jaroslavs
19.01.09,19:00
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.
Soňurka
19.01.09,19:39
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.



Tak toto by aj mňa zaujímalo, podobný problém má priateľka a nejako sme to doteraz nevyriešili.... :rolleyes:
anonym222
19.01.09,19:52
Nezávidím ti. Na tomto prípade je vidieť, že byty, ktoré majú pomerové merače tepla sú na tom z tohto pohľadu aspoň trochu lepšie, pretože majú určitú paušálnu časť platby za teplo.
Myslím že by teoreticky bolo možné to riešiť aj u vás. Museli by ste sa však na schôdzi vlastníkov hlasovaním dohodnúť na nejakých podmienkach paušálnych platieb.
Chobot
20.01.09,09:41
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.

Bohužiaľ nemôžeš ho donútiť. To je daň za to, že sa stále snažíme optimalizovať a individualizovať náklady v bytovom dome, ktorého podstata spočíva práve v spoločnom nažívaní a spoločných nákladoch. Nedajú sa spravodlivo odčleniť - rozdeliť byty z pohľadu nákladov. Každý by chcel, aby si platil len to, čo sám spotrebuje - ale v bytovom dome to nejde. Začalo to meračmi tepla - dôsledok - vypínali sa radiátory v niektorých izbách, steny začali plesnivieť. Pokračuje to hlúposťou (podľa mňa aspoň je to hlúposť na n-tú) - individuálne vykurovanie každého bytu v bytovom dome. Potom to dopadne tak, ako si sa presvedčil na vlastnej koži - sused jednoducho nezakúri. Tým ale škodí celej budove, lebo vznikajú veľké teplotné rozdiely v jednotlivých miestnostiach. Nikto mu ale nič nemôže, lebo v kúrení je u vás každý sám sebe pánom. Takže máš smolu.:o



Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.

Navrhnúť to môžeš, ale aby to išlo z fondu, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov ako investíciu. AK to neodsúhlasia (čo je viac pravdepodobné, lebo každého zaujíma len to, čo ho osobne trápi - to že tebe je zima, nezaujíma suseda nad tebou tak ako teba nezaujíma sused pod strechou, ktorému tečie do bytu), tak si to budeš musieť zaplatiť sám.
najag
21.01.09,16:11
Najvacsim problemom tohto problemu je prave asi sposob vykurovania. Pretoze sa jedna o individualne plynove vykurovanie-gamatky. Takze ani pravny predpis nedovoluje, aby boli v prevadzke a vykurovali, ked tam nikto dlhodobo nebyva. Ak nechcete vyletiet ostatni do vzduchu pocas jeho dlhodobej nepritomnosti.:D
jaroslavs
21.01.09,17:13
Ide o to že každý ma samostatné kúrenie. Ale nie sú to gamatky, ale klasický závesný plynový kotol. Tu je problém v tom, že niekto šetrí na úkor ostatných.
Halli
21.01.09,17:21
Ide o to že každý ma samostatné kúrenie. Ale nie sú to gamatky, ale klasický závesný plynový kotol. Tu je problém v tom, že niekto šetrí na úkor ostatných.

To je asi jedno ako to myslel Najag v tomto prípade, bohužiaľ je to tak ako napísal Chobot- proste blbosť na n-tú urobiť v jednom bytovom dome samostatné kurenia bez možnosti rozpočítania tepla v spoločných priestoroch a podielaní sa na prestupoch tepla z vedľajších bytov. To bol tase niekto "múdry" a nepredpokladal, že tým veľmi znevýhodní také byty ako máš teraz ty.:o Si predstav, že tam budú 4 také byty čo nebudú kúriť a môžte to zabaliť...
jaroslavs
21.01.09,17:25
Navrhnúť to môžeš, ale aby to išlo z fondu, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov ako investíciu. AK to neodsúhlasia (čo je viac pravdepodobné, lebo každého zaujíma len to, čo ho osobne trápi - to že tebe je zima, nezaujíma suseda nad tebou tak ako teba nezaujíma sused pod strechou, ktorému tečie do bytu), tak si to budeš musieť zaplatiť sám.

Keď sa pred 4-5 rokmi opravovala strecha išlo to z FO a nikto ani ja z prízemia sme neboli proti tomu. koncom mesiaca máme schôdzu. Som zvedavý ako sa susedia z najvyšieho poschodia k môjmu problému postavia.
Elena Navrátilová
21.01.09,17:58
Strecha je spoločná časť domu. Aj ste zatepľovali strechu? Skús aspoň to zateplenie od pivníc.
Halli
21.01.09,20:46
Aj keď nie som zástanca zatepľovania hlava nehlava ako sa tu deje, u vás je to jediná šanca na rovnomerné rozostupenie tepla v celom dome. Samozrejme za predpokladu, že budú vymenené aj u všetkých okná a dvere na vchode a pivničné okná...čiže celoplošné zateplenie...no pri tak málo bytoch asi zas problém. Inak si ale tvoju situáciu asi nikdy nevyriešiš. Ale ako píšeš ty aj Elenka, skús aspoň tie pivnice...
Chobot
21.01.09,21:53
Keď sa pred 4-5 rokmi opravovala strecha išlo to z FO a nikto ani ja z prízemia sme neboli proti tomu. koncom mesiaca máme schôdzu. Som zvedavý ako sa susedia z najvyšieho poschodia k môjmu problému postavia.

