Eva Póčová
19.01.09,19:30
Ahojte,

má živnostník platiteľ dph počítať koeficient, ktorý sa rozhodol dať nebytový priestor do prenájmu platiteľovi, ale bez dph. Je to pre neho príjem oslobodený. Čítala som v zákone, že vylúčený je príležitostný prenájom.
Nemôže sa to považovať za príležitostný prenájom, kedže nebude mať na to náklady, alebo len zanedbateľné.
Ak nie tak prosím napíšte mi postup ako na to. Nikdy som to nerobila.
Ďakujem veľmi pekne.:confused:
tibor1000
20.01.09,13:19
Ahojte,

má živnostník platiteľ dph počítať koeficient, ktorý sa rozhodol dať nebytový priestor do prenájmu platiteľovi, ale bez dph. Je to pre neho príjem oslobodený. Čítala som v zákone, že vylúčený je príležitostný prenájom.
Nemôže sa to považovať za príležitostný prenájom, kedže nebude mať na to náklady, alebo len zanedbateľné.
Ak nie tak prosím napíšte mi postup ako na to. Nikdy som to nerobila.
Ďakujem veľmi pekne.:confused:

tento živnostník si musí vypočítať predpokladaný koeficient,podľa zákona o DPH § 50.
vzorec:
v čitateli sú príjmy bez dane z T a l. za kal.rok,pri ktorých je daň odpočiteteľná
v menovateli: výnosy a príjmy bez dane zo všetkých T a služieb (vrátane oslobodených,v tvojom prípade z prenájmu)

Takto si vypočíta predbežný koeficient,ktorý ohlási na Daňový úrad správcovi dane,a ten mu ho schváli.
Na konci roka sa koeficient dorovná,resp.vypočíta sa nový koeficient a prepočítajú sa odpočítaná DPH na výstupe novým koeficientom a rozdiel sa buď doplatí Daň.úradu,alebo sa odpočíta z daňovej povinnosti.
Johanka
20.01.09,13:37
Ahojte,

má živnostník platiteľ dph počítať koeficient, ktorý sa rozhodol dať nebytový priestor do prenájmu platiteľovi, ale bez dph. Je to pre neho príjem oslobodený. Čítala som v zákone - v ktorom ? , že vylúčený je príležitostný prenájom.
Nemôže sa to považovať za príležitostný prenájom, kedže nebude mať na to náklady, alebo len zanedbateľné.
Ak nie tak prosím napíšte mi postup ako na to. Nikdy som to nerobila.
Ďakujem veľmi pekne.:confused:
Miešaš dva zákony - Zákon o DPH a Zákon o dani z príjmov.
Eva Póčová
20.01.09,15:51
Myslela som tým Zákon o DPH §50 ods. 2 písm.d.
Je tam napísané, že sa tieto príjmy (aj príležitostný prenájom) neuvádzajú ani do čitateľa ani do menovateľa. Tak som si myslela, že nemusím počítať koeficient -ak sa to môže považovať za príležitostný prenájom.
Ale ak musím a kedže teraz ide o 4Q/2008 musím vypočítať predpežný koeficient, dať to schváliť na DÚ alebo stačí ročný koeficient? Z čoho sa vypočíta ročný koeficient? Len z príjomv roku 2008 alebo z celých príjmov od registrácie daňovníka (2004).
plavčík
23.01.09,09:53
PROSÍM....nemáte niekto "MÚDRU" tabuľku na výpočet ročného koeficientu???

Tu som v tlačivách 1 našla, ale akosi mi nefunguje...potrebivala by som niečo iné.

V mene mnohých ĎAKUJEM
tibor1000
25.01.09,07:28
PROSÍM....nemáte niekto "MÚDRU" tabuľku na výpočet ročného koeficientu???

Tu som v tlačivách 1 našla, ale akosi mi nefunguje...potrebivala by som niečo iné.

