bude schvaľovať v rámci schvaľovania účtovnej závierky za rok 2005.
balala
08.06.05,10:19
ahoj,

pokiaľ ešte účtovnú závierku nemáš schválenú, je možné vstúpiť do účtovných kníh a chyby priamo opraviť v roku 2004. je to v zákone o účtovníctve tuším alebo v postupoch, kvôli zabezpečeniu vierohodnosti do schválenia účtovnej závierky možno ešte účtovné knihy otvoriť.
Jana Acsová
08.06.05,10:29
Dobrý deň


zistila som si chybu v účtovníctve za rok 2004 a musim podat dodatocne danové priznanie. Valné zhromaždenie este neschvalovalo učtovnú zavierku a tiez neboli odoslane vykazy Obchodnému registru. Ako mam postupovat? Staci ako Valné zhromazdenie schvali dodatočné danové priznanie PO za rok 2004, alebo musi schvalit aj to prechadzajuce. Na Obchodný register poslem len to dodatočne opravene, ze? Jaj mam v tom dobry chaos. Dakujem za pomoc
Len upozorňujem, že valné neschvaľuje daňové priznanie, ale účtovnú závierku. Či otvoríš účtovné knihy záleží na softvéri a následnej transformácii počiatočných stavov do účtovníctva. V niektorých firmách je to problematické a tak uprednostňujú postup bez otvorenia účtovných kníh, t.j. účtujú opravu v roku 2005 (podať DDP môžeš - na riadku "ostatných úprav" uvedieš položku o ktorú znížiš, alebo zvýšiť daňový základ). Účtovať v roku 2005 následne budeš "nedaňovo" - nakoľko si to zdanila DDP za rok 2004. Účet 428, 429 by som použila iba v prípade "významných opráv", inak je to bežný (ale nedaňový) náklad alebo výnos v triede 5 alebo výnos v triede 6.
ecuch
08.06.05,11:03
Pochopiteľne, je tá možnosť otvoriť knihy, kým nie ja uzávierka schválená len sa mi to vidí prácne, trochu riskannté a navyše už je jún a "rozbabranie" konca roka má vplyv aj na všetky mesiace roka ďalšieho.
size
08.06.05,11:08
ja by som tiež nevstupovala uz do roku 2004. Je to nelogické. Oprava chyby v roku 2004 sa robí interným dokladom v roku 2005. Uctovanie má byť chronologické.