Keďže si bol taký férový vtedy (všetká ti česť ;), si naozaj jeden z mála), tak dúfaj, že aj ostatní sa teraz postavia rovnako k tvojmu problému a pomôžu ti.
najag
22.01.09,10:23
Nestastna je volba individualneho plynoveho vykurovania v bytovom dome. Ak je majitel bytu dlhodobo mimo, tak aj tak plynovy kotol nemoze byt v prevadzke bez dozoru, pretoze kazda porucha v jeho cinnosti by mohla predstavovat fatalnu katastrofu pre ostatnych.Skor riesenim su ine cesty, ako napriklad odbornym posudkom spocitat energeticku narocnost bytov, ak dany byt vykurovany nie je, na zaklade prestupoveho tepla cez steny, podlahu a strop. A sudne vymahat kompenzaciu nakladov z tohto dovodu. Pretoze vlastnik bytu je povinny sa chovat tak, aby nenarusal prava ostatnych. Dalsim riesenim je eliminacia tepelnych mostov cez podlahu zateplenim ,bud stropu pivnicnej casti, ale asi este lepsie bude zateplenie obvodoveho muru na urovni pivnicneho priestoru vratane vymeny pivnicnych okienok. Pouzit grafitovy polystyren, najlepsie extrudovany, aspon o hrubke 10 cm , co prestavuje 12 cm hrubky bieleho polystyrenu.V byte by ste mali mat urcite plastove okna, najlepsie s trojsklom, hlinikovu foliu za kazdym radiatorom, mozna by bola este uprava podlahy v byte dodatocnym zateplenim......vsetko je otazka penazi.
pegasa
30.01.09,09:06
Moji susedia bývajú a nekúria - už som sa tým zmieril. Situáciu by čiastočne riešilo keby merače boli v izbách a nie na radiátoroch. Tak by dotyční príživníci zaplatili aspoň za tých svojich 18-19 st. ktoré im stačia ( citát môjho suseda) ktoré majú odo mňa a ostatných susedov.
Elena Navrátilová
30.01.09,10:00
Moji susedia bývajú a nekúria - už som sa tým zmieril. Situáciu by čiastočne riešilo keby merače boli v izbách a nie na radiátoroch. Tak by dotyční príživníci zaplatili aspoň za tých svojich 18-19 st. ktoré im stačia ( citát môjho suseda) ktoré majú odo mňa a ostatných susedov.

Dajte si vypracovať vyhodnotenie PRVN firme, ktorá vie urobiť výpočet s prestupmi tepla.
Halli
30.01.09,11:17
Moji susedia bývajú a nekúria - už som sa tým zmieril. Situáciu by čiastočne riešilo keby merače boli v izbách a nie na radiátoroch. Tak by dotyční príživníci zaplatili aspoň za tých svojich 18-19 st. ktoré im stačia ( citát môjho suseda) ktoré majú odo mňa a ostatných susedov.

Alebo si skúste rozpočítavať pomer 50:50 a uvidíš , či sa im oplatí vypínať.:rolleyes:
najag
30.01.09,11:18
Nase pravne predpisy neriesia problematiku prestupoveho tepla,nikde nie je stanovena explicitne povinnost vykurovat byt na stanovenu teplotu, ak nie je problematika riesena v uzneseni bytoveho domu o rozpocitavani nakladov na teplo, tak je to problem. Riesenim je meranie spotreby tepla v miestnosti kontinualne s meranim teploty v miestnosti. Potom sa da stanovit, ci k danej teplote zodpoveda aj mnozstvo odobraneho tepla. Tam, kde je nizka spotreba tepla a zaroven v prilahlom byte vysoka spotreba tepla , ale nizka teplota v miestnosti, tam prehodnotit naklady na teplo. Ale da sa aj stanovit minimalna spotreba tepla odbornym znaleckym posudkom na zaklade konkretnej stavebnej sustavy, pod ktoru by nemal ist ani jeden byt. Samozrejme, ze proti tomu sa postavi cast ludi, pretoze ......:D
Halli
30.01.09,11:27
Samozrejme, ze proti tomu sa postavi cast ludi, pretoze ......:D

...pretože ak budeš merať teplotu v miestnosti budú si teplomer napr. obkladať ľadom :D To je len príklad, jednoducho morálne povedomie je nižšie ako psychlogický efekt úspory cestou zavdenia meračov. O následkoch a ich riešení zákon už len "doporučuje". prosté choré :rolleyes:
Martasch
30.01.09,11:30
Alebo si skúste rozpočítavať pomer 50:50 a uvidíš , či sa im oplatí vypínať.:rolleyes:

S tým súhlasím, my máme síce schválené 40:60 /teda plocha:merače/ a vykurovanie sa zlepšilo v niektorých bytoch oproti tomu, keď sme mali 30:70.
najag
30.01.09,11:33
Kontinualne meranie teploty miestnosti s meranim spotreby tepla znamena meranie teploty v jednom a tom istom pristroji, kde manipulacia s ladom za ucelom znizenia teploty nameranej v miestnosti, znamena zaroven prepnutie merania spotreby tepla v nahradnom rezime, ktore je pre vlastnika bytu velmi bolestive.Riesenie, ktore neposkytuje vlastnikovi bytu ziadnu sancu na manipulaciu, ak sa navrhuje riesenie, ktore ma mat aj IQ.
marjankaj
30.01.09,19:38
Z tejto debaty začínam mať dojem, že predtým to bolo najlepšie - rozpočítať teplo podľa plochy. A tie pomerové merače a vyregulovanie sme zaplatili firmám, ktoré sa na tom nabalili. A teraz sa máme vrátiť naspäť?
BmajkaB
31.01.09,11:17
Máme podobný problém. Bývame na poschodí. Náš byt je ochladzovaný snáď zovšadiaľ. Pod nami nik nebýva, byt prerábajú, takže sa tam nekúri. Vedľa nás to isté. Nad nami povala (samozrejme nezateplená)... Chodby a schodisko chladné, nevykurované... Byt je orientovaný na severozápad, trojmetrové stropy (samozrejme, už sme ich podľa možností znížili, nie však veľa, kvôli oknám). Pretože sused vedľa nekúri, začal nám vlhnúť múr (zrážanie teplôt), minulý rok to narobilo veľa škody (kým sme si to všimli, keďže to bol "kumbál", zvlhnuté, zaplesnené dokumenty...hrôza...). Tento rok, to isté. Aj keď už žiadne väčšie škody. Postoj suseda? Že to sú také byty, že sa "to bude robiť", kým tu všetci nebudú riadne bývať a kúriť. Ale keďže tu nebývajú, načo by kúrili. Takže sme to museli izolovať, ak sme nechceli ďalšie škody. Čo na tom, že máme krásny priestranný porobený 100m byt, keď sú večné starosti a nekonečné výdavky. To radšej dom a mať so susedovcami svätý pokoj, ako večne nejaké problémy (aj keď, asi nikde to nie je idealne)...
Halli
31.01.09,11:23
Z tejto debaty začínam mať dojem, že predtým to bolo najlepšie - rozpočítať teplo podľa plochy. A tie pomerové merače a vyregulovanie sme zaplatili firmám, ktoré sa na tom nabalili. A teraz sa máme vrátiť naspäť?


Vyregulovnie je úplne v poriadku, horšie je to s meračmi, ktoré merajú to čo objektívne a spravodlivo namerať nemôžu v našej bytovej výstavbe, z dôb minulých :rolleyes:
najag
31.01.09,14:42
Akekolvek meranie spotreby tepla v byte je vzdy lepsie, ako ziadne meranie spotreby tepla v byte. Tento fakt dnes nemoze nikto vyvratit ziadnym odbornym argumentom. Iny problem je chovanie niektorych vlastnikov bytov, kde sa spotreba tepla v bytoch meria.Rozpocitavanie nakladov za teplo podla plochy bytu je znacne nespravodlive,aj ked sa vytvara zdanie spravodlivosti u tohto sposobu a dalsie vyhody, ale male byty v oblasti tepla ziju na ukor velkych bytov, nesetriaci vlastnici tepla ziju na ukor setrnych vlastnikov bytov. Problemom tychto vlastnikov bytov je, ale ich nevedomost o skutocnej spotrebe tepla v ich byte, ak by niektori vedeli, ake tisice doplacaju za teplotny luxus v bytoch inych, tak by urcite vytriezveli. Zakladom, ako u vsetkeho, je volba spravneho sposobu merania tepla na zaklade znalosti problematiky a vhodna uprava pomerov v oblasti tepla v bytovom dome uznesenim. Po roku, ked zaplati vlastnik bytu, ktory prilis setril na teple, za aj teplo,ktore sice podla meracov v byte neodobral, ale uzival si ho cez steny, pochopi, ze musi zmenit chovanie v tejto oblasti tak, aby nasiel aj pre seba kompromis. Pretoze v ziadnej oblasti to nie je jednoduche, tak ani v teple nie. Odstranovanie tepelnych mostov v bytovom dome a stavebnych nedostatkov stavebnej sustavy jej prekurovanim je to najhorsie a najdrahsie riesenie, ake moze byt, pretoze nic vlastne neriesi. Je iba udrziavanim latentneho stavu za velmi velke peniaze.Pretoze investicia do spravneho zateplenia, odstranenie nedostatkov stavebnej sustavy a dosiahnutie odporucanych prestupovych cinitelov prinesie obrovske uspory nakladov prave na teple.
SandraM
31.01.09,16:18
Bohužiaľ nemôžeš ho donútiť. To je daň za to, že sa stále snažíme optimalizovať a individualizovať náklady v bytovom dome, ktorého podstata spočíva práve v spoločnom nažívaní a spoločných nákladoch. Nedajú sa spravodlivo odčleniť - rozdeliť byty z pohľadu nákladov. Každý by chcel, aby si platil len to, čo sám spotrebuje - ale v bytovom dome to nejde. Začalo to meračmi tepla - dôsledok - vypínali sa radiátory v niektorých izbách, steny začali plesnivieť. Pokračuje to hlúposťou (podľa mňa aspoň je to hlúposť na n-tú) - individuálne vykurovanie každého bytu v bytovom dome. Potom to dopadne tak, ako si sa presvedčil na vlastnej koži - sused jednoducho nezakúri. Tým ale škodí celej budove, lebo vznikajú veľké teplotné rozdiely v jednotlivých miestnostiach. Nikto mu ale nič nemôže, lebo v kúrení je u vás každý sám sebe pánom. Takže máš smolu.:o