V mene mnohých ĎAKUJEM

tabuľku nemám,ale nie je to ťažké napočítať si z rekapitulácie štvrťročnej DPH,resp.mesačnej DPH

vzorec:
v čitateli sú príjmy bez dane z Tovarov a služieb. za kal.rok,pri ktorých je daň odpočiteteľná
v menovateli: výnosy a príjmy bez dane zo všetkých T a služieb
ladyrs
25.01.09,11:58
Prosím Vás, pri výpočte ročného koeficientu sa berú výnosy zo všetkých tovarov a činností, alebo len z prenájmu? T.j. ked spoločnosť prenajíma priestory /s DPH aj bez/ a má aj iné činnosti /stavebníctvo/.
veronikasad
25.01.09,12:02
Myslela som tým Zákon o DPH §50 ods. 2 písm.d.
Je tam napísané, že sa tieto príjmy (aj príležitostný prenájom) neuvádzajú ani do čitateľa ani do menovateľa. Tak som si myslela, že nemusím počítať koeficient -ak sa to môže považovať za príležitostný prenájom.
Ale ak musím a kedže teraz ide o 4Q/2008 musím vypočítať predpežný koeficient, dať to schváliť na DÚ alebo stačí ročný koeficient? Z čoho sa vypočíta ročný koeficient? Len z príjomv roku 2008 alebo z celých príjmov od registrácie daňovníka (2004).
Prečo si komplikuješ život a platitelovi DPH fakturuješ bez DPH ?
ladyrs
25.01.09,12:29
Prosíííííím, kto poradí ?
Anja111
25.01.09,12:33
Prosím Vás, pri výpočte ročného koeficientu sa berú výnosy zo všetkých tovarov a činností, alebo len z prenájmu? T.j. ked spoločnosť prenajíma priestory /s DPH aj bez/ a má aj iné činnosti /stavebníctvo/.
... zo všetkých tovarov a činností.
vjejka
25.01.09,12:56
Prosím Vás poraďte mi, ja prakticky nechapem ročné prepočtu, teda skor pouzitiu, cely minuly rok som pouzivala koeficient 0.99, teraz vysiel 0.91 a teraz neviem co s tym..mám teraz prepočítať týmto koeficientom všetky nároky na odpočet a rozdiel sa prejaví aj niekde v priznaní?? tomuto vobec nechápem, prosím poradte...
ladyrs
25.01.09,14:47
Ďakujem.
plavčík
25.01.09,17:09
Ja som sa s tým vysporiadaním a prepočítaním ročného koeficientu trápila ... vypočítať to nie je skutočne zložité/ viď vyššie/ ale odkontrolovať si ročný koeficient ak robíš mesačného plátcu, tak to je trocha zložitejšie.

S tým vysporiadaním je to tak, že sa ročný koef. vysporiada v DPH za december a do riadku 19. daň priznania DPH

vložila som sem aj tabuľku aj pre štvrťročného plátcu DPH aj pre mesačného... možno je trocha pracná, ale inak som to nevedela si skontrolovať.Snáď Vám bude fungovať.
vjejka
25.01.09,17:18
Ďakujem pekne, ja by som chcela ešte toto vedieť. ja som viac menej už tomu pochopila, spravím dphčku za posledný štvrťrok, my sme kvartalny, normalny prepočítam vstup, ktorý je treba koeficientom a potom to aj uvediem s koeficientom z minuleho roku este do priznania, tuším r.21 a v riadok 19 opravím o rozdiel z prepočtu? je to takto správne?? Ďakujem pekne
plavčík
26.01.09,05:39
myslím, že je to tak
Eva Póčová
26.01.09,07:59
Prečo si komplikuješ život a platitelovi DPH fakturuješ bez DPH ?
Niekedy to musím naučiť už keď som účtovníčka, nie???
Ale inak toto mi spravila moja klientka, dohodli sa medzi sebou bez DPH a podpísali nájomnú zmluvu. Mne len odovzdala zmluvu a príjmové doklady a ja som s tým musela niečo urobiť.

Aj tak som už bola príliš kludná a trocha zrušenia mi nezaškodí.