Navrhnúť to môžeš, ale aby to išlo z fondu, musí to odsúhlasiť nadpolovičná väčšina vlastníkov ako investíciu. AK to neodsúhlasia (čo je viac pravdepodobné, lebo každého zaujíma len to, čo ho osobne trápi - to že tebe je zima, nezaujíma suseda nad tebou tak ako teba nezaujíma sused pod strechou, ktorému tečie do bytu), tak si to budeš musieť zaplatiť sám.
U nas kurime v pivnicnych priestoroch. Ten kto ma pivnicu plati aj teplo aby byty nad pivnicami nepremrzali. Aj tak sú prizemne byty chladne.
Orim
02.02.09,12:45
Nie je problém prepočítať spotrebu tepla cez iný pomer napr. 50:50, Nikde nie je napísané, že by to nemohlo ísť až do extrému 70:30, z toho 70 na plochu a 30 na RPVN ak sa na tom dohodnete.
Stačí sa o tom dohodnúť na schôdzi. Potom sa to tým "nekuričom" pekne predraží a ešte budú aj v zime. :D
svojar
02.02.09,19:12
Nie je problém prepočítať spotrebu tepla cez iný pomer napr. 50:50, Nikde nie je napísané, že by to nemohlo ísť až do extrému 70:30, z toho 70 na plochu a 30 na RPVN ak sa na tom dohodnete.
Stačí sa o tom dohodnúť na schôdzi. Potom sa to tým "nekuričom" pekne predraží a ešte budú aj v zime. :D
Mirko, a čo tak V 630 §7, ods 1 - tam sú predsa písané limity odkiaľ pokiaľ, takže napísané to je.
sito
07.02.09,04:36
Akekolvek meranie spotreby tepla v byte je vzdy lepsie, ako ziadne meranie spotreby tepla v byte. Tento fakt dnes nemoze nikto vyvratit ziadnym odbornym argumentom. Iny problem je chovanie niektorych vlastnikov bytov, kde sa spotreba tepla v bytoch meria.Rozpocitavanie nakladov za teplo podla plochy bytu je znacne nespravodlive,aj ked sa vytvara zdanie spravodlivosti u tochto sposobu a dalsie vyhody, ale male byty v oblasti tepla ziju na ukor velkych bytov, nesetrici vlastnici tepla ziju na ukor setrnych vlastnikov bytov. Problemom tychto vlastnikov bytov je, ale ich nevedomost o skutocnej spotrebe tepla v ich byte, ak by niektori vedeli, ake tisice doplacaju za teplotny luxus v bytoch inych, tak by urcite vytriezveli. Zakladom, ako u vsetkeho, je volba spravneho sposobu merania tepla na zaklade znalosti problematiky a vhodna uprava pomerov v oblasti tepla v bytovom dome uznesenim. Po roku, ked zaplati vlastnik bytu, ktory prilis setril na teple, za aj teplo,ktore sice podla meracov v byte neodobral, ale uzival si ho cez steny, pochopi, ze musi zmenit chovanie v tejto oblasti tak, aby nasiel aj pre seba kompromis. Pretoze v ziadnej oblasti to nie je jednoduche, tak ani v teple nie. Odstranovanie tepelnych mostov v bytovom dome a stavebnych nedostatkov stavebnej sustavy jej prekurovanim je to najhorsie a najdrahsie riesenie, ake moze byt, pretoze nic vlastne neriesi. Je iba udrziavanim latentneho stavu za velmi velke peniaze.Pretoze investicia do spravneho zateplenia, odstranenie nedostatkov stavebnej sustavy a dosiahnutie odporucanych prestupovych cinitelov prinesie obrovske uspory nakladov prave na teple.

najag, učím sa, učím sa, učím sa! Za tento príspevok som Ti dal všetky možné +, no jeden mi nezobralo a to, bod pre teba. Preto ešte 1 000 bodov, ktoré Ti nezapočítajú. Koperník niečo zistil, od niekoho sa to naučil, vysvetľoval, povedal a storočia to trvalo, než to ľudia uznali za pravdu. Zem sa točí okolo Slnka. A teplo je teplo už milióny rokov a fyzika je fyzika a aj matematika je matematika! Sme v dobe, kedy netreba počítať, ale vedieť, čo treba počítaču zadať, alebo sa vrátime k technike, zadaj číslo, operáciu a otoč kľučkou. Kto by Ti veril, že sa krútilo kľučkou, alebo používalo počítadlo, kto?
katarinkapl
16.02.09,16:23
no ja mam presne ten isty problem a je to neriesitelna situacia, ze mam 5x vyssiu spotrebu plynu ako sused nado mnou,ktory skoro nekuri...kupila som si koberce, zadebnila pivnicne okna a stropy v pivniciach obila polystyrenom a dufam, ze ked sa zatepli, tak sa situacia zlepsi...
Julian
16.02.09,20:08
no ja mam presne ten isty problem a je to neriesitelna situacia, ze mam 5x vyssiu spotrebu plynu ako sused nado mnou,ktory skoro nekuri...kupila som si koberce, zadebnila pivnicne okna a stropy v pivniciach obila polystyrenom a dufam, ze ked sa zatepli, tak sa situacia zlepsi...

No žiaľ mate podľa mňa najhorší variant kurenia (keď každý byt má vlastné kurenie) a s tým sa nedá nič robiť iba, to čo už vlastne robíte a pridal by som ešte zateplenie stropu aby sused sa nepriživoval.
MartinaO.
17.09.09,06:38
Chcela by som vas poprosit o radu. KUpili sme byt v dome so 6 bytmi v jednom a 8 v druhom vchode. Mame namontovany system na kurenie Danfoss, ktory ma merac v kazdom byte a kazdy si moze nastavit podla svojho nie len vykurovanie ale zaroven aj zohrievanie teplej vody a to v priebehu celeho roka. Rozpocitavanie spotreby tepla pomerom 40:60 sa mi preto zda uplne nelogicke (kazdy predsa mina ine mnozstvo teplej vody a niekomu sa moze zdat aj v lete zima, takze si prikury). Je mozne sa dohodnut aj na inom pomere rozpocitavania (sme totiz ochotni prihliadnut na to ze krajne byty su chladnejsie, hoci podla mna to malo byt zohladnene v cene bytu)?
Dakujem velmi pekne za radu.
sito
17.09.09,07:05
Je možné sa dohodnúť na čomkoľvek, ale malo by to byť v súlade so zdravým rozumom, v súlade so zákonom 182/1993, § 14 a v súlade s vyhláškou 358/2009.

Čo sa týka krajných bytov, sú chladnejšie, preto je zohľadnenie na mieste, vždy. V bytoch sa kúri každý rok, ale každý rok sa byty nepredávajú.

Teplo na výrobu teplej vody má iné podmienky rozdeľovania na jednotlivé byty.
MartinaO.
18.09.09,06:19
Chcela by som ten moj "problem" upresnit. V dome mame vlastnu kotolnu, takze mame spolocny privod st.vody a plynu. Potom ma kazdy byt privod vody do bytu a kazdy si reguluje sam kedy bude kurit a ako. Rovnako je to aj s vodou, kazdy si vlastne zohrieva teplu vodu sam, podla toho kolko spotrebuje, Kazdy byt ma uzavrety okruh. Ten pomer co som uvadzala 40:60 znamenal rozpocitanie spotrebovaneho tepla 60 podla toho co ma kto na meraci a 40 podla podlahovej plochy (vcera sme sa dohodli na pomere 80 podla meraca - 20 podlahova plocha).
PS: Julian este neviem odpovedat na mail takze aspon takto.
Julian
18.09.09,19:36
Chcela by som ten moj "problem" upresnit. V dome mame vlastnu kotolnu, takze mame spolocny privod st.vody a plynu. Potom ma kazdy byt privod vody do bytu a kazdy si reguluje sam kedy bude kurit a ako. Rovnako je to aj s vodou, kazdy si vlastne zohrieva teplu vodu sam, podla toho kolko spotrebuje, Kazdy byt ma uzavrety okruh. Ten pomer co som uvadzala 40:60 znamenal rozpocitanie spotrebovaneho tepla 60 podla toho co ma kto na meraci a 40 podla podlahovej plochy (vcera sme sa dohodli na pomere 80 podla meraca - 20 podlahova plocha).

Ak ste sa dohodli, tak už niet čo riešiť.
sito
18.09.09,20:46
Chcela by som ten moj "problem" upresnit. V dome mame vlastnu kotolnu, takze mame spolocny privod st.vody a plynu. Potom ma kazdy byt privod vody do bytu a kazdy si reguluje sam kedy bude kurit a ako. Rovnako je to aj s vodou, kazdy si vlastne zohrieva teplu vodu sam, podla toho kolko spotrebuje, Kazdy byt ma uzavrety okruh. Ten pomer co som uvadzala 40:60 znamenal rozpocitanie spotrebovaneho tepla 60 podla toho co ma kto na meraci a 40 podla podlahovej plochy (vcera sme sa dohodli na pomere 80 podla meraca - 20 podlahova plocha).
PS: Julian este neviem odpovedat na mail takze aspon takto.

Viac informácii? V dome je 14 bytov. Dom má vlastnú kotolňu. V dome je fakturačný merač studenej vody a fakturačný merač plynu?

Do každého bytu je prívod studenej vody. Cez fakturačný vodomer?

Do bytov je dodávané teplo, priamo s kotolne, jeho spotreba je ovplyvnená termostatickými hlavicami na radiátoroch, ktorého podiel zo spotreby zaznamenáva jeden merač tepla na byt?

Teplá voda je vyrábaná v kotolni, alebo má každý byt výmenník v ktorom si byty vyrábajú teplo podľa svojej potreby a má meranú dodávku tepla na výrobu teplej vody?

Včera ste sa dohodli? Platnosť dohody je od ?

Do konca roku 2009 platí nezmenená vyhláška 630/2005 v súlade s ňou je vaše rozhodnutie neplatné, ak by malo platiť pre rok 2009.

Vaše rozhodnutie môže byť platné na základe novelizácie vyhlášky 630/2005 od roku 2010, vyhláškou 358/2009.

V prípade tepla, by som doporučoval podľa m2 rozdeliť len nutné náklady, ak v dome sú?

Ak sú v dome byty s viac ochladzovanou plochou, treba im priznať zohľadnenie za nevýhodnú polohu v dome, prípadne iné zvýhodnenie, ak byt má zhoršené podmienky v dome.

Pri teplej vode by som doporučoval 10 % nákladov rozdeliť podľa doporučenia vyhlášky 10 % nákladov na byt, bez rozdielu plochy bytu a počtu osôb.

Aj keď je všetko v dome vyriešené, dohodnuté neznamená to, že nie je čo riešiť. Čas Vás presvedčí, že je.
zbojka
06.10.12,06:50
Z tejto debaty začínam mať dojem, že predtým to bolo najlepšie - rozpočítať teplo podľa plochy. A tie pomerové merače a vyregulovanie sme zaplatili firmám, ktoré sa na tom nabalili. A teraz sa máme vrátiť naspäť?

Áno, riešim podobný problém, a rozpočítanie podľa plochy mi vychádza ako najspravodlivejšie. Vyrieši sa problém s nekúriacimi susedmi, ktorí čerpajú teplo na váš účet. Na radiátoroch sú užitočné hlavice, ktorými sa dá regulovať teplo. Pri vyššom IQ a zodpovednosti by to ľudia aj používali na zníženie nákladov na kúrenie, čo sa asi nestane, ale aspoň to nebude finančne ruinovať kuričov.
mackoivan
06.10.12,10:31
Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.
Samostatné kúrenie pre každý byt je samozrejmosťou v novších menších bytových domov v západných krajinách (a už aj u nás). Tam sa individuálny systém akceptoval hneď pri výstavbe. Byty sú od seba tepelne odizolované. Samozrejme aj tam v niektorých prípadoch, ak sa vlastníci bytov dododnú môžu určitú časť nákladov rozdeliť rovnomerne medzi všetkých majiteľov bytov. Syn tiež býva v takomto byte a každý si rieši spotrebu energii samostatne. S tvojho príspevku nie je jasné koľko bytov má celý dom (6 len na prízemi, alebo celkom) Kedže nemáte spoločný zdroj výroby tepla a každý si kúri samostatným plynovým kotlom- použitie meračov tepla na vlastných radiatorov by bolo podľa mňa nezmyselné. Jediný spôsob ako zamedziť aby ti teplo neunikalo do susedovho nevykurovaného bytu, je zateplenie príľahlých stropov či stien- technicky dosť náročne ak to má dosiahnúť žiadaný efekt. Podhľad v pivniciach patrí do spoločného obvodového plášťa, takže jeho zateplenie možete uhradiť s peňazí z fondu opráv.
sito
06.10.12,14:52
Samostatné kúrenie pre každý byt je samozrejmosťou v novších menších bytových domov v západných krajinách (a už aj u nás).

?urva! Samozrejmosť! A západ, aj už vraj, u nás? Šak som kompas mal, na západ som sa vydal, prešiel 600 kilákov, a hľadal som zapadákov. Ale kde, keď kompas si svoje ukazoval, zas? Ne, oje, bal, nás?

Tam sa individuálny systém akceptoval hneď pri výstavbe. Byty sú od seba tepelne odizolované.

A že vraj prečo zrušili raketoplány? Ich izolačné schopnosti, materiálov medzi bytmi využívajú, vraj efektívne?

Samozrejme aj tam v niektorých prípadoch, ak sa vlastníci bytov dododnú môžu určitú časť nákladov rozdeliť rovnomerne medzi všetkých majiteľov bytov.

?urva! Šak im tam, ak majú demokraciu. Podľa buzoly, západnú.

Syn tiež býva v takomto byte a každý si rieši spotrebu energii samostatne.

Tak to musí byť veľmi podivná rodina, ak si každý člen rieši spotrebu energii samostatne. Zvyčajne sa rodina dohodne, hlava zaplatí. A spotrebu, potrebu energie si fakt v každej rodine určuje sám, koľko, čoho a kedy zje!

S tvojho príspevku nie je jasné koľko bytov má celý dom (6 len na prízemi, alebo celkom)

Šesť bytov na poschodí? Len? Ale koľko je na prvom poschodí? Krát. Netreba sa pýtať koľko bytov je v dome.

Kedže nemáte spoločný zdroj výroby tepla a každý si kúri samostatným plynovým kotlom- použitie meračov tepla na vlastných radiatorov by bolo podľa mňa nezmyselné.

Ak by predsa, niekto vo svojom byte, predsa chcel vedieť ako v jednotlivých miestnostiach kúri, môže za svoje! Ale keď má hlavice a v hlave, tak leda, že je na hlavu?

Jediný spôsob ako zamedziť aby ti teplo neunikalo do susedovho nevykurovaného bytu, je zateplenie príľahlých stropov či stien- technicky dosť náročne ak to má dosiahnúť žiadaný efekt.

No len tie vesmírne technológie treba využívať! Či nie? A čo tak to dávno známe " klin sa klinom vyráža?

Podhľad v pivniciach patrí do spoločného obvodového plášťa,

Nie domu! Ale obvodu konštrukcii, ktoré v dome ohraničujú priestor v ktorom sa nachádzajú bytové priestory na bývanie, ľudovo, byty!

takže jeho zateplenie možete uhradiť s peňazí z fondu opráv.

Uhol pohľadu ti niečo hovorí? Tí ktorí vlastnia pivnice, pestujú révu. Tí, ktorí majú pivnice v bytovom dome v nich nebývajú. Prečo by mali zatepľovať spodné byty od spodku? Ten sv spodnom byte? Je ten strop, plafón v pivnici aj jeho podlaha? Asi záleží od hrúbky, hrubosti, hlúposti.



... temperujem susedov byt!!!

A čo? Nemal na olej? Akvarelom si mu mal! Ľachlo sa zmyje, nie zmije? Ale sú, hadí!

Hádam nechceš ivko, aby si ľudia, ktorí majú samostatné obchodné zmluvy do nich medzi sebou nejako cez steny bytov zasahovali???

Takže samostatné vykurovanie v bytovom dome je k, oko, ti, na. :);)

Ale aj tak sa môžu ľudia dohodnúť!

Veď predsa máme demokraciu.
mackoivan
06.10.12,15:03
... temperujem susedov byt!!!

A čo? Nemal na olej? Akvarelom si mu mal! Ľachlo sa zmyje, nie zmije? Ale sú, hadí!

Hádam nechceš ivko, aby si ľudia, ktorí majú samostatné obchodné zmluvy do nich medzi sebou nejako cez steny bytov zasahovali???

Takže samostatné vykurovanie v bytovom dome je k, oko, ti, na. :);)

Ale aj tak sa môžu ľudia dohodnúť!

Veď predsa máme demokraciu.

a čože taký podgurážený? nebojíš sa metanolu?
sito
06.10.12,15:30
Nie, vôbec, len etanol. Ten sa vraj na zdravie. Aj tých niekoľko Slovákov ním liečili v pravidelných intervaloch po tej kvalitnej moravskej. Takže samostatné kúrenie v bytovom dome v jednotlivých bytoch je možné, prípustné, ale je to ???????a. :);)

Ak je, už to nie je dom v ktorom je možné uplatniť vyhlášku 630/2005 a 358/2009, Či?
mackoivan
06.10.12,16:29
Nie, vôbec, len etanol. Ten sa vraj na zdravie. Aj tých niekoľko Slovákov ním liečili v pravidelných intervaloch po tej kvalitnej moravskej. Takže samostatné kúrenie v bytovom dome v jednotlivých bytoch je možné, prípustné, ale je to ???????a. :);)

Ak je, už to nie je dom v ktorom je možné uplatniť vyhlášku 630/2005 a 358/2009, Či?
mňa napadlo či by sa nedala na tento prípad uplatniť prislušná časť zákona o odpojených bytoch od spoločného systému- nie! lebo sa počíta so spoločným zdrojom tepla. Ak si každý vyrába teplo sám v byte, susedia ho zaujímať nemusia ak nechce.
:-) ja som sušil liter dobrej domácej moravskej hruškovici dva mesiace -až keď som videl, že kolega z pôvodného demižona vypil pol litra naraz a nič - míňa sa mi rýchlejšie ako by som chcel... chémia mi niekedy šla, ale to už bolo veľmi dávno
sito
06.10.12,16:38
Ako Jahnátek, pred 2012? Nie! Veštok späť, domov, nie doma, ale aj ja mám nejaký fernet, že by??? Ty máš za známosti?! A ozaj nič. H2o?
sito
07.10.12,06:23
a čože taký podgurážený? nebojíš sa metanolu?

Ivko, kde si? Nebudeš mi veriť, ale keď som si dnes prečítal príspevok č. 37 hneď som pátral kto ho napísal? Samozrejme som zistil, že sito, cez to čosi pretečie, zasa sai bol pod obraz boží. Ale organizmus má takú schopnosť, odbúravať, aj etanol, s jeho pomocou aj metanol. Ale tomu sa treba vyhnúť, zďaleka!

Aby som ťa potešil, takže už som odbúraný.

A čo ty? Nie, nie, to sa ti nepodarí! To sa nedá odbúrať.

Vieš, bytový dom, klasický panelák je vykurovaný zo zákona ako celok, vykurovaný objekt, teda každý byt, vlastník bytu, prípadne nájomník sa má podieľať na rovnomernom vykurovaní objektu. No vieš paneláky, sama diera, ale však teplo bolo za babku pri ich projektovaní, zo zmenami klimatických, ani politických sa nepočítalo. Počítať sa začalo až po roku 1989! Za nemalé peniaze sa objekty zatepľujú, aby sa znížila spotreba tepla v objekte. Je pravda, že sa zníži spotreba tepla. Ale podstatnú úsporu tepla v dome prinesie hydraulické vyregulovanie a jeho efektívne využívanie.

Niekde sa rozhodnú vlastníci, potom aj pre PRT, Pomerové Rozdeľovače Tepla, dodaného do objektu. A to je voda ma mlyn niektorým špekulantom. Sú dva druhy, prvý, neodoberám teplo cez radiátory v byte, neplatím za kúrenie. Druhý, odoberám teplo ako zmyslov zabavený a nech ho zaplatia ostatní. Teda všetci vlastníci bytov. S takými môže vybabrať jedine väčšina, objektívnym, kvalitným spôsobom rozpočítania nákladov za teplo. Peniazmi, peniazmi preto to vlastne robia. Ale, ako môže byť kvalitné, ak sa dohodnú na doporeučnom 60 : 40 %?

K tomu tvojmu názoru na samostatné vykurovanie bytov, nie domu. ?o?o????

Je pravda, že by sa byty dali odizolovať, zamedziť prestupom tepla medzi bytmi. Ale keď zateplenie domu stojí okolo 250 000 - 350 000 € podľa veľkosti objektu. A aj napriek tomu sú ešte z domu úniky tepla. Koľko by stalo odizolovanie tých bytov a kto by to zaplatil? A aký by to malo finančný efekt a návratnosť?

Betón je betón, pohlcuje teplo, a už taká papierová tapeta je tiež izolant. Ak je natretý nejakým reflexným náterom, tiež zamedzuje pohlcovaniu tepla, nie sú zadarmo. Ale zadarmo môže človek, ľudia porozmýšľať, ak si v bytoch zabezpečujú teplotu optimálnym nastavením hlavíc na zákonom určenú teplotu 21 °C, teda radiátormi v ich bytoch, prestupy medzi bytmi sa minimalizujú.

Takže je to v hlavách spoluvlastníkov domu. Spoločnom rozhodnutí.

Ale, ak sa rozhodnú podľa teba, už je to na rozhodnutí každého ako sa správa k vykurovaniu objektu, domu. Ak čítaš pozorne, už tu bolo dosť takých prípadov, povolili v objekte samostatné vykurovanie bytov a potom nariekajú, že nemajú na ne, nich vplyv, nemôžu ovplyvniť to aby sa podieľali na vykurovaní objektu, domu.

Takže ten tvoj názor, *****inu neodbúra nič, ako som si všimol v tvojich minulých príspevkoch k teplu na Porade. Ale nič si s toho nerob, nie si sám.

Hruškovicu, áno!

A všimol som si, že keď som to napísal naplno, tak porada to automaticky vyhviezdičkovala, ale pochopíš, či nie?
mackoivan
07.10.12,09:01
jaroslavs napísal. že každý má samostatné plynové kúrenie- nepamätám sa aby sa paneláky takto projektovali- predpokladám, že ide o menšiu murovanú bytovku. Malé plynové kotly v každom byte , je už samozrejmosťou v novostavbách- v nich sú akési pomerové merače, či vyregulovanie ÚK systému, úplne mimo. Nemajú spoločný zdroj tepla.
sito
07.10.12,11:50
jaroslavs napísal. že každý má samostatné plynové kúrenie- nepamätám sa aby sa paneláky takto projektovali- predpokladám, že ide o menšiu murovanú bytovku. Malé plynové kotly v každom byte , je už samozrejmosťou v novostavbách- v nich sú akési pomerové merače, či vyregulovanie ÚK systému, úplne mimo. Nemajú spoločný zdroj tepla.


Zdravím všetkých a prosím o radu. Bývam v bytovom dome, ktorý ma 6 bytov na prvom poschodí. Sused nad nami už 3 roky nebýva a ani nekúri. Je nejaká právna alebo iná cesta ako ho dotlačiť k tomu, aby aspoň temperoval teplotu v byte počas zimných mesiacoch. Nakoľko má každý samostatné kúrenie a jemu sa plynomer za 3 roky nepohol a mne teplo uniká k nemu. Myslím, že pár tisíc korún mi ušlo zbytočne.
Druhý problém - zo spoločných priestorov (pivnice) mi ide zima. Môžem si nárokovať od SVB zateplenie stropov pivníc? Alebo len na vlastné náklady. Spoločné priestory nie sú vytápané. Teraz v zime je tam teplota 4 stupne.

Teda šesť bytov na prvom poschodí, ktoré je nad nevykurovanými spoločnými priestormi. Nad ním je tiež šesť bytov, ten dom má minimálne 12 bytov.

?úrva! Developer chcel všetkým dobre, vraj samostatné kúrenie, pre spravodlivé riešenie v dome. A na takúto situáciu nemyslel? Svoje už má. A svoje obchodné zmluvy na odber plynu má aj každý vlastník bytu, ktorý je v tom dome.

Ivanko, ešte raz, ak je postavený bytový dom a má minimálne štyri byty, individuálne vykurovanie v bytoch je pre dom najhorším riešením. Ak nastane problém aký uviedol jarosloas, tak nie je žiadna právna možnosť ju riešiť. Ale, ak majú spoločné vykurovanie, už sa dá.

Teda je jedno či murovaný, alebo panelový bytový dom, samostatné vykurovanie všetkých bytov, alebo časti bytov, alebo len jedného je s pohľadu všetkých spoluvlastníkov, prípadne väčšiny, *****ina. Môj názor, ale ten sa nemusí zhodovať s väčšinou v konkrétnom dome. Podstatný je názor a rozhodnutie, ich! :);)


http://www.youtube.com/watch?v=TvdB2yHwbCM